Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Stacje radiowe oraz muzyczne programy telewizyjne od początku grudnia starają się przypomnieć wszystkim o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Muzyka odgrywa także ważną rolę w budowaniu świątecznej atmosfery, która jest szczególnie ważna w tym wyjątkowym czasie.

Muzyka to jeden z najważniejszych elementów podczas świąt Bożego Narodzenia. W Polsce od wielu lat największą popularnością cieszą się kolędy, ale na całym świecie listy przebojów podbijają świąteczne piosenki wykonywane przez najróżniejszych artystów. W naszym kraju ten zwyczaj również powoli staje się tradycją i wielu polskich artystów przygotowuje piosenki specjalnie przygotowane na tę okazję. Największą popularnością cieszą się jednak znane już od wielu lat świąteczne przeboje, które niezależnie od pogody potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę.

Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! - Vaughn Monroe

"Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!" to utwór, który znany jest głównie pod skróconym tytułem "Let It Snow!". Kawałek powstał w Hollywood w lipcu 1945 roku, podczas fali upałów. Tekst piosenki został napisany przez Sammy'ego Cahna, a kompozytorem muzyki został Jule'a Styne'a. "Let It Snow" zostało po raz pierwszy nagrane przez Vaughna Monroe wraz z Norton Sisters dla RCA Victor w 1945. Wersja Monroe stała się wielkim hitem, trzymającym się na liście przebojów Billboard na pierwszym miejscu przez 5. tygodni w styczniu i lutym 1946 roku. Na przestrzeni czasów utwór został zaśpiewany przez dużą ilość wokalistów. Bardzo często utwór zostaje uznawany za piosenkę świąteczną, mimo że w utworze nie ma motywu Świąt.

All I Want For Christmas Is You - Mariah Carey

"All I Want for Christmas Is You" to utwór promujący album "Merry Christmas" amerykańskiej wokalistki Mariah Carey, którego twórcami są Carey i Walter Afanasieff. Piosenka jest jedną z najpopularniejszych świątecznych kompozycji, która od samego początku podbija listy przebojów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Utwór "All I Want for Christmas Is You" dzięki swojemu olbrzymiemu sukcesowi doczekał się wielu coverów w wykonaniu takich wykonawców jak John Mayer, Shania Twain, Samantha Bumba, My Chemical Romance, The Cheetah Girls oraz Miley Cyrus. Piosenka została również wykonana przez Olivię Olson w filmie "Love Actually".

Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon i Yoko Ono

"Happy Christmas (War Is Over)" to piosenka Johna Lennona i jego żony Yoko Ono. Utwór został nagrana pod koniec października 1971 roku w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a produkcją kompozycji zajął się Phil Spector. W utworze wystąpiły również dzieci z chóru Harlem Community Choir. Mimo iż piosenka "Happy Christmas (War Is Over)" to protest song o wojnie w Wietnamie, stała się ona świątecznym klasykiem, uważanym niekiedy za kolędę. Utwór ukazał się na bardzo wielu świątecznych albumach, a w okresie Bożego Narodzenia jest nadawany przez stacje radiowe i telewizje muzyczne.

Last Christmas - Wham!

"Last Christmas" to chyba jeden z najpopularniejszych świątecznych utworów, który został nagrany przez duetu Wham! w 1984 roku i pojawił się na albumie "Music from the Edge of Heaven". Stała się jednym z ich większych przebojów. eledysk kręcony był m.in. w Saas-Fee w Szwajcarii. W wideoklipie wystąpili George Michael i Andrew Ridgeley, Pepsi & Shirlie oraz przyjaciele (m.in. Martin Kemp, przyszły mąż Shirlie Holliman).

White Christmas - Bing Crosby

"White Christmas" to piosenka napisana w 1941 roku przez Irvinga Berlina i pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby'ego i Marthę Mears w filmie "Gospoda świąteczna" (1942). Kompozycja jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej słuchanych piosenek w czasie świąt Bożego Narodzenia. Utwór "White Christmas" był również wykonywany przez Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina i wielu innych. Kompozycja została również wyróżniona w 1942 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i otrzymała Oscara za najlepszą piosenkę filmową.

Do they Know it's Christmas? - Band Aid

"Do They Know It's Christmas?" to charytatywny utwór nagrany w 1984 roku przez supergrupę Band Aid. Zysk ze sprzedaży singla został przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Autorem piosenki został znany z zespołu Boomtown Rats, Bob Geldof, a jego producentem frontman zespołu Ultravox - Midge Ure. W nagraniu utworu "Do They Know It's Christmas?" udział wzięli m.in. Paul Young, Boy George, George Michael, Simon Le Bon, Sting, Tony Hadley, Bono, Paul Weller, Glenn Gregory oraz Marilyn. Kolejne wersje utworu nagrano w roku 1989 (Band Aid II) z powodu kolejnej fali głodu w Etiopii i w roku 2004 (Band Aid 20) z inicjatywy Madonny z okazji 20-lecia wydania pierwotnej wersji piosenki. 17 listopada 2014 opublikowano kolejną wersję (Band Aid 30), tym razem w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Jingle Bell Rock - Bobby Helms

"Jingle Bell Rock" to jedna z najpopularniejszych świątecznych piosenek, która po raz pierwszy została nagrana przez Bobby'ego Helmsa w 1957 roku. Utwór od samego początku cieszył się ogromną popularnością na amerykańskich listach przebojów i do dzisiaj w okresie przedświątecznym cały czas pojawia się w różnych notowaniach na całym świecie. Twórcami utworu "Jingle Bell Rock" są Joseph Carleton Beal oraz (1900-1967) i James Ross Boothe (1917-1976).

 

Christmas, Baby Please Come Home - Darlene Love

"Christmas (Baby Please Come Home)" to bożonarodzeniowa piosenka pierwotnie śpiewana przez Darlene Love, która w 1963 roku pojawiła się na świątecznej kompilacji zatytułowanej "A Christmas Gift for You from Philles Records". Twórcami tego przeboju są Ellie Greenwich, Jeff Barry oraz legendarny producent muzyczny - Phil Spector. Pierwotnie kompozycja miała być wykonywana przez Ronnie Spector z zespołu The Ronettes, ale Darlene Love uważała, że nie potrafi ona zawrzeć w niej wszystkich emocji. Tym sposobem wybór padł na Darlene Love, która wykreowała utwór "Christmas (Baby Please Come Home)" na jeden z największych przebojów świątecznych.

Rockin' Around the Christmas Tree - Brenda Lee

"Rockin 'Around the Christmas Tree" to bożonarodzeniowa piosenka napisana przez Johnny'ego Marksa, którą w 1958 roku nagrała Brenda Lee. Artystka, pomimo swojego dojrzale brzmiącego głosu, podczas rejestrowania piosenki miała zaledwie trzynaście lat. W 1964 roku powstała również instrumentalna wersja kompozycji "Rockin 'Around the Christmas Tree", która w takim wykonaniu pojawia się jako tło muzyczne w świątecznym programie "Rudolph the Red-Nosed Reindeer". Od momentu powstania utworu powstało również wiele różnych coverów piosenki "Rockin 'Around the Christmas Tree" i sięgali po nią tacy wykonawcy jak Il Volo, She & Him, Cyndi Lauper, Green Day, Chicago i wielu innych.

Driving Home for Christmas - Chris Rea

"Driving Home for Christmas" to kolejny wielki przebój świąteczny, który stał się również wielkim hitem w repertuarze brytyjskiego artysty. Chris Rea podczas jednego z wywiadów dla BBC Radio 4, który odbył się 16 grudnia 2009 roku, powiedział, że napisał "Driving Home For Christmas" wiele lat przed jego pierwszym nagraniem. Muzyk wspomniał również, że inspiracją do napisania piosenki był ogromny korek samochodowy, w którym artysta oraz jego żona utknęli podczas podróży z Londynu do Middlesbrough. Chris Rea powiedział także, że piosenka "Driving Home for Christmas" jest "samochodową wersją kolędy".

Merry Xmas Everybody - Slade

"Merry Xmas Everybody" to piosenka brytyjskiego zespołu rockowego Slade, która zadebiutowała na rynku w 1973 roku. Utwór został napisany przez wokalistę i gitarzystę grupy, Noddy'ego Holdera, oraz gitarzystę basowego Jima Lea. Produkcją kawałka zajął się natomiast Chas Chandler. Piosenka "Merry Xmas Everybody" odniosła olbrzymi sukces w Wielkiej Brytanii, gdzie wspięła się na sam szczyt list przebojów. Świąteczna kompozycja zespołu Slade pokonała nawet utwór "I Wish It Could Be Christmas Everyday" grupy Wizzard, który zajął tylko 4. miejsce. Piosenka "Merry Xmas Everybody" cieszyła się tak dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, że na listach przebojów utrzymała się na wysokiej pozycji aż do lutego 1974 roku.


Komentarze do Świąteczne przeboje wszech czasów

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie s...

Grooveshark umarł i zmartwychwstał

6 maj 2015

Zdjęcie: grooveshark.com

Kilka dni temu nielegalny serwis muzyczny został zamknięty, ale już teraz odradza się ...

Instrumenty z drukarki 3D

19 listopad 2014

Zdjęcie: odd.org.nz

Era drukarek 3D nadchodzi wielkimi krokami i zdaje się, że nie ominie również dziedzin...

"The Guns of Brixton" - spełniona przepowiednia

12 styczeń 2016

Gdy w 1979 roku zespół The Clash wydał utwór "The Guns of Brixton" na albumie "London ...

bassAware Drop - Twój osobisty bas

10 listopad 2015

bassAware Drop - Twój osobisty bas

Urządzenie bassAware Drop to nowy rodzaj sprzętu audio, który możemy ubrać na siebie ...

Dlaczego czekam na premierę płyty "The Hope Six Demolition Project" PJ Harvey?

10 luty 2016

Dlaczego czekam na premierę płyty

Coraz rzadziej czekam na premierę nowych albumów artystów zaliczanych to tzw. mainstrea...

Sukces po drugiej stronie

14 lipiec 2014

Zdjęcie: gizmodo.fr

Przypadek to jeden z najczęstszych powodów sukcesu. Nie zawsze możemy wszystko przewidz...

Najważniejsze albumy lat 60. XX wieku

26 wrzesień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 60 XX wieku były szczególnie ważnym okresem w rozwoju muzyki popularnej. W tym cza...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały