Nirvana to bez wątpienia jeden z największych symboli lat 90. Pojawienie się na scenie muzycznej nowego nurtu nazywanego grunge, w dużym stopniu zdeterminowało ówczesną muzykę. Nie oznaczało to jednak popularności jednego stylu, ponieważ lata 90. przyniosły wiele niezapomnianych przebojów z różnych gatunków muzycznych.
Przykładem podjętego ryzyka artystycznego na początku lat 90. była m.in. irlandzka grupa U2, która pomimo znacznej dominacji surowego i prostego w formie grunge'u zdecydowała się na eksperyment z muzyką elektroniczną i industrialną. Z pozoru skazana na niepowodzenie płyta "Achtung Baby" odniosła olbrzymi sukces. Popularność odniosła także promująca album multimedialna trasa koncertowa Zoo TV będąca także zaprzeczeniem ówczesnych występów.
Schyłek lat 90. przyniósł także dużą popularność szeroko pojętemu rockowi alternatywnemu. To właśnie pod koniec dekady największą popularność zaczęły zdobywać takie zespoły jak Oasis, Radiohead czy The Verve. Takie albumy jak "(What's the Story) Morning Glory?", "OK Computer" czy "Urban Hymns" stały się symbolem drugiej połowy lat 90.
One - U2
"One" to kompozycja irlandzkiego zespołu rockowego U2. Utwór pochodzi z albumu "Achtung Baby", który ukazał się na rynku w 1991 roku. Pierwszy szkic piosenki powstał podczas sesji nagraniowej albumu w Hansa Studios w Berlinie. Utwór był wynikiem konflikt między członkami zespołu, którzy mieli odmienne zdania dotyczące brzmienia nowego krążka. Skutkiem tego napięcia było pojednanie w postaci piosenki "One", która powstała z improwizacji gitarowej The Edge'a. Teksty piosenki został napisany natomiast przez Bono i opowiada prawdopodobnie historię osoby chorującej na AIDS. Utwór podbił listy przebojów na całym świecie i jest uznawany za jeden z największych utworów wszechczasów. Do utworu zostały także nakręcone aż 3 wersje wideoklipów.
Smells Like Teen Spirit - Nirvana
"Smells Like Teen Spirit" to singel amerykańskiego grunge'owego zespołu Nirvana, wydany w 1991 roku na albumie "Nevermind". Utwór został napisany przez Kurta Cobaina, Krista Novoselica i Dave'a Grohla, a produkcją zajął się Butch Vig. Piosenka zbudowana jest w tradycyjny sposób i opiera się na prostej strukturze zwrotka-refren i czteroakordowy riffie użytym we wstępie oraz w refrenie. Sukces singla sprawił, że album "Nevermind" trafił na szczyty list przebojów na początku 1992 roku. Utwór był pierwszym i największym przebojem Nirvany, który podbił cały świat i rozpoczął międzynarodowy szał związany z grupą.
Paranoid Android - Radiohead
"Paranoid Android" to utwór zespołu Radiohead, pochodzący z trzeciego albumu grupy "OK Computer" z 1997 roku. Kompozycja pomimo swojej długości, czyniącej z niej jedną z najdłuższych piosenek Radiohead, była pierwszym singlem promującym wspomniany album zespołu. Utwór "Paranoid Android" został zarejestrowany podczas sesji nagraniowej, która odbyła się w XV-wiecznej rezydencji aktorki Jane Seymour. Według basisty grupy, Colina Greenwooda, kompozycja miała połączyć stylistykę DJ-a Shadowa i The Beatles. Thom Yorke wspominał, że początkowo powstały trzy osobne piosenki, które później złączono w jedną całość na wzór Lennonowskiego "Happiness Is a Warm Gun". Podobnie jak wiele innych utworów Radiohead, piosenka "Paranoid Android" była grana przedpremierowo na koncertach. Wykonanie utworu na żywo różniło się jednak od wersji, która ostatecznie pojawiła się na płycie - było dłuższe i miało zmienioną strukturę oraz słowa.
Bitter Sweet Symphony - The Verve
"Bitter Sweet Symphony" to piosenka brytyjskiego zespołu rockowego The Verve. Utwór znalazł się na trzecim albumie grupy "Urban Hymns", który został wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Hut Recordings. Utwór "Bitter Sweet Symphony" był również pierwszym singlem promującym wspomniany krążek. Piosenka jest oparta na interpretacji utworu "The Last Time" grupy The Rolling Stones, której dokonał Andrew Loog Oldham. Zapożyczenie motywu muzycznego stało się powodem oskarżenia zespołu o plagiat, ale nie przeszkodziło to grupie w odniesieniu ogromnego sukcesu komercyjnego. Piosenka na całym świecie podbiła listy przebojów, a teledysk promujący utwór stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wideoklipów.
November Rain - Guns N' Roses
"November Rain" to ballada rockowa zespołu Guns N' Roses, która znalazła się na albumie "Use Your Illusion I". Pierwszy szkic kompozycji oraz słowa napisał Axl Rose we wczesnych latach osiemdziesiątych, zanim powstało jeszcze Guns N' Roses. Utwór wyróżnia się szczególnie pod względem bogatego instrumentarium, ponieważ do jego nagrania wykorzystano orkiestrę symfoniczną. Charakterystyczną cechą tej kompozycji są również trzy solówki Slasha, które także przyczyniają się do tego, że jest to jeden największych przebojów w historii muzyki rockowej. Przez wielu krytyków kompozycja "November Rain" uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych ballad w historii rocka.
Vogue - Madonna
"Vogue" to singel Madonny pochodzący z albumu "I'm Breathless". Utwór opowiada o blasku dawnego Hollywood i w tekście piosenki można znaleźć takie osobistości jak Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Joe DiMaggio, Marlon Brando, James Dean, Grace Kelly, Jean Harlow, Gene Kelly, Fred Astaire, Ginger Rogers, Rita Hayworth, Lauren Bacall, Katharine Hepburn, Lana Turner i Bette Davis. Utwór stał się najlepiej sprzedającym singlem w karierze Madonny i w Stanach Zjednoczonych został kupiony w nakładzie 2 mln. egzemplarzy. Na całym świecie singel rozszedł się natomiast w nakładzie blisko 5 mln. kopii i stał się jednym z największych przebojów piosenkarki. Wideoklip do piosenki uznawany za jeden z najlepszych w historii, a piosenkarka gra w nim tajemniczą gwiazdę z lat 30 XX wieku. W teledysku można również zobaczyć zastygłych w tańcu ludzi na tle obrazów Tamary Łempickiej. Wideoklip pokazuje też efektowne popisy tytułowego tańca "Vogue".
Nothing Compares 2 U - Sinéad O'Connor
"Nothing Compares 2 U" to singiel Sinéad O'Connor, który pojawił się na albumie "I Do Not Want What I Haven't Got" z 1990 roku. Kompozytorem utworu jest natomiast Prince, który napisał ten utwór już w latach 80. Piosenka dzięki świetnemu wykonaniu Sinéad O'Connor osiągnęła wielki sukces komercyjny i dotarła na szczyt list przebojów w wielu krajach. Duże znaczenie w promocji piosenki odegrał także wideoklip nakręcony w Paryżu i wyreżyserowany przez Johna Maybury'ego. Pomimo upływu lat utwór "Nothing Compares 2 U" pozostaje cały czas największym przebojem Sinéad O'Connor w jej karierze.
Killing In The Name - Rage Against The Machine
"Killing in the Name " to utwór amerykańskiego rapcorowego zespołu Rage Against the Machine. Utwór pochodzi z debiutanckiego albumu grupy "Rage Against the Machine", który ukazał się na rynku w 1992 roku. Okładka singla, podobnie jak debiutanckiej płyty, przedstawia wietnamskiego mnicha buddyjskiego, Thích Quảng Ðứca, dokonującego aktu samospalenia w Sajgonie w 1963 roku. Piosenka często spotykała się z zakazem lub cenzurowaniemna antenie stacji telewizyjnych oraz radiowych ze względu na przekleństwa, które pojawiają się pod koniec utworu. Nie przeszkodziło to jednak grupie w odniesieniu dużego sukcesu i utwór jest jedną z najważniejszych kompozycji lat 90.
Enjoy the Silence - Depeche Mode
"Enjoy the Silence" to piosenka grupy Depeche Mode wydana w 1990 roku. Utwór był drugim singlem pochodzącym z albumu "Violator". Obok takich kompozycji jak "Just Can't Get Enough" i "Personal Jesus", jest to jedna z najbardziej popularnych piosenek grupy. Teledysk do utworu, który stał się równie popularny jak piosenka, został zainspirowany książką "Mały Książę", a za jego reżyserię odpowiedzialny był znany fotograf Anton Corbijn. Po utwór sięgało także wielu różnych artystów, takich jak Anberlin, Breaking Benjamin, Susan Boyle, The Brains, Failure, Hybrid, Keane, Lacuna Coil, Nada Surf, Susanna and the Magical Orchestra i Tanghetto.
Losing My Religion - R.E.M.
"Losing My Religion" to piosenka amerykańskiego rockowego zespołu R.E.M. Utwór został wydany jako pierwszy singiel z albumu "Out of Time" w 1991 roku. Piosenka opiera się głównie na charakterystycznym riffie granym na mandolinie, który gitarzysta grupy, Peter Buck, napisał podczas oglądania telewizji. Piosenka cieszyła się bardzo dużą popularnością w radiu oraz telewizji, pomimo krytyki skierowanej pod adresem teledysku. Utwór "Losing My Religion" odniósł duży sukces komercyjny i do dzisiaj pozostaje jednym z największych przebojów zespołu R.E.M.
Jeremy - Pearl Jam
''Jeremy'' to tytuł trzeciego singla grunge'owego zespołu Pearl Jam. Utwór promował debiutancki album zespołu zatytułowany ''Ten'', który został wydany w 1991 roku. Piosenka opowiada prawdziwą historię nastolatka o imieniu Jeremy, który popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę na oczach całej klasy. Do piosenki ''Jeremy'' grupa nakręciła również swój pierwszy fabularyzowany teledysk, którego reżyserem został Mark Pellington. Wideoklip w 1993 roku został natomiast wyróżniony aż w czterech kategoriach podczas rozdania nagród MTV Video Music Awards.
Wykonawcy
Albumy