Lata 60 XX wieku były szczególnie ważnym okresem w rozwoju muzyki popularnej. W tym czasie na scenie pojawili się artyści, którzy pozostawili duży ślad na kartach historii. Wywarli oni także duży wpływ na obecnych oraz ówczesnych wykonawców. Wielu z nich występuje do dzisiaj, a ich albumy należą do najważniejszych w dziejach muzyki.

Lata 60. można uznać za początek rozwoju muzyki popularnej, a w szczególności szeroko pojętego rocka. To właśnie w tym czasie na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Jimi Hendrix, The Doors, The Rolling Stones oraz Pink Floyd. Okres ten to także premiera największego na świecie i niezapomnianego festiwalu Woodstock, na którym wypłynęło wielu znamienitych wykonawców.

Lata 60. to także dzieci kwiaty, które znudzone polityką i niebezpieczeństwami kapitalistycznego świata, krytykowały wyścig szczurów, konformizm i wszelkiego rodzaju konsumpcjonizm. Hipisi szukali azylu w różnego rodzaju środkach odurzających oraz muzyce. Doprowadzili oni również do rozpowszechnienia działalności ruchów pacyfistycznych i ideologii ekologicznych oraz zainteresowania kulturą Wschodu. Wszystkie te elementy także znacząco wpłynęły na rozwój muzyki w latach 60. i są widoczne w wielu kompozycjach pochodzących z tego okresu.

Are You Experianced? - The Jimi Hendrix Experience (1967)

"Are You Experienced" to debiutancki album zespołu rockowego The Jimi Hendrix Experience. Jego członkiem, jak sama nazwa wskazuje, był niekwestionowany mistrz gitary - Jimi Hendrix. Krążek ukazał się w 1967 roku nakładem nowo powstałej wytwórni Track Records i na zawsze zmienił brzmienie muzyki rockowej. Album wyróżniał się głównie psychodelicznym, zniekształconym i sprzężonym brzmieniem gitary Jimiego, które do końca pozostało jego wizytówką i znakiem rozpoznawczym. Płyta jest także jednym z najważniejszych dokonań w historii muzyki popularnej i to właśnie z tego albumu pochodzą takie przeboje jak "Foxy Lady", "Purple Haze", "Hey Joe", "Fire" czy "The Wind Cries Mary".

A Love Supreme - John Coltrane (1965)

"A Love Supreme" to album Johna Coltrane'a, który obok "Kind Of Blue" Milesa Davisa, uważany jest za najważniejszą płytę w historii jazzu. Album został wydany w 1965 roku przez wytwórnię Impulse! Records. Muzyka, która znalazła się na tym krążku powstała pod wpływem przeżycia duchowego jakiego w 1957 roku doświadczył artysta. To właśnie w tamtym czasie John Coltrane zerwał z heroinowym nałogiem i zaczął skupiać się na doskonaleniu swoich umiejętności, ćwicząc godzinami zamknięty w hotelowych pokojach. Okres ten był dla artysty również momentem oświecenia, który spowodował zmianę dotychczasowego systemu wartości. Po porzuceniu nałogu John Coltrane zaczął podążać ścieżką duchową, gdzie Bóg był najważniejszą, obok muzyki, rzeczą w jego życiu. Artysta muzycznie zobrazował to na albumie "A Love Supreme", który opiera się na kompozycji złożonej z czterech fragmentów, łączących się w całość. Jest to hymn złożony najwyższej sile we Wszechświecie - bogu, absolutowi, kosmosowi i miłości.

The Doors - The Doors (1967)

"The Doors" to debiutancki album amerykańskiej grupy rockowej The Doors. Płyta została nagrana w sierpniu 1966 r. i wydana w styczniu 1967 roku pod szyldem wytwórni Elektra Records. Krążek, jak i sama grupa, wyznaczyli nowy nurt w muzyce rockowej, który był oparty na często psychodelicznych kompozycjach przeplatanych poetyckimi tekstami Jima Morrisona. Na albumie znalazły się takie niezapomniane przeboje zespołu jak "Light My Fire", "Break on Through (To the Other Side)" czy kontrowersyjny "The End".

Led Zeppelin - Led Zeppelin (1968)

"Led Zeppelin" to debiutancki album gigantów brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Krążek został nagrany w październiku 1968 roku w Olympic Studios w Londynie i wydany przez Atlantic Records rok póżniej. Na okładce albumu znalazło się znane zdjęcie katastrofy niemieckiego sterowca Hindenburga. Płyta po premierze paradoksalnie zdobyła negatywne oceny ze strony krytyków, ale spotkała się z przychylnością fanów, którzy ją chętnie kupowali. Na krążku można usłyszeć brzmienie oparte na rockowych i bluesowych inspiracjach, które zostało zawarte w takich przebojach jak "Good Times Bad Times", "Dazed and Confused" oraz "Communication Breakdown".

The Velvet Underground and Nico - The Velvet Underground (1967)

"The Velvet Underground and Nico" to debiutancki album awangardowego zespołu The Velvet Underground oraz współpracującej z nim wokalistki Nico. Album ukazał się w marcu 1967 roku nakładem Verve Records. Krążek został nagrany podczas trasy promującej projekt Andy'ego Warhola "Exploding Plastic Inevitable". Zespół zyskał rozgłos za sprawą eksperymentalnych występów oraz kontrowersyjnych utworów, jak np. "Heroin". Uważana za obrazoburczą tematykę treść piosenek stała się powodem wycofania płyty z wielu sklepów muzycznych. Stacje radiowe oraz magazyny muzyczne również nie były przychylne dla zespołu The Velvet Underground i albumu "The Velvet Underground and Nico", ponieważ odmówiono grania oraz reklamowania tego wydawnictwa. Pomimo małej popularności i trudności jakie musiał przejść album, stał się on jednym z najważniejszych dokonań w historii muzyki.

Please Please Me - The Beatles (1963)

"Please Please Me" to debiutancki album angielskiego rockowego zespołu The Beatles. Krążek wydała wytwórnia Parlophone w 1963 roku. Podczas pracy nad tym wydawnictwem grupa utworzyła także słynny na cały świat tandem z producentem Georgem Martinem, który wywarł duży wpływ na brzmienie zespołu. Pomimo istniejących sympatii oraz antypatii względem brytyjskiej grupy oraz albumu, można jednogłośnie stwierdzić, że bez niego świat muzyki wyglądałby zupełnie inaczej. To właśnie ten krążek przyniósł ze sobą takie przeboje jak "Love Me Do" oraz cover "Twist and Shout", które do dzisiaj cieszą się wciąż dużą popularnością.

At Folsom Prison - Johnny Cash (1968)

Pomimo tego, że debiutancki album Johnny'ego Casha pochodzi z końca lat 50., to "At Folsom Prison" jest jednym z najważniejszych wydawnictw w jego kolekcji. Głównym powodem, dla którego warto wspomnieć o tym albumie, jest niespotykana sceneria w jakiej był nagrywany. Krążek został bowiem zarejestrowany na żywo 13 stycznia 1968 roku podczas koncertu w więzieniu Folsom w Kalifornii. Występ Johnny'ego Casha zaczyna się słowami "Hello, I'm Johnny Cash", a po nich następuje jeden z największych przebojów artysty zatytułowany "Folsom Prison Blues", który opowiada o cierpieniach przestępcy znajdującego się w więzieniu Folsom.

My Generation - The Who (1965)

"My Generation" to debiutancki album brytyjskiego zespołu rockowego The Who. Krążek został wydany przez Brunswick Records w grudniu 1965 roku, a jego producentem został Shel Talmy. Album, a dokładnie tytułowa piosenka, dla ówczesnego pokolenia była hymnem epoki, który epatował młodzieńczą energią i siłą. Płyta "My Generation" oraz zespół The Who wyznaczyli także nowe ścieżki w muzyce rockowej XX wieku i wywarli duży wpływ na wielu innych wykonawców. Z albumu pochodzą m.in. takie przeboje jak "La-La-La-Lies", "The Kids Are Alright" oraz wspomniana już piosenka "My Generation".

Bob Dylan - Bob Dylan (1962)

"Bob Dylan" to debiutancki album Boba Dylana, który ujrzał światło dzienne w 1962 roku, gdy artysta miał 21 lat. Płyta została wydana przez Columbia Records, a jej producentem został John Hammond. Krążek charakteryzuje głównie świetna technika wykonawcza młodego artysty oraz kompozycje, które głównie oscylują wokół tradycyjnych ballad i utworów bluesowych. Warto zaznaczyć, że na płycie znalazły się tylko dwie autorskie piosenki Boba Dylana, takie jak "Talkin' New York" i "Song to Woody", będąca hołdem dla Woody'ego Guthrie.

The Piper at the Gates of Dawn - Pink Floyd (1967)

"The Piper at the Gates of Dawn" to debiutancki album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1967 roku. Krążek zarejestrowany został w tym samym roku w studiu EMI Abbey Road Studios w Londynie, a jego producentem został Norman Smith. Tytuł albumu pochodzi natomiast z baśni Kennetha Grahama "The Wind in the Willows", w Polsce znanej pod tytułem "O czym szumią wierzby". Płyta odniosła sukces tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie znalazła się na liście 20 najlepiej sprzedających się płyt, docierając najwyżej na szóste miejsce.

The Rolling Stones - The Rolling Stones (1964)

"The Rolling Stones" to debiutancki album grupy The Rolling Stones, wydany przez Decca Records w 1964 roku. Krążek został nagrany w ciągu pięciu dni w Regent Sound Studios w Londynie. Producentem albumu został natomiast Eric Easton i Andrew Loog Oldham. Utwory zawarte na albumie odzwierciedlają głównie fascynację zespołu muzyką R&B oraz bluesem. Ze względu na to, że Mick Jagger i Keith Richards byli dopiero początkowymi kompozytorami, na płycie pojawiła się tylko jedna piosenka tego duetu zatytułowana "Tell Me (You're Coming Back)".

Wykonawcy

Albumy


Podobne artykuły
TOP 11
  • 11 styczeń 2016
  •  
Najważniejsze albumy w 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem wielu premier muzycznych. Niektóre z nich były powrotem po kilku latach nieobecności na scenie, jak np. wydana po...

Komentarze do Najważniejsze albumy lat 60. XX wieku

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Hunter w premierze nowej płyty "Arachne" już 8 marca

18 luty 2019

Hunter w premierze nowej płyty

Już 8 marca swoją premierę będzie miała nowa płyta grupy Hunter zatytułowana "Arach...

ECHA w nowym utworze "Polska na supeł" zapowiadającym nowy album

11 luty 2019

ECHA w nowym utworze

Wyrazista melodia, chwytliwe słowa, muzycy obdarzeni niezwykłą wyobraźnią i wrażliwo...

Seed Holden na koncertach w Polsce

11 luty 2019

Seed Holden na koncertach w Polsce

Seed Holden po sukcesach w rodzimej Chorwacji postanowił powalczyć o fanów w Europie. P...

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu "Ostatni"

6 luty 2019

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu

Dokładnie wczoraj odbyła się oficjalna premiera najnowszego utworu Arkadiusza Malinowsk...

Czytelnia

Tidal wystartował

31 marzec 2015

Zdjęcie: tidalhifi.com

Jay-Z zapowiada rewolucję w przemyśle muzycznym i prezentuje nową usługę strumieniuj...

Unitra, Diora, Fonica, Tonsil - sentymentalna reaktywacja?

2 marzec 2015

Logo Unitra Hi Fi

Współczesne pokolenie nie wie czym była epoka PRL-u, kiedy w "zasłoniętej" żelazną ...

Najważniejsze teledyski w 2015 roku

28 styczeń 2016

Najważniejsze teledyski w 2015 roku

W 2015 roku premierą muzycznym towarzyszyły również teledyski, które w internecie cie...

Najdroższe teledyski

4 lipiec 2014

Zdjęcie: motspourtous.com

Świat wideoklipów muzycznych można bez problemu nazwać małym Hollywood. Pieniądze ja...

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

29 styczeń 2016

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

Ku uciesze wielu panów naukowcy nareszcie dowiedzieli się, co tak naprawdę pociąga kob...

Największe koncerty i festiwale muzyczne

27 marzec 2015

Zdjęcie: jeanmicheljarre.com

Koncert to najlepsza forma kontaktu publiczności z muzyką oraz artystą, który ją wyko...

Załóż swój zespół z Rock Band 4

6 marzec 2015

Zdjęcie: madcatz.com

Nie każdy ma czas oraz talent do nauki gry na instrumencie, ale dużo osób chciałoby sp...

Nadciągają czarne chmury?

30 czerwiec 2014

Zdjęcie: getyounity.com

Historia przemysłu fonograficznego przypomina sinusoidę, na której można odnotować je...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały