Gitara elektryczna to instrument, który bezapelacyjnie zrewolucjonizował muzykę popularną. Bez jej udziału nie powstałoby wiele niezapomnianych utworów, a świat nie poznałby takich gigantów oraz wirtuozów tego instrumentu jak Jimi Hendrix, Slash, Jimmy Page i wielu innych.

Historia tego sześciostrunowego instrumentu ma swoje korzenie już w starożytności. Wtedy oczywiście gitara nie była znana pod taką postacią jak dzisiaj. Przez wiele lat przechodziła ona ewolucję i zmieniała się pod wieloma względami. Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak dopiero wtedy, kiedy na rynek została wprowadzona gitara elektryczna, która rozpoczęła wielką rewolucję i na na zawsze odmieniła świat muzyki.

W przypadku gitary elektrycznej na przestrzeni lat także następowały zmiany i droga jaką przeszedł ten instrument, od momentu swoich narodzin do dzisiejszego kształtu, jest bardzo długa. Podczas tej podróży powstała ogromna ilość najróżniejszych jej odmian, które różnią się od siebie wyglądem oraz brzmieniem. Istnieją jednak na świecie takie gitary, które stały się symbolem i zapewniły sobie miejsce na kartach muzycznej historii.

Gibson Les Paul

Gibson Les Paul to jedna z najbardziej znanych gitar na świecie. Jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Les Paula. Ten flagowy model firmy Gibson, produkowany był od 1952-1960 roku, a następnie od 1968 r. do dziś. Na przestrzeni lat firma Gibson wydała wiele różnych odmian modelu Les Paul, ale niezmienne pozostało to, że jest ona do dzisiaj jedną z ulubionych gitar takich muzyków jak Billie Joe Armstrong (Green Day), Jimmy Page (Led Zeppelin), The Edge (U2), Eric Clapton, Mark Knopfler, Gary Morre oraz Slash.

Fender Stratocaster

Fender Stratocaster jest bez dwóch zdań najbardziej znaną gitarą na świecie. Po raz pierwszy instrument została zaprezentowany w 1954 roku i był powstał on z ewolucji poprzedniego modelu firmy - Telecaster - pierwszej gitary pozbawionej pudła rezonansowego. Nazwa gitary wywodzi się z lotnictwa od Boeinga B-52 Stratofortress. Pierwsze modele były produkowane tylko w kolorze sunburst, czyli przypalanym. Fender Stratocaster stał się ulubionym instrumentem takich gitarzystów jak Jimi Hendrix, Buddy Holly, Eric Clapton, John Lennon, Mark Knopfler, Jeff Beck, David Gilmour, Yngwie Malmsteen, Ritchie Blackmore, John Mayer czy The Edge.

Red Special

Red Special, czasami nazywana również jako Fireplace i Old Lady, to gitara elektryczna należąca do członka zespołu Queen - Briana Maya. Model tego instrumentu jest wyjątkowy ze względu na to, że został on zbudowany przez samego artystę oraz jego ojca.

Powodem samodzielnej budowy gitary przez muzyka był brak pieniędzy, który nie pozwalał młodemu artyście na kupno gotowej gitary znanej marki. Do budowy instrumentu wykorzystano wiele nietypowych elementów, w tym fragment starej drewnianej obudowy kominka (stąd nazwa Fireplace).

Unikalne brzmienie gitary sprawiło, że May korzystał z niej przez całą swoją późniejszą karierę, rzadko zastępując ją innymi gitarami. Co więcej, wiele firm zajmujących się produkcją gitar elektrycznych wykonało repliki instrumentu. Brzmienie Red Special stało się, obok śpiewu Freddiego Mercury'ego w Queen, najbardziej rozpoznawalną cechą brytyjskiej grupy.

Gibson Explorer

Gibson Explorer to gitara elektryczna wyprodukowana przez firmę Gibson, której prototyp nosił nazwę Futura. Następnie nazwa instrumentu została zmieniona, a jej kształt przeprojektowany. Gitara charakteryzowała się futurystycznym i niecodziennym wyglądem, podobnie Gibson Flying V. Pierwsze wyprodukowane modele nie cieszyły się jednak powodzeniem i z tego powodu gitara została zdjęta z linii produkcji w 1959 roku. 17 lat później Gibson rozpoczął kampanię mającą na celu przywrócenie Explorera do produkcji, biorąc pod uwagę sukces komercyjny gitar innych producentów o podobnej stylistyce. Gibson Explorer była to m.in. pierwsza gitara The Edge'a z U2. Po model tego sześciostrunowego instrumentu sięgali również Mattias Jabs (Scorpions), Allen Collins (Lynyrd Skynyrd), James Hetfield (Metallica), Brendon Small (Dethklok), Dave Grohl (Foo Fighters), Eric Clapton, Gary Moore, Pete Willis (Def Leppard) oraz Matt Heafy (Trivium).

Gibson Flying V

Gitara Gibson Flying V została pierwszy raz zaprezentowana przez Gibsona w 1958 roku. Jej dotychczas niespotykany kształt litery V nie stał się natychmiast bestsellerem. Z biegiem lat, ta modernistyczna gitara został spopularyzowana przez takich artystów jak Jimi Hendrix, Albert King, Michael Schenker (UFO), Lenny Kravitz, Dave Davies (The Kinks), Darek Popowicz (Acid Drinkers) i Rudolf Schenker (Scorpions). Gibson Flying V jest także bardzo cennym okazem dla miłośników sześciostrunowego instrumentu. Cena tej gitary z roku 1958/59 szacowana jest na 200.000 - 250.000 dolarów.

Rickenbacker

Rickenbacker to pierwsza na świecie firma zajmująca się produkcją gitar elektrycznych. Jej siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych, w Santa Ana w Kalifornii. Firmę w 1931 roku założyli Adolph Rickenbacker i George Beauchamp. Przedsiębiorstwo od samego początku skupiało się na projektowaniu i tworzenia instrumentów całkowicie opartych na podzespołach elektronicznych oraz produkcji wzmacniaczy elektroakustycznych. Swój pierwszy model gitary elektrycznej firma zaprezentowała w 1932 roku. Gitary tej firmy szybko stały się popularne pośród takich muzyków jak Pete Townshend (The Who), John Lennon i George Harrison (The Beatles), Peter Buck (R.E.M.), The Edge (U2), Noel Gallagher (Oasis) i Ed O'Brien (Radiohead).

Gibson SG

Gibson SG został stworzony i wyprodukowany w 1960 roku, w odpowiedzi na spadającą popularność gitary Gibson Les Paul. Model ten charakteryzował się głównie agresywnym i drapieżnym wyglądem. Gibson SG stał się popularny pośród wielu muzyków reprezentujących różne gatunki i style muzyczne. Do tego grona zalicza się m.in. Tony Iommi (Black Sabbath), Robby Krieger (The Doors), Frank Zappa, Jerry Garcia (Grateful Dead) oraz Angus Young (AC/DC). Gibson SG jest nadal jedną z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych gitar na rynku muzycznym.

Gibson EDS-1275

Gibson EDS-1275 to jedna z najbardziej charakterystycznych gitar elektrycznych. Jej główną cechą, odróżniającą ją od innych instrumentów, jest wykorzystanie dwóch gryfów.

Pierwsze modele tej gitary były produkowane od 1958 - 1962 roku na specjalne zamówienie i były instrumentami typu hollow body, z podwójnym wcięciem, podobnym do tego z modelu ES-175. Dzisiaj modele te są bardzo rzadko spotykane i osiągają niebotyczne ceny. W 1962 r. przeprowadzono istotną zmianę, która polegała na zaadaptowaniu korpusu z modelu SG i przekształcenia instrumentu w gitarę typu solid body.

Gitara zyskała popularność głównie za sprawą brytyjskiego gitarzysty - Jimmy'ego Page'a (Led Zeppelin), który używał jej podczas występów na żywo w latach 1971-1980. Muzyk wykorzystywał ją przy graniu "Stairway to Heaven", "The Song Remains the Same", "Tangerine", "The Rain Song", "Sick Again" oraz w studio przy nagraniach "Carouselambry".

Inni gitarzyści, którzy korzystali z Gibsona EDS-1275 to m.in. Zakk Wylde (Black Label Society/Ozzy Osbourne), Slash (Guns N' Roses), Don Felder (Eagles), Apostolis Anthimos (SBB), Seweryn Krajewski (Czerwone Gitary), Kirk Hammett (Metallica), Alex Lifeson (Rush).

Fender Jaguar

Fender Jaguar to gitara elektryczna marki Fender. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli firmy, który wyróżnia się kształtem i zastosowanym układem elektrycznym. Historia tej gitary sięga początku lat 50. ubiegłego wieku. Pomysł skonstruowania gitary zaistniał wraz z pojawieniem się Jazzmastera, jednak pierwszy model Jaguara opuścił zakład dopiero w 1962 roku.

Jednym z najsławniejszych użytkowników tego instrumentu był Kurt Cobain, ale jego model różnił się od fabrycznego - posiadał dwie przystawki typu humbucker, przełącznik trójpozycyjny, jeden potencjometr więcej oraz gryf z obramowaniem z tworzywa sztucznego. Gitary tej używali m.in. John Frusciante (Red Hot Chili Peppers), Thurston Moore (Sonic Youth), Tom Verlaine (Television), Johnny Marr (The Smiths), Brian Molko (Placebo), Artur Rojek (Myslovitz) i John Lennon. Gitara jest produkowana do dziś, głównie w Japonii, oraz w niewielkich ilościach w USA, w serii American Vintage 1965 oraz w Custom Shopie na indywidualne zamówienie.

Gibson ES - 335V

Gibson ES-335TD to gitara elektryczna typu hollow-body produkowana przez amerykańską firmę Gibson Guitar Corporation od 1958 roku. Znalazła szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu, poprzez bluesa, funk, country, aż po rock and rolla. Ze względu na bogate brzmienie, nadające się do każdego rodzaju muzyki, model ES-335TD oraz jego rodzeństwo, ES-345 oraz ES-355 prędzej czy później lądował w dłoniach takich gitarzystów jak Eric Clapton, Roy Orbison, Alvin Lee, Ritchie Blackmore, Chuck Berry, Martin Gore (Depeche Mode), B.B. King, Larry Carlton, Dave Grohl (Nirvana i Foo Fighters), Justin Hayward (The Moody Blues) i wielu innych przełomowych artystów. Istnieje także specjalna edycja sygnowana imieniem i nazwiskiem Dave'a Grohla.

Fender Telecaster

Fender Telecaster to gitara elektryczna produkowana od 1951 roku przez firmę Fender. Pierwszy raz została zaprezentowana jesienią 1950 r. jako model Broadcaster (później została przemianowana na Telecaster, bo nazwa Broadcaster była już zastrzeżona przez firmę Gretsch, która produkowała zestaw perkusyjny o tej nazwie). Telecaster to ulubiona gitara wielu muzyków takich jak Keith Richards (The Rolling Stones), Bruce Springsteen, Joe Strummer (The Clash), Alex Lifeson, George Harrison (The Beatles), Jeff Buckley, Brad Whitford oraz Jim Root.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie swój...

Dzień, w którym umarła muzyka

6 październik 2014

Zdjęcie: birminghamrecord.com

Trasa koncertowa nawet dla gwiazd dużego formatu nie jest przyjemnością. Ciągła zmiana mie...

Najważniejsze albumy w 2015 roku

11 styczeń 2016

Najważniejsze albumu z 2015 roku

Rok 2015 upłynął pod znakiem wielu premier muzycznych. Niektóre z nich były powrotem po ki...

iTrack Pocket - Twoje mobilne studio nagraniowe

29 listopad 2014

Zdjęcie: focusrite.com

Miniaturyzacja i wszechobecny dostęp do Internetu, za pośrednictwem różnych urządzeń mobil...

Twoja muzyka może być lepiej chroniona

29 październik 2015

Twoja muzyka może być lepiej chroniona

Wydajemy dziś na muzykę cyfrową co najmniej tyle, ile na płyty CD. Kupując pliki muzyczne ...

Grooveshark umarł i zmartwychwstał

6 maj 2015

Zdjęcie: grooveshark.com

Kilka dni temu nielegalny serwis muzyczny został zamknięty, ale już teraz odradza się pod ...

Beatlemania za Żelazną Kurtyną cz.1

29 wrzesień 2014

Zdjęcie: hallpic.com

Był rok 1991, kiedy w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zabrzmiała ostatnia nu...

Polacy czują bluesa cz.2

24 kwiecień 2015

Zdjęcie: youtube.com

Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski to panowie, których nazwiska zapewne nie wszystkim są z...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016