Wiele osób uważa, że lata 80. zakończyły pewien etap w historii muzyki popularnej. Po części można się z tym zgodzić, ponieważ wiele kompozycji oraz albumów z tego okresu do dzisiaj pozostaje wyjątkowymi dziełami, które nie mają sobie równych.

Lata 80. były mieszkanką najróżniejszych brzmień. Szczególnie był to ważny okres dla wykonawców hard rockowych i heavy metalowych, ale nie tylko dla nich. To właśnie wtedy na scenie zadebiutował zespół Guns N' Roses i jednocześnie na listach przebojów triumfował król popu, Michael Jackson, ze swoim albumem "Thriller". Lata 80. przyniosły ze sobą także wiele innych cudownych albumów oraz artystów, którzy do dzisiaj tworzą równie wspaniałą muzykę.

The Joshua Tree - U2 (1987)

"The Joshua Tree" to piąty studyjny album irlandzkiej grupy U2. Płyta została wydana 9 marca 1987 roku nakładem Island Records. Producentem krążka został pracujący z grupą duet producentów Daniel Lanois i Brian Eno. W przeciwieństwie do poprzedniej, bardziej eksperymentalnej płyty "Unforgettable Fire" z 1984 roku, album "The Joshua Tree" opierał się na bardziej tradycyjnym brzmieniu i konstrukcji utworów. Tematyka albumu zawarta na krążku opiera się głównie na inspiracji związanej z tradycyjną amerykańską muzyką i dotyczy problemów społecznych oraz politycznych.

Appetite for Destruction - Guns N' Roses (1987)

"Appetite for Destruction" to debiutancki album amerykańskiej rockowej grupy Guns N' Roses. Krążek został wydany 21 lipca 1987 roku przez wytwórnię Geffen Records. Album został dobrze przyjęty przez krytyków oraz słuchaczy, dla których debiutujący zespół stał się nową ikoną muzyki rockowej. Na krążku pojawiły się takie przeboje zespołu jak "Welcome to the Jungle", "Sweet Child O' Mine", "Paradise City" i "Nightrain". Płyta sprzedała się w nakładzie 28 milionów egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się debiutanckim krążkiem w historii muzyki popularnej. Krążek znalazł się również na liście "1001 Albums You Must Hear Before You Die".

Thriller - Michael Jackson (1982)

"Thriller" to szósty albumu należący do Michaela Jacksona. Krążek został wydany 30 listopada 1982 r. przez wytwórnię Epic Records. Dzięki temu wydawnictwu Michael Jackson stał się najpopularniejszym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców na świecie. Album odznaczył się także na kartach historii przełamaniem barier rasowych. Wideoklip do piosenki "Billie Jean" był pierwszym teledyskiem czarnoskórego artysty, który został wyemitowany w MTV. Na albumie można znaleźć takie przeboje jak "Thriller", "Billie Jean" oraz "Beat It". "Thriller" to również jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Born In The U.S.A. - Bruce Springsteen (1984)

"Born in the U.S.A." to siódmy studyjny album amerykańskiego wokalisty rockowego Bruce Springsteena, który zadebiutował na rynku 4 czerwca 1984 roku. Płyta odniosła duży sukces komercyjny, w przeciwieństwie do poprzedniego krążka "Nebraska", który został chłodno przyjęty przez fanów i dziennikarzy. Tym razem "Born in the U.S.A" przypadł do gustu zarówno krytykom, jak i słuchaczom. Wpływ na to miały bez wątpienia lekkie, melodyjne i przyjemne piosenki, które od razu wpadały w ucho. Album do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się albumem w dorobku amerykańskiego wokalisty.

Purple Rain - Prince & The Revolution (1984)

"Purple Rain" to szósty studyjny album w dorobku Prince'a, który ujrzał światło dzienne 25 czerwca 1984 roku. Krążek zdobył popularność głównie dzięki świetnej ścieżce dźwiękowej oraz wyprodukowanemu filmowi o tym samym tytule. Jednym z najważniejszych utworów, który pojawił się na wspomnianej płycie jest piosenka "Purple Rain", która odniosła olbrzymi sukces i do dzisiaj pozostaje jednym z największych przebojów artysty.

Back in Black - AC/DC (1980)

"Back in Black" to siódmy album australijskiego hard rockowego zespołu AC/DC. Krążek został wydany 25 lipca 1980 roku nakładem wytwórni Atlantic Records. Była to pierwsza płyta nagrana bez frontmana zespołu - Bona Scotta, który zmarł 19 lutego 1980 w wieku 33 lat. Na albumie można usłyszeć nowego wokalistę i autora tekstów - Briana Johnsona. Producentem albumu został Robert John "Mutt" Lange, który wcześniej pracował z AC/DC nad "Highway to Hell". Na albumie znajdują się takie przeboje jak "You Shook Me All Night Long","Hells Bells" czy "Back in Black".

So - Peter Gabriel (1984)

"So" to piąty studyjny album Petera Gabriela. Wiele utworów pochodzących z tego albumu stało się hitami radiowymi. Na krążku znalazły się takie piosenki jak "Red Rain", "Sledgehammer", "Don't Give Up" czy "In Your Eyes". Nad produkcją albumu czuwał Daniel Lanois, który jest również znany ze współpracy z U2. "So" to także pierwsza płyta artysty, który posiada oficjalny tytuł. Wszystkie poprzednie albumy studyjne zatytułowane były po prostu "Peter Gabriel".

Closer - Joy Division (1980)

"Closer" to album brytyjskiego zespołu Joy Division. Krążek został wydany w lipcu 1980 roku. Jest to druga i zarazem ostatnia płyta zespołu po "Unknown Pleasures". Album miał się pierwotnie ukazać 8 maja 1980 roku, ale trafił do sklepów dopiero w lipcu, po samobójcza śmierć Iana Curtisa i na krótko przed planowaną trasą po Stanach Zjednoczonych. Producentem płyty był Martin Hannett, a album wydano w wytwórni płytowej Factory Records. Okładka została zaprojektowana przez Martyna Atkinsa i Petera Salville'a, na której wykorzystano fotografię autorstwa Bernarda Pierre'a Wolfa. Zdjęcie przedstawia grobowiec rodziny Appiani, który mieści się na Cimitero monumentale di Staglieno w Genui, we Włoszech.

Double Fantasy - John Lennon & Yoko Ono

"Double Fantasy" to siódmy album solowy Johna Lennona i drugi, wydany z udziałem Yoko Ono. Jest to także ostatnia płyta nagrana i wydany za życia artysty. Niedługo po debiucie krążka na listach przebojów artysta został zastrzelony 8 grudnia 1980 roku. Album ten był powrotem artysty po pięcioletniej przerwie na scenie muzycznej, która wiązała się z urodzeniem syna Seana oraz chęcią odbudowy stosunków ze starszym dzieckiem. Charakterystyczną cechą tego wydawnictwa jest budowa utworów, które tworzą pewnego rodzaju rozmowę. Największe przeboje pochodzące z płyty to m.in. "Woman", "Beautiful Boy (Darling Boy)" czy "(Just Like) Starting Over".

Master of Puppets - Metallica (1986)

"Master of Puppets" to trzeci album studyjny thrashmetalowego zespołu Metallica. Krążek został wydany 3 marca 1986 roku przez wytwórnię Elektra Records. Jest to także pierwsza płyta grupy nagrana dla tej wytwórni. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa, zespół nie miał ustalonej daty wydania albumu i mógł dokładnie dopracować nowe kompozycje. "Master of Puppets" jest to także ostatni krążek nagrany z basistą Cliffem Burtonem, który zginął w wypadku drogowym niedaleko Ljungby w Szwecji.

Synchronicity - The Police (1983)

"Synchronicity" to piąty i zarazem ostatni album studyjny grupy The Police, który ukazał się 1 czerwca 1983 roku. To właśnie z tego wydawnictwa pochodzą takie przeboje jak "Every Breath You Take", "King of Pain", "Wrapped Around Your Finger" i "Synchronicity II". Tytuł albumu został natomiast zainspirowany książką "The Roots of Coincidence" autorstwa Arthura Koestlera. Krążek odznacza się znacznym odejściem od wpływów muzyki reggae, którą można było usłyszeć na wcześniejszych wydawnictwach. Album "Synchronicity" wyróżniają syntezatorowe dźwięki oraz inspiracje różnymi gatunkami oraz stylami muzycznymi.

Wykonawcy:

Albumy:


Podobne artykuły

Komentarze do Najważniejsze albumy lat 80. XX wieku

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Hunter w premierze nowej płyty "Arachne" już 8 marca

18 luty 2019

Hunter w premierze nowej płyty

Już 8 marca swoją premierę będzie miała nowa płyta grupy Hunter zatytułowana "Arach...

ECHA w nowym utworze "Polska na supeł" zapowiadającym nowy album

11 luty 2019

ECHA w nowym utworze

Wyrazista melodia, chwytliwe słowa, muzycy obdarzeni niezwykłą wyobraźnią i wrażliwo...

Seed Holden na koncertach w Polsce

11 luty 2019

Seed Holden na koncertach w Polsce

Seed Holden po sukcesach w rodzimej Chorwacji postanowił powalczyć o fanów w Europie. P...

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu "Ostatni"

6 luty 2019

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu

Dokładnie wczoraj odbyła się oficjalna premiera najnowszego utworu Arkadiusza Malinowsk...

Czytelnia

Gwiazdy jednego przeboju? cz.1

14 lipiec 2014

Zdjęcie: the1hitwonder.com

One-Hit Wonder to określenie oznaczające grupę artystów, którzy zabłysnęli na lista...

bassAware Drop - Twój osobisty bas

10 listopad 2015

bassAware Drop - Twój osobisty bas

Urządzenie bassAware Drop to nowy rodzaj sprzętu audio, który możemy ubrać na siebie ...

Mekka rock'n'rolla

22 wrzesień 2014

Zdjęcie: findfreegraphics.com

Odbycie pielgrzymki do Mekki jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Historia muzyki popu...

Płyta z tortilli? Tak, to działa!

12 sierpień 2015

Płyta z tortilli? Tak, to działa!

Wytwórnia Rapture Records zamieściła w sieci film, który prezentuje płytę analogow...

Najważniejsze amerykańskie zespoły metalowe

17 kwiecień 2015

Zdjęcie: dyscolus.com

Stany Zjednoczone to jedno z tych państw na mapie muzycznego świata, które może poszcz...

Lustrzane odbicia? cz.1

4 sierpień 2014

Zdjęcie: 9GAG

Jak wiemy, ilość dźwięków znanych człowiekowi jest ograniczona. Natomiast liczba kom...

Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz. 2

20 marzec 2015

Zdjęcie: muettech.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałe ciekawostki ze świata muzyki. ...

Zakazane piosenki cz.1

15 grudzień 2014

Zdjęcie: 7reasons.org

Cenzura muzyki to praktyka polegająca na ograniczeniu swobodnego dostępu do utworów muz...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały