Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło się wielu nowych wykonawców, którzy do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością. Listy przebojów były natomiast świadkiem niezapomnianych utworów oraz albumów, które stały się ważnym elementem historii muzyki.
Rock, punk, pop to tylko niektóre gatunki, które triumfowały w latach 80. XX wieku. Wszystkie style cieszyły się jednak taką samą popularnością, a wielu wykonawców starało się je łączyć ze sobą. Dzięki tym eksperymentom powstały niezapomniane przeboje oraz albumy, które do dzisiaj pozostają symbolem muzyki popularnej.
Lata 80. były także dla wielu artystów okresem przełomowym w ich karierze. To właśnie w tym czasie U2 nagrało krążek ''The Joshua Tree'', który stał się jednym najważniejszych dokonań w historii irlandzkiej grupy, Michael Jackson wydał natomiast płytę "Thriller", a zespół Guns N' Roses zadebiutował albumem ''Appetite for Destruction''.
Billie Jean - Michael Jackson (1983)
"Billie Jean" to piosenka amerykańskiego wokalisty Michaela Jacksona. Jest to drugi singiel pochodzący z szóstego album artysty "Thriller", który ukazał się na rynku w 1982 roku. Piosenka została napisana przez Michaela Jacksona, a jej producentem został sam Król Popu i Quincy Jones. Początkowo nielubiany przez producenta utwór, został prawie usunięty z albumu po tym jak Jackson i Jones się pokłócili. Istnieje także wiele interpretacji piosenki, które mogą niejednego zaskoczyć. Jedna z nich sugeruje, że Michael Jackson miał dziecko jedną ze swoich fanek, a inna teoria mówi, że artysta śpiewa o tenisistce. Sam Michael Jackson wyjaśnił jednak, że piosenka nie opowiada żadnej konkretnej historii i została napisana bez żadnego celu.
With Or Without You - U2 (1987)
"With Or Without You" to piosenka irlandzkiego zespołu rockowego U2. Utwór pochodzi z ich piątego albumu "The Joshua Tree'" z 1987 roku. Utwór cieszył się ogromną popularnością i odniósł znaczący sukces komercyjny na całym świcie. Piosenka "With Or Without You" wyróżnia się charakterystyczną partią gitarową oraz wyrazistą linią basową. Pomimo nastrojowego charakteru utworu, kompozycja odnosi się do nieżyjącej matki Bono. Od momentu swojego powstania piosenka była wykonana podczas większości koncertów i zazwyczaj była grana w pod koniec występu. Po raz pierwszy publiczność usłyszała ją na żywo 4 kwietnia 1987 roku, podczas drugiego koncertu trasy ''Joshua Tree Tour'' w Tempe w Arizonie.
Sweet Child O' Mine - Guns N' Roses (1987)
"Sweet Child O' Mine" to rockowa piosenka hardrockowej grupy Guns N' Roses. Kompozycja pochodzi z debiutanckiego albumu zespołu "Appetite for Destruction", który ujrzał światło dzienne 21 sierpnia 1987 roku. "Sweet Child O' Mine" jest również pierwszym singlem Guns N' Roses, który dotarł na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i utrzymał się na niej przez dwa tygodnie w 1988 roku. Słowa do utworu napisał wokalista grupy, Axl Rose, którego inspiracją była jego dziewczyna Erin Everly. Dużą popularność zyskał także teledysk do piosenki "Sweet Child O' Mine", który szczególnie w latach 80. często można było zobaczyć na antenie stacji telewizyjnej MTV.
Every Breath You Take - The Police (1983)
"Every Breath You Take" to piosenka grupy The Police pochodząca z albumu ''Synchronicity'' z 1983 roku. Utwór opowiada o obsesyjnej miłości i został napisany przez Stinga oraz Andy'ego Summersa. Piosenka jest także najpopularniejszym singlem zespołu, który dostał się na szczyt brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów. W zestawieniu wszech czasów, wg listy Billboard Hot 100, piosenka uplasowała się na 25 miejscu. W 2004 utwór trafiła na 84 pozycję listy "500 utworów wszech czasów" wg magazynu "Rolling Stone". Grupa The Police, za piosenkę "Every Breath You Take", otrzymała również nagrodę Grammy. Duży sukces odniósł także wideoklip do piosenki "Every Breath You Take", który jest minimalistycznym, czarno-białym teledyskiem przedstawiającym jedynie zespół. Produkcją tego wideo zajął się duet Godley & Creme, który otrzymał liczne nagrody i zdobył przychylne recenzje krytyków.
Like a Virgin - Madonna (1984)
''Like a Virgin'' to pierwszy singel amerykańskiej wokalistki Madonny, pochodzący z albumu o tym samym tytule. Utwór został wydany 6 listopada 1984 r. przez Sire Records. Piosenka trafiła również na dwie kompilacje: ''The Immaculate Collection'' (1990) oraz ''Celebration'' (2009). Od momentu wydania, utwór jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w karierze artystki. Występ Madonny do ''Like a Virgin'' podczas MTV Video Music Awards również zapisał się w historii muzyki. Piosenkarka podczas koncertu pojawiła się na scenie w sukni ślubnej na szczycie olbrzymiego tortu weselnego. Piosenka ''Like a Virgin'' został wyróżniona przez magazyn ''Rolling Stone'' oraz MTV w 2000 r. zajmując 4. miejsce na liście 100 Greatest Songs Pop.
Sweet Dreams (Are Made of This) - Eurythmics (1983)
"Sweet Dreams (Are Made of This)" to singel brytyjskiego duetu Eurythmics wydany w 1983 roku. Piosenka jest czwartym singlem pochodzącym z albumu o tym samym tytule. Utwór "Sweet Dreams (Are Made of This)" jest to także pierwszy przebój zespołu, który dotarł na szczyt światowych list przebojów i otworzył grupie drzwi do międzynarodowej kariery. Motywem przewodnim w piosence jest instrumentalny riff syntezatora analogowego, który Dave Stewart skomponował przypadkowo, grając w studiu linię basową od tyłu. Do piosenki został nakręcony również kultowy teledysk w reżyserii Chrisa Ashbrooka. Annie Lennox wystąpiła w nim ubrana w męski garnitur, a jej włosy zostały pofarbowane na pomarańczowo. Androgyniczny wizerunek piosenkarki wywołał falę kontrowersji w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez pewien czas emisja teledysku w MTV była zabroniona.
Love Will Tear Us Apart - Joy Division (1980)
''Love Will Tear Us Apart'' to utwór brytyjskiego post-punkowego zespołu Joy Division, do którego Ian Curtis napisał niezapomniane słowa. Wokalista w piosence opisuje swoje kłopoty małżeńskie, związane z coraz częstszymi kłótniami z żoną i rozwijającym się nowym uczuciem do Annik Honore, którą poznał na koncercie w Brukseli. Utwór ten był jednym z powodów, dla którego żona artysty chciała się z nim rozwieść. Narastające problemy spowodowały jednak, że Ian Curtis targnął się na swoje życie. W 1980 roku do piosenki zrealizowano teledysk, który po śmierci Curtisa wyemitowała Granada TV. Utwór nie znalazł się na żadnej płycie studyjnej Joy Division, choć czasem jest dołączana do nielegalnych wersji "Closer".
The Final Countdown - Europe (1986)
''The Final Countdown'' to piosenka zespołu Europe pochodząca z płyty o tym samym tytule. Utwór w całości został skomponowany przez frontman grupy - Joey'a Tempesta. Charakterystyczny keyboardowy riff artysta stworzył na syntezatorze Korg Polysix, pożyczonym od kolegi Mica Michaeliego. Początkowo utwór nie miał stać się hitem tylko miał posłużyć jako utwór grany na otwarcie koncertów. Singlem promującym album miał być "Rock The Night" jednak muzycy zmienili zdanie pod wpływem ludzi z Epic Records. Singiel trafił do sklepów w 1986 roku i od razu wspiął się na 1 miejsce światowych list przebojów. Szczególną popularnością cieszył się na sportowych arenach i został m.in. nieoficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w Koszykówkę organizowanych w Atenach. Kompozycja stała się też piosenką wejścia wielu zapaśników i pięściarzy, a także drużyny Detrioit Pistons.
Back in Black - AC/DC (1980)
"Back in Black" to piosenka AC/DC, która pojawiła się na albumie o tym samym tytule w 1980 roku. Utwór zaczyna się od znanego na cały świat mocnego riffu gitarowego i jest hołdem złożonym dla zmarłego Bona Scotta, który był wokalistą grupy. Utwór australijskiego zespołu odniósł sukces na listach przebojów i do dzisiaj jest uważany za jeden z największych w historii rocka. Piosenka uplasowała się m.in. na 4 miejscu listy "40 Greatest Songs Metal" wg VH1, a w 2009 r. kompozycja została uznana przez tą samą stację drugim największym utworem hard rockowym wszech czasów. Utwór pojawił się również na 187 pozycji listy "500 utworów wszechczasów" sporządzonej przez magazyn "Rolling Stone".
Should I Stay or Should I Go - The Clash (1982)
"Should I Stay or Should I Go" to utwór brytyjskiej grupy The Clash pochodzącym z albumu ''Combat Rock''. Piosenka jest również jedynym singlem, który w 1991 roku, trafił po ponownym wydaniu, na pierwsze miejsce list przebojów. "Should I Stay or Should I Go" jest to również najprawdopodobniej najbardziej znana piosenka, ze wszystkich utworów zawartych na albumie ''Combat Rock''. Utwór został napisany w 1981 roku przez Micka Jonesa i charakteryzuje się tym, że oprócz oryginalnego angielskiego tekstu, posiada również wplecione pomiędzy wersami hiszpańskie słowa. Ze względu na swoją popularność utwór ten w marcu 1991 stał się m.in. tłem muzycznym do reklamy firmy Levi's oraz Prince Polo.
Jump - Van Halen (1984)
''Jump'' to utwór grupy Van Halen, który został wydany na albumie ''1984'' w 1984 roku. Autorem piosenki jest Eddie Van Halen, który skomponował ten kawałek 3 lata przed wydaniem krążka. Utwór nie przypadł jednak do gustu Davidowi Lee Rothowi, który nie chciał go nagrywać. Eddie Van Halen miał jednak inne zdanie i kiedy stworzył swoje własne studio nagrań, zarejestrował ten utwór razem z Tedem Templemanem.
Charakterystyczne elektroniczne brzmienie utworu uzyskano na syntezatorze Oberheim OB-Xa, a solówka gitarowa pojawiająca się w piosence, uważana jest przez Eddieego Van Halena za najlepszą w jego życiu. Gdy kompozycja została zaprezentowana pozostałym członkom grupy od razu postanowiono umieścić ją na albumie "1984". Sceptycznie do tej kompozycji podchodził jedynie David Lee Roth, który uważał, że utwór jest zdradą dla dotychczasowego stylu Van Halen. Niektórzy twierdzą, że decyzja o umieszczeniu utworu na płycie przyczyniła się do odejścia Rotha z zespołu w 1985 roku.
Inspiracją do napisania piosenki była podobno historia usłyszana w wiadomościach telewizyjnych, gdzie wspominano o mężczyźnie, który chciał popełnić samobójstwo skacząc z budynku. ''Jump'' jest to także jedyny utwór grupy Van Halen, który dotarł na szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot 100. W Polsce piosenka zyskała dużą popularność kiedy Adam Małysz triumfował na podium.
Wykonawcy:
Albumy: