Najważniejsze teledyski w 2015 roku

W 2015 roku premierą muzycznym towarzyszyły również teledyski, które w internecie cieszyły się szczególną popularnością.   

"Every Breaking Wave" - U2

Teledysk zrealizowany do utworu "Every Breaking Wave" zespołu U2 nie jest tradycyjnym wideoklipem. Obraz jest krótkometrażowym, trwającym ponad 13 minut, filmem, który można przyrównać do klipu "Thriller" Michaela Jacksona. Wydarzeniom przedstawionym w teledysku, oprócz kompozycji "Every Breaking Wave", akompaniuje również kawałek "The Troubles", a zaprezentowana historia została przedstawiona na tle wydarzeń, które miały miejsce w latach 70. XX wieku w Belfaście w Irlandii Północnej. Obraz odnosi się m.in. do zamachu bombowego dokonanego 4 grudnia 1971 roku w barze McGurka przy North Queen Street. W wyniku tego ataku terrorystycznego zginęło piętnaście osób, a za jego przygotowanie była odpowiedzialna paramilitarna organizacja Ulster Volunteer Force, która została założona 1966 roku i działa nadal wśród północnoirlandzkich protestantów. Jej głównym celem jest organizowanie zamachów terrorystyczne wymierzonych w katolickich mieszkańców Irlandii Północnej. Wydarzenia w filmie "Every Breaking Wave" przedstawiają także zamieszki, które miały miejsce w katolickiej dzielnicy Belfastu, New Lodge, która w latach 70. XX wieku była siedzibą organizacji nazwanej IRA Tymczasowa. Miejsce to, w okresach silnych napięć politycznych, było także świadkiem niemalże codziennych zamieszek i bitew prowadzonych pomiędzy żołnierzami IRA, a armią brytyjską i grupami paramilitarnymi złożonymi z lojalistów.


"High By The Beach" - Lana Del Rey

W 2015 roku na rynku ukazał się czwarty studyjny album Lany Del Rey zatytułowany "Honeymoon", a jedną z piosenek promujących krążek został kawałek "High By The Beach". Do piosenki został również zrealizowany teledysk, który bardzo szybko podbił serca fanów artystki. Lana Del Rey, która już wcześniej była znana ze swoich nietuzinkowych i kontrowersyjnych produkcji filmowych tym razem także postanowiła podgrzać atmosferę w wideoklipie i pojawiła się w nim z karabinem maszynowym, z którego strzela z lecącego helikoptera. Jeżeli jeszcze nie widzieliście teledysku do "High By The Beach" to możecie nadrobić zaległości i zobaczyć go poniżej. Podobno w 30 sekundzie słychać strzały!


"Elastic Heart" - Sia

W zeszłym roku wiele kontrowersji wzbudził teledysk zrealizowany do utworu "Elastic Heart" Sii, który ukazał się na albumie "1000 Forms of Fear" (2014) będącym szóstym studyjnym wydawnictwem na koncie australijskiej wokalistki. Wideoklip do wspomnianego kawałka wywołał fale oskarżeń pod adresem wokalistki, ponieważ uznano, że obraz propaguje pedofilię. W teledysku wystąpiła bowiem Maddie Ziegler i aktor Shia LaBoeuf, którzy ubrani w cielisty kostiumy zostali zamknięci w klatce. Nie było to pierwsze takie oskarżenie pod adresem Sii, ponieważ taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku teledysku do singla "Chandelier", którym również wystąpiła Maddie Ziegler. Sia całą sytuację wytłumaczyła jednak jako artystyczną próbę przedstawienia dwoistości swojej natury.

"Blackstar" - David Bowie

"Blackstar Davida Bowie’go to utwór pochodzący z jego 25. i zarazem ostatniej płyty studyjnej w karierze. Muzyk, który zmarł 10 stycznia 2016 roku pozostawił po sobie ogromny spadek, z którego możemy wszyscy korzystać, a jest nim jego cały dorobek twórczy. Artysta, bo tak można mówić o Davidzie Bowie, był człowiekiem orkiestrą i w swoim życiu był multiinstrumentalistą, wokalistą, tekściarzem, poetą, producentem oraz aktorem. Swoje zdolności aktorskie i muzyczne zaprezentował m.in. w teledysk zrealizowanym do utworu "Blackstar", który był przedostatnim wideoklipem muzyka. Można powiedzieć, że obraz, przygotowany do tej kompozycji, jest krótkometrażowym filmem, ponieważ brakuje mu tylko 1 sek. do pełnych 10 minut.

"Hello" - Adele

Pod koniec zeszłego roku listy przebojów zostały zdominowane przez Adele. Brytyjska wokalistka szturmem podbiła wszystkie muzyczne notowania i nie pozwoliła innym wykonawcom na zajęcia 1. miejsca na podium. Największy sukces odniósł pierwszy singiel artystki zatytułowany "Hello", który promował trzeci album studyjny Brytyjki - "25". Taką samą popularnością cieszył się również teledysk przygotowany do najnowszej piosenki artystki, który na YouTubie również bił rekordy popularności. O zeszłorocznych dokonaniach wokalistki nie trzeba juz nic więcej pisać, więc odbierzcie od niej telefon i przywitajcie się z Adele.

"Bad Blood" - Taylor Swift

Taylor Swift to wokalistka, która ostatnie lata swojej kariery może zaliczyć do udanych. Jej spektakularny sukces albumu studyjnego zatytułowanego "1989", który ukazał się w 2014 roku, pozwolił jej na zdobycie ogromnej popularności oraz zorganizowanie jednej z największych tras koncertowych w 2015 roku. Dodatkowo Taylor Swift może poszczycić się jednym z najchętniej oglądanych teledysków w ubiegłym roku. Wideoklip, który powstał do piosenki "Bad Blood" na YouTubie obejrzało ponad 706 mln użytkowników, a licznik cały czas rośnie.

"Queen" - Perfume Genius

Perfume Genius, a właściwie Mike Hadreas, to amerykański muzyk. Artysta na rynku muzycznym zadebiutował albumem "Learning", który ujrzał światło dzienne w 2010 roku. Dwa lata później muzyk wydał swój drugi krążek zatytułowany "Put Your Back N 2 It", a w 2014 roku do sprzedaży trafiło trzecie studyjne wydawnictwo wokalisty "Too Bright". Ostatnią płytę Amerykanina promował m.in. kawałek do utworu "Queen", do którego powstał również teledysk. Wideoklip, jak na niszowego i mało znanego muzyka, odniósł bardzo duży sukces i na YouTubie film obejrzało ponad 2 mln osób.

"Pedestrian at Best" - Courtney Barnett

Courtney Barnett to kolejna Australijka w naszym zestawieniu. Artystka na rynku muzycznym zadebiutowała w ubiegłym roku albumem "Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit" i odrazu podbiła sieć teledyskiem przygotowanym do pierwszego singla promującego wspomniane wydawnictwo. Wideoklip nakręcony do piosenki "Pedestrian at Best" podbił sieć nie tylko ze względu na ciekawą kreację, ale także ze względów muzycznych, ponieważ utwór, do którego powstał, jest kawałkiem porządnego brzmienia.

"I Really Like You" - Carly Rae Jepsen

Carly Rae Jepsen to kanadyjska wokalistka znana m.in. z takiego przeboju jak "Call Me Maybe". W 2015 roku piosenkarka wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany "Emotion", a pierwszym utworem promującym najnowsze wydawnictwo Kanadyjki został singiel "I Really Like You". Do piosenki powstał również teledysk, a w jego realizacji, oprócz wokalistki oczywiście, wziął udział także sam Tom Hanks. Wideoklip doczekał się aż 125 mln odtworzeń na YouTubie, a na ten sukces bez wątpienia wpłynął główny bohater filmu "Cast Away - poza światem". A może to jednak zasługa bożyszcza nastolatek, Jutina Bibera, który również zagrał w klipie do "I Really Like You"?

"Black Lake" - Björk

Björk to nietuzinkowa artystka, która lubi zaskakiwać nie tylko muzyką. Wokalistka znana jest ze swoich fantazyjnych teledysków oraz scenicznych charakteryzacji. Pomimo upływu lat Björk nie zwalnia tempa i w tym roku artystka także postanowiła zaskoczyć swoich fanów oddając w ich ręce nowy album studyjny zatytułowany "Vulnicura". Nad brzmieniem płyty czuwał znany brytyjski twórca mrocznej elektroniki The Haxan Cloak, a na krążku znalazło się dziewięć świeżych kompozycji, takich jak np. utwór "Atom Dance" nagrany z Antony'm Hegarty'm.  Wydawnictwo promował także utwór "Black Lake", do którego powstał również teledysk i możecie go zobaczyć poniżej.

"Song for Someone" - U2

U2 poraz kolejny pojawia się w zestawieniu najważniejszych teledysków w 2015 roku. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ irlandzka grupa publikując album "Songs of Innocence" mocno postawiła na promocję najnowszego krążka. Po świetnym teledysku zrealizowanym do piosenki "Every Breaking Wave" zespół postanowił zaskoczyć fanów klipami do kawałka "Song for Someone".

Pierwsza wersja wideoklipu był częścią pierwszego odcinka trzeciego sezonu serialu "Rectify". W teledyskumożna zobaczyć aktora Woody'ego Harrelsona oraz jego 19-letnią córkę - Zoe Harrelson. Za reżyserię teledysku do piosenki "Song for Someone" odpowiada Vincent Haycock, a jego premiera odbyła się na antenie stacji telewizyjnej Sundance TV.

Nad kolejną wersją teledysku do piosenki "Song for Someone" czuwał amerykański ilustrator, fotograf i filmowiec, Matt Mahurin, który w swojej karierze współpracował już z U2 przy teledyskach do "With or Without You" i "Love Is Blindness". Tym razem reżyser postawił na czarno-białą aranżację klipu, w którym wystąpił jedynie wokalista irlandzkiej formacji - Bono.

Najciekawszą produkcją, od strony technicznej, jest wideo zrealizowane w technologii virtual reality (wirtualna rzeczywistość). Za reżyserię tej wersji klipu odpowiada Chris Milk, który współpracował przy projekcie z tworzącą aplikacje firmą Vrse. Teledysk pozwala odbiorcy, który posiada zestaw VR przebywać w tym samym pomieszczeniu, co zespół. Teledysk zrealizowany w virtual reality był m.in. pokazywany w specjalnym autobusie w Londynie.

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do swojej Muzykoteki ulubionych wykonawców oraz albumy, które znajdziesz w Muzykopedii.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
TOP 11
 • 11 styczeń 2016
 •  
Najważniejsze albumy w 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem wielu premier muzycznych. Niektóre z nich były powrotem po kilku latach nieobecności na scenie, jak np. wydana po...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

iTrack Pocket - Twoje mobilne studio nagraniowe

29 listopad 2014

Zdjęcie: focusrite.com

Miniaturyzacja i wszechobecny dostęp do Internetu, za pośrednictwem różnych urządzeń mobil...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreo...

Najważniejsze albumy wszech czasów

18 lipiec 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Nagrać dobra płytę jest bardzo trudno. Niemalże każdy artysta z ambicjami dąży do tego, że...

Gitarzyści wszech czasów

13 luty 2015

Zdjęcie: npr.org

Gitara to chyba najczęściej wybierany instrument przez początkujących muzyków. Na przestrz...

Groove - nowa aplikacja muzyczna od Microsoftu

8 lipiec 2015

Groove - nowa aplikacja muzyczna od Microsoftu

Gigant technologiczny z Redmond nie chce pozostać w tyle na rynku usług strumieniujących m...

Ubierz się w muzykę - WristBoom - głośnik do ubrania na rękę

28 maj 2015

WristBoom - przenośny głośnik Bluetooth do ubrania na rękę

Firma BiGR Audio pracuje nad stworzeniem ultralekkiego, przenośnego głośnika, który można ...

Mekka rock'n'rolla

22 wrzesień 2014

Zdjęcie: findfreegraphics.com

Odbycie pielgrzymki do Mekki jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Historia muzyki popular...

Wspominamy Freddiego Mercury’ego w 25 rocznicę śmierci

25 listopad 2016

Freddie Mercury - 25 rocznica śmierci

24 listopada mija 25 rocznica śmierci wokalisty legendarnego zespołu Queen. Wspominamy art...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016