Praca w zespole muzycznym nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Ciągłe przebywanie z tymi samymi osobami, które różnią się pomiędzy sobą, może prowadzić do napięć i nieporozumień. W efekcie wiele grup rozpada się właśnie z powodu wewnętrznych spięć. Gdy dochodzą do tego relacje rodzinne może to jeszcze bardziej zaogniać sytuację. Czasami przynosić to także pozytywny efekt i działa jak spoiwo łączące relację muzyków w zespole.

Wiadomo, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego muzyka do zespołu. Poszukiwanie przez ogłoszenie zamieszczone w prasie, a obecnie w Internecie, nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Częstym problemem jest zwykła różnica charakterów i niedogadanie. Innym powodem jest natomiast odmienne podeście do granej muzyki, które na późniejszym etapie działalności zespołu także często daje się we znaki. Czasami można się również rozejrzeć po rodzinie i poszukać muzycznych talentów w najbliższym gronie. Wielu artystów postanowiło zastosować tę zasadę zakładając zespół razem z rodzeństwem lub kuzynostwem. Historia zna także przypadki gdzie dopiero muzyka połączyła dwoje ludzi tworząc często romantyczną, ale czasami także tragiczną opowieść.

Braterska muzyka

Liam i Noel Gallagher (Oasis)

Zespół Oasis to chyba najbardziej znana grupa, która swoją popularność zawdzięcza nie tylko muzyce, ale także wewnętrznym kłótnią będącym nieodzowną częścią wizerunku angielskiej formacji. Bracia Gallagher wielokrotnie zachwycali swoją publiczność podwójnym show, które składało się z koncertu i kabaretu w jednym. Można powiedzieć, że był to całkiem dobry chwyt marketingowy, który zakładał przyrządzenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Z drugiej jednak strony, Oasis jest to jedna z nielicznych grup, która pomimo tak nasilonych konfliktów wewnętrznych utrzymała się na rynku przez tak długi czas. W 2009 roku miarka się jednak przebrała i kochający się nad życie bracia postanowili od siebie odetchnąć. Liam Gallagher rozpoczął nowy projekt o nazwie Beady Eye, natomiast Noel musiał wyleczyć swoje skołatane przez brata nerwy i utworzył grupę Noel Gallagher's High Flying Birds.

Dave (The Edge) i Dik Evans (U2)

Gdy w 1976 roku perkusista Larry Mullen zawiesił ogłoszenie w szkole Mount Temple Comprehensive School, nikt się nie spodziewał się, że irlandzka grupa odniesie międzynarodowy sukces. Zanim jednak U2 uzyskało ostateczny kształt i formę, musiało upłynąć wiele czasu. Już od początku istnienia, zespól starał się na nowo zdefiniować pojęcie rocka. Swoją rewolucje rozpoczął od nadania nowego znaczenia pojęciu garage band zmieniając je na kitchen band. To właśnie kuchnia Larrego Mullena stała się miejscem narodzin nowego zespołu pod nazwą Feedback, który następnie występował po szyldem The Hype. Na pierwsze spotkanie w domu perkusisty przybyło sześciu zainteresowanych muzyków - Paul Hewson, Adam Clayton, Peter Martin, Ivan McComric oraz kurczowo trzymający jedną gitarę bracia Dik oraz Dave Evans. Po wyeliminowaniu dwóch zainteresowanych osób, grupa zaczęła występować jako kwintet. Dopiero po odejściu Dika Evansa zespól zmienił nazwę na U2.

Zdjęcie: thecavanproject.com (The Edge i Dik Evans)

Dan, Barbara-Ann, Caroline, Paul, Kathy, John, Patricia, Jimmy, Joey ,Barby, Paddy, Maite, Angelo Kelly (Kelly Family)

Kiedy mówimy o zespołach rodzinnych, nie możemy zapomnieć o grupie, która jest niekwestionowanym mistrzem w tej kategorii. Mowa tutaj o samowystarczalnej formacji Kelly Familly, której najlepsze lata przypadały na pierwszą połowę lat 90 XX wieku. Grupa była znana z tego, iż była dla siebie statkiem, okrętem i kapitanem. Każdy z członków rodziny pełnił jednocześnie kilka funkcji - był menadżerem, producentem, muzykiem, twórcą tekstów itd.

Historia grupy Kelly Familly rozpoczęła się jednak na początku lat 70 XX wieku. Z początku zespół występował pod nazwą Kelly Kids i zadebiutował w 1975 roku w hiszpańskiej telewizji. W 1994 roku grupa wydała album "Over the Hump", który stał się dla rodzinnej formacji momentem przełomowym. Płyta sprzedała się w nakładzie 4,5 miliona egzemplarzy. Następne albumy takie jak "Almost Heaven", "Growin' up", "From Their Hearts" i "Christmas For All" przyniosły grupie także bardzo duży sukces komercyjny. W 2008 roku zespół ostatecznie zakończył swoją działalność.

Jonny i Colin Greenwood (Radiohead)

Radiohead to jeden z najważniejszych zespołów młodego pokolenia. Początki grupy sięgają końca lat 80. kiedy angielska formacja występowała jeszcze pod szyldem On Friday. Ich trzeci krążek "OK Computer" wydany w 1997 roku jest uznawany przez krytyków za jedną z najważniejszych płyt lat 90 XX wieku. Charakterystyczne i niepowtarzalne brzmienie zespołu stało się dla wielu młodych grup wzorem do naśladowania. Radiohead swój sukces zawdzięcza głównie wewnętrznej współpracy, która opiera się m. in. na porozumieniu braci Greenwood, którzy swoje obowiązki podzielili pomiędzy gitarę i bas. Może to właśnie ta umiejętność kompromisu pozwoliła grupie na przetrwanie tylu lat w niezmienionym składzie.

Romeo i Michele Stodart oraz Sean i Angela Gannon (The Magic Numbers)

Mówi się, że każdy Romeo potrzebuje swojej Julii. Angielski zespól The Magic Numbers, z paroma wyjątkami, zdecydowanie potwierdza tę zasadę. Wybranką głównego gitarzysty, wokalisty oraz kompozytora grupy, Romeo Stodarta, została Michele Stodart, która jest jego siostrą. W ten sposób powstała pierwsza część rodzinnego zespołu. Jego drugą połówkę uformowało rodzeństwo Sean i Angela Gannon. Zespół zadebiutował 13 czerwca 2005 roku albumem "The Magic Numbers", z którego pochodzi przebój "Forever Lost". W 2005 roku grupa wystąpiła również w Polsce jako support przed koncertem U2 w Chorzowie.

Barry, Robin i Maurice Gibb (Bee Gees)

Zespół Bee Gees to grupa, która pomimo tego, że swoje lata świetności ma już dawno za sobą, to wciąż cieszy się dużą popularnością. Nie ma świecie osoby, która chociaż raz nie słyszała takich przebojów jak np. "How Deep Is Your Love", "Tragedy" lub "Stayin' Alive", które wciąż wybrzmiewają na parkietach wielu dyskotek. Nie tylko muzyka, ale także technika nagrywania dźwięku, zawdzięcza zespołowi Bee Gees znaczny postęp. To właśnie dzięki tej grupie powstała pierwsza w historii pętla perkusyjna do piosenki "Stayin' Alive". Zadając sobie pytanie o niepowtarzalny sukces Bee Gees odpowiedź znajdziemy w nierozerwalnej więzi jaka istniała pomiędzy trzema braćmi. W 2003 roku, kiedy umarł Maurice Gibb, równowaga ta została zachwiana. Pozostali bracia postanowili wtedy rozwiązać zespół, żeby w 2009 roku ponownie wrócić na scenę. Po 3 latach zmarł jednak kolejny z braci Robin Gibb.

Malcolm i Angus Young (AC/DC)

AC/DC to kwintesencja ostrego brzmienia. Ta australijska grupa już dawno wpisała się na karty muzycznej historii wielkimi literami. Pomimo prawie 40 letniej działalności artystycznej grupa wciąż jest w świetnej formie. Dotychczas najlepszym albumem, który osiągnął największy sukces komercyjny jest "Back in Black" z 1980 roku, wydany po tragicznej śmierci Bona Scotta. Nie można jednak powiedzieć, że nowe wydawnictwa nie cieszą się popularnością. Ich piętnasta płyta zatytułowana "Black Ice" wydana 20 października 2008 roku niemalże we wszystkich krajach zdobywała najwyższe miejsca na listach przebojów. Tak ogromny sukces grupa zawdzięcza m. in. gitarowemu rodzeństwu, które tworzy Malcolm i Angus Young. Pomimo tego, że obaj bracia grają na tym samym instrumencie, nie ma pomiędzy nimi żadnej rywalizacji. Można powiedzieć, że rodzeństwo się wzajemnie uzupełnia. Kiedy Angus prezentuje swoje gitarowe igraszki, Malcolm tworzy dla nich idealny podkład. Możemy być pewni, że gdyby bracia z AC/DC mieli wzajemnie prowadzić drezynę, to ich współpraca byłaby tak samo perfekcyjnie dograna jak podczas koncertów.

Józef i Jan Skrzek

Jak wiemy, w Polsce znane rodzeństwa, a w szczególności bliźniacy, nie cieszą się dużym poparciem. W historii polskiego rocka możemy jednak znaleźć braci, którymi możemy się pochwalić. Takim przykładem jest Józef i Jan Skrzek. Pierwszy z nich znany jest z progresywnej grupy SBB. Ich pierwszy album nagrany na żywo został zatytułowany "SBB" i ukazał się na rynku w 1974. Płyta cieszyła się tak dużą popularnością, że jej nakład został w bardzo szybkim tempie wyczerpany i stał się drogim towarem na czarnym rynku. Jan Skrzek znany jest natomiast głównie z solowych osiągnięć. Jego twórczość identyfikuje się z kulturą Górnego Śląska. W jego utworach wielokrotnie możemy usłyszeć o problemach dnia codziennego mieszkańców zamieszkujących ten region.

Zdjęcie: Okładka płyty

Andrea, Caroline, Sharon i Jim Corr (The Corrs)

The Corrs to kolejna irlandzka grupa, która znalazła się na liście zespołów rodzinnych. Zespół tworzą trzy siostry - Andrea, Caroline i Sharon oraz ich brat Jim. Grupa swoją muzyczną przygodę rozpoczęła w 1990 roku. Debiutancki album zespołu zatytułowany "Forgiven Not Forgotten" ukazał się natomiast 26 września 1995 roku. Pierwszy krążek irlandzkiej grupy osiągnął duży sukces komercyjny i stał się najchętniej kupowaną płytą w Irlandii. Brzmienie zespołu opiera się głównie na połączeniu takich gatunków muzyki jak folk, muzyka celtycka, rock oraz pop. Obecnie najlepiej sprzedającym się albumem grupy jest płyta "Talk on Corners" pochodząca z 1997 roku. Więzy rodzinne nie zagwarantowały jednak formacji długiej historii i w 2006 roku zespół The Corrs postanowił zawiesić swoją działalność.

Neil, Tim i Liam Finn (Crowded House)

Niezapomniany przebój zespołu Crowded House, zatytułowany "Don't Dream It's Over", był wielkim hitem u schyłku lat 80. Był to także okres kiedy grupa odnosiła największy sukces. Można powiedzieć, że utwór "Don't Dream It's Over" stał się evergreenem australijskiej sceny rockowej. Nie był to jednak jedyny przebój, jaki nagrała grupa pod przewodnictwem Neila Finna. Inne znane utwory australijskiej formacji to m. in. "Something So Strong", "Weather with You" oraz "It's Only Natural". Australijska grupa jest także zespołem wielopokoleniowym, ponieważ występował w nim Neil Finn, jego brat Tim, a po reaktywacji w 2007 roku do składu dołączył syn lidera Crowded House, Liam Finn.

Anthony Caleb, Ivan Nathan, Michael Jared i Cameron Matthew Followill (Kings of Leon)

Zespół Kings of Leon powstał w 1999 roku i jest obecnie jedną z najlepszych grup ostatnich lat. Formację tworzą trzej bracia - Anthony Caleb Followill, Ivan Nathan Followill, Michael Jared Followill oraz ich kuzyn Cameron Matthew Followill. Charakterystyczny głos wokalisty i brzmienie zespołu odwołujące się do tradycyjnego rocka, zapewniło grupie uznanie fanów oraz doświadczonych muzyków na całym świecie. Debiutancki album amerykańskiej formacji zatytułowany "Youth and Young Manhood" ukazał się 7 lipca 2003 roku. Nie cieszył się on jednak tak dużą popularnością jak trzecia płyta zespołu "Only by the Night" z 2007 roku. To właśnie z tego krążka pochodzą takie przeboje jak "Use Somebody" oraz "Sex on Fire". Miejmy nadzieje, że muzyczny biznes rodzinny Followill, przyniesie nam więcej takich utworów, które podbiją listy przebojów na całym świecie.

Wojciech i Piotr Cugowski (Bracia)

Kolejnym polskim muzycznym rodzeństwem jest Wojciech i Piotr Cugowski, którzy w 1997 roku wspólnie założyli zespół Bracia. Można powiedzieć, że od samego początku byli naznaczeni i skazani na scenę rockową. Determinowało ich do tego nazwisko, które znane jest wszystkim z innego polskiego zespołu, jakim jest Budka Suflera. Debiutancki album grupy Bracia ukazał się w 2003 roku i został zatytułowany "Dzieci Wszystkich Gwiazd". Pięć lat później zespół wydał krążek "A Tribute to Queen" zawierający kompozycje brytyjskiej legendy rocka - grupy Queen.

Nicole i Natalie Appleton (All Saints)

All Saints to brytyjski zespół muzyczny założony w 1993 roku. Z początku grupa występowała pod nazwą All Saints 1.9.7.5. Zespół największą popularność zyskał w latach 90. kiedy zadebiutował albumem "All Saints", który ukazał się 24 listopada 1997 roku. Płyta zawierała m. in. takie przeboje jak "I Know Where It's At", "Never Ever" oraz dwa covery "Under the Bridge" (Red Hot Chili Peppers) i "Lady Marmalade" (Labelle). Przez cały okres istnienia zespołu do grupy należało łącznie pięć wokalistek - Shaznay Lewis, Melanie Simone, Rainford Blatt oraz siostry Nicole i Natalie Appleton. Jak na złość, Nicole Appleton jest partnerką Liama Gallaghera, który w 2009 roku postanowił odejść z Oasis. Decyzja ta najwidoczniej wpłynęła na jego żonę, ponieważ w 2010 roku zespół All Sainst po raz drugi zakończył swoją działalność.

Paul i Ross Godfrey (Morcheeba)

Morcheeba to zespół będący mieszanką alternatywnego rocka, trip-hopu oraz popu. Grupę w 1995 roku założyli dwaj bracia - Paul i Ross Godfrey. Następnie do zespołu dołączyła wokalistka 
Skye Edwards. Debiutancki album grupy "Who Can You Trust?" ukazał się w 1996 roku. Pomimo konfliktów jakie zaistniały wewnątrz grupy, pomiędzy Sky Edwards a Paulem i Rossem Godfreyem, bracia tworzyli nierozerwalną koalicję. W 2003 roku rodzeństwo podjęło decyzję o wydaleniu wokalistki z zespołu i rozpoczęło współpracę z piosenkarką Daisy Martey, znaną z zespołu Noonday Underground. Na początku 2010 roku bracia Godfrey ponownie przyjęli Skye Edwards do swojego zespołu.

Tim, Andrew i Jon Farriss (INXS)

INXS to trzecia australijska grupa na liście zespołów rodzinnych. Wygląda na to, że w kraju kangurów i Aborygenów w szczególności cenią sobie więzy rodzinne. Grupę w 1977 roku założyło trzech braci - Tim, Andrew oraz najmłodszy Jon Farriss. Z początku zespół funkcjonował pod szyldem The Farriss Brothers, co raczej nikogo nie powinno dziwić. W 1979 roku zmieniono ostatecznie nazwę na INXS. Rok później ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany po prostu "INXS". Grupa znana jest przede wszystkim z charakterystycznego brzmienia oraz niepowtarzalnego głosu Michaela Hutchencea. Najbardziej znane przeboje zespołu to m. in. "Never Tear Us Apart", "By My Side", "Disappear", "Need You Tonight" oraz "Suicide Blonde". W 1997 roku, w związku z samobójstwem frontmana grupy Michaela Hutchencea, nastąpił niespodziewany kryzys w zespole INXS, który był dla formacji najtrudniejszym momentem w ich całej karierze. Grupie udało się jednak przezwyciężyć okrutność losu i cały czas kontynuują swoją karierę na scenie muzycznej.

June, Bonne, Anita i Ruth Pointer (The Pointer Sisters)

Pointer Sisters to amerykańska grupa muzyczna wykonująca R&B i pop. Zespół został założony w 1969 roku przez cztery siostry Pointer z Oakland - June, Bonne, Anitę i Ruth. Pointer Sisters zdobyły serca słuchaczy w 1975 roku wydając singel "How Long (Betcha' Got a Chick on the Side)". Wkrótce potem ukazały się kolejne hity "He's So Shy", "Slow Hand", "Automatic", "Jump (For My Love)". Największym przebojem grupy do dzisiaj pozostaje piosenka "I'm So Excited", która umocniły pozycję formacji na listach przebojów muzyki R&B i pop. Pod koniec lat 80. i na początku 90. Pointer Sisters nie wydawały już longplayów tak często i skoncentrowały się na kameralnych występach. W roku 1996 ukazał się jeszcze album "Ain't Misbehavin'", ale nie zdobył on już ani popularności, ani oczekiwanego uznania.

Jackie, Tito, Jermaine, Marlon, Michael i Randy Jackson (The Jackson 5)

Zespół The Jackson 5 to amerykańska grupa soulowo-funkowo-popowa. Zespół został założony w 1969 i był aktywny do końca lat 80. XX wieku. W skład grupy wchodziło pięciu braci Jacksonów: Jermaine (zastąpiony później przez Randiego), Marlon, Jackie, Tito oraz najsłynniejszy i najmłodszy (miał zaledwie 11 lat, kiedy pojawił się pierwszy singel "I Want You Back") z nich Michael. Z grupą występowały w chórkach także dwie siostry Jacksonów - Janet i La Toya. Grupa stała się jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających formacji, przynosząc olbrzymie zyski wytwórni Motown. W 1977 zespół zmienił nazwę na The Jacksons na skutek odejścia z tej wytwórni. Grupa była założona i kierowana przez ojca muzyków - Joe Jacksona.

Przeczytaj drugą część i poznaj znane małżeństwa, które wspólnie występowały nie tylko w teatrze życia, ale także na scenie muzycznej.


Komentarze do Album rodzinny cz.1

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Świąteczne przeboje wszech czasów

26 grudzień 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym ś...

Jesienny jazz

1 wrzesień 2014

Zdjęcie: wallchan.com

Muzyka jest jak ubranie, z każdą porą roku zmieniamy ją i dostosowujemy do panującej ...

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

29 styczeń 2016

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

Ku uciesze wielu panów naukowcy nareszcie dowiedzieli się, co tak naprawdę pociąga kob...

Kiedy możemy spodziewać się płyty U2?

28 lipiec 2014

Zdjęcie: avclub.com

Wiele osób niecierpliwie czeka na nowy album irlandzkiej grupy rockowej. Oprócz 2 nowych...

Szkoła rocka

24 listopad 2014

Zdjęcie: picstopin.com

Czas, w którym podejmujemy decyzje o naszej dalszej edukacji na uczelniach wyższych, jes...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do na...

Xhail – nowy wymiar tworzenia muzyki

30 październik 2014

Zdjecie: xhail.com

Marzenie komponowania muzyki w czasie rzeczywistym, za pomocą nieograniczonych zasobów d...

Gitarowe riffy wszech czasów

23 styczeń 2015

Zdjęcie: strommeninc.com

Można powiedzieć, że riff gitarowy w muzyce popularnej odgrywa rolę pierwszoplanową ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały