Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło się wielu nowych wykonawców, którzy do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością. Listy przebojów były natomiast świadkiem niezapomnianych utworów oraz albumów, które stały się ważnym elementem historii muzyki.

Rock, punk, pop to tylko niektóre gatunki, które triumfowały w latach 80. XX wieku. Wszystkie style cieszyły się jednak taką samą popularnością, a wielu wykonawców starało się je łączyć ze sobą. Dzięki tym eksperymentom powstały niezapomniane przeboje oraz albumy, które do dzisiaj pozostają symbolem muzyki popularnej.

Lata 80. były także dla wielu artystów okresem przełomowym w ich karierze. To właśnie w tym czasie U2 nagrało krążek ''The Joshua Tree'', który stał się jednym najważniejszych dokonań w historii irlandzkiej grupy, Michael Jackson wydał natomiast płytę "Thriller", a zespół Guns N' Roses zadebiutował albumem ''Appetite for Destruction''.

Billie Jean - Michael Jackson (1983)

"Billie Jean" to piosenka amerykańskiego wokalisty Michaela Jacksona. Jest to drugi singiel pochodzący z szóstego album artysty "Thriller", który ukazał się na rynku w 1982 roku. Piosenka została napisana przez Michaela Jacksona, a jej producentem został sam Król Popu i Quincy Jones. Początkowo nielubiany przez producenta utwór, został prawie usunięty z albumu po tym jak Jackson i Jones się pokłócili. Istnieje także wiele interpretacji piosenki, które mogą niejednego zaskoczyć. Jedna z nich sugeruje, że Michael Jackson miał dziecko jedną ze swoich fanek, a inna teoria mówi, że artysta śpiewa o tenisistce. Sam Michael Jackson wyjaśnił jednak, że piosenka nie opowiada żadnej konkretnej historii i została napisana bez żadnego celu.

With Or Without You - U2 (1987)

"With Or Without You" to piosenka irlandzkiego zespołu rockowego U2. Utwór pochodzi z ich piątego albumu "The Joshua Tree'" z 1987 roku. Utwór cieszył się ogromną popularnością i odniósł znaczący sukces komercyjny na całym świcie. Piosenka "With Or Without You" wyróżnia się charakterystyczną partią gitarową oraz wyrazistą linią basową. Pomimo nastrojowego charakteru utworu, kompozycja odnosi się do nieżyjącej matki Bono. Od momentu swojego powstania piosenka była wykonana podczas większości koncertów i zazwyczaj była grana w pod koniec występu. Po raz pierwszy publiczność usłyszała ją na żywo 4 kwietnia 1987 roku, podczas drugiego koncertu trasy ''Joshua Tree Tour'' w Tempe w Arizonie.

Sweet Child O' Mine - Guns N' Roses (1987)

"Sweet Child O' Mine" to rockowa piosenka hardrockowej grupy Guns N' Roses. Kompozycja pochodzi z debiutanckiego albumu zespołu "Appetite for Destruction", który ujrzał światło dzienne 21 sierpnia 1987 roku. "Sweet Child O' Mine" jest również pierwszym singlem Guns N' Roses, który dotarł na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i utrzymał się na niej przez dwa tygodnie w 1988 roku. Słowa do utworu napisał wokalista grupy, Axl Rose, którego inspiracją była jego dziewczyna Erin Everly. Dużą popularność zyskał także teledysk do piosenki "Sweet Child O' Mine", który szczególnie w latach 80. często można było zobaczyć na antenie stacji telewizyjnej MTV.

Every Breath You Take - The Police (1983)

"Every Breath You Take" to piosenka grupy The Police pochodząca z albumu ''Synchronicity'' z 1983 roku. Utwór opowiada o obsesyjnej miłości i został napisany przez Stinga oraz Andy'ego Summersa. Piosenka jest także najpopularniejszym singlem zespołu, który dostał się na szczyt brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów. W zestawieniu wszech czasów, wg listy Billboard Hot 100, piosenka uplasowała się na 25 miejscu. W 2004 utwór trafiła na 84 pozycję listy "500 utworów wszech czasów" wg magazynu "Rolling Stone". Grupa The Police, za piosenkę "Every Breath You Take", otrzymała również nagrodę Grammy. Duży sukces odniósł także wideoklip do piosenki "Every Breath You Take", który jest minimalistycznym, czarno-białym teledyskiem przedstawiającym jedynie zespół. Produkcją tego wideo zajął się duet Godley & Creme, który otrzymał liczne nagrody i zdobył przychylne recenzje krytyków.

Like a Virgin - Madonna (1984)

''Like a Virgin'' to pierwszy singel amerykańskiej wokalistki Madonny, pochodzący z albumu o tym samym tytule. Utwór został wydany 6 listopada 1984 r. przez Sire Records. Piosenka trafiła również na dwie kompilacje: ''The Immaculate Collection'' (1990) oraz ''Celebration'' (2009). Od momentu wydania, utwór jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w karierze artystki. Występ Madonny do ''Like a Virgin'' podczas MTV Video Music Awards również zapisał się w historii muzyki. Piosenkarka podczas koncertu pojawiła się na scenie w sukni ślubnej na szczycie olbrzymiego tortu weselnego. Piosenka ''Like a Virgin'' został wyróżniona przez magazyn ''Rolling Stone'' oraz MTV w 2000 r. zajmując 4. miejsce na liście 100 Greatest Songs Pop.

Sweet Dreams (Are Made of This) - Eurythmics (1983)

"Sweet Dreams (Are Made of This)" to singel brytyjskiego duetu Eurythmics wydany w 1983 roku. Piosenka jest czwartym singlem pochodzącym z albumu o tym samym tytule. Utwór "Sweet Dreams (Are Made of This)" jest to także pierwszy przebój zespołu, który dotarł na szczyt światowych list przebojów i otworzył grupie drzwi do międzynarodowej kariery. Motywem przewodnim w piosence jest instrumentalny riff syntezatora analogowego, który Dave Stewart skomponował przypadkowo, grając w studiu linię basową od tyłu. Do piosenki został nakręcony również kultowy teledysk w reżyserii Chrisa Ashbrooka. Annie Lennox wystąpiła w nim ubrana w męski garnitur, a jej włosy zostały pofarbowane na pomarańczowo. Androgyniczny wizerunek piosenkarki wywołał falę kontrowersji w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez pewien czas emisja teledysku w MTV była zabroniona.

Love Will Tear Us Apart - Joy Division (1980)

''Love Will Tear Us Apart'' to utwór brytyjskiego post-punkowego zespołu Joy Division, do którego Ian Curtis napisał niezapomniane słowa. Wokalista w piosence opisuje swoje kłopoty małżeńskie, związane z coraz częstszymi kłótniami z żoną i rozwijającym się nowym uczuciem do Annik Honore, którą poznał na koncercie w Brukseli. Utwór ten był jednym z powodów, dla którego żona artysty chciała się z nim rozwieść. Narastające problemy spowodowały jednak, że Ian Curtis targnął się na swoje życie. W 1980 roku do piosenki zrealizowano teledysk, który po śmierci Curtisa wyemitowała Granada TV. Utwór nie znalazł się na żadnej płycie studyjnej Joy Division, choć czasem jest dołączana do nielegalnych wersji "Closer".

The Final Countdown - Europe (1986)

''The Final Countdown'' to piosenka zespołu Europe pochodząca z płyty o tym samym tytule. Utwór w całości został skomponowany przez frontman grupy - Joey'a Tempesta. Charakterystyczny keyboardowy riff artysta stworzył na syntezatorze Korg Polysix, pożyczonym od kolegi Mica Michaeliego. Początkowo utwór nie miał stać się hitem tylko miał posłużyć jako utwór grany na otwarcie koncertów. Singlem promującym album miał być "Rock The Night" jednak muzycy zmienili zdanie pod wpływem ludzi z Epic Records. Singiel trafił do sklepów w 1986 roku i od razu wspiął się na 1 miejsce światowych list przebojów. Szczególną popularnością cieszył się na sportowych arenach i został m.in. nieoficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w Koszykówkę organizowanych w Atenach. Kompozycja stała się też piosenką wejścia wielu zapaśników i pięściarzy, a także drużyny Detrioit Pistons.

Back in Black - AC/DC (1980)

"Back in Black" to piosenka AC/DC, która pojawiła się na albumie o tym samym tytule w 1980 roku. Utwór zaczyna się od znanego na cały świat mocnego riffu gitarowego i jest hołdem złożonym dla zmarłego Bona Scotta, który był wokalistą grupy. Utwór australijskiego zespołu odniósł sukces na listach przebojów i do dzisiaj jest uważany za jeden z największych w historii rocka. Piosenka uplasowała się m.in. na 4 miejscu listy "40 Greatest Songs Metal" wg VH1, a w 2009 r. kompozycja została uznana przez tą samą stację drugim największym utworem hard rockowym wszech czasów. Utwór pojawił się również na 187 pozycji listy "500 utworów wszechczasów" sporządzonej przez magazyn "Rolling Stone".

Should I Stay or Should I Go - The Clash (1982)

"Should I Stay or Should I Go" to utwór brytyjskiej grupy The Clash pochodzącym z albumu ''Combat Rock''. Piosenka jest również jedynym singlem, który w 1991 roku, trafił po ponownym wydaniu, na pierwsze miejsce list przebojów. "Should I Stay or Should I Go" jest to również najprawdopodobniej najbardziej znana piosenka, ze wszystkich utworów zawartych na albumie ''Combat Rock''. Utwór został napisany w 1981 roku przez Micka Jonesa i charakteryzuje się tym, że oprócz oryginalnego angielskiego tekstu, posiada również wplecione pomiędzy wersami hiszpańskie słowa. Ze względu na swoją popularność utwór ten w marcu 1991 stał się m.in. tłem muzycznym do reklamy firmy Levi's oraz Prince Polo.

Jump - Van Halen (1984)

''Jump'' to utwór grupy Van Halen, który został wydany na albumie ''1984'' w 1984 roku. Autorem piosenki jest Eddie Van Halen, który skomponował ten kawałek 3 lata przed wydaniem krążka. Utwór nie przypadł jednak do gustu Davidowi Lee Rothowi, który nie chciał go nagrywać. Eddie Van Halen miał jednak inne zdanie i kiedy stworzył swoje własne studio nagrań, zarejestrował ten utwór razem z Tedem Templemanem.

Charakterystyczne elektroniczne brzmienie utworu uzyskano na syntezatorze Oberheim OB-Xa, a solówka gitarowa pojawiająca się w piosence, uważana jest przez Eddieego Van Halena za najlepszą w jego życiu. Gdy kompozycja została zaprezentowana pozostałym członkom grupy od razu postanowiono umieścić ją na albumie "1984". Sceptycznie do tej kompozycji podchodził jedynie David Lee Roth, który uważał, że utwór jest zdradą dla dotychczasowego stylu Van Halen. Niektórzy twierdzą, że decyzja o umieszczeniu utworu na płycie przyczyniła się do odejścia Rotha z zespołu w 1985 roku.

Inspiracją do napisania piosenki była podobno historia usłyszana w wiadomościach telewizyjnych, gdzie wspominano o mężczyźnie, który chciał popełnić samobójstwo skacząc z budynku. ''Jump'' jest to także jedyny utwór grupy Van Halen, który dotarł na szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot 100. W Polsce piosenka zyskała dużą popularność kiedy Adam Małysz triumfował na podium.

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do Muzykoteki wymienionych w artykule wykonawców oraz albumy.

Wykonawcy:

Albumy:

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
TOP 11
 • 11 styczeń 2016
 •  
Najważniejsze albumy w 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem wielu premier muzycznych. Niektóre z nich były powrotem po kilku latach nieobecności na scenie, jak np. wydana po...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Marshall i Softube łączą siły

22 październik 2014

Marshall i Softube JMD:1

Wzmacniacz Marshall JMD:1 zapoczątkował nową erę w cyfrowej technice wzmacniaczy gitarowyc...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do nag...

Instrumenty z drukarki 3D

19 listopad 2014

Zdjęcie: odd.org.nz

Era drukarek 3D nadchodzi wielkimi krokami i zdaje się, że nie ominie również dziedziny mu...

Gitary, które zmieniły muzykę

14 listopad 2014

Zdjęcie: warnerboutique.com

Gitara elektryczna to instrument, który bezapelacyjnie zrewolucjonizował muzykę popularną...

Tidal wystartował

31 marzec 2015

Zdjęcie: tidalhifi.com

Jay-Z zapowiada rewolucję w przemyśle muzycznym i prezentuje nową usługę strumieniującą mu...

Music Memos - nowa aplikacja mobilna dla muzyków amatorów

1 luty 2016

Zdjęci: apple.com

Firma Apple udostępniła nowy program na urządzenia mobilne, z którego będą zadowoleni wszy...

Polacy czują bluesa cz.1

20 kwiecień 2015

Zdjęcie: aceshowbiz.com

Polscy wykonawcy muzyki popularnej nie cieszą się dużym zainteresowaniem na zagranicznych ...

Sukces po drugiej stronie

14 lipiec 2014

Zdjęcie: gizmodo.fr

Przypadek to jeden z najczęstszych powodów sukcesu. Nie zawsze możemy wszystko przewidzieć...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016