Led Zeppelin, John Lennon i Queen, to tylko niektórzy wykonawcy, którzy w latach 70. budowali oraz definiowali brzmienie muzyki popularnej, wywierając wpływ na następne pokolenia artystów. To właśnie w tym dziesięcioleciu powstawały niezapomniane piosenki oraz jedne z największych kompozycji, które do dzisiaj mogą posłużyć jako wzór i przepis na największy przebój.

Lata 70. to także okres, kiedy debiutowali wykonawcy wyznaczający nowe trendy oraz style w historii muzyki. To właśnie w tym czasie zaczęła rozwijać się scena punk rockowa, którą reprezentowali takie zespoły jak Sex Pistols oraz Ramones. Nie był to jednak jedyny styl, który rozwijał się w latach 70. Duże znaczenie miała także muzyka disco, która zdecydowanie różniła się ostrego punk rockowego brzmienia. Muzyka ta znalazła jednak duże grono odbiorców i tacy wykonawcy jak np. Bee Gees oraz ABBA zapisali się na kartach muzycznej historii.

Duży wpływ na muzykę lat 70. miała również trwająca w Wietnamie wojna. Wielu artystów rockowych oraz reprezentujących inne gatunki muzyczne, czego przykładem jest Marvin Gaye, sprzeciwiało się działaniom wojennym prowadzonym na terytorium wspomnianego kraju. W tym okresie rozwijała się również kontrkultura, którą był ruch hippisowski sprzeciwiający się trwającej w Wietnamie wojnie. Wszystkie te czynniki odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu się muzyki lat 70 XX wieku.

Stairway to Heaven - Led Zeppelin

''Stairway to Heaven'' to utwór brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Piosenka pochodzi z wydanego w 1971 roku albumu ''Led Zeppelin IV''. Utwór jest jednym z największych przebojów grupy, chociaż nigdy nie został wydany na singlu. Tekst piosenki napisał wokalista zespołu, Robert Plant, a jej producentem został gitarzysta formacji - Jimmy Page. Utwór został nagrany w grudniu 1970 roku, chociaż muzycy zaczęli go pisać już podczas sesji nagraniowej do trzeciego albumu studyjnego ''Led Zeppelin III''. Tekst piosenki mówi o dokonywaniu właściwych wyborów w życiu i niekierowaniu się pozorami. Początkowo wydawcy starali się wymusić na zespole wydanie piosenki na singlu i nie mogli zrozumieć, dlaczego zespół nie chce tego zrobić. Jednak po pewnym czasie okazało się, że decyzja zespołu była słuszna. Fani, nie mogąc dostać singla z utworem ''Stairway to Heaven'', zaczęli kupować dla tej piosenki całą płytę ''Led Zeppelin IV''.

God Save The Queen - Sex Pistols

"God Save the Queen" to utwór brytyjskiej grupy Sex Pistols, którego tytuł nieprzypadkowo jest taki sam jak hymn Wielkiej Brytanii. Pierwotnie piosenka miała zostać nazwana "No Future", jednak menedżer zespołu, Malcolm McLaren, postanowił inaczej. Kompozycja została wydana jako singel 27 marca 1977 roku przez wytwórnię Virgin Records i od razu wywołała natychmiastową falę krytyki ze strony mediów. Głównym powodem było utożsamienie osoby królowej Elżbiety II z określeniem "fascist regime" ("faszystowski reżim") oraz słowami "no future" ("brak przyszłości").

Piosenka od samego początku miała problemy z zaistnieniem w głównych oraz najbardziej wpływowych mediach. Niektóre stacje radiowe całkowicie bojkotowały kontrowersyjny utwór, a inne nie prezentowały go w czasie dnia. 7 lipca 1977 miała natomiast miejsce nieudana próba koncertu na rzecznym statku płynącym po Tamizie, na którym alternatywny hymn miał być zaprezentowany nieopodal Pałacu Westminsterskiego. Pomimo całej burzy związanej z singlem "God Save the Queen", jego sprzedaż osiągała rekordowe wyniki. Utwór jest również do dzisiaj jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek grupy, a hasło "no future" stało się symbolem ówczesnego ruchu punkrockowego.

Heroes - David Bowie

''Heroes'' to piosenka Davida Bowiego napisana przez samego artystę i Briana Eno. Utwór został nagrany w 1977 roku i pochodzi z albumu o tym samym tytule. Oprócz samego Bowiego, który śpiewa, gra na gitarze, saksofonie i instrumentach klawiszowych, w nagraniu udział wziął także Brian Eno (syntezatory) i Robert Fripp (gitara). Legenda głosi, że inspiracją do napisania piosenki była para kochanków spotykająca się pod berlińskim murem, obserwowanym przez artystę z okna studia nagraniowego Hansa Studios. Tak naprawdę mur berliński nie był widoczny z okien studia i piosenka jest zazwyczaj interpretowana jako opowieść o rozpaczy i determinacji.

Imagine - John Lennon

"Imagine" to piosenka napisana i wykonywana przez Johna Lennona, pochodząca z albumu o tym samym tytule. Utwór jest najlepiej sprzedającym się singlem w solowej karierze artysty. Utopijna piosenka jest wyobrażeniem świata żyjącego w pokoju bez podziałów, barier, granic, religii i narodowości. Utwór napisał Lennon wspólnie z Yoko Ono, a producentem został Phil Spector. Nagrywanie piosenki artysta rozpoczął w domowym studio w Tittenhurst Park w Anglii, w maju 1971 roku, a ukończył w Record Plant w Nowym Jorku. Miesiąc po wydaniu albumu w Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel "Imagine", który zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard Hot 100. W Wielkiej Brytanii piosenka nie została wydana jako singiel, jednak album ''Imagine'' osiągnął 1 miejsce na listach przebojów.

Another Brick in the Wall Part II - Pink Floyd

''Another Brick in the Wall'' to tytuł trzech, opartych na tym samym motywie muzycznym i tytule, utworów brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Kompozycje pochodzą z wydanego w 1979 roku albumu ''The Wall''. Autorem utworów jest basista i lider grupy - Roger Waters. Piosenki te są także jednymi z najpopularniejszych kompozycji zespołu. Najbardziej znaną wersją utworu jest ''Another Brick in the Wall Part II'', która osiągnęła szczyt na amerykańskich i brytyjskich listach przebojów. Utwór ten jest szczególnie kojarzony z fragmentem tekstu "We Don't Need No Education", który jest wykonywany przez chór dziecięcy. Ze względu na dużą siłę oddziaływania, ten odnoszący się do rygoru w szkołach protest song, został zakazany w kilku krajach.

Knockin' on Heaven's Door - Bob Dylan

"Knockin' on Heaven's Door" to piosenka napisana przez Boba Dylana. Utwór znalazł się na płycie ''Pat Garrett & Billy the Kid'' (1973) będącej ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule. Według Dylana, utwór został specjalnie napisany na potrzeby sceny w filmie, w której szeryf miasta umiera w ramionach swojej żony. Piosenka jest także protest songiem odwołującym się i sprzeciwiającym bezsensownej wojnie w Wietnamie. Kompozycja odnosi się także do osobistych przeżyć Boba Dylana, który przechodził trudny okres związany z niemocą twórczą, a na jego barkach ciążyły zobowiązania wobec wytwórni płytowych. Piosenka jest obecnie jednym z największych przebojów artysty, po który sięgają także inni wykonawcy, tacy jak np. Guns N' Roses.

Sultans of Swing - Dire Straits

"Sultans of Swing" to pierwszy singel grupy Dire Straits, napisany przez Marka Knopflera. Utwór pochodzi z pierwszej płyty zespołu zatytułowanej ''Dire Straits'' z 1978 roku. Singiel "Sultans of Swing" został wydany w 1979 roku i stał się hitem w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie dostał się do pierwszej dziesiątki na listach przebojów. Utwór na tle popularnych ówcześnie gatunków, takich jak punk i disco, zdecydowanie wyróżniał się swoją stylistyką, która odbiegała od głównych nurtów muzycznych. Piosenka opowiada o zespole jazzowym o nazwie Sultans of Swing, grającym w londyńskich klubach niemodny jazz. Dla członków Sultans of Swing nie jest ważna popularność, ale sama radość grania muzyki. W późniejszym czasie Knopfler kilkukrotnie zmieniał kilka linijek utworu podczas koncertów, zazwyczaj zastępując muzyków fikcyjnego zespołu, członkami Dire Straits.

Bohemian Rhapsody - Queen

Bohemian Rhapsody to utwór brytyjskiego zespołu rockowego Queen, którego autorem jest Freddie Mercury. Kompozycja jest uważana za jeden z największych i najważniejszych utworów w historii muzyki popularnej. Piosenka pochodzi z albumu ''A Night at the Opera'' z 1975 r. i stała się przełomowym momentem w karierze zespołu Queen. Kompozycja jest ukształtowana na na styl rock opery, charakteryzującej się nowatorską i niespotykaną dotychczas w muzyce popularnej formą. Utwór łączą w sobie trzy całkowicie różniące się elementy: a cappella, ballada operowa oraz elementy hard rocka. To właśnie dzięki tej wyjątkowej formie utwór odniósł ogromnym sukces komercyjny i stał się punktem zwrotnym w karierze zespołu.

Hotel California - Eagles

"Hotel California" to piosenka grupy The Eagles pochodząca z albumu o tym samym tytule. Utwór został wydany jako singel w lutym 1977 roku i jest to jeden z najważniejszych utworów w historii muzyki rockowej. Kompozycja jest owocem wspólnej pracy Dona Feldera, Dona Henley'a i Glenna Frey'a. Istnieje wiele interpretacji dotyczących piosenki "Hotel California". Jedna z nich mówi, że utwór opowiada o uzależnieniu od narkotyków, a dokładniej od kokainy, od której nie stronili członkowie The Eagles oraz mieszkańcy Kaliforni w latach 70. Według innej teorii, przebój The Eagles poświęcony jest szatanowi. Tytułowy "Hotel California" to hotel położony w San Francisco, który został zakupiony przez Antona LaVeya - założyciela i najwyższego kapłana Kościoła Szatana. Został on rzekomo przez niego zamieniony w świątynię ku czci diabła. "Hotel California" to także potoczna nazwa Camarilli State Hospital, kliniki psychiatrycznej leżącej niedaleko Los Angeles. Placówka ta służyła pacjentom przez prawie 60 lat, aż do zamknięcia w 1997 roku.

What's Going On - Marvin Gaye

"What's Going On" to piosenka soulowa amerykańskiego piosenkarza Marvina Gaye'a, pochodząca z jedenastego studyjnego albumu artysty, o tym samym tytule. Producentem piosenki został sam wykonawca, a utwór wydano 20 stycznia 1971 roku w formie singla promującego płytę wokalisty. Kompozycja stanowi rozważania nad problemami świata, a szczególnie dotyczy aspektów związanych z trudną wówczas sytuacją polityczną. Utwór został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy i stał się dzięki temu wielkim przebojem. Czasopismo ''Metro Times'' uplasowało utwór na 1 miejscu listy najlepszych piosenek wszech czasów, a magazyn ''Rolling Stone'', w takim samym zestawieniu, umieścił "What's Going On" na 4 pozycji.

Stayin' Alive - Bee Gees

"Stayin 'Alive" to typowa piosenka disco należąca do grupy Bee Gees. Piosenka została napisana przez braci Geeb - Barry'ego, Robina i Maurice'a. Produkcją utworu zajął się zespół Bee Gees, Albhy Galuten i Karl Richardson. Piosenka została wydana 13 grudnia 1977 roku, jako drugi singiel ze ścieżki dźwiękowej ''Gorączka sobotniej nocy''. Po ukazaniu się "Stayin 'Alive", utwór od razu trafił na listy przebojów, a 4 lutego 1978 r. zdobył 1 miejsce na liście Billboard Hot 100, pozostając tam przez cztery tygodnie. Piosenka jest także jedną najbardziej rozpoznawalnych melodii zespołu i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością na klubowych parkietach.


Komentarze do Najważniejsze utwory lat 70. XX wieku

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Firma Sony zaprezentowała nowego Walkmana

7 styczeń 2015

Zdjęcie: theverge.com

Kultowa marka przenośnych odtwarzaczy muzycznych powraca na scenę w odświeżonej wersji...

Najważniejsze utwory lat 90. XX wieku

18 lipiec 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Nirvana to bez wątpienia jeden z największych symboli lat 90. Pojawienie się na scenie ...

Ze sceny na mównicę

16 wrzesień 2015

Ze sceny na mównicę

Wybory parlamentarne w Polsce zbliżają się wielkimi krokami, a za wielką wodą Ameryka...

Płyty jak wino cz.2

24 październik 2014

Zdjęcie: soundctrl.com

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o unikatowych oraz drogich albumach muz...

Dzień, w którym umarła muzyka

6 październik 2014

Zdjęcie: birminghamrecord.com

Trasa koncertowa nawet dla gwiazd dużego formatu nie jest przyjemnością. Ciągła zmian...

Instrumenty z drukarki 3D

19 listopad 2014

Zdjęcie: odd.org.nz

Era drukarek 3D nadchodzi wielkimi krokami i zdaje się, że nie ominie również dziedzin...

Vandelay dostępny na Maka i iPada

21 październik 2014

Zdjęcie: vandelay.klevgrand.se

Jeżeli tworzycie muzykę na tablecie lub korzystacie z Maka, to dodatkowy efekt delay mo...

Załóż swój zespół z Rock Band 4

6 marzec 2015

Zdjęcie: madcatz.com

Nie każdy ma czas oraz talent do nauki gry na instrumencie, ale dużo osób chciałoby sp...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały