Świat muzyki bez kontrowersji byłby jak noc bez gwiazd. Skandale są jednym z podstawowych i nieodłącznych elementów show-biznesu. Często jest to jedynie zabieg marketingowy mającym na celu zwiększyć sprzedaż konkretnego albumu lub wykonawcy. Czasami może być to także pewnego rodzaju eksperyment mający na celu sprawdzenie wrażliwości odbiorcy.
Jak łatwo można zauważyć, z biegiem lat nasza wrażliwość i granica akceptacji znacznie się przesunęła. Coraz rzadziej potrafi nas coś zaskoczyć, zniesmaczyć lub zbulwersować. Jednak jeszcze kilka lub kilkadziesiąt lat temu wystarczyło małe nieporozumienie, żeby wywołać skandal, który często okazywał się jedynie burzą w szklance wody.
Poniższe przykłady przedstawiają okładki popularnych albumów muzycznych, które pomimo swoich kontrowersyjnych grafik oraz zdjęć zdobyły uznanie pośród odbiorców oraz krytyków muzycznych. Wywołały one także wiele sprzeciwów płynących ze strony różnych grup społecznych, które często były zrozumiałe. Niektóre z nich mogą do dzisiaj wiele osób szokować, inne natomiast będą wydawać się normalne osobą żyjącym w XXI w.
Nevermind - Nirvana
"Nevermind" to drugi album studyjny amerykańskiej grungowego zespołu Nirvana. Z tego krążka pochodzą takie utwory jak "Smells Like Teen Spirit" oraz "Come as You Are", które otworzyły grupie drzwi do wielkiego świata rock and rolla. Podczas premiery albumu nie mogło się jednak obejść bez kontrowersji i głosów sprzeciwu jakie wywołała okładka. Dokładnie chodziło o 3 miesięczne niemowlę zanurzone w basenie, u którego widać genitalia.
Okładka albumu "Nevermind"
Ocenzurowana okładka albumu "Nevermind"
Electric Ladyland - The Jimi Hendrix Experience
Album "Electric Ladyland" to jedno z ważniejszych dokonań na koncie Jimiego Hendrixa. Krążek zawiera wiele popularnych kompozycji amerykańskiego gitarzysty, takie jak np. "Crosstown Traffic", "Voodoo Chile (Slight Return)" oraz cover Boba Dylana "All Along the Watchtower". Album stał się nie tylko popularny ze względu na zawartą na płycie muzykę. W osiągnięciu sukcesu pomógł mu także rozgłos związany z kontrowersyjną okładką, na której można ujrzeć grupę 19 roznegliżowanych kobiet siedzących na czarnym tle. Sam Jimi Hendrix był jednak niezadowolony z tej okładki, ponieważ została ona wykonana bez jego wiedzy.
Okładka albumu "Electric Ladyland"
Alternatywna okładka albumu "Electric Ladyland"
Yesterday and Today - The Beatles
"Yesterday and Today" to album Beatlesów wydany tylko w USA i Kanadzie. Okładka krążka przedstawiała brytyjską grupę w białych kitlach, obłożonych kawałkami mięsa i rozczłonkowanymi częściami lalek. Taka forma promocji albumu nie spodobała się krytykom muzycznym, do których zostały wysłane przedsprzedażowe wydania płyty. Wymusili oni na władzach wytwórni zmianę zdjęcia na okładce, która według nich była obrazoburcza. Z powodu napiętych terminów, postanowiono odkleić stare zdjęcie i zastąpić je nowymi, które przedstawiały zespół stojący obok kufra. Niektórzy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni do wykonania tego zadania, postanowili jednak zakleić stare zdjęcie. Efektem tego działania było ukazanie się na rynku wielu egzemplarzy płyty, które pod nową okładką posiadało także stare zdjęcie. Cały czas na aukcjach można także dostać egzemplarz krążka z oryginalną fotografią i przykładem tego jest wylicytowana za 39.000 dolarów dziewicza kopia "Yesterday and Today".
Okładka albumu "Yesterday and Today"
Ocenzurowana okładka albumu "Yesterday and Today"
Virgin Killer - Scorpions
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych okładek, nawet na obecne czasy, jest zdjęcie umieszczone na albumie "Virgin Killer" zespołu Scorpions, który znany był z wywoływania okładkowych skandali. Na fotografii przedstawiona zastała naga dziesięcioletnia dziewczynka o imieniu Jaquelinez, której genitalia zostały zasłonięte jedynie efektem pękniętego szkła. Ze względu na taką treść wytwórnia zmuszona była zastosować alternatywną wersję okładki przedstawiającą członków zespołu.
Nieocenzurowana okładka albumu "Virgin Killer"
Alternatywna okładka albumu "Virgin Killer"
Unfinished Music No.1: Two Virgins - John Lennon i Yoko Ono
Płyta "Unfinished Music No.1: Two Virgins" to eksperymentalny album muzyczny nagrany przez Johna Lennona i Yoko Ono w 1968 roku. Było to pierwsze solowe wydawnictwo muzyczne Lennona, który w tym czasie był ciągle członkiem The Beatles. Album był charakterystyczny nie tylko ze względu na nietypową formę muzyczną, ale zaszokował także okładką przedstawiającą Johna Lennona i Yoko Ono nagich na froncie oraz odwrocie okładki. Ze względu na krytyczne głosy, związane z fotografią, postanowiono zasłaniać roznegliżowane ciała artystów.
Okładka albumu "Unfinished Music No.1: Two Virgins"
Country Life - Roxy Music
"Country Life" to czwarty studyjny album zespołu Roxy Music. W dzisiejszych czasach może wydać się zabawne, że zdjęcie umieszczone na okładce tego albumu mogło wzbudzić jakiekolwiek sprzeciw. W latach 70. sytuacja wyglądała jednak trochę inaczej i nie wszystkim przypadło do gustu zdjęcie dwóch skąpo ubranych modelek, które zapewne niejednego mężczyznę zachęciły do kupna tego albumy. W alternatywnej wersji okładki postanowiono zastąpić wizerunek atrakcyjnych kobiet krzakiem iglastym, który pewnie tylko dla wąskiego grona odbiorców był równie lub tak samo atrakcyjny jak piękna kobieta.
Okładka albumu "Country Life"
Alternatywna okładka albumu "Country Life"
Diamond Dogs - David Bowie
Kontrowersje wokół Davida Bowie nie powinny nikogo dziwić. Artysta od zawsze był znany ze swojej ekstrawagancji w wielu dziedzinach życia. Okładka jego 8 albumu studyjnego, zatytułowanego "Diamond Dogs", przedstawia wokalistę jako pół-człowieka i pół-psa. Jest to groteskowa grafika stworzona przez belgijskiego artystę Guya Peellaerta. Największe kontrowersję wokół tej okładki wzbudziły wyraźnie zaznaczone genitalia, które wywołały oburzenie. Tylko nieliczne egzemplarze tej oryginalnej okładki trafiły do obiegu w czasie wydania albumu. Ze względu na szybką zmianę, polegająca na usunięci kontrowersyjnego elementu, cena nieocenzurowanego wydawnictwa wynosiła kilka tysięcy dolarów za egzemplarz.
Okładka albumu "Diamond Dogs"
Ocenzurowana okładka albumu "Diamond Dogs"
Appetite For Destruction - Guns N' Roses
Zespołu Guns N' Roses nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta amerykańska grupa rockowa ma na swoim koncie wiele przebojów, które zapisały się na kartach muzycznej historii. Frontmana grupy, Axl Rose, wielokrotnie przedstawiał publiczności nie tylko swoje zdolności wokalne, ale także kontrowersyjne wypowiedzi. Dzięki temu nikogo nie powinien dziwić fakt, że grupa ma swoim koncie okładkę, która wywołała oburzenie. Chodzi dokładnie o grafikę pojawiającą się na albumie "Appetite For Destruction", która przedstawiała robota gwałciciela. Wiele osób kojarzy natomiast bardziej alternatywną wersję okładki, na której widnieje krzyż oraz 5 czaszek symbolizujących członków zespołu.
Okładka albumu "Appetite For Destruction"
Alternatywna okładka albumu "Appetite For Destruction"
Blind Faith - Blind Faith
Blind Faith to brytyjska grupa blues-rockowa, która powstała na bazie rozpadającego się Creamu. Do zespołu należał Eric Clapton, Ginger Baker, Steve Winwood oraz Rick Grech. Grupa w czasie swojej krótkiej działalności wydała zaledwie jeden album, który jednak zdążył namieszać nie tylko muzycznie, ale także wywołał oburzenie ze względu na zamieszczone zdjęcie. Okładka albumu "Blind Faith" została zaprojektowana przez fotografa Boba Seidemanna, osobistego przyjaciela i byłego współlokatora Claptona, który jest przede wszystkim znany ze swoich zdjęć Janis Joplin i Grateful Dead. Na fotografii umieszczonej na albumie widnieje rozebrana, dojrzewającą dziewczyna z modelem kosmicznego pojazdu, który przez wiele osób jest odbierany jak przedmiot o fallicznym charakterze.
Okładka albumu "Blind Faith"
Alternatywna okładka albumu "Blind Faith"
The Pros and Cons of Hitch Hiking - Roger Waters
Roger Water najbardziej jest znany jako członek brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd, a po rozpadzie zespołu muzyk rozpoczął karierę solową. Album "The Pros and Cons of Hitch Hiking" wydany w 1984 roku jest jego pierwszą płytą po odejściu z zespołu. Na okładce albumu można zobaczyć zdjęcie przedstawiające nagą kobietę, która próbuje złapać popularnego stopa. Krążek został ostro skrytykowany przez niektóre ugrupowania feministyczne, które uznawały tę okładkę za seksistowską i propagującą gwałt. Efektem tego oburzenia było niszczenie plakatów reklamujących płytę "The Pros and Cons of Hitch Hiking". Ze względu na tę sytuację postanowiono wprowadzić cenzurę i widoczne pośladki kobiety zasłonięto czarnym kwadratem, który niewiele dawał, ponieważ przy odpowiednim oświetleniu wszystko było widoczne.
Okładka albumu "The Pros and Cons of Hitch Hiking"
Ocenzurowana okładka albumu "The Pros and Cons of Hitch Hiking"
On Stage! - The Five Keys
Wydawać by się mogło, że na tej okładce na ma nic kontrowersyjnego ani obrazoburczego. Nic jednak bardziej mylnego. Wedle zasady, że zawsze znajdzie się winnego tutaj było tak samo. Ta z pozoru niewinnie wyglądająca okładka, przedstawiająca 5 czarnoskórych piosenkarzy, kryje w sobie pewną zagadkę. Gdy przyjrzymy się lepiej wokaliście pierwszemu od lewej, zauważymy, że coś pojawia się w okolicach jego krocza. Tak, jest to jego prawa ręka. Niektóre osoby postanowiły odebrać to trochę inaczej i uznały, że musiało to być jednak coś innego niż tylko palec... u ręki.
Okładka albumu "On Stage!"
Ocenzurowana okładka albumu "On Stage!"