W ostatnim czasie temat dotyczący ery lumberseksualnych mężczyzn powraca w mediach jak bumerang. Okazuje się jednak, że nie jest to żadna nowość, ponieważ wielu muzyków już wiele lat temu wykreowało właśnie taki wizerunek, ale wtedy nie miał on jeszcze nazwy.
Kiedy ktoś wspomina o nadchodzącej erze lumbersekualnych mężczyzn, to pierwszym charakterystycznym elementem wizerunku takiego faceta jest broda. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak w ostatnim czasie cieszy się olbrzymią popularnością. Niektórzy mężczyźni zapewne nawet nie wiedzą, że dzięki wykreowaniu nowego wizerunku stali się nagle modi. Przykładem może być tutaj spore grono muzyków, dla których owłosienie pojawiające się na twarzy stanowiło ich znak rozpoznawczy. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym brodaczom, których zarost stał się tak samo sławny jak ich muzyka.
Jim Morrison
Jim Morrison to poeta i wokalista rockowy, a czasami także prozaik, aktor, reżyser filmowy i scenarzysta. Największą sławę i popularność artysta zyskał dzięki działalności w legendarnej grupie The Doors, z którą nagrał takie przeboje jak "Light My Fire", "The End", "Riders On The Storm", "Break On Through (To The Other Side)", "People Are Strange", "The Unknown Soldier" i wiele innych.
Jim Morrison jest również jedną z najbardziej wpływowych osobistości w świecie muzyki rockowej, ale sam zawsze powtarzał, że uważa siebie bardziej za poetę niż muzyka. Jako pisarz był zaliczany do grona tzw. poetów wyklętych, a w swoich tekstach odwoływał się do tradycji romantycznych i surrealistycznych. Jim Morrison wywarł również duży wpływ na całą kulturę i do dzisiaj inspiruje wielu innych wokalistów oraz pisarzy.
Zakk Wylde
Zakk Wylde to amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów oraz multiinstrumentalista. Artysta znany jest m.in. ze współpracy z zespołem Ozzy'ego Osbourne'a, w którym zaczął występować w 1987 roku. Oprócz działalności u boku wokalisty Black Sabbath, Zakk Wylde grał także w grupie Pride and Glory, z którą w 1994 roku wydał album zatytułowany "Pride and Glory". Drugim zespołem, który przyniósł muzykowi największą popularność, jest założona w 1998 roku formacja Black Label Society. Zakk Wylde ma również na swoim koncie album solowy zatytułowany "Book of Shadows", który ujrzał światło dzienne w 1996 roku.
Rick Rubin
Rick Rubin to amerykański producent muzyczny oraz współzałożyciel wytwórni Def Jam Recordings. Jest również założycielem i właścicielem American Recordings oraz jednym z prezesów Columbia Records.
W latach 80. Rick Rubin należał do rockowego zespołu Hose, z którym w 1983 wydał album zatytułowany "Hose". W tym samym czasie był pierwszym DJ-em hip-hopowego zespołu Beastie Boys, występując na scenie pod pseudonimem DJ Double R.
W 1984 roku Rick Rubin założył w Nowym Jorku Def Jam Recordings. W wyniku kłótni ze wspólnikiem, Russellem Simmonsem, przeniósł się do Los Angeles. W mieście aniołów utworzył w 1989 roku wytwórnię Def American, która 4 lata później zmieniła nazwę na American Recordings.
Rick Rubin w swojej karierze pracował z takimi wykonawcami jak Adele, Beastie Boys, Aerosmith, The Cult, Danzig, Slayer, Johnny Cash, Public Enemy, Run-D.M.C., AC/DC, Red Hot Chili Peppers, Rage Against The Machine, The Black Crowes, The Mars Volta, System of a Down, Limp Bizkit, Slipknot, Linkin Park, Metallica, Gossip, U2, Black Sabbath, Jay Z, Kanye West, Eminem oraz Lady Gaga.
Zdjęcie: studio360.org
Scott Ian
Scott Ian to amerykański muzyk rockowy, gitarzysta, założyciel i lider thrashmetalowego zespołu Anthrax. Muzyk grał również w grupie S.O.D. (Stormtroopers of Death) i był producentem albumów M.O.D. (Methods Of Destruction). Artysta udziela się także na łamach polskiego magazynu muzycznego "Mystic Art", a jego nazwiskiem sygnowane są efekty gitarowe firmy DigiTech z serii Black-13.
W 2004 roku Scott Ian uplasował się na 31. miejscu listy "100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów" wg magazynu "Guitar World". Pięć lat później muzyk trafił natomiast na 28. miejsce zestawienia "50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów" według Roadrunner Records.
Kerry King
Kerry King to amerykański muzyk, gitarzysta oraz założyciel i członek thrash metalowej grupy Slayer. Muzyk w swojej karierze współpracował również z zespołem Megadeth oraz był muzykiem sesyjnym Beastie Boys w czasie nagrywania ich płyty "Licensed to Ill". Kerry King użyczył także głosu w chórkach oraz zagrał solówkę w utworze "Final Prayer" na płycie "Perseverance" grupy Hatebreed. Gitarzysta współpracował również z zespołem Pantera i nagrał solo w utworze "Goddam Electric", który pojawił się na płycie "Reinventing the Steel" wydanej w 2000 roku. Kerry King pomagał także grupie Sum 41 w trakcie nagrywania piosenki "What We're All About". Muzyk podczas koncertów wspierał również Marilyna Mansona, który obok grupy Slayer był gwiazdą podczas trasy "Rockstar Energy Drink Mayhem Festival Tour" po USA. Partie solowe Kerry'ego Kinga można było wtedy usłyszeć w takich utworach jak "Little Horn" oraz "Irresponsible Hate Anthem".
Jerry Garcia
Jerry Garcia to amerykański muzyk, gitarzysta, wokalista oraz lider grupy Grateful Dead. Artysta na scenie występował od 1960 r. i był aktywny aż do śmierci, która nastąpiła 9 sierpnia 1995 roku.
Muzyk znany był również ze współpracy z takimi grupami jak Legion of Mary, Reconstruction, Jerry Garcia Band, Old and in the Way, Jerry Garcia Acoustic Band i New Riders of the Purple Sage. Twórczość Jerry'ego Garcii oscylowała głównie wokół takich gatunków jak folk rock, muzyka bluegrassowa, country, rock, jazz, rock and roll, rock psychodeliczny, rhytm and blues oraz blues rock.
Jerry Garcia z grupą Grateful Dead nagrał m.in. takie albumy jak "Anthem of the Sun" oraz "American Beauty", które do dzisiaj pozostają jednymi z najważniejszych płyt w historii rocka. Sam muzyk uznawany jest za jednego z najwybitniejszych gitarzystów rockowych i w 2003 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił go na 13. miejscu gitarzystów wszech czasów.
Zdjęcie: rollingstone.com
ZZ Top
ZZ Top to amerykańska grupa rockowa założona w 1969 roku. Zespół znany jest głównie z łączenia takich stylów jak hard rock, blues oraz southern rock. W muzyce zespołu słychać również wpływy boogie. Grupa nie stroniła też od groteski rockowej, reprezentując typowy teksański humor. Mimo wieloletniej, nieprzerwanej aktywności nie zaszła w niej ani jedna zmiana personalna.
Grupa znana jest również ze swojego charakterystycznego wizerunku oraz zamiłowania do dziwnych gitar. Gitarzystów zespołu wyróżniają natomiast długie brody i paradoksalnie tylko perkusista, Frank Beard, nie posiada zarostu, a jak widać nazwisko go do tego obliguje.
Wayne Static
Wayne Static to amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Wayne Static były znany przede wszystkim z występów w grupie Static-X, którj był założycielem. Razem z zespołem tworzył i występował w latach 1994-2010 i 2012-2013. Przed założeniem Static-X występował w formacji Deep Blue Dream. W 2011 roku wydał jedyny album solowy zatytułowany "Pighammer". W 2014 roku planował wydanie drugiej płyty solowej, ale jego plany przerwała śmierć, która nastąpiła 1 listopada 2014 r. podczas snu.
The Beatles
The Beatles to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki. Grupa zaczynała głównie od grania rock and rolla, ale czasem zaczęła eksperymentować z muzyką i w kompozycjach zespołu można było usłyszeć inspiracje takimi stylami jak hard rock, rock psychodeliczny, pop barokowy, blues, heavy metal i awangarda. Przez prawie całe lata 60. Beatlesi przedzierali nowe szlaki w dziedzinie muzyki, a wielu innych artystów oraz grup wzorowało się na ich twórczości.
Zespół The Beatles zapisał się na kartach muzycznej historii takimi albumami jak "Rubber Soul", "Revolver", "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", "The Beatles (White Album)" i "Abbey Road", które w swoich czasach wyprzedzały epokę, a dzisiaj uznawane są za arcydzieła muzyki rockowej. The Beatles zapoczątkowali i pozostawali nieodłączną częścią muzycznej brytyjskiej inwazji na świat, a szczególnie na Amerykę, która pozostawała do tego czasu stosunkowo zamknięta na obce zespoły.
Zespół The Beatles wpłynął nie tylko na kształt współczesnej muzyki popularnej, ale odcisnął także duże piętno na całej kulturze masowej, co szczególnie było widoczne w sztuce, kinie oraz modzie lat 60. XX wieku.
Zdjęcie: tumblr.com
Jared Leto
Młode pokolenie artystów także gustuje w brodach i takim przykładem może być lider, wokalista oraz gitarzysta zespołu Thirty Seconds to Mars - Jared Leto. Artysta oprócz występów w grupie rockowej jest także amerykańskim aktorem, reżyserem i modelem. Na początku swojej kariery zajmował się głównie filmem, w których występował i odnosił duże sukcesy. Znany jest m.in. z takich obrazów jak "Rozdział 27", "Requiem dla snu" czy "Podziemny krąg". Kolejnym krokiem w jego karierze było utworzenie wspólnie z bratem, Shannonem Leto, zespołu Thirty Seconds to Mars.
Dimebag Darrell
Dimebag Darrell to amerykański muzyk, kompozytor, wokalista oraz gitarzysta rockowy. Do dzisiaj artysta uważany jest za jednego z najważniejszych wirtuozów sześciostrunowego instrumentu.
Dimebag Darrell zdobył głównie sławę występując w zespole Pantera, w którym grał od 1983-2002 roku. W 2003 roku, po rozpadzie grupy, gitarzysta razem z bratem występującym pod pseudonimem Vinnie Paul utworzył formację Damageplan. Z nowym zespołem muzyk nagrał tylko jedną płytę zatytułowaną "New Found Power", która trafiła do sprzedaży w 2004 roku. Oprócz wspomnianych grup, Dimebag Darrell razem z Davidem Allanem Coe udzielał się również w projekcie pod nazwą Rebel Meets Rebel, którego płyta o tym samym tytule ukazała się w 2006 roku.
W 2004 roku karierę muzyka przerwał tragiczny wypadek, który wydarzył się 8 grudnia w trakcie koncertu grupy Damageplan w Columbus. To właśnie tego dnia Dimebag Darrell został zabity z rąk zamachowca-psychopaty - Nathana Gale'a. Oprócz gitarzysty zginęli także Jeff "Mayhem" Thompson (ochroniarz), Erin Halk (pracownik klubu) oraz Nathan Bray (23-letni fan zespołu, który próbował reanimować Thompsona i Darrella). Mordercę zastrzelił na scenie policjant - James Niggemeyer.