Każdy z nas wiele razy słyszał, że jeżeli będziemy wystarczająco mocno w coś wierzyć, to nasze marzenia się spełnią. Z wiekiem zrozumieliśmy, że sama wiara nie wystarczy i musi dojść do tego kolejny czynnik jakim jest praca. Niektórzy w tym momencie się zniechęcają i porzucają swoje marzenia, inni natomiast są jeszcze bardziej zmotywowani w dążeniu do realizacji swoich celów.

Jedna z najgorszych rzeczy jaka może nas w życiu spotkać, to wykonywanie pracy, której się nienawidzi. Codzienna walka i męczarnia z kolejnymi zadaniami, które nie przynoszą nam żadnej wewnętrznej satysfakcji staje się niewyobrażalną udręką. Zaczyna to przypominać średniowieczne katusze, na które czasami sami się skazujemy. W końcu nadchodzi taki moment, w którym zaczynają wracać dawne niezrealizowane marzenia, których kiedyś tak bardzo pragnęliśmy, jednak odczuwaliśmy obawę przed podjęciem ryzyka.

Zapewne u niejednego fana muzyki pojawiła się myśl, że całkiem przyjemnie było by zostać przysłowiową gwiazdą rocka. Pierwsza gitara, zespół garażowy, demo - tak wyglądała próba realizacji wielu muzycznych marzeń. W końcu przyszedł jednak wiek, w którym ludzie zaczęli wymagać od nas odpowiedzialności i trzeźwego myślenia. Był to moment kiedy wielu musiało pożegnać się z krainą marzeń, odłożyć na bok swoje skrzydła i zejść na ziemię. Gitara natomiast została zamieniona na aktówkę, a partytura na codzienne raporty. Życiorys wielu muzyków ukazuje nam jednak to, że nie wszyscy poddali się takiemu schematowi i udało im się spełnić swoje marzenia.

Elvis Presley

Nie od razu zostaje się królem rock and rolla. Na to miano trzeba zasłużyć oraz ciężko zapracować. Zanim Elvis Presley oczarował ludzi swoją charyzmą, głosem i muzyką minęło wiele czasu. Jego droga do sławy prowadziła go przez szkołę elektryczną oraz kasę biletową w kinie. Odbył on także długą podróż jako kierowca ciężarówki. W 1954 roku nadszedł czas na kolejny postój, gdzie zamienił kierownicę na mikrofon i gitarę. Jego przystanek nazywał się Sun Records w rodzinnym mieście Memphis. Elvis Presley nagrał tam swój pierwszy utwór zatytułowany "That's All Right Mama", który zawładnął całym światem.

John Lennon (The Beatles)

John Lennon od zawsze miał dusze artysty i usposobienie wolnego ptaka, którego nie można zamknąć w klatce. Dowodem na to była jego pierwsza praca, którą podjął zaraz po ukończeniu szkoły w 1959 roku. John Lennon został pracownikiem wodociągów w zakładzie Scaris And Brick. Jego miłość do wolności i do muzyki, nie pozwoliły mu jednak na długą karierę w tym miejscu. Już po miesiącu John Lennon dostał wypowiedzenie od swojego pracodawcy, które zostało w 2002 roku wylicytowane na aukcji. Zwolnienie nie było jednak dla muzyka formą kary. Odebrał je jako nagrodę i otwarcie drzwi więzienia, które nie pozwalało mu na twórczą realizację. Dla wielu podziałałoby to demotywująco, jednak dla Johna Lennona była to przepustka do świata muzyki. W tym samym roku, 29 sierpnia, zagrał swój pierwszy koncert w Casbah Coffee Club w Liverpoolu.

Adam Clayton (U2)

Adam Clayton od samego początku istnienia U2 pełnił rolę basisty w zespole. Przez pewien okres był także ich menadżerem, a nawet sponsorem. Latem 1977 roku Adam Clayton, na okres wakacji wyjechał do Londynu, żeby zarobić pieniądze dla zespołu. Wtedy właśnie podjął pracę w markecie rybnym Billingsgate. Ze swojej wakacyjnej wycieczki przywiózł bagaż muzycznych doświadczeń, w którym byli tacy artyści jak Patti Smith, Television, The Clash oraz The Stranglers. Nowe brzmienia bardzo spodobały się pozostałym członkom U2, jednak najbardziej ucieszył ich sprzęt w postaci 38 centymetrowego głośnika i kolumny gitarowej dla The Edga.

Mick Thomson (Slipknot)

Trudno sobie wyobrazić, że ktoś taki jak Mick Thomson grający w metalowym zespole Slipknot może nauczać dzieci. Z drugiej jednak strony, zazwyczaj widzimy go ukrytego za tajemniczą maską, która w rzeczywistości może skrywać bardzo rodzinnego, ciepłego i uczuciowego człowieka. Niemniej jednak wszyscy znamy go od tej mrocznej strony, która reprezentuje ciężkie brzmienie. Jego delikatną osobowość poznali zapewne uczniowie, którzy uczęszczali do niego na lekcje gitary. Mick Thomson nauczał przyszłych gitarzystów przez trzy lata w rodzinnym stanie Iowa. Z jego wspomnień wynika jednak, że uczniowie, których przyjął pod swoje skrzydła nie byli spragnieni wiedzy.

Pink

Pink, a właściwie Alecia Beth Moore, to amerykańska piosenkarka i autorka tekstów. Tworzy muzykę z gatunku pop rock, choć w początkach działalności muzycznej jej utwory wpisywały się w nurt muzyki R&B. Zaczynając swoją karierę muzyczną, wzorowała się na jednej ze swoich idolek - Madonnie. Artystka znana jest m.in. z takich przebojów jak "Don't Let Me Get Me", "Just like a Pill" czy "Get the Party Started". Zanim jednak udało się jej sprzedać milion płyt, jej głównymi odbiorcami byli głodni klienci w restauracji McDonalds, którzy w długiej kolejce czekali na swój powiększony zestaw.

Noel Gallagher (Oasis)

Niemalże każdy zna słynnych braci Gallaher. Ich popularność nie wynika jednak tylko z faktu występowania w brytyjskim zespole Oasis. Sławę przyniosły im także ich niezapomniane kłótnie, które odbywały się na scenie, jak i po za nią. Można im to jednak wybaczyć, kiedy prześledzimy długą drogę do sławy jednego z braci Gallagher. Mowa tutaj o głównym gitarzyście oraz kompozytorze, którym jest Noel Gallagher. Początek jego kariery zaczął się na budowie, gdzie razem z rodziną pracował jako nastolatek. Następnie podjął pracę w British Gas, która stała się punktem zwrotnym w jego karierze. Powodem tego był nieszczęśliwy wypadek, który wydarzył się pewnego felernego dnia. Kiedy na jego nogę spadła metalowa pokrywa miażdżąc mu stopę, Noel Gallagher został przeniesiony do magazynu. W tym miejscu odkrył, że pomieszczenie ma dobrą akustykę, więc postanowił przynosić do pracy gitarę. Skomponował tam cztery piosenki, które znalazły się na krążku "Definitely Maybe".

James Brown

James Brown to "ojciec chrzestny muzyki soul". Wokalista charakteryzował się mocnym, ekspresyjnym głosem oraz niebywałą charyzmą i zachowaniem scenicznym, które było jego wizytówką. Jego technika wokalna, pełna zaśpiewów i ozdobników, czyni go jednym z najłatwiej rozpoznawalnych wokalistów soulowych. Nieżyjący już James Brown, którego fryzura była równie popularna jak jego głos i taniec, także nie miał łatwego życia. Zanim zasiadł na tronie i został koronowany przez świat muzyki na króla soulu, trudnił się m.in. pastowaniem butów oraz myciem samochodów.

Larry Mullen Jr. (U2)

Larry Mullen to kolejny członek zespołu U2, który zanim został gwiazdą rocka zajmował się w międzyczasie inną pracą. Gdy w 1978 roku, główny założyciel zespołu skończył szkołę z bardzo dobrymi wynikami i otrzymał dyplom, mógł dalej kontynuować naukę. Sytuacja ekonomiczna nie pozwoliła mu jednak na taki krok. Jego siostra, która pracowała w amerykańskiej firmie zajmującej się wydobywanie ropy naftowej, powiedziała mu, że potrzebują pracownika do działu zaopatrzenia. Larry Mullen postanowił podjąć prace na tym stanowisku i utrzymał się na nim przez rok. Gdyby jednak pozostał w tej firmie dłużej, zostałby najprawdopodobniej programistą w dziale geologii.

Eddie Vedder (Pearl Jam)

Eddie Vedder znany głównie z występów z grungowym zespołem Pearl Jam od dziecka marzył o zostaniu gwiazdą rocka. Droga do sławy nie była jednak taka łatwa. Zanim Eddie Vedder z zespołem Pearl Jam wydał swoją pierwszą płytę "Ten" w 1991 roku, pracował jako ochroniarz w La Valencia Hotel. Plotka głosi, że artysta został zwolniony, ponieważ zamiast pracować wolał w tym czasie grać na gitarze.

Ryan "Honus Honus" Kattner (Man Man)

Ryan "Honus Honus" Kattner to frontman i klawiszowiec amerykańskiej grupy Man Man grającej eksperymentalny rock. Artysta zanim zaczął zarabiać na tworzeniu muzyki otrzymywał pieniądze za przygotowywanie beztłuszczowej caffe latte jako barista. Praca ta nie była jednak wymarzoną pracą artysty i postanowił zrealizować w końcu zrealizować swoje muzyczne marzenia.

John Squire (The Stone Roses)

John Squire z zespołu The Stone Roses należy do tej grupy muzyków, którzy przed rozpoczęciem muzycznej kariery już realizowali się w innych dziedzinach sztuki. W przypadku tego gitarzysty zmiana polegała na zastąpieniu deski kreślarskiej i ołówka, instrumentem sześciostrunowym. Zanim jednak sięgnął zawodowo po gitarę, John Squire rysował postacie do bajek pracując od 1980 roku w studiu Cosgrove Hall. Spod jego ołówka wyszły postacie do takich kreskówek jak "Wind In The Willows" oraz "Dangermouse". Pomimo tego, że John Squire został muzykiem nie zrezygnował nigdy z rysowania. Dowodem są na to wszystkie okładki zespołu The Stone Roses, których jest autorem. Można rzec, że jego wcześniejsza oraz obecna praca niewiele się od siebie różnią. W obydwu zajmuje się tworzeniem obrazów. W pierwszej rysował ołówkiem, w drugiej dźwiękiem.

Fergie (Black Eyed Peas)

Fergie to amerykańska piosenkarka R&B i pop oraz autorka tekstów muzycznych. Gdy artystka miała dziewięć lat użyczyła swojego głosu rysunkowej postaci Sally Brown, która była bohaterką kreskówki "Charlie Brown". Jako aktorka zaistniała w takich programach telewizyjnych jak "Kids Incorporated" oraz "Great Pretenders". Następnie była wokalistką w żeńskiej grupie muzycznej Wild Orchid. Największy sukces przyniosła jej działalność w zespole The Black Eyed Peas. W roku 2006 rozpoczęła solową karierę wydając swój debiutancki album "The Dutchess".

Justin Hawkins (The Darkness)

Dla każdego młodego muzyka oraz zespołu pragnienie wydania płyty jest silniejsze niż cokolwiek innego. Jedyne co spędza im sen z oczu, to pytanie skąd wziąć pieniądze na nagranie? Mogą oni znaleźć sponsora, który pokryje wszystkie koszty związanie z wydaniem płyty, albo wziąć wszystko na swoje barki płacąc za to indywidualnie. Justin Hawkins z zespołu The Darkness postanowił wybrać to drugie rozwiązanie. Jego praca była jednak silnie powiązana z twórczością artystyczną. Zanim stał się gwiazdą rocka zajmował się pisaniem podkładu muzycznego do reklam takich firm jak Tango, Yahoo-UK, Children’s Tax Credit i IKEA. Za zarobione pieniądze zespół The Darkness w 2003 roku mógł wydać swój pierwszy album zatytułowany "Permission To Land".

Rod Stewart

Rod Stewart to wokalista, który nie pogardzi żadnym rodzajem muzyki. Świetnie odnajduje się w takich stylach jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Zanim jednak zaczął śpiewać, swoje pierwsze kroki stawiał na murawie boiska piłkarskiego. Gdy jednak nie udało mu się spełnić sportowych marzeń, Rod Stewart postanowił znaleźć pracę w innym zawodzie. Zatrudnił się mianowicie jako grabarz na londyńskim cmentarzu Highgate. Kiedy tam także nie udało mu się odnieść większego sukcesu zawodowego, postanowił wejść do świata muzyki, w którym zadomowił się na dobre.

Tony Iommi (Black Sabbath)

Tony Iommi z zespołu Black Sabbath, który jest ikoną metalowego brzmienia, miał z nim już dużo wspólnego zanim stał się muzykiem rockowym. Pierwszy raz usłyszał je w fabryce, w której pracował. Nie była to jednak najcudowniejsza muzyka dla jego uszu. Ogłuszający i hałaśliwy dźwięk maszyn oraz system zmianowy były bardzo męczące. Niewiele brakowało także do tego, że praca, którą wykonywał przekreśliłaby jego szanse na stanie się zawodowym gitarzystą. W ostatni dzień w fabryce zdarzył się wypadek, który dla niejednego gitarzysty byłby jak wyrok śmierci. Tony Iommi podczas pracy przy jednej z maszyn stracił dwa czubki z palców lewej ręki. Najgorsze było to, że zespół Black Sabbath na następny dzień miał rozpocząć trasę koncertową po Niemczech, która była już od dawna przygotowana i zaplanowana. Tony Iommi nie podał się jednak i jego siła oraz determinacja zwyciężyły na przeciwnościami losu. Dowodem na tego jest fakt, iż jest uważany za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie.

Gwen Stefani (No Doubt)

Gwen Stefani to amerykańska wokalistka znana przede wszystkim z zespołu rockowego No Doubt. Zanim jednak artystka rozpoczęła karierę muzyczną, pracowała w restauracji Dairy Queen w pobliżu jej domu w Kalifornii. Następnym krokiem w karierze była praca w sklepie, a następnie zdecydowała się dołączyć do zespołu swojego brata, który otworzył jej drzwi do świata show businessu.

Sting

Sting to kolejny artysta, który także nie od razu stał się gwiazdą światowego rocka. Zanim utworzył zespół The Police i wydał z nim w 1978 roku pierwszą płytę zatytułowaną "Outlandos d'Amour", podejmował się różnych prac. Po ukończeniu szkoły swoje kroki skierował na Uniwersytet Warwick w Coventry, gdzie studiował filologię angielską. Po pierwszym semestrze postanowił zrezygnować i rozpoczął pracę na budowie. Następnie zatrudnił się jako urzędnik, po to by później rozpocząć naukę w szkole o profilu pedagogicznym. Kolejną pracą Gordona Sumnera była posada nauczyciela w szkole podstawowej w Cramlington. Jak widać jego poszukiwania życiowej drogi nie były zbyt owocne i dopiero po wielu latach odkrył świata dźwięków, z którym nie może się rozstać.

Przeczytajcie drugą część i poznajcie pozostałych artystów, którzy zanim zostali sławni podejmowali się najróżniejszych prac i zadań w swoim życiu.


Komentarze do Dosięgnąć gwiazd cz.1

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Poezja w rytmie muzyki

10 listopad 2014

Zdjęcie: wkrakowie.pl

O wielu tekstach utworów można powiedzieć, że są wierszami. Nie chodzi tu jednak tylk...

Największe koncerty i festiwale muzyczne

27 marzec 2015

Zdjęcie: jeanmicheljarre.com

Koncert to najlepsza forma kontaktu publiczności z muzyką oraz artystą, który ją wyko...

Przekroczyć granice

19 styczeń 2015

Zdjęcie: evelyn.co.uk

Wielokrotnie każdy z nas musiał przekroczyć granicę własnej wytrzymałości oraz walc...

Dlaczego czekam na premierę płyty "The Hope Six Demolition Project" PJ Harvey?

10 luty 2016

Dlaczego czekam na premierę płyty

Coraz rzadziej czekam na premierę nowych albumów artystów zaliczanych to tzw. mainstrea...

bassAware Drop - Twój osobisty bas

10 listopad 2015

bassAware Drop - Twój osobisty bas

Urządzenie bassAware Drop to nowy rodzaj sprzętu audio, który możemy ubrać na siebie ...

Jak brzmi kampania wyborcza?

9 marzec 2015

Zdjęcie: huffingtonpost.co.uk

Już od pewnego czasu można zauważyć, że walka o fotel prezydenta zaczęła się na ...

Marshall i Softube łączą siły

22 październik 2014

Marshall i Softube JMD:1

Wzmacniacz Marshall JMD:1 zapoczątkował nową erę w cyfrowej technice wzmacniaczy gitar...

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały