Odbycie pielgrzymki do Mekki jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Historia muzyki popularnej także ma swoje ''święte'' miejsca, które raz w życiu warto odwiedzić i zatopić się w ich niezwykły klimat przesiąknięty różnorodnymi dźwiękami.

Na świecie istnieje wiele klubów muzycznych, w których można posłuchać różnorodnej muzyki, zarówno młodych jaki i starszych artystów. Pośród nich są jednak takie, które wyróżniają się szczególnie na tle innych. To właśnie w nich odbywały się najważniejsze koncerty, rodziły młode zespoły i tworzyła się historia muzyki popularnej.

Kluby muzyczne odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu się współczesnej historii muzyki. To właśnie wokół nich gromadzili się wykonawcy oraz fani poszukujący nowych i ciekawych brzmień. Kluby muzyczne pozwoliły na zaistnienie takim zespołom jak np. The Beatles, The Clash, The Rolling Stones, Talking Heads, Pink Floyd, Led Zeppelin, The Who i wielu innym.

Marquee Club

Marquee Club to brytyjski klub muzyczny mieszczący się w Londynie przy 165 Oxford Street. Jego podwoje zostały otwarte w 1958 r. i na początku swojej działalności bywali w nim głównie wykonawcy jazzowi. Od 1962 roku klub zaczęli odwiedzać także muzycy bluesowi, a w późniejszych latach również wykonawcy innych gatunków i stylów muzycznych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii tego klubu był pierwszy koncert grupy The Rolling Stones, który odbył się 12 lipca 1962 roku. Zespół wystąpił wtedy w zastępstwie za Blues Incorporated Charliego Wattsa, który został zaproszony do występu w radiu BBC. Zespół nie miał jednak jeszcze w tym czasie nazwy. Problem ten rozwiązał gitarzysta grupy, Brian Jones, który zadecydował, że formacja wystąpi jako The Rollin' Stones. Inspiracją dla artysty był utwór Muddy'ego Watersa o podobnym tytule. Grupa podczas swojego pierwszego koncertu wystąpiła w następującym składzie: Mick Jagger (wokal, harmonijka ustna), Keith Richards (gitara), Brian Jones pod pseudonimem Elmo Lewis (gitara), Dick Taylor (gitara basowa), Ian Stewart (pianino) i Mick Avory (perkusja), który później był członkiem The Kinks. Występowi zespołu przyglądał się również ich obecny perkusista, Charlie Watts, który zdążył wrócić z nagrania w BBC.

W 1964 roku Marquee Club przeniósł się na pod nowy adres przy 90 Wardour Street. Była to najbardziej znana siedziba klubu, gdzie działał przez ponad 25 lat. W latach 60. w Marquee Club wielokrotnie można było usłyszeć takich wykonawców jak: Alexis Korner, Cyril Davies, Chris Barber, The Yardbirds, Led Zeppelin, The Who, King Crimson, Yes, Jethro Tull, The Jimi Hendrix Experience, Pink Floyd, Queen, The Stranglers, Generation X, London, The Police, Skrewdriver, Buzzcocks, The Jam, Joy Division, The Cure, Prince, Genesis, Iron Maiden, Marillion, Metallica i Alice in Chains.

W 1988 roku nastąpiła kolejna zmiana adresu, ponieważ budynek, w którym mieścił się klub, został sprzedany. Marquee Club został tym razem przeniesiony do innego, tym razem większego lokalu, na 105 Charing Cross Road w Londynie. W 2007 roku klub znowu zmienił swój adres i mieści się obecnie na Upper Saint Martins Lane w Covent Garden.

Zdjęcie: J. Maum/Associated Press (Koncert The Rolling Stones w klubie Marquee Club w 1971 roku)

Zdjęcie: Wikipedia

The Cavern Club

The Cavern Club to rockandrollowy klub otwarty 16 stycznia 1957 roku w Liverpoolu. Cudowna czwórka wystąpiła tam pierwszy raz 7 sierpnia 1957 roku, kiedy grała jeszcze pod szyldem The Quarry Men. Przed samym występem członkowie pokłócili się, ponieważ zabroniono im grać rock and rolla i dozwolony był jedynie skiffle. Po pierwszej piosence John Lennon zaczął wykonywać utwór "Don't Be Cruel" i zmobilizował pozostałych członków zespołu do wspólnego grania. Nie spodobało się to jednak właścicielowi klubu, Alanowi Sytnerowi, i w połowie piosenki podał Lennonowi kartkę z napisem "Cut out the bloody rock 'n roll" (''Przestańcie grać tego cholernego rock and rolla''). W tym miejscu do grupy dołączył Paul McCartney oraz George Harrison, a 9 listopada 1961 roku przyszły menadżer grupy, Brian Epstein, po raz pierwszy usłyszał występ zespołu The Beatles.

Zdjęcie: cavernclub.org

Zdjęcie: laweekly.com

CBGB

CBGB (Country, Blue Grass, and Blues) to klub muzyczny, który w latach 1973-2006 znajdował się na ulicy Bowery 315 w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku. Klub został założony w 1973 roku przez Hilly'ego Kristala i początkowo mieli w nim występować głównie artyści reprezentujący style muzyczne zawarte w jego nazwie. Ostatecznie klub stał się świątynią zespołów wykonujących muzykę punk i new wave, takich jak Ramones, Misfits, Television, The Patti Smith Group, Dead Boys, The Voidoids, The Cramps, Blondie, czy Talking Heads. W późniejszych latach w klubie zaczęła dominować styl hardcore punk, za sprawą takich zespołów jak Agnostic Front, Bad Brains, Cro-Mags, Warzone, Sick of It All, czy Youth of Today, które koncertowały w klubie.

CBGB nie był to jednak tylko klub muzyczny, w którym odbywały się koncerty. Miejsce to było także sklepem z płytami i kawiarnią. W późnych latach 80. sklep z płytami został jednak zamknięty, w celu stworzenia drugiego miejsca dla występów i galerii sztuki nazwanej "CB's 313 Gallery". Galeria ta gościła występy popularnych zespołów oraz artystów piosenki autorskiej, takich jak Dadadah, Toshi Reagon, czy The Shells, którzy wykonywali rock akustyczny, folk, jazz i muzykę eksperymentalną. Główny klub nieprzerwanie kontynuował prezentowanie głównie muzyki z gatunków takich jak punk, metal, post punk i rock alternatywny.

Klub CBGB zamknięto w październiku 2006 roku. Ostatnim, pożegnalnym dla klubu koncertem był występ Patti Smith, który odbył się 15 października. CBGB Fashions (oficjalny sklep CBGB, dział sprzedaży i sklep internetowy) pozostał otwarty do 31 października przy Bowery 315. 1 listopada 2006, CBGB Fashions przeniesiono na St. Mark's Place 19-23, gdzie funkcjonował jeszcze przez dwa lata, po czym został ostatecznie zamknięty latem 2008 roku. W roku 2010 na platformie iheartradio zostało uruchomione Radio CBGB, które upamiętnia to historyczne miejsce.

Zdjęcie: thestrut.com (Koncert grupy Ramones w klubie CBGB)

Zdjęcie: nytimes.com

The 100 Club

The 100 Club to londyński klub mieszczący się na Oxford Street 100, który rozpoczął swoją działalność 24 października 1942 roku. Ponad 70-letnia historia klubu łączy się z nazwiskami takich muzyków jak m.in. Louis Armstrong, B.B. King, The Who, The Rolling Stones, Sex Pistols czy The Clash. Miejsce to największą sławę zyskało pod koniec lat 70. za sprawą dynamicznie rozwijającej się sceny punk rockowej. Jak widać lista artystów oraz okres działalności robią niesamowite wrażenie i warto ten klub odwiedzić, gdzie obecnie można posłuchać każdego gatunku muzyki.

Zdjęcie: telegraph.co.uk (Koncert Paula McCartneya w The 100 Club)

Zdjęcie: telegraph.co.uk (Koncert grupy The Rolling Stones w The 100 Club)

Klub Stodoła

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby odwiedzić miejsce, w którym kształtowała się współczesna muzyka popularna. Przykładem takim jest klub studencki ''Stodoła'' mieszczący się w Warszawie.

Klub Stodoła działa od 5 kwietnia 1956 i od samego początku klub był centrum warszawskiej sceny jazzowej. To właśnie w tym miejscu odbyły trzy pierwsze edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej "Jazz Jamboree" w 1958, 1959 i 1960 roku.

W 1964 ówczesny prezes klubu, Jerzy Bojanowski, pował Klub Jazzu Tradycyjnego, a jego członkowie organizowali w Stodole tzw. "piątki jazzowe". Swoje próby miały tam najbardziej znane wówczas zespoły jazzowe: Big Band "Stodoła", Hagaw, Old Timers, Gold Washboard, Storyville Jazz Band i Vistula River Brass Band.

Pod koniec lat 70. do ''Stodoły'' zawitał polski rock. W 1978 roku Zbigniew Hołdys założył zespół Super Show and Disco Band, z którego dwa lata później wyłonił się Perfect - najbardziej znana grupa związana z klubem. Zespół odbywał swoje próby, podobnie jak jego jazzowi poprzednicy, w sali prób 06, znajdującej się w piwnicy pod główną sceną. Właśnie to miejce, ozdobione rysunkami Jana Sawki, stało się wkrótce centrum rockowym Warszawy. W latach 80. i 90. ćwiczyły tu m.in. takie zespoły jak Collage, Kult, Maanam, Oddział Zamknięty, Perfect, Voo Voo i Wilki.

W późniejszych latach w klubie zaczęły występować również znane zagraniczne zespołu oraz artyści. Do tej grupy można zaliczyć m.in. Anthrax, Archive, Alice In Chains, Apocalyptica, Acker Bilk, Whitesnake, US3, Thin Lizzy, Soulfly i wielu innych.

Zdjęcie: florenceandthemachine.pl (Koncert Florence + The Machine w Stodole)

The Indra Club

Jednym z najważniejszych miejsc na mapie klubów muzycznych jest niemiecki The Indra Club mieszczący się w Hamburgu. To właśnie w tym miejscu, 17 sierpnia 1960 roku, swoją karierę rozpoczynał nieznany jeszcze nikomu zespół The Beatles. Seria koncertów jaką zagrali Beatlesi w Hamburgu stała się momentem przełomowym w historii brytyjskiej grupy. To właśnie w tym mieście i w tym klubie cudowna czwórka (wtedy jeszcze piątka) z Liverpoolu budowała historię rock and rolla. W The Indra Club odbył się również ostatni występ zespołu The Beatles, który zamykał przygodę brytyjskiej grupy na niemieckiej ziemi.

Hamburski okres twórczości grupy był także bardzo burzliwy w życiu młodych muzyków. Nastoletni Beatlesi smakowali wtedy dorosłego życia i bawili się nie tylko na scenie, ale także poza nią. Często ich zachowanie nie pasowało do wizerunku grzecznych chłopców ubranych w garnitury, z których później byli znani. Z całej czwórki najbardziej szalał John Lennon, który podczas pobytu w Hamburgu miał zaledwie 19 lat i manię na punkcie rock and rolla oraz narkotyków. Artysta często wdawał się w bójki z publicznością, grał na gitarze w samej bieliźnie z deską klozetową na szyi i obrażał niemieckich właścicieli klubu, salutując jak nazista. Podobno raz nasikał przez okno na przechodzące akurat zakonnice... tak dla zabawy, jak się później tłumaczył.

Inne znane niemieckie kluby, w których występowali młodzi Beatlesi, to także "Kaiserkeller", "Star Club", "Top Ten" i kino "Bambi".

Zdjęcie: beatlesource.com

Zdjęcie: tripadvisor.com

Miejsca niezapomniane

Wymienione powyżej kluby to tylko niektóre miejsca, które w historii muzyki odegrały znaczącą rolę. Dzięki nim widać, że w ubiegłym stuleciu to właśnie w nich znajdowało się serce i centrum muzyki popularnej. Niektóre z nich nie przetrwały jednak próby czasu i pomimo bogatej historii oraz wielu lat działalności musiało zamknąć swoje podwoje. Powodem tego jest często małe zainteresowanie koncertami klubowymi, które przegrywają z dużymi widowiskami oraz festiwalami, gdzie występują już znani artyści. Warto jednak pamiętać o tych miejsca, ponieważ one również tworzą i stanowią ważny element muzyki.

Legendarne kluby muzyczne mogą być także dobrą atrakcją turystyczną oraz jednym z punktów na naszej wakacyjnej mapie. Przecież każdy fan zespołu bez wątpienia chciałby stanąć w miejscu, gdzie zaczynała się historia jego ulubionego wykonawcy. Odwiedziny w klubie, gdzie swoje pierwsze kroki stawiała np. legendarna grupa The Beatles oraz The Rolling Stones może być także niezapomnianą podróżą w czasie oraz próbą zanurzenia się w atmosferę minionej epoki.


Podobne artykuły
TOP 11
  • 11 styczeń 2016
  •  
Najważniejsze albumy w 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem wielu premier muzycznych. Niektóre z nich były powrotem po kilku latach nieobecności na scenie, jak np. wydana po...

TOP 11
  • 19 styczeń 2016
  •  
Najważniejsze utwory w 2015 roku

Zeszły rok obfitował również w wiele utworów, które okupowały najwyższe miejsca na światowych listach przebojów. Nie wszystkie były dobre, ale...

Komentarze do Mekka rock'n'rolla

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Hunter w premierze nowej płyty "Arachne" już 8 marca

18 luty 2019

Hunter w premierze nowej płyty

Już 8 marca swoją premierę będzie miała nowa płyta grupy Hunter zatytułowana "Arach...

ECHA w nowym utworze "Polska na supeł" zapowiadającym nowy album

11 luty 2019

ECHA w nowym utworze

Wyrazista melodia, chwytliwe słowa, muzycy obdarzeni niezwykłą wyobraźnią i wrażliwo...

Seed Holden na koncertach w Polsce

11 luty 2019

Seed Holden na koncertach w Polsce

Seed Holden po sukcesach w rodzimej Chorwacji postanowił powalczyć o fanów w Europie. P...

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu "Ostatni"

6 luty 2019

Arkadiusz Malinowski w premierze utworu

Dokładnie wczoraj odbyła się oficjalna premiera najnowszego utworu Arkadiusza Malinowsk...

Czytelnia

Polacy czują bluesa cz.2

24 kwiecień 2015

Zdjęcie: youtube.com

Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski to panowie, których nazwiska zapewne nie wszystkim ...

Gitary, które zmieniły muzykę

14 listopad 2014

Zdjęcie: warnerboutique.com

Gitara elektryczna to instrument, który bezapelacyjnie zrewolucjonizował muzykę popular...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.1

26 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Maska w wielu kulturach odgrywała najróżniejsze role. Często wykorzystywana w celach m...

Dlaczego czekam na premierę płyty "The Hope Six Demolition Project" PJ Harvey?

10 luty 2016

Dlaczego czekam na premierę płyty

Coraz rzadziej czekam na premierę nowych albumów artystów zaliczanych to tzw. mainstrea...

Kontrowersyjne okładki

11 lipiec 2014

Świat muzyki bez kontrowersji byłby jak noc bez gwiazd. Skandale są jednym z podstawowy...

Poezja w rytmie muzyki

10 listopad 2014

Zdjęcie: wkrakowie.pl

O wielu tekstach utworów można powiedzieć, że są wierszami. Nie chodzi tu jednak tylk...

Pyle PVTTBT8 - nowa technologia w starym stylu

18 listopad 2014

Zdjęcie: pyleaudio.com

W epoce wszechobecnej techniki cyfrowej, niewiele młodych osób wie lub pamięta, czym by...

Pół żartem, pół serio cz.2

20 luty 2015

Zdjęcie: ryan-mclaughlin.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych artystów oraz utwory, które od lata ba...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały