Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałe ciekawostki ze świata muzyki.

Orville Gibson, założyciel The Gibson Guitar Corporation w Kalamazoo w Michigan, zarejestrował w swoim życiu tylko jeden patent. Dotyczył on ulepszonej budowy mandoliny, które na początku istnienia firmy stały się jej znakiem rozpoznawczym, tak jak w późniejszych latach gitary.

Piosenka "It's the End of the World as We Know It (And I Feel Fine)" grupy R.E.M. pojawiła się w jednym z odcinków animowanego serialu "The Simpsons", który został zatytułowany "Homer The Moe". To właśnie w tym epizodzie Homer śpiewa "Leonid whats-his-name/Herman Munster Motorcade/Birthday party/Cheetos/Pogo sticks and lemonade/You symbiotic stupid jerk/That's right, Flanders/I am talking about you!"

Pete Townshend podczas swojej kariery w zespole The Who zniszczył ponad 90 gitar, w tym co najmniej 23 modele Fendera Stratocastera, 12 sztuk Gibsona Les Paula i 21 egzemplarzy Gibsona SG.

Firma Korg, która została założona w 1962 roku z inicjatywy Tsutomu Kato i Tadashi Osanai, na początku istnienia nosiła zupełnie inną nazwę. Pierwotnie instrumenty były produkowane pod szyldem Keio Electronic Laboratories z powodu usytuowania pierwszych biur przedsiębiorstwa, które znajdowały się niedaleko linii kolejowej "Keio" w Tokio.

Amerykańska new wave'owa grupa Blondi na początku swojego istnienia występowała pod szyldem Angel And The Snake. Debbie Harry w 1975 roku zmieniła jednak nazwę zespołu z dwóch powodów. Pierwszym z nich byli budowlańcy wołający na wokalistkę "Hey, Blondie!", a drugim był owczarek niemiecki należący do Adolfa Hitlera, który wabił się właśnie Blondi.

Kiedy w sierpniu 1974 roku fan drużyny piłkarskiej Liverpool F.C. i dziennikarz muzyczny, John Peel, brał ślub ze swoją dziewczyną, Sheilą "Pig" Gilhooly, w drodze do ołtarza towarzyszyła im piosenka "You'll Never Walk Alone", która jest hymnem tego klubu piłkarskiego. Pan młody był natomiast ubrany na czerwono, a ich owczarek Woggle służył jako druhna.

Zanim do Nirvany dołączył Dave Grohl na jego miejscu zasiadało pięciu perkusistów: Aaron Burckhard (1987-1988), Dale Crover (1988 i 1990), Dave Foster (1988), Chad Channing (1988-1990) oraz Dan Peters (1990).

Większość młodych muzyków swoją przygodę zaczyna od gitary i właśnie dlatego wiele osób uważa, że jest to najczęściej kupowany instrument na świecie. Dane sprzedażowe zaprzeczają jednak temu stwierdzeniu i okazuje się, że w sklepach muzycznych najwięcej sprzedaje się harmonijek ustnych.

Graceland to znana na cały świat posiadłość Elvisa Presleya, która został tak nazwana na cześć córki poprzedniego właściciela - Grace. Dom króla rock and rolla jest także drugą najczęściej odwiedzaną, zaraz po Białym Domu, rezydencją w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Fred Durst to amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także reżyser i producent muzyczny. Artysta znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Limp Bizkit, której jest współzałożycielem. Fred Durst posiada także bulldoga, który wabi się Bizkit.

Ludwig van Beethoven był jednym z najwybitniejszych kompozytorów na świecie i nawet kiedy stracił słuch zapisywał dźwięki, które brzmiały w jego głowie. Przed ciężką oraz długą pracą kompozytor miał natomiast zwyczaj moczyć głowę w lodowatej wodzie. Robił to zapewne po to, żeby móc na chłodno ocenić swoją twórczość.

Kiedy spojrzy się z bliska na zdjęcie Davida Bowiego, to można zauważyć, że jego oczy różnią się od siebie kolorem. Przypadłość muzyka nie jest jednak efektem choroby jaką jest heterochromii iridum. Zmieniona barwa tęczówki jednego oka powstała podczas urazu mechanicznego, którego muzyk doznał w wieku 17 lat, gdy jego szkolny kolega uderzył go ręką, na której miał pierścionek. W ten sposób oko Davida Bowiego zostało uszkodzone i w efekcie lewa źrenica jest trwale rozszerzona, a tęczówka zdaje się mieć inny kolor od prawej. 

Najstarszym artystą, który wspiął się na szczyt listy UK Singles Chart był Louis Armstrong (w wieku 66 lat i 10 miesięcy) z piosenką "What a Wonderful World" w 1968 roku.

Pierwotnie struny do gitar hiszpańskich były wykonywane z owczego jelita cienkiego. Materiał do ich produkcji postanowiono zmienić na nylon dopiero w czasie II wojny światowej, gdy wszystkie dostępne jelita wykorzystywano do produkcji nici chirurgicznych dla rannych żołnierzy.

Zespół Pink Floyd na początku swojej działalności występował pod różnymi nazwami, takimi jak Tea Set, Sigma 6, The Screaming Abdabs i Leonard's Lodgers. Ostatnia nazwa powstała od imienia i nazwiska gospodarza domu (Mike'a Leonarda), u którego mieszkali Waters i Mason we wrześniu 1963 roku pod adresem 39 Stanhope Gardens w Londynie.

Johnny Cash został poproszony przez jedną z firm reklamowych o zgodę na wykorzystanie jego utworu "Ring Of Fire" w spocie reklamowym kremu na hemoroidy. Artysta oczywiście się na to nie zgodził.

Najdłuższe nagranie słowa "cunt" (wulgarne określenie żeńskich narządów płciowych) pojawia się w utworze "Oceansize", który wykonuje zespół Sleeping Dogs And Dead Lions.

Paul McCartney podczas swojej kariery muzycznej używał takich pseudonimów artystycznych jak: Paul Ramone, Bernard Webb, A Smith, Apollo C Vermouth, Country Hams, Percy "Thrills" Thrillington i The Fireman.

Monako to niewielkie państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata. Księstwo posiada także swoją narodową orkiestrę, która liczy sobie więcej członków niż armia tego kraju.

Zanim Axl Rose stał się gwiazdą rocka i frontmanem grupy Guns 'N Roses zarabiał 8 dolarów za godzinę. Jego praca polegała na paleniu papierosów w ramach eksperymentu organizowanego przez Kalifornijski UCLA (University of California, Los Angeles).

Prince to jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów. Artysta jest także multiinstrumentalistą i udowodnił to nagrywając swój debiutancki album zatytułowany "For You" (1978), na którym zagrał na 27 różnych instrumentach.

W swojej oficjalnej biografii amerykański aktor kina akcji, Steven Segal, wspomina, jak kiedyś grał razem z Johnem Lennonem na gitarze. Tutaj rodzą się jednak pytania o miejsce, czas i autentyczność tego wydarzenia, ponieważ gwiazdor nie podzielił się tymi informacjami.

Ulubiony drink Keitha Richardsa z grupy The Rolling Stones to 2 miarki wódki, 1 miarka pomarańczowej oranżady marki Sunkist i lód. Artysta nazywa ten napój "Nuclear Waste".

Organizator koncertu Spice Girls na Hawajach sprzedał tysiąc biletów na to wydarzenie, chociaż nigdy takie nie było zaplanowane. Kiedy mężczyzna został aresztowany, powiedział policji, że potrzebował pieniędzy na operację nosa i zmiany płci.

Bryan Adams to kanadyjski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek. Nie jest to jednak jego jedyny zawód oraz pasja. Artysta jest także fotografem, który wykonał zdjęcie brytyjskiej królowej Elżbiecie II i teraz można je podziwiać na kanadyjskim znaczku pocztowym.

W 1996 roku Ringo Starr wystąpił w japońskiej reklamie soku jabłkowego. Ex-Beatles pasował do niej idealnie, ponieważ w języku japońskim słowo "ringo" oznacza jabłko.

Kiedy wczesny perkusista zespołu The Offspring, James Lilja, opuścił szeregi grupy, postanowił skierować swoją karierę na inne tory i został ginekologiem.

Terry Chimes to brytyjski perkusista znany ze współpracy z takimi zespołami jak The Clash, The Heartbreakers, Generation X, czy Black Sabbath. Oprócz działalności muzycznej prowadzi on również klinikę Chimes Chiropractic, którą założył po trasie koncertowej z grupą Black Sabbath (1987/88). Wszystko zaczęło się jednak trochę wcześnie, bo już w 1985 roku, kiedy osobisty kręgarz zespołu Ozzego wyleczył jego uciążliwy i doskwierający ból ramienia.

Zespół The Beastie Boys to amerykańska legenda sceny hip-hopowej. Nazwa grupy jest natomiast akronimem od słów Boys Entering Anarchistic Stages Towards Internal Excellence.


Współtwórca piosenek zespołu Kings Of Leon, Angelo Petraglia, pisał również dla gwiazd country, takich jak Martina McBride, Tim McGraw i Trisha Yearwood.

Członek oraz gitarzysta amerykańskiej grupy rockowej The Strokes, Albert Hammond, posiada swoją własną linię garniturów, którą stworzył wspólnie ze stylistką Ilarią Urbinati.


Alison Goldfrapp, angielska wokalistka i założycielka grupy muzycznej Goldfrapp, śpiewała dla dzieci w telewizyjnym programie dla najmłodszych "Old Bear Stories", który był emitowany w Wielkiej Brytanii od 1993-1997 roku.

Island Records to wytwórnia płytowa założona przez brytyjskich producentów muzycznych, Chrisa Blackwella, Graeme'a Goodalla i Lesliego Konga, na Jamajce w 1959 roku. Jej nazwa została natomiast zainspirowana tytułem powieści "Island In The Sun" (1957) autorstwa Aleca Waugha.

Dr Dre to amerykański raper, producent muzyczny, a także biznesmen. Zanim jednak muzyk osiągnął to wszystko był nurkiem w szkolnej drużynie pływackiej.

"Wild Thing" to jeden z największych przebojów grupy The Troggs, który wcześniej wykonywany był przez zespół The Wild Ones. Autorem kompozycji jest natomiast amerykański muzyk, Chip Taylor, który jest również wujkiem Angeliny Jolie. 

ZZ-Top to amerykańska legenda sceny rockowej, która znana jest nie tylko ze swojej muzyki, ale także z pokaźnych bród gitarzystów zespołu. Paradoksalnie tylko jeden z członków formacji nie ma zarostu, a jest nim perkusista Frank Beard, którego nazwisko oznacza właśnie brodę.

W 1976 roku artysta Barry Manilow podbił listy przebojów hitem "I Write the Songs" ("Piszę piosenki"). Kompozycja stała się bardzo popularna, ale sam artysta nie był jej autorem.

Madonna nigdy nie była grzeczną dziewczynką. Gdy królowa popu miała 15 lat dostała szlaban na całe wakacje, po tym jak wbrew woli rodziców wymknęła się na koncert Davida Bowiego.

Utwór "The House of the Rising Sun" grupy The Animals został nagrany w rekordowym tempie. Zespół miał bardzo ograniczony budżet, a co za tym idzie czas spędzony w studiu musiał zostać ograniczony do absolutnego minimum. W rezultacie kompozycję nagrano w 15 minut.

Rednex to szwedzki zespół, który tworzy piosenki w stylu country, ale swoją popularność zawdzięcza jedynie jednej kompozycji. Chodzi dokładnie o utwór, który zapisał się w historii jako kompozycja o najdłuższym tytule: "The Sad But True Story Of Ray Mingus, The Lumberjack Of Bulk Rock City, And His Never Slacking Stribe In Exploiting The So Far Undiscovered Areas Of The Intention To Bodily Intercourse From The Opposite Species Of His Kind, During Intake Of All The Mental Condition That Could Be Derived From Fermentation". To dokładnie 305 znaków.

Billy Cristal, podobnie jak Anthony Kiedis, którym w dzieciństwie opiekował się duet Sonny & Cher, może z sentymentem wspomina swoją nianię, ponieważ opieki nad młodzieńcem podjęła się sama Billie Holliday.

Węgierski muzyk, Franz Liszt, zmęczony fanami, którzy notorycznie prosili go o przesłanie pukli jego włosów, kupił sobie puchatego psa. Od tej chwili za każdym razem, gdy ktoś prosił Liszta o taką pamiątkę, ten ochoczo zgadzał się, a pupil kompozytora dorabiał się kolejnego łysego placka.

Przy okazji znanych kompozytorów, warto przypomnieć pewne nietypowe zachowanie Piotra Czajkowskiego, który co chwilę cierpiał na depresję i różnego rodzaju nerwice. Podobno kompozytor bał się, że pewnego dnia odpadnie mu głowa. Niektórzy uważają, że to właśnie z tego powodu Piotr Czajkowski podczas dyrygowania często trzymał swoją brodę lewą ręką.

Brytyjskie progresywne trio rockowe, Emerson, Lake and Palmer, doskonale wie jak zorganizować dobrą trasę koncertową. W 1977 roku muzycy zabrali ze sobą w podróż instruktora karate dla perkusisty Carla Palmera i własnego lekarza, który dbał o zdrowie grupy. Plotka mówi, że w trasę wyruszyła z nimi również osoba odpowiedzialna za transportowanie i sprzątanie perskiego dywanu, na którym Greg Lake występował podczas koncertów. Orkiestra złożona z 70 muzyków była dodatkowym uzupełnieniem składu, który brał udział w tym tournée.

Kiedy na świat przyszedł Johny Cash nie otrzymał imienia, ponieważ jego rodzice nie mogli dojść do porozumienia w tej kwestii i ich dyskusje zakończyły się tym, że w akcie narodzin wpisano po prostu J.R.Cash. Z czasem młodzieniec sam wybrał sobie imię.


Osoby, które wierzą w klątwy, ostrzegają, że nagrywanie kompozycji o lataniu, kończy się często tragicznie dla artystów. Za przykład podają takich wykonawców jak John Denver, który śpiewał "Leaving on a jet plane" (artysta zginął w katastrofie lotniczej), zespół Lynyrd Skynryd i ich kawałek "Freebird" (w katastrofie lotniczej zginął wokalista grupy) oraz autora piosenki "Higher And Higher" Otias Reddinga, którego życie również zakończyło się na pokładzie samolotu.

ABBA to jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie. Grupa ma na swoim koncie m.in przebój "SOS", którego tytuł, tak samo jak nazwa szwedzkiej grupy, jest palindromem (wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.).

"Gitarowe grupy są już niemodne, panie Epstein" - takie słowa usłyszał menedżer Beatlesów w 1962 roku od właściciela wytwórni płytowej Decca Recording Company, która nie zgodziła się wydać pierwszej płyty zespołu.

"Dude (Looks Like A Lady)" to jeden z największych przebojów amerykańskiej grupy rockowej Aerosmith. Nie każdy zapewne wie, że bohaterem piosenki jest wokalista zespołu Mötley Crue, Vince Neil, który faktycznie wyglądał jak mało urodziwa kobieta.

Jim Morrison to poeta i wokalista rockowy, a czasami także prozaik, aktor, reżyser filmowy i scenarzysta. Artysta znany był ze swojego rebelianckiego podejścia do życia oraz niekonwencjonalnego zachowania. Jim Morrison był również pierwszym znanym artystą, który został aresztowany na scenie.

Basista grupy Public Image, Limited Jah Wobble (John Wardle), pracował przez jakiś czas dla londyńskiego metra. Podobno kiedyś można go było usłyszeć na dworcu Tower Hill, kiedy mówił przez megafon: "Kiedyś byłem kimś, powtarzam, kiedyś byłem kimś".

Gitarzysta Steve Vai, który na początku swojej kariery robił transkrypcje dla Franka Zappy, posiada także zainteresowania pozamuzyczne. Jedną z pasji artysty jest pszczelarstwo i jest on także w tej dziedzinie specjalistą, który czasami organizuje zajęcia dla dzieciaków w pasiekach.

Timbaland to amerykański producent muzyczny, który uważa, że ma w swojej kolekcji barwy wszystkich automatów perkusyjnych, jakie kiedykolwiek powstały.

Przeczytaj pierwszą część i poznaj więcej ciekawostek ze świata muzyki.


Komentarze do Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz. 2

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Płyta z tortilli? Tak, to działa!

12 sierpień 2015

Płyta z tortilli? Tak, to działa!

Wytwórnia Rapture Records zamieściła w sieci film, który prezentuje płytę analogow...

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

29 styczeń 2016

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

Ku uciesze wielu panów naukowcy nareszcie dowiedzieli się, co tak naprawdę pociąga kob...

Dzień, w którym umarła muzyka

6 październik 2014

Zdjęcie: birminghamrecord.com

Trasa koncertowa nawet dla gwiazd dużego formatu nie jest przyjemnością. Ciągła zmian...

Świąteczne przeboje wszech czasów

26 grudzień 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym ś...

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Twoja muzyka może być lepiej chroniona

29 październik 2015

Twoja muzyka może być lepiej chroniona

Wydajemy dziś na muzykę cyfrową co najmniej tyle, ile na płyty CD. Kupując pliki muzy...

JBL seria 7 - referencyjne monitory z linii PRO

6 listopad 2014

JBL 7 Series

Firma JBL zaprezentowała nową serię monitorów głośnikowych, tym razem oznaczoną cyf...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do na...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii