Permanentna kampania polityczna nie jest tajemnicą. Przez cały czas politycy prześcigają się w sposobach na zaskarbienie głosów poparcia pośród wyborców. Niektórzy obiecują gruszki na wierzbie, inni natomiast sięgają po narzędzia, które czynią ich bardziej ludzkimi i naturalnymi.

Świat polityki przez wielu uważany jest za skostniałą enklawę, w które obowiązują jedynie zasady, różnego rodzaju etykiety i konwenanse. Zazwyczaj polityk uważany jest za osobę, która powinna być zawsze poważna, stonowana, nie mogącą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i relaksu. Jak dobrze wiemy przeważnie jest zupełnie inaczej. Jest tak ze względu na to, że są to tacy sami ludzie jak my, którzy również chcą sobie pozwolić na oderwanie się od szarej rzeczywistości.

Dobrze także wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i jest dobrym sposobem na relaks. Potrafi ona łączyć ludzi, dzięki czemu jest jednym z najlepszych sposób na upodobanie się swoim wyborcom. W wielkim świecie polityki możemy odnaleźć wielu znanych lub mniej znanych polityków, którzy często w zaciszu swojego domu grają na instrumencie. Niektórzy z nich występują także na wielkiej scenie i biorą czynny udział w rozwijaniu show-biznesu.

Tony Blair

Tony Blair to były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1997-2007) oraz przywódca Partii Pracy (1994-2007). W czasie studiów, na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmował się nie tylko nauką, ale był także gitarzystą zespołu Ugly Rumour. W aktach urzędowych odnotowano natomiast, że lubił brzdąkać na gitarze, w czasie rozmów telefonicznych z Downing Street.

Zdjęcie: The Telegraph

Bill Clinton

Bill Clinton był 42. prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2001. Ten cieszący się dużym uznaniem i poparciem polityk zasłynął nie tylko ze swoich umiejętności dyplomatycznych. Skandal obyczajowy związany z romansem z Monica Lewinsky oraz palenie marihuany bez zaciągania, także wywołało dużo szumu wokół jego osoby. Bill Clinton zasłynął także dzięki swoim umiejętnością gry na saksofonie jazzowym. Był również pierwszym politykiem, który wykorzystał swój talent muzyczny podczas kampanii wyborczej.

Idi Amin

Idi Amin Dada Oumee to ugandyjski polityk, feldmarszałek ugandyjski, a także były prezydent Ugandy w latach 1971-1979. Znany ze swojej brutalności dyktator, który był odpowiedzialny za zamordowanie setek tysięcy ludzi, wykazywał słabość do muzyki i potrafił w ograniczonym stopniu grać na diatonicznym akordeonie guzikowym.

Giscard D’Estaign

Giscard D’Estaign to francuski polityk pełniący w latach 1974-1981 funkcję prezydenta Francji. Był on także długoletnim ministrem, deputowany oraz założycielem i przywódcą Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. W wolnych chwilach ten francuski polityk lubił głównie grywać melodie ludowe na akordeonie.

Gilberto Gil

Gilberto Gil to brazylijski minister kultury, który jest także piosenkarzem, gitarzystą oraz kompozytorem piosenek. Na swoim koncie ma statuetki Grammy i jest zapewne jedynym politykiem, który odbył tournée po Europie (22 występy) podczas sprawowania urzędu.

Sir Edward Heath

Sir Edward Heath to były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii w latach 1970-1974 i przewodniczący Partii Konserwatywnej (1965-1975). Jest to zapewne najbardziej uzdolniony muzycznie brytyjski premier, który zdobył organowe stypendium w Balliol College na Oksfordzie. Przez całe życie grał na fortepianie, dyrygował orkiestrami i stowarzyszeniami chóralnymi. Napisał nawet książkę o radości płynącej z muzyki.

Thomas Jefferson

Thomas Jefferson to amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA oraz założyciel stanowego Uniwersytetu Virginia. To właśnie ten jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, przez całe swoje życie grał na skrzypcach, a czasami sięgał po wiolonczelę.

Helmut Schmidt

Helmut Schmidt to niemiecki polityk należący do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), kanclerz Niemiec w latach 1974-1982 oraz przez krótki czas minister spraw zagranicznych. Był on także bardzo dobrym pianistą. Jego umiejętności muzyczne były na tak wysokim poziomie, że razem z Christophem Eschenbachem, Gerhardem Oppitzem i Justusem Franzem nagrywał płyty z koncertami Bacha i Mozarta, dla wytwórni DG i EMI Angel.

Zdjęcie: nmz.de

John Tyler

John Tyler to prawnik oraz dziesiąty prezydent USA. John Tyler był wielkim miłośnikiem muzyki, który już w młodości marzył o tym, żeby zostać skrzypkiem i grywać koncerty. Historia ostatecznie miała dla niego inny plan. Po przejściu na emeryturę John Tyler często zabawiał gości swoją grą na skrzypcach przy akompaniamencie gitary, na której grała jego żona, Julia.

Condolezza Rice

Condoleezza Rice to amerykańska polityk oraz doktor nauk politycznych. W latach 2001-2005 była przewodnicząca Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa USA, a od 2005-2009 roku pełniła funkcję sekretarza stanu w administracji prezydenta George W. Busha. W świecie wielkiej polityki wyróżnia ją wrażliwość muzyczna i miłość do kompozycji Schumanna oraz Brahmsa. Dodatkowo Condoleezza Rice jest także pianistką, która cały czas grywa kameralne koncerty, a kiedyś planowała nawet zostać zawodowym muzykiem.

Woodrow Wilson

Thomas Woodrow Wilson to 28. prezydent USA w latach 1913-1921. W 1919 roku przyczynił się do założenia Ligi Narodów, za co otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Był także przyjacielem polskiego pianisty i działacza Ignacego Jana Paderewskiego. Sam także udzielał się muzycznie i grał na skrzypcach.

Harry Truman

Harry Truman to amerykański polityk, były prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1945-1953 z ramienia Partii Demokratycznej, a wcześniej przez 3 miesiące pełnił funkcję wiceprezydenta. Okres prezydentury Trumana owocował w liczne historyczne wydarzenia, takie jak zakończenie II wojny światowej, początek zimnej wojny, utworzenie ONZ, a także część wojny koreańskiej. Jest jedynym w historii prezydentem Stanów Zjednoczonych, który wydał rozkaz użycia broni jądrowej (atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki). Był on także utalentowanym pianistą i kiedyś nawet rozważał karierę muzyka. Powiada się, iż wstawał codziennie o piątej rano by ćwiczyć przez dwie godziny.

Lidia Geringer de Oedenberg

Lidia Joanna Geringer de Oedenberg to polska polityk, działaczka kulturalna i od 2004 posłanka do Parlamentu Europejskiego. Ukończyła także szkołę muzyczną i gra na pianinie.

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski jest przykładem, że w naszym kraju także można spotkać muzykującego polityka. W jego przypadku bardziej pasowałoby jednak stwierdzenie politycznie zaangażowanego muzyka. Ten polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy oraz polityk, w 1919 roku sprawował funkcje Premiera Polski i ministra spraw zagranicznych RP. Jego popularność oraz talent muzyczny pozwoliły otworzyć nie jedne drzwi na zagranicznych politycznych salonach.

Barack Obama

Barack Obama to amerykański polityk Partii Demokratycznej oraz 44. prezydent Stanów Zjednoczonych. W latach 2005-2008 senator stanu Illinois oraz zwycięzca wyborów prezydenckich w 2008 i 2012 roku. W 2009 roku został także laureatem pokojowej Nagrody Nobla "za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie". Barack Obama znany jest także z umiejętności wykorzystywania mediów w celi promowania swojej osoby. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wykorzystać także muzykę i wykonał utwór "Let's Stay Together" Ala Greena, który miał ponad 5 milionów odsłon na YouTube. Barack Obama wykonał także fragment piosenki "Sweet Home Chicago" razem z takimi artystami jak Buddy Guy, BB King oraz Mick Jagger.

Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi to duchowy przywódca, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej. Z zawodu był prawnikiem, filozofem oraz medykiem. Podobno grał także na koncertynie - rodzaj harmonii ręcznej z klawiaturą guzikową dla obu rąk.

Zdjęcie: Pinterest

Richard Nixon

Richard Nixon to jeden z bardziej znaczących amerykańskich polityków XX wieku, dwukrotnie wybierany na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był jedynym, jak dotąd prezydentem, który ustąpił ze stanowiska przed końcem kadencji. Richard Nixon grał na akordeonie oraz pianinie. Napisał własny koncert zatytułowany "Richard Nixon Piano Concerto # 1", który zagrał w programie telewizyjnym "The Jack Paar Program" w 1963 roku. Richard Nixon prezentował również swoje umiejętności muzyczne podczas różnych imprez w Białym Domu.

Chester A. Arthur

Chester Alan Arthur to prawnik oraz 21 prezydent USA (1881-1885). Polityk ten znany był z tego, iż bez konkretnego powodu lubił zmienić ubranie kilka razy dziennie i posiadał 75 par spodni. W wolnych chwilach lubił jednak grać na banjo.

John Quincy Adams

John Quincy Adams to amerykański prawnik, dyplomata, polityk oraz 6. prezydent USA (1825-1829). Był także ambasadorem w kilku europejskich krajach, senatorem, sekretarz stanu, a także członkiem Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. John Quincy Adams grał także na flecie. Podczas studiów na Harvardzie zaczął komponować własną muzykę. Jego gust muzyczny ukształtował się prawdopodobnie podczas podróży po Paryżu, Londynie i Berlinie.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin amerykański polityk, drukarz, uczony, filozof i wolnomularz. Był jednym z "ojców-założycieli" Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest współautorem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz konstytucji. W 1776 roku odbył podróż do Francji, żeby przekonać Francuzów do finansowego wsparcia amerykańskiej rewolucji. Zasłynął także z dążenia, które miało na celu zniesienie niewolnictwa. Benjamin Franklin w wolnych chwilach grał na gitarze, na skrzypcach i harmonijce szklanej.

Zdjęcie: violinstudent.com

Ross Perot

Ross Perot to amerykański przedsiębiorca, polityk oraz milioner, który dorobił się majątku na firmach Electronic Data Systems i Perot Systems. Perot kandydował w wyborach prezydenckich w 1992 i 1996 roku. Swoje smutki związane z przegraną w walce o fotel prezydenta zapewne topił podczas gra na akordeonie.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Kobiety twarde jak skała

18 sierpień 2014

Zdjęcie: complex.com

Gdy w XIX wieku nasilił się ruch związany z emancypacją kobiet, był to duży krok w dziejac...

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie swój...

Zakazane piosenki cz.2

19 grudzień 2014

Zdjęcie: 7reasons.org

Przeczytajcie drugą część i poznajcie dalszą historię cenzury w świecie muzyki. ...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreo...

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny!

16 listopad 2016

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny

Nazwa WhammyPhone przywodzi na myśl jednoznaczne skojarzenia związane z telefonią i popula...

Marshall i Softube łączą siły

22 październik 2014

Marshall i Softube JMD:1

Wzmacniacz Marshall JMD:1 zapoczątkował nową erę w cyfrowej technice wzmacniaczy gitarowyc...

Przekroczyć granice

19 styczeń 2015

Zdjęcie: evelyn.co.uk

Wielokrotnie każdy z nas musiał przekroczyć granicę własnej wytrzymałości oraz walczyć ze ...

Płyty jak wino cz.1

20 październik 2014

Zdjęcie: soundctrl.com

Niektórzy kolekcjonują znaczki, inni obrazy lub monety. Są też tacy, którzy przez lata bud...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016