Nagrać dobra płytę jest bardzo trudno. Niemalże każdy artysta z ambicjami dąży do tego, żeby jego dzieło osiągnęło status albumu, który zmienił oblicze muzyki.  Niektórym to się udało i mogą poszczycić się płytą, która wyznaczyła nowe ścieżki w muzycznym świecie. 

Najważniejszy album lub piosenka to bardzo indywidualna sprawa. Dla każdego pojęcie to oznacza zupełnie coś innego. Każdy z osobna przyjmuje inne kryterium, według którego ocenia konkretną płytę. Dla jednego będzie to krążek, który wyróżniał się szczególnie dopracowanymi kompozycjami, dla innego jest to przełomowy album w dziejach muzyki, który wyznaczył nowe ścieżki dla innych artystów. Istnieją jednak takie wydawnictwa, które można jednogłośnie uznać za najważniejsze w całej galaktyce.

Nevermind - Nirvana (1991)

"Nevermind" to drugi studyjny album amerykańskiego rockowego zespołu Nirvana. Krążek ukazał się w sklepach 24 września 1991 roku, a jego producentem został Butch Vig. Album był także pierwszym wydawnictwem, które zostało wydane pod szyldem DGC Records. Pomimo początkowo niskich rokowań, co do sprzedaży krążka, płyta odniosła niespodziewany sukces pod koniec 1991 roku. W dużej mierze wpłynęła na to ogromna popularność pierwszego singla, wydanego do utworu "Smells Like Teen Spirit". Z albumu "Nevermind" pochodzą także takie przeboje grupy jak "Come As You Are", "Lithium" oraz "In Bloom".

The Dark Side of the Moon - Pink Floyd (1973)

"The Dark Side of the Moon" to koncepcyjny album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973 roku. Tematyka utworów znajdujących się na albumie porusza taką problematykę jak pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna. "The Dark Side of the Moon" jest trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki. Do dzisiaj sprzedanych zostało więcej niż 45 milionów egzemplarzy. Płyta "The Dark Side of the Moon" spędziła także bez przerwy 741 tygodni (14 lat) na amerykańskiej liście Billboard 200, dłużej niż jakikolwiek album w historii fonografii.

What's Going On - Marvin Gaye (1971)

"What's Going On" to jedenasty koncepcyjny album studyjny Marvina Gaye'a. Krążek został wydany 21 maja 1971 roku, a jego producentem został sam amerykański wokalista. Album składa się z 9 przemyślanych utworów, z których większość prowadzi do następnego kawałka. Płyta jest opowieścią widzianą oczami weterana powracającego do kraju z wojny wietnamskiej, który przez cały czas doświadczył jedynie krzywdy, cierpienia i nienawiści. Album "What's Going On" uważany jest za jeden z przełomowych momentów w historii muzyki rozrywkowej.

OK Computer - Radiohead (1997)

"OK Computer" to trzeci studyjny album brytyjskiego zespołu rockowego Radiohead. Album został wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Parlophone i Capitol Records. Producentem krążka został natomiast Nigel Godrich, który w późniejszych latach znany był ze współpracy z zespołem Radiohead. Album "OK Computer" charkteryzuje eksperymentalne brzmienie oraz tematyka piosenek odnosząca się głównie do sposobu życia współczesnego człowieka. Płyta przyniosła grupie także wiele przebojów, takich jak np. "Paranoid Android", "Exit Music (For a Film)" "Karma Police" czy "No Surprises"

Thriller - Michael Jackson (1982)

"Thriller" to szósty albumu należący do Michaela Jacksona. Krążek został wydany 30 listopada 1982 r. przez wytwórnię Epic Records. Dzięki temu wydawnictwu Michael Jackson stał się najpopularniejszym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców na świecie. Album odznaczył się także na kartach historii przełamaniem barier rasowych. Wideoklip do piosenki "Billie Jean" był pierwszym teledyskiem czarnoskórego artysty, który został wyemitowany w MTV. Na albumie można znaleźć takie przeboje jak "Thriller", "Billie Jean" oraz "Beat It". "Thriller" to również jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Are You Experienced? - The Jimi Hendrix Experience (1967)

"Are You Experienced" to debiutancki album zespołu rockowego The Jimi Hendrix Experience, którego członkiem był niekwestionowany mistrz gitary - Jimi Hendrix. Krążek ukazał się w 1967 roku nakładem nowopowstałej wytwórni Track Records. Album wyróżniał się głównie opartym na psychodelicznym, zniekształconym i sprzężonym brzmieniu gitary Jimiego, które do końca pozostało jego wizytówką oraz znakiem rozpoznawczym. Płyta jest jedną z najważniejszych dokonań w historii muzyki popularnej. To właśnie z tego albumu pochodzą takie przeboje jak "Foxy Lady", "Purple Haze", "Hey Joe", "Fire" czy "The Wind Cries Mary".

Led Zeppelin IV - Led Zeppelin (1971)

"Led Zeppelin IV" to czwarty album brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, który został wydany w 1971 roku. Ponieważ tytuł nie został wydrukowany na płycie, jest on zwykle nazywany jako "Led Zeppelin IV". Album alternatywnie określany jest jako "Four Symbols", ze względu na cztery symbole, które są na nim umieszczone. Płyta "Led Zeppelin IV" została taże bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i fanów zespołu. Krążek za sprawą takich przebojów jak Black Dog", "Rock and Roll", "Going to California" i "Stairway to Heaven" odniósł również duży sukces komercyjny i jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów na całym świecie.

The Joshua Tree - U2 (1987)

"The Joshua Tree" to piąty studyjny album irlandzkiej grupy U2. Płyta została wydana 9 marca 1987 roku nakładem Island Records. Producentem krążka został pracujący z grupą duet producentów Daniel Lanois i Brian Eno. W przeciwieństwie do poprzedniej, bardziej eksperymentalnej płyty "Unforgettable Fire" z 1984 roku, album "The Joshua Tree" opierał się na bardziej tradycyjnym brzmieniu i konstrukcji utworów. Tematyka albumu zawarta na krążku opiera się głównie na inspiracji związanej z tradycyjną amerykańską muzyką i dotyczy problemów społecznych oraz politycznych.

London Calling - The Clash (1979)

"London Calling" to trzeci album studyjny brytyjskiego zespołu punkowego The Clash. Krążek został wydany 14 grudnia 1979 roku nakładem wytwórni CBS Records. Kompozycje zawarte na albumie były odejściem od dotychczasowego stylu prezentowanego na poprzednich wydawnictwach i przedstawiały nowe brzmienie grupy. Utwory, które znalazły się na albumie "London Calling", zainspirowane były w dużej mierze muzyką ska, pop, soul, rockabilly i reggae. Krążek porusza problemy bezrobocia, rasizmu i konfliktów rasowych, zażywania narkotyków, a także odpowiedzialności za dorosłe życie.

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - The Beatles (1967)

"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" to ósmym album studyjny brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Krążek został wydany w czerwcu 1967 roku i zawiera takie utwory jak "With a Little Help from My Friends", "Lucy in the Sky with Diamonds" i "A Day in the Life". Podczas nagrywania albumu zespół zaczął eksperymentować z techniką studyjną i dźwiękową. Producentem krążka został George Martin, który zaprezentował innowacyjne podejście do nagrywania. Muzyka zawarta na krążku łączy ze sobą różne style takie jak rock i tradycyjna muzyka indyjska. Album odniósł ogromny sukces komercyjny i został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków oraz fanów zespołu.

Exile on Main St. - The Rolling Stones (1972)

"Exile on Main St." to podwójny longplay angielskiego zespołu rockowego The Rolling Stones. Album został wydany w 1972 roku nakładem wytwórni Rolling Stones Records. Producentem płyty został natomiast Jimmy Miller. Krążek zestawia ze sobą wiele różnych gatunków muzyki, takich jak rock and roll, blues, soul, R&B, gospel i country. Po premierze albumu spotkał się on z różnymi, często nienajlepszymi opiniami. Obecnie jest jednak uznawany za najlepsze dokonanie w historii grupy The Rolling Stones. Z albumu pochodzą takie utwory jak "Tumbling Dice", "Sweet Black Angel", "Happy", "All Down the Line".

Wykonawcy

Albumy


Podobne artykuły

Komentarze do Najważniejsze albumy wszech czasów

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Żabson z nową płytą i trasą koncertową "Internaziomal"

5 listopad 2019

Żabson z nową płytą i trasą koncertową

Żabson zaprezentował nowy album "Internaziomal", który pod koniec października trafił...

Czytelnia

Poezja w rytmie muzyki

10 listopad 2014

Zdjęcie: wkrakowie.pl

O wielu tekstach utworów można powiedzieć, że są wierszami. Nie chodzi tu jednak tylk...

Lustrzane odbicia? cz.2

8 sierpień 2014

Zdjęcie: 9GAG

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych wykonawców, którzy podczas komponowani...

Rusza YouTube for Artists

20 marzec 2015

Zdjęcie: thenextweb.com

Serwis YouTube zaprezentował nowe narzędzie przygotowane specjalnie dla wykonawców. ...

Core - wielkie brzmienie w małym opakowaniu

20 listopad 2014

massfidelity.com

Czy chcieliście mieć kiedyś w domu wysokiej jakości głośniki, ale nie mieliście na ...

Jak brzmi kampania wyborcza?

9 marzec 2015

Zdjęcie: huffingtonpost.co.uk

Już od pewnego czasu można zauważyć, że walka o fotel prezydenta zaczęła się na ...

Najważniejsze albumy lat 60. XX wieku

26 wrzesień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 60 XX wieku były szczególnie ważnym okresem w rozwoju muzyki popularnej. W tym cza...

Szkoła rocka

24 listopad 2014

Zdjęcie: picstopin.com

Czas, w którym podejmujemy decyzje o naszej dalszej edukacji na uczelniach wyższych, jes...

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny!

16 listopad 2016

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny

Nazwa WhammyPhone przywodzi na myśl jednoznaczne skojarzenia związane z telefonią i pop...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały