Ze sceny na mównicę

Wybory parlamentarne w Polsce zbliżają się wielkimi krokami, a za wielką wodą Amerykanie już żyją wyborami prezydenckimi, które mimo tego, że odbędą się dopiero w 2016 roku, wzbudzają dużo emocji. W obydwu przypadkach można jednak zauważyć zaangażowanie muzyków, którzy planują zmienić estradę na scenę polityczną.

Na naszym podwórku

Start Pawła Kukiza w tegorocznych wyborach prezydenckich był dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Większość ludzi nie wierzyła w polityczny sukces muzyka, ponieważ nowa twarz w polityce ma zazwyczaj problem, żeby przekonać do siebie wyborców. Paweł Kukiz nie był jednak typowym "świeżakiem", gdyż był rozpoznawalną osobistością ze świata muzyki. Pozwoliło mu to zaskarbić głosy wielu wyborców i ostatecznie w wyborach prezydenckich stanął na trzecim miejscu prezydenckiego podium uzyskując poparcie 20,80% Polaków, którzy poszli do urn wyborczych.

Patrząc obiektywnie na wynik muzyka i brak jego politycznego doświadczenia, można bez trudu stwierdzić, że był on jedynym zwycięzcą tych wyborów, ponieważ pozostała dwójka kandydatów nie uzyskała aż tak dobrych wyników. Sukces Pawła Kukiza prawdopodobnie zmobilizował także innych polskich artystów do spróbowania swoich sił na scenie politycznej i w zbliżających się wyborach parlamentarnych kilku artystów pojawi się na listach wyborczych.

Największym zaskoczeniem tegorocznych wyborów parlamentarnych jest bez wątpienia Piotr Marzec, który w świecie muzycznym znany jest pod pseudonimem Liroy. Raper największy sukces odniósł dzięki płycie "Alboom", która na rynku zadebiutowała w 1995 roku i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy. To właśnie z tego krążka pochodzą takie przeboje Liroya jak "Scoobiedoo Ya" oraz "Scyzoryk". Ostatnią płytą na koncie kieleckiego rapera jest natomiast kompilacja "Grandpaparapa (Powrót króla)", która ukazał się w 2007 roku. W marcu tego roku Liroy postanowił jednak zakończyć karierę muzyczną i odłożył mikrofon do futerału. 

Jak się teraz okazało, raper nie zrezygnował całkowicie z życia publicznego i po krótkiej przerwie postanowił powrócić na scenę... polityczną. Piotr Marzec będzie "jedynką" na liście ruchu Pawła Kukiza w Kielcach, a informację o starcie Liroya w wyborach do sejmu ogłosił tygodnik "Do Rzeczy". 

"Pan Marzec długo się wahał, naradzał się z rodziną, w końcu zgodził się kandydować i pomóc w kampanii referendalnej. Zapowiedział, że jest żywotnie zainteresowany, by doprowadzić do zmiany systemu w Polsce dlatego też zaangażuje się w kampanię zachęcającą do udziału w referendum" - powiedział w rozmowie z "Do Rzeczy" Miłosz Lodowski, rzecznik ruchu Pawła Kukiza.

Kolejnym zaskoczeniem w wyborach do sejmu jest kandydatura lidera zespołu Bayer Full - Sławomira Świerzyńskiego. Muzyk, który znany jest z takich przebojów jak "Majteczki w kropeczki" oraz "Wszyscy Polacy to jedna rodzina" może niedługo stać się rozpoznawalny także jako polityk. Sławomir Świerzyński wystartuje w wyborach do sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu nr 16 w województwie mazowieckim, a na liście zajmie siódmą pozycję. Warto także przypomnieć, że Sławomir Świerzyński już wcześniej próbował się związać ze światem polityki i trzykrotnie, także z listy PSL, startował w wyborach parlamentarnych do Sejmu i dwukrotnie do sejmiku województwa mazowieckiego. Nigdy jednak nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu i za każdym razem odnosił porażkę.

Mniejszym zaskoczeniem jest bez wątpienia lider Budki Suflera, Krzysztof Cugowski, który po zakończeniu działalności zespołu postanowił ponownie zacząć romans z polityką i w tym roku wystartuje w wyborach do senatu. Jak zapewne wszyscy wiedzą, Krzysztof Cugowski, w latach 2005-2007, był już senatorem z Lublina i do izby wyższej parlamentu dostał się z listy Prawa i Sprawiedliwości. W kolejnych latach muzyk postanowił jednak zrezygnować ze startu w wyborach, ponieważ, jak tłumaczył, "zraził się do polityki". Po kilku latach odpoczynku Krzysztof Cugowski zmienił zdanie i znowu chce czynnie działać jako senator. Wokalista uznał jednak, że w tegorocznych wyborach wystartuje jako polityk niezrzeszony, ale zaznaczył, że jego poglądy zbliżone są do tych głoszonych przez PiS. Kariera polityczna nie jest jedynym celem Krzysztofa Cugowskiego, ponieważ artysta planuje cały czas być muzykiem i chce się skupić na wydaniu solowej płyty.

Za wielką wodą

Kanye West to amerykański raper, który głównie słynie z zaskakujących pomysłów i bardzo wybujałego ego. Muzyk udowodnił to m.in. podczas gali wręczenia nagród MTV Video Music Awards 2015, gdzie po raz kolejny zszokował zebraną na sali widownię oraz telewidzów. Raper ogłosił bowiem, że w 2020 roku planuje wystartować w wyborach prezydenckich. Do podjęcia takiej decyzji zmotywowała muzyka zapewne kampania prezydencka Donalda Trumpa, który jako amerykański przedsiębiorca i miliarder zdecydował się wziąć udział w wyścigu o fotel prezydenta USA.

"Nie chodzi o mnie. Chodzi o pomysły. O nowe pomysły. O ludzi, którzy mają pomysły. O ludzi, którzy wierzą w prawdę. Pewnie już się domyśliliście, co teraz powiem. Tak, w 2020 wystartuję w wyborach prezydenckich". - powiedział Kanye West w czasie swojej przemowy na imprezie MTV.

Kanye West może się już także pochwalić pierwszymi wyborcami, ponieważ poparcie dla jego kandydatury wyraziły takie gwiazdy jak Ice Cube, Rihanna i Taylor Swift.

"Głosuję na Kanye. Kto lepiej będzie rządził światem niż Kanye West?". - powiedział Ice Cube

Swój głos w sprawie oświadczenia Kanye West zabrała także żona Billa Clintona, Hillary Clinton, która w 2016 roku również będzie walczyć o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych:

"Słyszałam, jak to ogłaszał. Powiedział, że wystartuje w 2020 roku. Mam do niego tylko jedną prośbę. Jeśli ja również wystartuję w wyborach, niech z tym trochę poczeka". - powiedziała Hillary Clinton w programie Ellen DeGeneres.

Nie wszyscy muzycy są jednak zadowoleni z trwającej obecnie w USA kampanii prezydenckiej. Takim przykładem mogą być muzycy z grupy R.E.M., których rozzłościł fakt bezprawnego wykorzystania ich utworu "It's the End of the World" przez Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta USA postanowił sięgnąć po kompozycję amerykańskiego zespołu 9 września 2015 roku podczas spotkania z wyborcami w Waszyngtonie. Reakcja członków grupy R.E.M. na to zdarzenie była bardzo szybka i bezpośrednia. Wokalista amerykańskiej formacji, Michael Stipe, za pośrednictwem Twittera swojego kolegi z zespołu, Mike'a Millsa, postanowił bez owijania w bawełnę powiedzieć co myśli o tej całej sytuacji:

"Pier...ol się głodny władzy, mały człowieczku. Nie używaj naszej muzyki i mojego głosu na potrzeby swojej idiotycznej kampanii". - Michael Stipe

Następnie muzycy z grupy R.E.M. wydali oficjalne oświadczenie dotyczące bezprawnego wykorzystania utworu "It's the End of the World" przez Donalda Trumpa:

"Nie autoryzujemy i nie zezwalamy na używanie naszej muzyki w trakcie politycznych wydarzeń i domagamy się, aby kandydaci uszanowali to. Pamiętajmy, że są rzeczy o wyższej wartości w tej stawce. Media i amerykańscy wyborcy powinni się skupić na szerszym obrazie i nie pozwolić politykom na odciąganie nas od naglących spraw i trwającej kampanii prezydenckiej". - R.E.M.

To nie jest jednak pierwszy raz, kiedy Donald Trump do realizacji swoich celów politycznych wykorzystuje piosenki znanych artystów. Amerykański przedsiębiorca, gdy ogłosił, że zamierza wziąć udział w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych, posłużył się twórczością Neila Younga i z głośników popłynął wielki przebój kanadyjskiego muzyka "Rockin' in the Free World".

"Donald Trump nie był uprawniony do użycia tej kompozycji w trakcie ogłoszenia swojego startu w wyborach. Neil Young, w wyścigu o fotel prezydenta USA, popiera kandydaturę Berniego Sendersa". - tłumaczył menadżer Neila Younga

Na to oświadczenie odpowiedział sztab wyborczy Donalda Trumpa, który tłumaczył, że utwór "Rockin' in the Free World" został pozyskany legalnie i mógł być wykorzystany na wiecu wyborczym. Po stronie Neila Younga stanęło jednak Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, które poinformowało, że amerykański przedsiębiorca i polityk nie miał praw do wykorzystania tej kompozycji w swojej kampanii.

Dlaczego?

Dlaczego muzycy pragną rozpocząć karierę polityczną? Szczerze na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko oni sami. Większość z nich tłumaczy to nagłą potrzebą zmieniania świata oraz otaczającej ich rzeczywistości. Nie wszyscy posiadają jednak podstawową wiedzę na temat systemu politycznego obowiązującego w danym kraju i udowodnił to m.in. Liroy w jednym z wywiadów telewizyjnych, gdzie nie potrafił powiedzieć ilu posłów zasiada w polskim sejmie. Dla większości muzyków kariera polityczna jest bez zwątpienia trampoliną, która pozwoli im się odbić od dna studni zapomnienia. Gasnące gwiazdy liczą na to, że scena polityczna stanie się dla nich drugą estradą, na której ponownie zabłysną w blasku świateł i będą w centrum uwagi mediów. Niektórzy z nich, tak jak np. Kanye West, robią to z pychy i dla zabawy, no ale przecież 40. prezydent USA, Ronald Regan, też był kiedyś aktorem.

Przeczytaj również inne artykuły opisujące świat muzyki i polityki:

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
TOP 11
 • 19 styczeń 2016
 •  
Najważniejsze utwory w 2015 roku

Zeszły rok obfitował również w wiele utworów, które okupowały najwyższe miejsca na światowych listach przebojów. Nie wszystkie były dobre, ale...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Najważniejsze albumy lat 70. XX wieku

9 styczeń 2015

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 70. są dla wielu sentymentalnym wspomnieniem buntu związanego z pojawieniem się nowej...

Pół żartem, pół serio cz.2

20 luty 2015

Zdjęcie: ryan-mclaughlin.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych artystów oraz utwory, które od lata bawią ludz...

Paul McCartney w wirtualnej rzeczywistości

2 grudzień 2014

Paul McCartney w wirtualnej rzeczywistości

Fani muzyki Paula McCartneya mogą teraz spotykać się z nim wirtualnie. Były Beatles nawiąz...

Poznaj Deezer Elite i słuchaj muzyki w najwyższej jakości

20 marzec 2015

Zdjęcie: deezer.com

Muzyka w jakości HD jest już dostępna dla użytkowników z wszystkich krajów, w których Deez...

Dwie drogi

20 październik 2014

Zdjęcie: broadwayworld.com/xlrecordings.com

Ostatni miesiąc przyniósł dwa eksperymenty muzyczne, które wywołały niemałe zamieszanie w ...

Lustrzane odbicia? cz.1

4 sierpień 2014

Zdjęcie: 9GAG

Jak wiemy, ilość dźwięków znanych człowiekowi jest ograniczona. Natomiast liczba kombinacj...

Jesienny jazz

1 wrzesień 2014

Zdjęcie: wallchan.com

Muzyka jest jak ubranie, z każdą porą roku zmieniamy ją i dostosowujemy do panującej na ze...

Firma Sony zaprezentowała nowego Walkmana

7 styczeń 2015

Zdjęcie: theverge.com

Kultowa marka przenośnych odtwarzaczy muzycznych powraca na scenę w odświeżonej wersji. ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016