Przeczytaj drugą część i poznaj znane małżeństwa, które wspólnie występowały nie tylko w teatrze życia, ale także na scenie muzycznej.

Póki muzyka nas nie rozłączy

Jack i Amy White (The White Stripes)

Duet The White Stripes to jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów rockowych obecnych czasów. Grupa na tle innych formacji wyróżniała się m.in. ograniczonym do minimum instrumentarium. Zespół The White Stripes tworzyło tylko dwóch muzyków - gitarzysta Jack White oraz perkusistka Amy White. Na pierwszy rzut oka widać, że w grupie brakuje jednego z podstawowych instrumentów, który w dużym stopniu odpowiedzialny jest za brzmienie utworu. Mowa tutaj o gitarze basowej, która nadaje kompozycji smaku. Wiele osób nie wyobraża sobie muzyki bez tego właśnie instrumentu. Zespół The White Stripes udowodnił jednak, że utwór muzyczny może także świetnie brzmieć bez gitary basowej. Warto również rozwiać nieprawdziwe plotki, które mówiły, że Jack i Amy White to rodzeństwo. Tak naprawdę ta muzyczna para, była nią kiedyś także w życiu. Zespół The White Stripes nie tylko uwodnił, że zespół może funkcjonować bez basisty, ale pokazał także, że muzyka potrafi połączyć ze sobą ludzi, którzy wcześniej nie mogli znaleźć nici porozumienia.

Tina i Ike Turner

Tina Turner znana jest wszystkim, jako artystka, która w życiu oraz na koncertach zawsze tryska niespożytą energią. Można powiedzieć, że uśmiech, który niemalże cały czas gości na jej twarzy jest wręcz zaraźliwy. Nie od zawsze jej życie było jednak usłane różami. Początek kariery Tiny Turner zaczął się u boku jej męża, producenta muzycznego i łowcy talentów Ikea Tunera. Wydawać by się mogło, że dla przyszłej piosenkarki było to spełnienie marzeń. Każdy artysta pragnie przecież tego, żeby znaleźć druga połówkę, która pomoże jej się realizować swoje cele. W przypadku Tiny Turner chęć sukcesu ze strony jej męża była aż za duża. Chorobliwy perfekcjonizm Ikea Turnera wielokrotnie doprowadzał do fizycznej i emocjonalnej przemocy, którą stosował wobec swojej żony.

Björn Ulvaeus, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson (ABBA)

Nie trzeba się długo zastanawiać, ani daleko szukać, żeby znaleźć najbardziej znane małżeństwa muzyczne. Najlepszym tego przykładem jest szwedzki zespół ABBA, który tworzyły dwie pary - Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog oraz Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson. Można rzec, że kariera grupy była tak samo burzliwa jak ich związki oraz znajomość pomiędzy artystkami. ABBA powstała w 1972 roku i na swój międzynarodowy sukces pracowała przez 10 lat. Pomimo krótkiej kariery szwedzka grupa wydała na świat niezliczoną liczbę przebojów, które do dzisiaj na siebie bardzo dobrze zarabiają. Niestety konflikt wewnętrzny pomiędzy wokalistkami i rozpad małżeństw doprowadził do rozwiązania grupy w 1982 roku. Od tego momentu ABBA już nigdy nie wystąpiła publicznie. Benny Andersson oraz Björn Ulvaeus wciąż jednak razem komponują muzykę i wystąpili wspólnie na koncercie U2 wykonując utwór "Dancing Queen".

Cher i Sonny Bono

Cher nie od zawsze była znana jako gwiazda solowa. Początki jej kariery sięgają duetu muzycznego, który wspólnie tworzyła ze swoim mężem Sonnym Bonno. Z początku para występowała w klubach nocnych oraz barach próbując w jakikolwiek sposób zwrócić na siebie uwagę. Dopiero piosenka "I Got You Babe" przyniosła przełom w karierze duetu. W 1965 roku ukazała się debiutancka płyta "Look at Us", która podbiła listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znane piosenki z tego albumu to "Just You", "The Letter" oraz wcześniej wspomniany utwór "I Got You Babe". W 1975 roku, po wydaniu jeszcze kilku albumów para postanowiła się rozwieść i Cher swoją dalszą karierę kontynuowała już jako artystka solowa.

Paul i Linda McCartney (Wings)

Paul McCartney to ikona popkultury. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Ex-Beatles po rozpadzie zespołu w 1970 roku postanowił rozpocząć karierę solową. Jednym z jego projektów była założona w 1971 roku grupa The Wings. Debiutancki album zespołu ukazał się w tym samym roku i został zatytułowany "Wild Life". Największy sukces przyniósł grupie wydany w 1977 roku singiel "Mull of Kintyre". Pomimo częstych zmian personalnych, stałą część zespołu tworzył Paul McCartney oraz jego żona Linda McCartney.

Kim Gordon i Thurston Moore (Sonic Youth)

Sonic Youth to amerykański zespół rockowy założony w 1981 roku. Grupę trudno zaszufladkować w jednym gatunku oraz stylu muzycznym. Zespół znany jest z różnego rodzaju eksperymentów muzycznych. Przez dłuższy czas swojej działalności grupa prowadziła swoją undergroundową działalność. Debiutancki album "Sonic Youth" został wydany w 1982 roku. Dwa lata później basistka grupy Kim Gordon oraz gitarzysta zespołu Thurston Moore wzięli ślub. Od 1987 roku zespół zaczął być dostrzegany przez uznawane magazyny muzyczne. Dopiero jednak rok 1988 i albumu "Daydream Nation" przyniósł przełom w karierze grupy. Duży wpływ miał na to utwór "Teen Age Riot", który stał się głosem młodego pokolenia zespół zyskał dużą popularność. W 2011 roku zespół zawiesił swoją działalność, a miłosna melodia Kim Gordon oraz Thurstona Moore'a ucichła w 2013 roku.

Kora i Marek Jackowski (Maanam)

W historii polskiej muzyki także zdarzały się muzyczne małżeństwa. Jednym z nich był związek Kory i Marka Jackowskiego znanych z zespołu Maanam. Ich wspólna kariera rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy grupa występowała jeszcze pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic. Debiutancki album zespołu zatytułowany "Maanam" ukazał się w 1981 roku. Trzy lata później małżeństwo Kory oraz Marka Jackowskiego się rozpadło. Nie wpłynęło to jednak na dalszy rozwój zespołu, ponieważ muzycy wspólnie pracowali jeszcze przez kilka następnych lat i wydali razem wiele płyt, które stały się standardem polskiej sceny rockowej.

Jennifer Lopez i Marc Anthony

Jennifer Lopez, znana również jako J.Lo, to amerykańska aktorka, piosenkarka popowa, tancerka, projektantka mody i businesswoman. Artystka ma na swoim koncie kilka bardziej lub mniej udanych płyt oraz przebojów. W swojej karierze współpracowała z kilkoma różnymi wykonawcami oraz producentami. Jednym z nich był m.in jej mąż Marc Anthony, z którym nagrała piosenkę "No me ames". Wspólna praca nie pomogła jednak ich małżeństwu i ostatecznie para postanowiła się rozstać.

Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka

Natalia Kukulska to polska piosenkarka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Jest córką piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Wokalistka zadebiutowała w 1986 roku albumem zatytułowanym "Natalia", który zawierał piosenki skierowane do dzieci. Pierwszym dojrzałym wydawnictwem był krążek "Światło" cieszący się dużą popularnością. 18 maja 2010 roku artystka wspólnie z mężem, perkusistą, muzykiem sesyjnym oraz kompozytorem, Michałem Dąbrówką, wydała album zatytułowany "CoMix".

Bobby Brown i Whitney Houston

Whitney Houston to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek muzyki popularnej. Największym przebojem artystki do dzisiaj pozostaje cover piosenki "I Will Always Love You", który w oryginale należy do piosenkarki country Dolly Parton. W swojej karierze współpracowała m.in. ze swoim mężem Bobbym Brownem. Nie wpłynęło to jednak pozytywnie na ich relację. Przemoc fizyczna jaką amerykański wokalista i tancerz stosował wobec swojej żony zakończyła się rozpadem ich małżeństwa.

Michał Wiśniewski i Magda Femme

Gdy mówimy o czerwonowłosym polskim wokaliście, nasuwam nam się tylko jedno skojarzenie - Michał Wiśniewski. Artysta w latach 90. z Jackiem Łągwą oraz Magdą Femme utworzyli wspólnie grupę Ich Troje. Z wokalistką Michał Wiśniewski utworzył także związek, który w przeciwieństwie do zespołu, nie przetrwał próby czasu. Magda Femme nie była jednak ostatnią kobietą w zespole i życiu Michała Wiśniewskiego. Kolejną wokalistką oraz partnerką artysty została Anna Wiśniewska, która podobnie jak wcześniejsza odeszła z zespołu i życia wokalisty.

Anita Lipnicka i John Porter

Anita Lipnicka to polska piosenkarka oraz autorka tekstów. W 2002 roku rozpoczęła współpracę z Johnem Porterem, z którym nie tylko tworzy duet muzyczny ale także parą życiową. Ich pierwszym wspólnym albumem został krążek zatytułowany "Nieprzyzwoite Piosenki" wydany w 2003 roku. Płyta spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków oraz odbiorców. Przez wiele tygodni krążek utrzymywała się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów muzycznych. Jednym z największych przebojów pochodzących z tej płyty był singiel zatytułowany "Bones of Love". W 2005 Anita Lipnicka i John Porter wydali roku drugi album zatytułowany "Inside Story", który powtórzył sukces poprzedniej płyty.

Edyta Górniak i Dariusz Krupa

Edyty Górniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Swoją karierę piosenkarka zaczęła w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może" w 1989 roku, gdzie wykonała piosenką "Stop" z repertuaru Sam Brown. Kilka miesięcy później wzięła udział w koncercie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę "Zły chłopak" Lory Szafran. W 1994 roku piosenkarka wystąpiła na konkursie Eurowizji z piosenką "To nie ja" ("Once in a Lifetime"), która przyniosła jej dużą popularność. Kolejnym krokiem w karierze wokalistki był debiutancki album Edyty Górniak zatytułowany "Dotyk", który ukazał się w 1995 roku. Artystka współpracowała również ze swoim mężem oraz muzykiem Dariuszem Krupą, który był odpowiedzialny za produkcję albumów piosenkarki, takich jak np. "E·K·G" oraz "Zakochaj się na Święta w kolędach". Połączenie świata muzyki i prywatnego niestety nie wyszło parze na dobre i ich związek szybko się rozpadł.

Johnny Cash i June Carter Cash

Johnny Cash to jeden z najbardziej znanych amerykańskich wykonawców muzyki country. Jego twórczość po dziś dzień pozostaje inspiracją dla wielu innych artystów, którzy z chęcią sięgają po jego piosenki. O jego talencie może świadczyć fakt, że w swojej karierze nagrywał z takimi wykonawcami jak Elvis Presley, Bob Dylan, U2, Roy Orbison, Sheryl Crow oraz Willie Nelson. Swoje utwory nagrywał także z żoną June Carter Cash, która również była piosenkarką i kompozytorką muzyki country. W swojej karierze skomponowała również jeden z największych przebojów Johnny'ego Casha - "Ring of Fire".

W jedności siła

Stare dobre przysłowie mówi "co dwie głowy, to nie jedna". Nie od dziś wiadomo, że w grupie łatwiej jest odnieść zamierzony cel. Ważne jest jednak wzajemne wsparcie, wyrozumiałość oraz sztuka kompromisu, która jak wiemy nie zawsze jest łatwa.

Zespół często można porównać do starego małżeństwa. Wiele lat spędzony wspólnie w studiu oraz w trasie pozwala członkom grupy poznać się na wylot. Jak w każdym związku zdarzają się również wzloty i upadki. Czasami dzieje się jednak tak, że kłótnie oraz spory biorą górę i dochodzi do rozwodu, po którym zazwyczaj członkowie formacji nie żyją już w przyjacielskich stosunkach. Takim przykładem może być zespół Pink Floyd, ABBA oraz Guns N'Roses, których muzycy po dziś dzień są skłóceni. Członkowie pierwszego z nich zjednoczyli się jednak w szczytnym celu jakim był Live 8 w 2005 roku.

Pamiętajmy, że kiedy będziemy nosić się z zamiarem założenia grupy lub innego projektu muzycznego, musimy mieć na uwadze wspólny cel, a nie tylko własne dobro. Niech nasze ambicje, chęć rywalizacji oraz wewnętrzne spory nie odbierają nam tego pięknego uczucia jakim jest radość i możliwość napisania kolejnego utworu ze swoim zespołem.

Przeczytaj pierwszą część i poznaj znane rodziny oraz rodzeństwa, które wspólnie tworzyły muzykę.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
TOP 11
 • 19 styczeń 2016
 •  
Najważniejsze utwory w 2015 roku

Zeszły rok obfitował również w wiele utworów, które okupowały najwyższe miejsca na światowych listach przebojów. Nie wszystkie były dobre, ale...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Piosenki z drugiej ręki cz.2

7 listopad 2014

Zdjęcie: newmediarockstars.com

Przeczytajcie drugą część i poznajcie pozostałe covery, które na zawsze odmieniły świat mu...

Beatlemania za Żelazną Kurtyną cz.2

3 październik 2014

Zdjęcie: hallpic.com

Poznaj drugą część historii beatlemanii w ZSRR i dowiedz się więcej o tym jak muzyka wspan...

Młodzi (nie)śmiertelni

9 listopad 2015

Młodzi (nie)śmiertelni

Młodość to burzliwy okres pełen uniesień oraz upadków. Nie wszystkim udaje się jednak utrz...

Algorytmy lubią muzykę

23 październik 2014

Zdjęcie: bgr.com

Żyjemy w świecie programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych, które mają nam ułatwić ...

Gitary, które zmieniły muzykę

14 listopad 2014

Zdjęcie: warnerboutique.com

Gitara elektryczna to instrument, który bezapelacyjnie zrewolucjonizował muzykę popularną...

Dosięgnąć gwiazd cz.2

5 grudzień 2014

Przeczytajcie drugą część i poznajcie pozostałych artystów, którzy zanim zostali sławni po...

Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz.1

16 marzec 2015

Zdjęcie: muettech.com

Świat muzyki, jak każda inna dziedzina życia, jest pełen różnych niespodzianek oraz tajemn...

Kiedy możemy spodziewać się płyty U2?

28 lipiec 2014

Zdjęcie: avclub.com

Wiele osób niecierpliwie czeka na nowy album irlandzkiej grupy rockowej. Oprócz 2 nowych p...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016