Przeczytaj drugą część i poznaj znane małżeństwa, które wspólnie występowały nie tylko w teatrze życia, ale także na scenie muzycznej.

Póki muzyka nas nie rozłączy

Jack i Amy White (The White Stripes)

Duet The White Stripes to jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów rockowych obecnych czasów. Grupa na tle innych formacji wyróżniała się m.in. ograniczonym do minimum instrumentarium. Zespół The White Stripes tworzyło tylko dwóch muzyków - gitarzysta Jack White oraz perkusistka Amy White. Na pierwszy rzut oka widać, że w grupie brakuje jednego z podstawowych instrumentów, który w dużym stopniu odpowiedzialny jest za brzmienie utworu. Mowa tutaj o gitarze basowej, która nadaje kompozycji smaku. Wiele osób nie wyobraża sobie muzyki bez tego właśnie instrumentu. Zespół The White Stripes udowodnił jednak, że utwór muzyczny może także świetnie brzmieć bez gitary basowej. Warto również rozwiać nieprawdziwe plotki, które mówiły, że Jack i Amy White to rodzeństwo. Tak naprawdę ta muzyczna para, była nią kiedyś także w życiu. Zespół The White Stripes nie tylko uwodnił, że zespół może funkcjonować bez basisty, ale pokazał także, że muzyka potrafi połączyć ze sobą ludzi, którzy wcześniej nie mogli znaleźć nici porozumienia.

Tina i Ike Turner

Tina Turner znana jest wszystkim, jako artystka, która w życiu oraz na koncertach zawsze tryska niespożytą energią. Można powiedzieć, że uśmiech, który niemalże cały czas gości na jej twarzy jest wręcz zaraźliwy. Nie od zawsze jej życie było jednak usłane różami. Początek kariery Tiny Turner zaczął się u boku jej męża, producenta muzycznego i łowcy talentów Ikea Tunera. Wydawać by się mogło, że dla przyszłej piosenkarki było to spełnienie marzeń. Każdy artysta pragnie przecież tego, żeby znaleźć druga połówkę, która pomoże jej się realizować swoje cele. W przypadku Tiny Turner chęć sukcesu ze strony jej męża była aż za duża. Chorobliwy perfekcjonizm Ikea Turnera wielokrotnie doprowadzał do fizycznej i emocjonalnej przemocy, którą stosował wobec swojej żony.

Björn Ulvaeus, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson (ABBA)

Nie trzeba się długo zastanawiać, ani daleko szukać, żeby znaleźć najbardziej znane małżeństwa muzyczne. Najlepszym tego przykładem jest szwedzki zespół ABBA, który tworzyły dwie pary - Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog oraz Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson. Można rzec, że kariera grupy była tak samo burzliwa jak ich związki oraz znajomość pomiędzy artystkami. ABBA powstała w 1972 roku i na swój międzynarodowy sukces pracowała przez 10 lat. Pomimo krótkiej kariery szwedzka grupa wydała na świat niezliczoną liczbę przebojów, które do dzisiaj na siebie bardzo dobrze zarabiają. Niestety konflikt wewnętrzny pomiędzy wokalistkami i rozpad małżeństw doprowadził do rozwiązania grupy w 1982 roku. Od tego momentu ABBA już nigdy nie wystąpiła publicznie. Benny Andersson oraz Björn Ulvaeus wciąż jednak razem komponują muzykę i wystąpili wspólnie na koncercie U2 wykonując utwór "Dancing Queen".

Cher i Sonny Bono

Cher nie od zawsze była znana jako gwiazda solowa. Początki jej kariery sięgają duetu muzycznego, który wspólnie tworzyła ze swoim mężem Sonnym Bonno. Z początku para występowała w klubach nocnych oraz barach próbując w jakikolwiek sposób zwrócić na siebie uwagę. Dopiero piosenka "I Got You Babe" przyniosła przełom w karierze duetu. W 1965 roku ukazała się debiutancka płyta "Look at Us", która podbiła listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znane piosenki z tego albumu to "Just You", "The Letter" oraz wcześniej wspomniany utwór "I Got You Babe". W 1975 roku, po wydaniu jeszcze kilku albumów para postanowiła się rozwieść i Cher swoją dalszą karierę kontynuowała już jako artystka solowa.

Paul i Linda McCartney (Wings)

Paul McCartney to ikona popkultury. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Ex-Beatles po rozpadzie zespołu w 1970 roku postanowił rozpocząć karierę solową. Jednym z jego projektów była założona w 1971 roku grupa The Wings. Debiutancki album zespołu ukazał się w tym samym roku i został zatytułowany "Wild Life". Największy sukces przyniósł grupie wydany w 1977 roku singiel "Mull of Kintyre". Pomimo częstych zmian personalnych, stałą część zespołu tworzył Paul McCartney oraz jego żona Linda McCartney.

Kim Gordon i Thurston Moore (Sonic Youth)

Sonic Youth to amerykański zespół rockowy założony w 1981 roku. Grupę trudno zaszufladkować w jednym gatunku oraz stylu muzycznym. Zespół znany jest z różnego rodzaju eksperymentów muzycznych. Przez dłuższy czas swojej działalności grupa prowadziła swoją undergroundową działalność. Debiutancki album "Sonic Youth" został wydany w 1982 roku. Dwa lata później basistka grupy Kim Gordon oraz gitarzysta zespołu Thurston Moore wzięli ślub. Od 1987 roku zespół zaczął być dostrzegany przez uznawane magazyny muzyczne. Dopiero jednak rok 1988 i albumu "Daydream Nation" przyniósł przełom w karierze grupy. Duży wpływ miał na to utwór "Teen Age Riot", który stał się głosem młodego pokolenia zespół zyskał dużą popularność. W 2011 roku zespół zawiesił swoją działalność, a miłosna melodia Kim Gordon oraz Thurstona Moore'a ucichła w 2013 roku.

Kora i Marek Jackowski (Maanam)

W historii polskiej muzyki także zdarzały się muzyczne małżeństwa. Jednym z nich był związek Kory i Marka Jackowskiego znanych z zespołu Maanam. Ich wspólna kariera rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy grupa występowała jeszcze pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic. Debiutancki album zespołu zatytułowany "Maanam" ukazał się w 1981 roku. Trzy lata później małżeństwo Kory oraz Marka Jackowskiego się rozpadło. Nie wpłynęło to jednak na dalszy rozwój zespołu, ponieważ muzycy wspólnie pracowali jeszcze przez kilka następnych lat i wydali razem wiele płyt, które stały się standardem polskiej sceny rockowej.

Jennifer Lopez i Marc Anthony

Jennifer Lopez, znana również jako J.Lo, to amerykańska aktorka, piosenkarka popowa, tancerka, projektantka mody i businesswoman. Artystka ma na swoim koncie kilka bardziej lub mniej udanych płyt oraz przebojów. W swojej karierze współpracowała z kilkoma różnymi wykonawcami oraz producentami. Jednym z nich był m.in jej mąż Marc Anthony, z którym nagrała piosenkę "No me ames". Wspólna praca nie pomogła jednak ich małżeństwu i ostatecznie para postanowiła się rozstać.

Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka

Natalia Kukulska to polska piosenkarka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Jest córką piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Wokalistka zadebiutowała w 1986 roku albumem zatytułowanym "Natalia", który zawierał piosenki skierowane do dzieci. Pierwszym dojrzałym wydawnictwem był krążek "Światło" cieszący się dużą popularnością. 18 maja 2010 roku artystka wspólnie z mężem, perkusistą, muzykiem sesyjnym oraz kompozytorem, Michałem Dąbrówką, wydała album zatytułowany "CoMix".

Bobby Brown i Whitney Houston

Whitney Houston to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek muzyki popularnej. Największym przebojem artystki do dzisiaj pozostaje cover piosenki "I Will Always Love You", który w oryginale należy do piosenkarki country Dolly Parton. W swojej karierze współpracowała m.in. ze swoim mężem Bobbym Brownem. Nie wpłynęło to jednak pozytywnie na ich relację. Przemoc fizyczna jaką amerykański wokalista i tancerz stosował wobec swojej żony zakończyła się rozpadem ich małżeństwa.

Michał Wiśniewski i Magda Femme

Gdy mówimy o czerwonowłosym polskim wokaliście, nasuwam nam się tylko jedno skojarzenie - Michał Wiśniewski. Artysta w latach 90. z Jackiem Łągwą oraz Magdą Femme utworzyli wspólnie grupę Ich Troje. Z wokalistką Michał Wiśniewski utworzył także związek, który w przeciwieństwie do zespołu, nie przetrwał próby czasu. Magda Femme nie była jednak ostatnią kobietą w zespole i życiu Michała Wiśniewskiego. Kolejną wokalistką oraz partnerką artysty została Anna Wiśniewska, która podobnie jak wcześniejsza odeszła z zespołu i życia wokalisty.

Anita Lipnicka i John Porter

Anita Lipnicka to polska piosenkarka oraz autorka tekstów. W 2002 roku rozpoczęła współpracę z Johnem Porterem, z którym nie tylko tworzy duet muzyczny ale także parą życiową. Ich pierwszym wspólnym albumem został krążek zatytułowany "Nieprzyzwoite Piosenki" wydany w 2003 roku. Płyta spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków oraz odbiorców. Przez wiele tygodni krążek utrzymywała się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów muzycznych. Jednym z największych przebojów pochodzących z tej płyty był singiel zatytułowany "Bones of Love". W 2005 Anita Lipnicka i John Porter wydali roku drugi album zatytułowany "Inside Story", który powtórzył sukces poprzedniej płyty.

Edyta Górniak i Dariusz Krupa

Edyty Górniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Swoją karierę piosenkarka zaczęła w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może" w 1989 roku, gdzie wykonała piosenką "Stop" z repertuaru Sam Brown. Kilka miesięcy później wzięła udział w koncercie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę "Zły chłopak" Lory Szafran. W 1994 roku piosenkarka wystąpiła na konkursie Eurowizji z piosenką "To nie ja" ("Once in a Lifetime"), która przyniosła jej dużą popularność. Kolejnym krokiem w karierze wokalistki był debiutancki album Edyty Górniak zatytułowany "Dotyk", który ukazał się w 1995 roku. Artystka współpracowała również ze swoim mężem oraz muzykiem Dariuszem Krupą, który był odpowiedzialny za produkcję albumów piosenkarki, takich jak np. "E·K·G" oraz "Zakochaj się na Święta w kolędach". Połączenie świata muzyki i prywatnego niestety nie wyszło parze na dobre i ich związek szybko się rozpadł.

Johnny Cash i June Carter Cash

Johnny Cash to jeden z najbardziej znanych amerykańskich wykonawców muzyki country. Jego twórczość po dziś dzień pozostaje inspiracją dla wielu innych artystów, którzy z chęcią sięgają po jego piosenki. O jego talencie może świadczyć fakt, że w swojej karierze nagrywał z takimi wykonawcami jak Elvis Presley, Bob Dylan, U2, Roy Orbison, Sheryl Crow oraz Willie Nelson. Swoje utwory nagrywał także z żoną June Carter Cash, która również była piosenkarką i kompozytorką muzyki country. W swojej karierze skomponowała również jeden z największych przebojów Johnny'ego Casha - "Ring of Fire".

W jedności siła

Stare dobre przysłowie mówi "co dwie głowy, to nie jedna". Nie od dziś wiadomo, że w grupie łatwiej jest odnieść zamierzony cel. Ważne jest jednak wzajemne wsparcie, wyrozumiałość oraz sztuka kompromisu, która jak wiemy nie zawsze jest łatwa.

Zespół często można porównać do starego małżeństwa. Wiele lat spędzony wspólnie w studiu oraz w trasie pozwala członkom grupy poznać się na wylot. Jak w każdym związku zdarzają się również wzloty i upadki. Czasami dzieje się jednak tak, że kłótnie oraz spory biorą górę i dochodzi do rozwodu, po którym zazwyczaj członkowie formacji nie żyją już w przyjacielskich stosunkach. Takim przykładem może być zespół Pink Floyd, ABBA oraz Guns N'Roses, których muzycy po dziś dzień są skłóceni. Członkowie pierwszego z nich zjednoczyli się jednak w szczytnym celu jakim był Live 8 w 2005 roku.

Pamiętajmy, że kiedy będziemy nosić się z zamiarem założenia grupy lub innego projektu muzycznego, musimy mieć na uwadze wspólny cel, a nie tylko własne dobro. Niech nasze ambicje, chęć rywalizacji oraz wewnętrzne spory nie odbierają nam tego pięknego uczucia jakim jest radość i możliwość napisania kolejnego utworu ze swoim zespołem.

Przeczytaj pierwszą część i poznaj znane rodziny oraz rodzeństwa, które wspólnie tworzyły muzykę.


Komentarze do Album rodzinny cz.2

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Polityczny Jam Session

8 grudzień 2014

Zdjęcie: Wikipedia

Permanentna kampania polityczna nie jest tajemnicą. Przez cały czas politycy prześciga...

Amplifi Remote 2.0 dostępny dla systemu Android

31 październik 2014

Zdjęcie: line6.com

Firma LINE 6 udostępniła nową wersję aplikacji dla wszystkich osób korzystających z...

Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz. 2

20 marzec 2015

Zdjęcie: muettech.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałe ciekawostki ze świata muzyki. ...

Poznaj Deezer Elite i słuchaj muzyki w najwyższej jakości

20 marzec 2015

Zdjęcie: deezer.com

Muzyka w jakości HD jest już dostępna dla użytkowników z wszystkich krajów, w który...

Najważniejsze utwory w 2015 roku

19 styczeń 2016

Najważniejsze utwory w 2015 roku

Zeszły rok obfitował również w wiele utworów, które okupowały najwyższe miejsca na...

Marshall prezentuje Kilburn - swój pierwszy przenośny głośnik

15 maj 2015

Zdjęcie: www.marshallheadphones.com

Marshall Headphones razem z Marshall Amplification zaprezentowali pierwszy przenośny, akt...

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Ze sceny na mównicę

16 wrzesień 2015

Ze sceny na mównicę

Wybory parlamentarne w Polsce zbliżają się wielkimi krokami, a za wielką wodą Ameryka...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały