Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych wykonawców, którzy podczas komponowanie muzyki bardzo dokładnie inspirowali się twórczością innych artystów.

Doda! To jest to... oszustwo!

Doda jest królową skandali i okładek kolorowych pism. Niedługo może uda się jej także nałożyć druga koronę i zasiądzie na tronie w królestwie polskiego plagiatu. Jej piosenka zatytułowana "To jest to" jest niczym innym jak wierną kopią utworu "Circles" norweskiego zespołu Fountainheads. Grupa ta oskarżyła Dorotę Rabczewską o wykorzystanie ich utworu bez wcześniejszej zgody grupy. Kolejną pozycją na liście polskiej skandalistki jest piosenka "Szansa", która już w mniejszym stopniu jest podobna do utworu "Life" w wykonaniu Brides of Destruction. Najbardziej podobne są refreny obydwu wersji.

Red Hot Chili Peppers dookoła świata

Można powiedzieć, że dla wielu osób młodego pokolenia zespół Red Hot Chili Peppers stał się ikoną współczesnej muzyki rockowej. Trzeba przyznać, że grupa bardzo zgrabnie potrafi połączyć funkujące rytmy z rock and rollowym brzmieniem. W szczególności udało im się tego dokonać podczas nagrywania piosenki "Around the World", której początkowy riff jest dziwnie podobny do piosenki "Breadfan" autorstwa Budgie.

Feel ponownie powraca

Zespół Feel od czasu wydania swojej pierwszej płyty, stał się w Polsce obiektem kpin i jednoczesnego uwielbienia. O dziwno te dwa sprzeczne uczucia jakoś się równoważą. Największą popularność zespołowi przyniosła piosenka "A gdy jest już ciemno", której melodia jest zapożyczona z utworu "Coming Around Again" Carly Simon. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż zespół Feel jedynie numeruje swoje kolejne płyty. Podobnie robiła to grupa Led Zeppelin, która pierwsze cztery albumy oznaczyła jedynie cyfra rzymską. Może niedługo usłyszymy "Stairway to Heaven" w wykonaniu polskiego zespołu. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć im powodzenia w aranżacji tego epickiego dzieła.

Rod Stewart i jego nowy Taj Mahal

Rod Stewart jest artystą, którego inspirują różne rodzaje muzyki. Zaczynał od rocka, następnie postanowił potańczyć na parkiecie w rytmie disco tylko po to, żeby na starość cofnąć czas w rytm amerykańskich standardów. Jego fascynacja różnymi gatunkami oraz artystami w pewnym momencie posunęła się jednak za daleko. Gorączka sobotniej nocy Roda Stewarta zatytułowana "Da Ya Think I'm Sexy" czerpie dużymi garściami z indyjskiej kultury i utworu "Taj Mahal" w wykonaniu brazylijskiego muzyka Jorge Ben Jor'a.

Wanda i banda w świetle reflektorów

Wanda i banda (Banda i Wanda) jest to polski zespół pop-rockowy, który w 1984 roku wydał płytę zatytułowaną "Banda i Wanda". Krążek zawierał jeden z największych przebojów grupy "Nie będę Julią", który najprawdopodobniej miał być hołdem złożonym dla kanadyjskiej rockowej grupy Rush. Można tak uważać ponieważ niewiele różni się on od piosenki "Limelight", która została skomponowana przez zespół pochodzący z kraju klonowego liścia.

Coldplay nie napisał tej piosenki?

Zespół Coldplay nie należy do typowych rock and rollowych grup, o których można poczytać w każdym kolorowym piśmie. Nie interesują ich skandale oraz pozowanie w świetle fleszy. Wolą prowadzić spokoje życie jak na anglików przystało. W zaciszu swojego domu lub studia komponują muzykę, która niczym magnes przyciąga wielu fanów z całego świata. Wydana w 2008 roku płyta "Viva la Vida or Death and All His Friends" okazała się wielkim hitem na rynku muzycznym. Drugi singiel promocyjny zawierał spokojną piosenkę "Viva la Vida", która wzbudziła jednak wiele kontrowersji. Powodem tego było przypuszczenie, że Coldpaly kopiuje, a nie pisze muzykę. Takie domniemania pojawiły się po dokładniejszym przysłuchaniu się instrumentalnej kompozycji "If I Could Fly", którą napisał gitarzysta Joe Satriani i ironicznie zatytułowanej piosence "The Songs I Didn't Write" zespołu Creaky Boards.

Urszula i jej malinowy król w księżycowym cieniu

Współpraca pomiędzy Urszulą i Romualdem Lipko rozpoczęła się na początku lat 80 XX. Wtedy kompozytor Budki Suflera napisał dla polskiej piosenkarki takie utwory jak "Fatamorgana '82" oraz "Luz blues w niebie same dziury". W 1984 roku owocem ich współpraca stała się piosenka "Malinowy król", która od razu stała się wielkim przebojem. Natomiast rok wcześniej, inny kompozytor oraz multiinstrumentalista Mike Oldfield, znany z kompozycji "Tubular Bells" napisał utwór "Moonlight Shadow" zaśpiewany przez szkocką wokalistkę Maggie Reilly. Po światowym sukcesie tej piosenki, tak się akurat złożyło, że z niewiadomych przyczyn powstał jej polski odpowiednik.

Pet Shop Boys kocha Czajkowskiego

Brytyjski duet Pet Shop Boys należy do grupy artystów, którzy obok takich zespołów jak OMD czy Depeche Mode w latach 80 XX wieku wykreowali nowy styl muzyczny jakim jest synth-pop. Swój sukces zawdzięczają elastyczności i chęci eksperymentowania z różnymi brzmieniami oraz formami. Szczególnie do gustu grupie przypadła muzyka klasyczna, po którą wielokrotnie sięgali w swoich kompozycjach. Połączenie elektroniki z orkiestrą symfoniczną możemy usłyszeć np. na płycie "Battleship Potemkin (Pancernik Potiomkin)", która jest soundtrackiem do filmu o tym samym tytule z 1925 roku. Natomiast w 2009 roku grupa wydała płytę zatytułowaną "Yes". Możemy na niej usłyszeć utwór "All Over the World", który po raz kolejny wyraził ich miłość do muzyki klasycznej. Tym razem zespół zapomniał jednak dodać, że fragmenty pojawiające się w utworze należą do Piotra Czajkowskiego i pochodzą z suity baletowej "Dziadek do orzechów". Na wkładce dołączonej do płyty niestety nie znajdziemy żadnej wzmianki o rosyjskim kompozytorze. Miejmy nadzieje, że to tylko błąd w druku a nie celowe działanie.

Krewniacy?

Na rynku muzycznym znajduje się także wiele utworów, które u niektórych osób mogą wywołać skojarzenia z innym wykonaniem. Takimi kompozycjami jest np. Stairway to Heaven Led Zeppelin, który przypomina piosenkę "Taurus" autorstwa Spirit. Panowie z tego samego zespołu mogli się także zainspirować, przy tworzeniu utworu "Black Dog", utworem "Oh Well" grupy Fleetwood Mac. Kolejną piosenką nasuwającą skojarzenie jest "Waka Waka (This time for Africa)" w wykonaniu kolumbijskiej piosenkarki Shakiry, która w refrenie jest podobna "Se A Vida E" napisanej przez duet Pet Shop Boys. Z polskich utworów minimalne podobieństwo istnieje natomiast w piosence "Od dziś" Paulli, której gitarowe intro brzmi jak to w "Wonderful Tonight" Erica Claptona. Inspiracji inną kompozycją można się także doszukać w przeboju "Ważne", który należy do poznańskiego rapera o pseudonimie Mezo. Chórki wykorzystane w tej piosence są podobne do tych w utworze "Mysterious Girl" Petera Andre.

Dowód niewinności

Za jeden z domniemanych polskich plagiatów uważana jest piosenka "Orła Cień" zespołu Varius Manx. Utwór ten został napisany przez lidera grupy Roberta Jansona. Oryginalną wersją kompozycji miała być natomiast piosenka "Lost For Words" zespołu Pink Floyd. Zaistniałą sytuacje udało się jednak wyjaśnić w magazynie "Gitara i bas" (nr 6 z 1996 roku). W gazecie zamieszczony został artykuł, który miał za zadanie sprawdzić czy te dwie piosenki są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane. Proces ten polegał na rozebraniu obydwu kompozycji na części pierwsze i sprawdzeniu każdej z nich pod kątem formy, rytmu, tempa, harmonii itd. W efekcie autor artykułu dowiódł, iż te dwie piosenki nie są ze sobą w żadnym stopniu spokrewnione. Można rzec, że test na ojcostwo się nie powiódł.

Nieprawdopodobnie podobne?

Zapewne każdy z nas słysząc, czytając lub oglądając jakieś dzieło, zastanawiał się czy istniej jakiekolwiek prawdopodobieństwo na pojawienie się dwóch identycznych lub zbliżonych do siebie utworów. Otóż istnieje. Osoby o bardziej ścisłym umyśle i zdolnościach matematycznych mogłyby to wyliczyć rachunkiem podobieństwa, natomiast humaniści mogą się opierać jedynie na odczuciach oraz przypuszczeniach.

Nie raz zapewne zdarzyło się każdemu z nas, że w naszej głowie pojawił się pewien pomysł, a następnie usłyszeliśmy o nim w telewizji lub od innej obcej osoby, z którą nigdy nie mieliśmy żadnego kontaktu. Głowiliśmy się wtedy nad tym jakim cudem to mogło się zdarzyć. Niestety nie ma na to żadnego logicznego wyjaśnienia, które mogłoby się stać usprawiedliwieniem dla artystów, którzy uważają, że ich plagiat powstał nieświadomie lub z czystego przypadku. Możemy im jedynie uwierzyć na słowo lub też odrzucić ich tłumaczenie, które przez wielu uważane jest za bezsensowne. Czasem powinniśmy jednak podejść do tego zagadnienia z lekkim przymrużeniem oka i zaakceptować fakt, iż jest to czysty przypadek, a podane powyżej przykłady potraktować bardziej jako ciekawostkę.

Zawsze znajdą się jednak osoby, które będą chciały się spierać, o to kto jest prawowitym właścicielem oraz twórcą piosenki. W tym momencie pomocne staną mu się następujące słowa: Morał jest więc krótki i ogólnie znany - liczy się ten utwór, który był najwcześniej wydany. Na zakończenie, chciałbym jeszcze poniższymi słowami usprawiedliwić muzyków, którzy przeżywają kryzys twórczy i zmuszeni są do sięgnięcia po dzieła innych artystów:

Innych kopiować należy, ale kopiować samego siebie - to tragiczne.
Pablo Picasso

Przeczytaj pierwszą część i poznaj pozostałych wykonawców, którzy podczas komponowanie muzyki bardzo dokładnie inspirowali się twórczością innych artystów.


Komentarze do Lustrzane odbicia? cz.2

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Przekroczyć granice

19 styczeń 2015

Zdjęcie: evelyn.co.uk

Wielokrotnie każdy z nas musiał przekroczyć granicę własnej wytrzymałości oraz walc...

Pół żartem, pół serio cz.2

20 luty 2015

Zdjęcie: ryan-mclaughlin.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych artystów oraz utwory, które od lata ba...

Najdziwniejsze instrumenty elektroniczne

19 listopad 2014

Zdjęcie: fortegaverso.files.wordpress.com

Elektronika i technika komputerowa na stałe zagościły w naszym codziennym życiu, w nie...

Algorytmy lubią muzykę

23 październik 2014

Zdjęcie: bgr.com

Żyjemy w świecie programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych, które mają nam uł...

Marshall i Softube łączą siły

22 październik 2014

Marshall i Softube JMD:1

Wzmacniacz Marshall JMD:1 zapoczątkował nową erę w cyfrowej technice wzmacniaczy gitar...

Vandelay dostępny na Maka i iPada

21 październik 2014

Zdjęcie: vandelay.klevgrand.se

Jeżeli tworzycie muzykę na tablecie lub korzystacie z Maka, to dodatkowy efekt delay mo...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.2

30 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o ukrytych treściach w muzyce popularne...

Dosięgnąć gwiazd cz.2

5 grudzień 2014

Przeczytajcie drugą część i poznajcie pozostałych artystów, którzy zanim zostali s...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały