Przeczytaj drugą cześć i poznaj innych artystów, którzy zaistnieli na scenie muzycznej dzięki jednej piosence, która stała się wielkim przebojem znanym do dzisiaj.

It's Raining Men - The Weather Girls

"It's Raining Men" to utwór napisany przez Paula Jabara i Paula Shaffera w 1979 roku. Pierwotnie piosenka miała pojawić się na albumie "Stars" Dave'a Balfoura, ale ostatecznie artysta zrezygnował z tej kompozycji. Następnie utwór był proponowany takim wokalistką jak Diana Ross, Donna Summer, Cher, Barbra Streisand, które także go odrzuciły. Ostatecznie piosenka trafiła w ręce zespołu The Weather Girls, które uczyniły z niej prawdziwy przebój. Utwór "It's Raining Men" na całym świecie sprzedał się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy i stał się także popularnym coverem wykonywanym przez wielu innych artystów, takich jak np. Geri Halliwell.

Kung Fu Fighting - Carl Douglas

Utwór "Kung Fu Fighting" to piosenka disco napisana przez Carla Douglasa. Singiel został wydany w 1974 roku i dotarł na szczyt brytyjskich oraz amerykańskich list przebojów. Piosenka w tym samym roku otrzymała nagrodę Grammy i przyczyniła się w dużym stopniu do popularyzacji muzyki disco. Utwór sprzedał się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.

Po ukazaniu się utworu, piosenka przez pierwsze pięć tygodni nie znalazła się na żadnej liście przebojów i początkowo sprzedawała się słabo. Z czasem kompozycja zaczęła zdobywać coraz większą popularnością w klubach tanecznych, aż 17 sierpnia 1974 roku trafiła na 42 miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Sytuacja tak się jednak szybko zmieniła i już 21 września utwór wzbił się na sam szczyt listy, gdzie utrzymał się przez następne trzy tygodnie. Po wydaniu piosenki w Stanach Zjednoczonych sukces był równie udany i piosenka objęła prowadzenie na liście Billboard Hot 100.

Canon in D - Johann Pachelbel

Określenie one-hit wonder nie dotyczy tylko muzyki popularnej. Do takich utworów można zaliczyć także kompozycje należące do nurtu muzyki klasycznej. Takimi przykładami są utwory "Maiden's Prayer" polskiej kompozytorki Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, "Adagio for Strings" Samuela Barbera, "Adagio in G minor" Tomasa Albinoniego, "Sabre Dance" Arama Khachaturiana.

Za najbardziej rozpoznawalny i zarazem najpopularniejszy utwór w tej kategorii można jednak uznać "Canon in D". Kompozycja ta jest utworem barokowy napisanym przez niemieckiego kompozytora Johanna Pachelbela. Podobnie jak większość innych dzieł tego autora i innych twórców z tego okresu, "Canon in D" pozostał przez wiele lat zapomnianą kompozycją, która została odnaleziona dopiero w XX wieku. Kilkadziesiąt lat po raz pierwszej publikacji w 1919 roku, utwór stał się niezwykle popularny, a dziś jest często grany na weselach i umieszczany na kompilacjach zawierających muzykę klasyczną.

Z biegiem lat "Canon in D" zaczął wkraczać również do muzyki popularnej i stał się jej elementem. Fragmenty tej kompozycji możemy usłyszeć np. w utworze "My Life" zespołu The Beatles z albumu "Rubber Soul" (1965). Instrumentalne aranżacje "Canon in D" były także dokonywane przez innych artystów reprezentujących takie gatunki muzyczne jak rock oraz pop.

99 Luftballons - Nena

Piosenka "99 Luftballons" to kompozycja z 1983 roku należąca do niemieckiej pop-rockowej wokalistki Nena (Gabriele Susanne Kerner), która pojawiła się na albumie "Nena". Początkowo utwór został zaśpiewany w języku niemieckim, a później ponownie nagrany w języku angielskim jako "99 Red Balloons" i w 1984 roku znalazł się na albumie "99 Luftballons". Anglojęzyczna wersja piosenki nie jest jednak bezpośrednim tłumaczeniem z niemieckiego i zawiera nieco zmieniony tekst.

Muzyka do piosenki "99 Luftballons" została skomponowana przez klawiszowca zespołu Nena, Uwe Fahrenkrog-Petersena, a gitarzysta grupy, Carlo Karges, napisał oryginalny niemiecki tekst. Inspiracją do napisania utworu był koncert legendarnej grupy The Rolling Stones, który odbył się w Berlinie Zachodnim w czerwcu 1982 roku. Najsilniejszy wpływ na wokalistkę oraz gitarzystę wywarł moment kiedy podczas występu zostały wypuszczone czerwone balony, które zaczęły płynąć w powietrzu przekraczając granicę muru berlińskiego i wkroczyły do sowieckiego sektora.

Tubthumping - Chumbawamba

"Tubthumping", zanana również jako "I Get Knocked Down", to tytuł piosenki wydanej przez anarcho-punkowy zespół Chumbawamba. Utwór w formie singla ukazał się na rynku 11 sierpnia 1997 roku. Piosenka była największym oraz jedynym sukcesem grupy, który wspiął się na 2 miejsce listy brytyjskiej listy przebojów. Utwór cieszył się także popularnością w USA, gdzie w listopadzie 1997 roku zajął 6 pozycję na liście Billboard Hot 100.

Wersja piosenki pochodząca z albumu rozpoczyna się słowami z filmu "Brassed Off", które wypowiada Pete Postlethwaite. Na początku utworu można usłyszeć następującą kwestię:

"Truth is, I thought it mattered; I thought that music mattered. But does it? Bollocks! Not compared to how people matter.

Popularność piosenki "Tubthumping" wpłynęła także na zainteresowanie ze strony różnych korporacji. Zespół otrzymał m.in ofertę w postaci 1,5 mln dolarów od firmy Nike, za możliwość skorzystania z utworu w reklamie Pucharu Świata. Zespół nie przystał jednak na tę propozycję i postanowił udzielić licencji amerykańskiej firmie Electronic Arts, która wykorzystała piosenkę "Tubthumping" w grze "World Cup '98".

Come On Eileen - Dexy's Midnight Runners

"Come On Eileen" to singiel brytyjskiej grupy Dexys Midnight Runners pochodzący z albumu "Too-Rye-Ay" z 1982 roku. Utwór został napisany przez Kevina Rowlanda, Jima "Biga" Patersona, Billy'ego Adamsa i wyprodukowany przez Clive'a Langera oraz Alana Winstanley'a. Piosenka "Come On Eileen" została zaaranżowana w celtyckim stylu i można w niej usłyszeć skrzypce, perkusję, gitarą basową oraz fortepian. Oryginalna wersja z singla posiada intro będące fragmentem utworu "Believe Me If All Those Endearing Young Charms", a refren jest natomiast inspiracją zaczerpniętą z piosenki "A Man Like Me", w wykonaniu brytyjskiej grupy Jimmy James and the Vagabond.

Piosenka odniosła także znaczący sukces na wielu światowych listach przebojów. Utwór zadebiutował na 1 miejscu w Wielkiej Brytanii, Australii i w 1983 roku trafił na szczyt notowania Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. Piosenka cieszyła się także dużą popularnością w Irlandii, gdzie okupowała listę przebojów przez 11 tygodni.

Venus - Shocking Blue

Pomimo tego, że piosenka "Venus" znana jest bardziej w wykonaniu grupy Bananarama, to już w roku 1969 stała się przebojem holenderskiego zespołu Shocking Blue. Muzyka oraz tekst piosenki został napisany przez gitarzystę i wokalistę grupy, Robbie'ego van Leeuwena, a producentem utworu został Jerry Ross. W utworze zaśpiewała natomiast holenderska wokalistka Mariska Veres.

Wydany pod koniec 1969 roku utwór "Venus" zaraz podbił listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Kolejny sukces przyszedł 28 stycznia 1970 roku, kiedy singiel sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy i zdobył status złotej płyty w USA.

Kiedy Bananarama postanowiła wykonać cover wspomnianej piosenki w 1986 roku, utwór ponownie wrócił na listy przebojów jako numer jeden w USA i w sześciu innych krajach na całym świecie. Kompozycja została wykorzystana także w wielu filmach, programach telewizyjnych, reklamach oraz wykonało ją dziesiątki artystów z całego świata.

Piosenka jest także łudząco podobna do kompozycji "The Banjo Song (Oh Suzanna!)" z 1963 roku w wykonaniu The Big Three. Linia basowa, melodia oraz główny riff szczególnie przypominają ten utwór. Zespół The Big Three nigdy jednak nie twierdził, że piosenka Venus jest plagiatem ich kompozycji.

Mambo No.5 - Lou Bega

"Mambo No.5" to kompozycja w stylu tańca mambo oraz jive, w oryginalne nagrana i skomponowana przez Péreza Prado w 1949 roku. Popularność utworu została wskrzeszona w 1999 roku przez Lou Bega i pojawiła się na jego debiutanckim albumie "A Little Bit of Mambo".

Cover dokonany przez Lou Bega okazał się wielkim hitem w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii, gdzie stał się numerem 1 w 1999 roku. Piosenka utrzymała się na tej pozycji w kraju Aborygenów przez osiem tygodni i ostatecznie stał się najlepiej sprzedającym się singlem roku. Utwór znalazł się również na szczycie list przebojów prawie w każdym kraju w Europie. We Francji ustanowił rekord pozostając numerem 1 przez 20 tygodni (dłużej niż w USA i Wielkiej Brytanii). Piosenka osiągnęła także sukces na liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, gdzie 2 listopada 1999 roku znalazła się na 3 miejscu.

Piosenka "Mambo No. 5" została również wyemitowana w Radiu Disney, w którym żeńskie imiona zostały zmienione i zastąpione legendarnymi postaciami Disneya, takimi jak Myszka Miki, Myszka Minnie, Daisy, Kaczor Donald, Pluto, Hyzio, Dyzio i Zyzio oraz Goofy. Dodatkowo, odniesienia do sklepu monopolowego za rogiem zastąpiono sklepem ze słodyczami.

The Macarena - Los Del Rio

"Macarena" to chyba najpopularniejszy utwór należący do kategorii one-hit wonder. Piosenka została nagrana przez hiszpański zespół Los del Río i pierwszy raz pojawiła się na albumie "A mí me gusta" w 1994 r. Najbardziej znaną wersją piosenki jest "Macarena (Bayside Boys Mix)". Utwór znalazł się na 5 miejscu listy Billboard's All Time Top 100 i na tej samej pozycji notowania Billboard's All Time Latin Songs.

Piosenka powstała podczas podróży Los del Río do Ameryki Południowej, w marcu 1992 roku, kiedy muzycy wybrali się do Wenezueli. Podczas wyjazdu muzycy zostali zaproszeni na prywatne przyjęcie przygotowane przez wenezuelskiego empresario, Gustava Cisnerosa, gdzie znajdowało się wielu wybitnych Wenezuelczyków, w tym prezydent Carlos Andrés Pérez.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Gustava Cisnerosa obecna była nauczycielka flamenco, Diana Patricia Cubillán Herrera, która wykonała dla gości pokaz tańca. Antonio Romero Monge (Los Del Rio) będąc pod wrażeniem występu postanowił spontanicznie wykonać piosenkę na jej cześć nazywając ją "Ma'dalena" (Magdalena), co w andaluzyjskiej kulturze oznacza zmysłowa.

Sugar, Sugar - The Archies

"Sugar, Sugar" to typowa popowa piosenka napisana przez Jeffa Barry'ego i Andy'ego Kima, która pojawiła się na albumie "Everything's Archie" w 1969 roku. Historia utworu głosi, że piosenka pierwotnie została zaoferowana grupie The Monkees. Innego zdania jest natomiast jej kompozytor, Jeff Barry, który w wywiadzie opublikowanym w "Bubblegum Music is the Naked Truth" powiedział, że jest to tylko plotka.

W 1995 roku utwór "Sugar, Sugar" pojawił się również na soundtracku do filmu "Now and Then", którego reżyserem został Lesli Linka Glatter. Piosenka została wykorzystana również w programie telewizyjnym "Boss Cake", a jednym z jej największych fanów jest były prezydent USA, George W. Bush.

Utwór tego "fikcyjnego" zespołu odniósł olbrzymi sukces na całym świecie i utrzymywał się jako numer na listach przebojów w 1969 roku. 13 września piosenka zadebiutowała na szycie notowania RPM 100 w Kanadzie, gdzie spędziła trzy tygodnie. Następnie utwór prowadził przez miesiąc w notowaniu US Billboard Hot 100, a od 20 września okupował szczyt listy UK Singles Chart. "Sugar, Sugar" został również wyróżniony w zestawieniu Billboard's Greatest Songs of All Time, gdzie znalazł się na 63 miejscu. W sierpniu 1969 roku piosenka otrzymał od RIAA status złotej płyty, co oznaczało, że sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie miliona egzemplarzy (próg ten obniżono później do 500.000).

Rock Me Amadeus - Falco

"Rock Me Amadeus" to piosenka należąca do austriackiego muzyka Falco, która znalazła się na płycie "Falco 3" w 1985 roku. Utwór zajął pierwsze miejsce na listach przebojów po obu stronach Atlantyku. Piosenka zdobyła największą popularność m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz rodzinnej Austrii. Twórcami przeboju jest Falco oraz duet holenderskich producentów muzycznych Bolland & Bolland.

Piosenka nagrana pierwotnie w języku niemieckim został zainspirowana filmem "Amadeus" z 1984 roku w reżyserii Miloša Formana. Film opowiada o życiu wielkiego austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dłuższa wersja utworu, trwająca 8 minut, występuje pod nazwą "Mix Salieri" i ukazała się na pierwszej wersji amerykańskiej albumu "Falco 3".

Falco to pierwszy niemieckojęzycznych artysta, który zdobył tak dużą popularność za oceanem i zdominował listy przebojów Billboard Hot 100 i Top 100 Singles. Debiut na pierwszej z nich nastąpił 29 marca 1986 roku. Często uważa się, że pierwszym przebojem za oceanem byłą piosenka "Der Kommissar" z 1982 roku jednak nie odniosła ona tak dużego sukcesu jak "Rock Me Amadeus".

W Wielkiej Brytanii, przebój trafił na szczyt listy 10 maja 1986 roku, stając się przy tym pierwszym singlem z Austrii, który osiągnął tak wysoką pozycję. Wcześniejsze dokonania Falco, takie jak "Der Kommissar" lub "Vienna Calling" także pojawiały się na brytyjskim notowaniu ale nigdy na tak wysokiej pozycji.

Piosenka Rock Me Amadeus znalazła się również na 87 pozycji w rankingu 100 Greatest Songs VH1 lat 80. i nr 44 w 100 VH1 Greatest One-Hit Wonders.

Kamień milowy

Stwierdzenie gwiazda jednej piosenki z biegiem lat nabrało wydźwięku pejoratywnego. Przypinanie takiej łatki artyście, który na swoim koncie posiada tylko jeden wielki przebój, często bywa dla niego hańbiące i krzywdzące. Zapominamy, że to właśnie ta grupa artystów wykreowała piosenki, które stały się fundamentem popkultury i ludzie z chęcią sięgają po te nieśmiertelne kompozycje. Jednak wiele osób wciąż z pogardą i ze śmiechem spogląda na tych wykonawców, podważając ich talent twórczy oraz muzyczny. Zapominają, że czasami sukces na liście przebojów jest przypadkiem i szczęściem, które jest często zależne od czynników pozamuzycznych takich jak np. pora roku, sytuacja społeczna lub polityczna. Artysta musi umieć trafić w gusta odbiorców, które się zmieniają częściej niż aura za oknem. Gdy uda mu się odnieść ogromny sukces, a jego utwór staje się ever greenem, zaczyna on przyćmiewać jego późniejsze dokonania artystyczne, które są przyrównywane z niewiadomych przyczyn do największego przeboju. Warto pamiętać, że artysta jest tylko człowiekiem, który nie jest fabryką produkującą hit za hitem. Można by rzecz, że każdy wykonawca na kuli ziemskiej jest gwiazdą jednego lub kilku przebojów, ponieważ nie jest to możliwe, żeby cała twórczość danego solisty lub zespołu była arcydziełem na skalę światową.

Przeczytaj pierwszą cześć i poznaj innych artystów, którzy zaistnieli na scenie muzycznej dzięki jednej piosence będącej do dziś ich wielkim przebojem.


Komentarze do Gwiazdy jednego przeboju? cz.2

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Najważniejsze utwory lat 60. XX wieku

27 luty 2015

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 60. upłynęły głównie pod znakiem różnorodnej muzyki rockowej. Bob Dylan, Jimi ...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do na...

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

29 styczeń 2016

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

Ku uciesze wielu panów naukowcy nareszcie dowiedzieli się, co tak naprawdę pociąga kob...

LEGO gramofon - granicą wyobraźnia

28 marzec 2015

Lego gramofon

Z klocków LEGO można zbudować niemalże wszystko. Nie straszny im także świat dźwię...

Kosmiczna muzyka

24 październik 2014

Zdjęcie: nasa.gov

NASA udostępniła dla wszystkich bezpłatną bibliotekę dźwiękową. ...

Mikrofony, czyli jak nagrać swój głos

10 styczeń 2015

Nagrywanie głosu z mikrofonem

Nagrywanie głosu i innych efektów przy pomocy mikrofonu, zwłaszcza dla kogoś, kto nigd...

Polityczny Jam Session

8 grudzień 2014

Zdjęcie: Wikipedia

Permanentna kampania polityczna nie jest tajemnicą. Przez cały czas politycy prześciga...

Największe trasy koncertowe w 2015 roku

13 styczeń 2016

Największe trasy koncertowe w 2015 roku

2015 rok minął również pod znakiem wyjątkowych tras koncertowych, które przyciągnę...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały