ASUS Essence

Seria cyfrowych przetworników dźwięku i wzmacniaczy słuchawkowych ASUS Essence, jako kwintesencja brzmienia dla wymagających.

Firma ASUS kojarzy się przede wszystkim jako producent laptopów, tabletów, samrtfonów czy podzespołów dla sprzętu komputerowego. Nie wszyscy wiedzą, że producent posiada w swojej ofercie wysokiej klasy sprzęt audio.

Podczas ostatniej edycji targów muzycznych Music LAB 2014 zorganizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, mieliśmy okazję oglądać, dotknąć i oczywiście usłyszeć walory serii Essence dzięki firmie Audio Center Poland z Krakowa.

ASUS od jakiegoś już czasu próbuje walczyć o rynek audio z wyższej półki. Sama linia Essence nie jest sama w sobie jakąś nowością. Produkty z tej serii są już dostępne na rynku od kilku lat, jednak niepowtarzalny charakter sprzętu oraz jego obecność na Music LAB 2014, skłoniła nas do zaprezentowania tej wysublimowanej serii.

Producent sygnuje urządzenia linii Essence mianem klasy High-End, czyli klasy najwyższej. Samo pojęcie High-End nie zostało oficjalnie zestandaryzowane, zatem postrzeganie tego sprzętu zarówno w kwestii brzmienia, jak i parametrów jako ogólnie przyjęte miano High-End, może być powodem do dyskusji na tle subiektywnych spostrzeżeń każdego słuchacza. Bez najmniejszych wątpliwości linia Essence aspiruje na pewno do najwyższej półki klasy Hi-Fi.

ESSENCE III

Flagowym modelem serii ASUS Essence jest model Essence III, który jest jednocześnie także najdroższą propozycją firmy ASUS. Koszt tego modelu to około 6990 PLN. Nie jest to mało, jednak pamiętajmy, że w tej klasie jest to niemal standardem i paradoksalnie próba walki o rynek niższymi cenami w tej klasie, mogłaby bardziej zaszkodzić marce niż pomóc, o czym firma ASUS miała już okazję przekonać się na przykładzie modelu Essence One. Stosunkowo niska cena Essence One i wybór klasycznego kanału dystrybucji bardziej charakterystycznego dla sektora sprzętu komputerowego niż audiofilskiego, spowodował u odbiorców mylne skojarzenia.

Przejdźmy jednak do modelu Essence III. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż model ten został wyróżniony przez EISA Award, jako najlepszy produkt roku 2014-2015 w kategorii "przetworniki cyfrowo-analogowe USB".

Fragment cytatu jury EISA z sierpnia 2014 roku:

"Jego brzmienie jest tak czyste i precyzyjne jak inżynieria, zawstydza wiele tradycyjnych marek rynku hi-fi..."

I słusznie, bowiem cechami budowy sprzęt faktycznie przypomina konstrukcje High-End. Zbalansowana konstrukcja z dwoma przetwornikami D/A AD 1955 w układzie dual-mono oraz niezależne zasilanie dla kanału lewego i prawego, zrealizowane z wykorzystaniem kilku uzwojeń wtórnych transformatora toroidalnego, zdaje się to potwierdzać.

W celu minimalizacji interferencji między układowych, Essence III posiada oddzielne płytki drukowane dla toru analogowego, cyfrowego oraz zasilania.

ASUS Essence III - Zdjęcie: asus.com

Ścieżki płytek drukowanych urządzenia wykonano ze złoconej miedzi, zapewniając i na tym poziomie możliwie jak najmniejsze zakłócenia i straty w sygnale. Zegary taktujące to bardzo drogie, ultra-dokładne, kompensowane temperaturowo oscylatory TCXO/TCCO, będące idealnym zegarem minimalizującym jitter skuteczniej, niż większość tego typu układów na świecie, nawet w high-endowych systemach.

Dodatkowe wsparcie w tym zakresie, zapewnia asynchroniczny przesył sygnału USB z ultra-precyzyjnym zegarem.

Essence III wyposażono w 24-krokowy, zdalnie sterowany tłumik zapewniający precyzyjną kontrolę głośności. Układem steruje mikrokontroler, włączający odpowiednie przekaźniki, połączone bezpośrednio z opornikami w drabince rezystorowej tłumika. Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie urządzenia pilotem, przy zachowaniu wyjątkowej precyzji zmiany siły głosu, co nie jest częstym połączeniem.

Dedykowane, zbalansowane wyjścia słuchawkowe zrealizowane na niewielkich, wygodnych gniazdach mini-XLR, zapewniają najlepszą jakość sygnału i minimalne zakłócenia. Wzmacniacz posiada także niezbalansowane wyjście słuchawkowe w postaci złącza określanego jako duży jack oraz zapewnia obsługę słuchawek o impedancji do 600 Ohm.

Essence III umożliwia odtwarzanie plików Direct Stream Digital (DSD), obsługując oba typy tych plików – DSD64 i DSD128, pozwalając audiofilom na odsłuch cyfrowych nagrań na najwyższym dostępnym poziomie. Gwarantem głębokiego i pięknego dźwięku są wzmacniacze operacyjne z najwyższej półki: ceramiczne AD 827SQ i MUSES 02.

ESSENCE ONE

Seria Essence One to kolejny ukłon firmy ASUS w stronę audiofili. Charakterystyczną cechą dla tej linii, jest występowanie sprzętu w czterech podstawowych odmianach, na które składają się Essence One Standard, Essence One Plus, Essence One Muses czy Essence MKII Muses.

ASUS Essence One

Essence One - Zdjęcie: asus.com

Wszystkie odmiany serii One charakteryzuje kilka wspólnych cech, jak stosunek sygnału do szumu (SNR) na poziomie 120 dB, zniekształcenia na poziomie 0,00032% (THD+N), wsparcie dla słuchawek o impedancji do 600 Ohm, częstotliwość próbkowania w zakresie 10Hz ~ 48kHz przy rozdzielczości 192kHz@24bit.

Czym zatem różnią się poszczególne edycje?

Essence One Standard

Jest to podstawowa wersja serii Essence One zbudowana w oparciu o wzmacniacze operacyjne NE5532, przetwornik cyfrowo-analogowy TI PCM1795 oraz wzmacniacz słuchawkowy TPA 6120A2.

Wysoką jakość dźwięku osiągnięto dzięki 8-krotnemu, symetrycznemu zwiększaniu próbkowania, dzięki czemu urządzenie wiernie odtwarza każdy dźwięk. Podczas gdy typowe przetworniki USB zwiększają próbkowanie każdego źródła do poziomu 192kHz, Essence One zwiększa próbkowanie źródła sygnału 44,1/88,2 /176,4 kHz do poziomu 352.8 kHz, a próbkowanie źródła 48/96/192 kHz do 384 kHz w sposób symetryczny. Essence One zachowuje pierwotne brzmienie muzyki, zwiększając szybkość transmisji do 32 bitów.

Essence One Plus

Essence One Plus jest odmianą wersji standardowej zachowując wszystkie jej cechy z tą różnicą, że została wyposażona w dodatkowy zestaw wzmacniaczy operacyjnych, które znacznie ułatwiają modyfikację dźwięku bez potrzeby lutowania jakichkolwiek komponentów. Zestaw eliminuje również potrzebę zakupu osobnych wzmacniaczy operacyjnych.

Asus Essense One Plus

Essence One Plus - Zdjęcie: asus.com

Każdy z posiadaczy tego sprzętu może indywidualnie wymieniać wzmacniacze, w celu dopasowania brzmienia dźwięku do własnych potrzeb. Do tego celu służą zamieszczone w zestawie specjalne zaciski, śrubokręt oraz przewodnik ze specjalistycznym opisem.

Asus One Plus - change of chipsets

Zdjęcie: asus.com

Wzmacniacze operacyjne odgrywają bardzo ważną rolę w urządzeniach odpowiedzialnych za dźwięk. Wzmacniają sygnał analogowy i określają ton oraz barwę dźwięku. Audiofile często zmieniają wzmacniacze operacyjne, aby dostosować dźwięk do swoich preferencji. Zespół inżynierów dokładnie przetestował niemal sto różnych takich wzmacniaczy, aby uzyskać jak najlepsze brzmienie. Sześć wzmacniaczy operacyjnych, które miały najbardziej unikalny wpływ na brzmienie dźwięku, dołączono do Essence One Plus Edition.

Essence One Musses

W odniesieniu do podstawowej wersji Essence One, edycja Musses została wyposażona we wzmacniacze operacyjne MUSSES 01. Wzmacniacze te zostały opracowane przez firmę New Japan Radio. MUSES 01 to najlepsze wzmacniacze operacyjne pochodzące od lidera w kategorii komponentów dźwiękowych. W połączeniu z inżynierią ASUS, wzmacniacze operacyjne MUSES 01, tworzą zupełnie nowy wymiar dźwięku i zapewniają niezwykle realistyczną reprodukcję wszystkich najmniejszych niuansów.

Komponenty MUSES 01 jako pierwsze na rynku wykorzystują nieutleniane, miedziane łącza, które znacznie lepiej przewodzą sygnały i poprawiają reprodukcję dźwięku. Podczas ich produkcji wykorzystywane są specjalne techniki, a odpowiednie rozłożenie zmniejsza przesłuch i zapewnia bardziej zrównoważoną symetrię pomiędzy lewym i prawym kanałem.

Aby uzyskać lepszą symetrię stereofoniczną, MUSES 01 wykorzystuje ekskluzywną technologię - Advanced SymmetryDie-bonding (ASD). Specjalny układ zapewnia niski poziom przepięć, dobrze zrównoważoną symetrię pomiędzy lewym i prawym kanałem oraz tworzy bardzo szerokie pole akustyczne.

Essence One MkII

Jest najwyższym modelem serii Essence One. Seria Essence One MKII powstała w ramach prac nad ulepszeniem istniejącej dotychczas serii Essence One. Inżynierowie pieczołowicie dopracowywali jakość dźwięku, by finalnie zaoferować urządzenie z obsługą DSD (Direct Stream Digital).

Asus Essence One Mk II

Essence One Mk II - Zdjecie: asus.com

Dzięki sześciu najnowocześniejszym op-ampom MUSES 01, Essence One Mark II wnosi dźwięk na nowe poziomy, wychwytując każdy jego niuans.

ESSENCE STU

Pozytywny odbiór wysokiej jakości komputerowych kart dźwiękowych serii Essence ST/STX firmy ASUS, przyczynił się do powstania zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego z portem USB i wzmacniaczem słuchawkowym oznaczonym jako Essence STU. Urządzenie oparte na karcie Essence ST/STX, oferuje jeszcze wyższą jakość dźwięku oraz łatwą kontrolę i łączność dla wytrawnych audiofilów, którzy potrzebują wysokiej klasy przetwornik C/A i wzmacniacz słuchawkowy.

Asus Essence STU

Essence STU - Zdjęcie: asus.com

Essence STU dostarcza czysty dźwięk o niskim poziomie zniekształceń równym 0,00032% i współczynnikowi SNR na poziomie 120 dB osiągnięty dzięki rygorystycznym rozwiązaniom układowym i najwyższej klasy komponentom. Umożliwia precyzyjną regulację sygnału, który eliminuje odchylenia od ustalonych charakterystyk dźwięku jeszcze przed przetworzeniem go, zapewniając najwierniejsze odwzorowanie jego głębi.

Przetwornik C/A PCM1792A firmy Texas Instruments zapewnia wysoką wierność przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy, co ma bezpośredni wpływ na czystość dźwięku i niski poziom zakłóceń. Zastosowanie kondensatorów WIMA FKP2 i Nichicon Finegold zapewnia z kolei zbalansowany i bogaty dźwięk.

Podobnie jak w pozostałych urządzeniach linii Essence, także Essence STU zapewnia wsparcie dla słuchawek o impedancji do 600 Ohm.

ESSENCE ST/STX

Na koniec nie wypada nie wspomnieć krótko o sławnej już linii kart dźwiękowych, przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych.

Essence STX 7.1 - Zdjęcie: asus.com

Rodzina Essence STX składa się z kilku modeli kart dźwiękowych, jak Essence ST, Essence STX, Essence STX II czy Essence STX II 7.1.

Wszystkie wersje zapewniają dźwięk ze współczynnikiem SNR na poziomie 124 dB, przy zniekształceniach 0,001%. Budowa z wykorzystaniem kondensatorów Nichicon "Fine Gold", cechujących się wysoką dynamiką oraz idealnie odseparowana, wolna od interferencji elektromagnetycznej (EMI), analogowa ścieżka sygnału wyjściowego, składa się na wysoką jakość reprodukcji dźwięku. Karty dźwiękowe umożliwiają bezproblematyczne dopasowanie barwy dźwięku do własnych wymagań dzięki wymiennemu gniazdu OPAmp.

Seria Essence STX II jest konsekwencją udanej serii STX, która łącząc zalety swojej porzedniczki, wynosi dźwięk komputera na wyższy poziom. Nową jakość zapewniają wzmacniacze operacyjne MUSES 8920 i MUSES 8820, które dostarczają realistyczną tonację oraz szeroki zakres dźwięku.

Essence STX II posiada dodatkowo specjalny, odporny na zmiany temperatury, krystaliczny oscylator z kompensacją termiczną TCXO. Karta wykorzystuje dedykowane, 4-pinowe złącze zasilania Molex, przez co nie pobiera zasilania z gniazda rozszerzeń, jak ma to miejsce w przypadku innych kart. To oznacza znacznie czystsze zasilanie. Optymalne zasilanie zapewniają dodatkowo regulatory LDO oraz kondensatory WIMA® - nie spotykane do tej pory na rynku kart dźwiękowych. Doceniane przez audiofilów kondensatory WIMA®, zapewniają znacznie bardziej zrównoważony dźwięk.

Uwieńczeniem serii Essence STX II jest karta Essence STX II 7.1, oferując dodatkowo prawdziwy dźwięk przestrzenny w układzie 7.1.


Komentarze do Asus Essence - esensja dźwięku

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Świąteczne przeboje wszech czasów

26 grudzień 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym ś...

Poznaj Deezer Elite i słuchaj muzyki w najwyższej jakości

20 marzec 2015

Zdjęcie: deezer.com

Muzyka w jakości HD jest już dostępna dla użytkowników z wszystkich krajów, w który...

Przeklęte 27 cz.2

6 marzec 2015

Zdjęcie: g-1.com

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o Klubie 27 oraz poznaj Klub 25. ...

Music Memos - nowa aplikacja mobilna dla muzyków amatorów

1 luty 2016

Zdjęci: apple.com

Firma Apple udostępniła nowy program na urządzenia mobilne, z którego będą zadowolen...

Ubawieni na śmierć

27 sierpień 2015

Ubawieni na śmierć

Wydarzenie sprzed ostatnich kilku dni, a dokładnie publikacja w jednej z polskich tzw. ga...

Piosenki z drugiej ręki cz.1

3 listopad 2014

Zdjęcie: newmediarockstars.com

Wielu wykonawców zanim zacznie tworzyć swoje autorskie kompozycje, z chęcią sięga po...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera...

Wielkie przeboje Leonarda Cohena – wspominamy wielkiego artystę

18 listopad 2016

Wielkie przeboje Leonarda Cohena

Chcąc uczcić pamięć zmarłego niedawno Leonarda Cohena, przygotowaliśmy listę niekt...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory