Lata 70. są dla wielu sentymentalnym wspomnieniem buntu związanego z pojawieniem się nowej sceny punk rockowej. Dla innych jest to natomiast okres roztańczonego parkietu, brzmiącego w głośnikach disco i premiery filmu "Gorączka sobotniej nocy".

Lat 70 XX w. to jednak nie tylko zespoły punk rockowe oraz wykonawcy disco. W tym czasie rozwijały się także inne gatunki oraz style muzyczne, a na scenie muzycznej zadebiutowało wielu nowych wykonawców, takich jak np. Ramones, Television oraz Joy Division. W latach 70. dużą popularnością cieszyły się również albumy koncepcyjne, takie jak np. "The Rise And Fall Of Ziggy Stardust" oraz "What's Going On", a najpopularniejszymi utworami z tego okresu są takie przeboje jak "Stairway to Heaven" grupy Led Zeppelin, "What's Going On" wokalisty Marvina Gaye'a i "Money" Pink Floydów.

London Calling - The Clash (1979)

"London Calling" to trzeci album studyjny brytyjskiego zespołu punkowego The Clash. Krążek został wydany 14 grudnia 1979 roku nakładem wytwórni CBS Records. Kompozycje zawarte na albumie były odejściem od dotychczasowego stylu prezentowanego na poprzednich wydawnictwach i przedstawiały nowe brzmienie grupy. Utwory, które znalazły się na albumie "London Calling" zainspirowane były w dużej mierze muzyką ska, pop, soul, rockabilly i reggae. Teksty piosenek poruszają natomiast taką problematykę jak bezrobocie, rasizm i konflikty rasowe, zażywanie narkotyków, a także odpowiedzialności za dorosłe życie.

The Rise And Fall Of Ziggy Stardust - David Bowie (1972)

"The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" to wydany w 1972 roku glamrockowy album koncepcyjny Davida Bowiego. Głównym bohaterem utworów zawartych na albumie jest alter ego artysty, Ziggy Stardust, będący fikcyjną postacią. Płyta opowiada historię o kosmicie, który przybywa na Ziemię ze swoją grupą i staje się gwiazdą rocka. Zgodnie z tytułem płyty, przeżywa on wzloty i upadki. Album zasługuje szczególnie na uwagę ze względu na koncepcję, wokół której skomponowano utwory pojawiające się na krążku.

The Dark Side of the Moon - Pink Floyd (1973)

"The Dark Side of the Moon" to koncepcyjny album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973 roku. Tematyka utworów znajdujących się na albumie porusza taką problematykę jak pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna. "The Dark Side of the Moon" jest trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki. Do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało więcej niż 45 milionów egzemplarzy. Płyta "The Dark Side of the Moon" spędziła bez przerwy 741 tygodni (14 lat) na amerykańskiej liście Billboard 200, dłużej niż jakikolwiek album w historii fonografii.

What's Going On - Marvin Gaye (1971)

"What's Going On" to jedenasty koncepcyjny album studyjny Marvina Gaye'a, który ujrzał światło dzienne 21 maja 1971 roku, a jego producentem płyty został sam wokalista. Album składa się z 9 przemyślanych utworów, z których większość prowadzi do następnego kawałka. Album jest opowieścią widzianą oczami weterana powracającego do kraju z wojny wietnamskiej, który nie widział nic więcej prócz krzywdy, cierpienia i nienawiści. Płyta "What's Going On" uważana jest za jeden z przełomowych momentów w historii muzyki rozrywkowej.

Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols - Sex Pistols (1977)

"Never Mind the Bollocks, Here to Sex Pistols" to jedyny studyjny album brytyjskiej punk rockowej grupy Sex Pistols. Płyta została wydana 27 października 1977 roku przez wytwórnię Virgin Records. Krążek jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii rocka. Płyta oraz zespół wywarły duży wpływ na wielu ówczesnych i późniejszych artystów. To właśnie z tego krążka pochodzi nieśmiertelny oraz buntowniczy utwór "God Save the Queen", który pozostaje wiecznym hymnem epoki punk rocka.

Who's Next - The Who (1971)

"Who's Next" to album brytyjskiej grupy rockowej The Who z 1971 roku. Krążek uważany jest za najlepsze osiągnięcie w historii zespołu. Płyta wyróżnia się nowatorskim użyciem syntezatorów, które można usłyszeć w takich utworach jak "Baba O'Riley" oraz "Won't Get Fooled Again". Problematyka poruszona na albumie jest natomiast bardzo zróżnicowana, ale głównie dotyczy miłości, polityki oraz filozofii życiowej. Z albumu "Who's Next" pochodzi również utwór "Behind Blue Eyes", który znany jest także jako cover zespołu Limp Bizkit.

Unknown Pleasures - Joy Division (1979)

"Unknown Pleasures" to debiutancki album zespołu Joy Division, który ukazał się na rynku w 1979 roku. Producentem płyty został Martin Hannett, a sesja nagraniowa odbyła się w legendarnym Strawberry Studios w Stockport. Okładka albumu "Unknown Pleasures" została natomiast zaprojektowana przez zespół Joy Division, Petera Saville'a oraz Chrisa Mathana. Fotografia, która się na niej znalazła przedstawia fale radiowe pierwszego odkrytego pulsara, a jej pełen tytuł brzmi "100 kolejnych uderzeń pulsara CP 1919". Album "Unknown Pleasures" z początku nie odniosło dużego sukcesu i dopiero singiel zatytułowany "Love Will Tear Us Apart", który cieszył się dużą popularnością, pozwolił grupie wypłynąć na szeroką wodę. Rejs grupy Joy Division nie trwał jednak zbyt długo, ponieważ przerwała go samobójcza śmierć lidera grupy Iana Curtisa.

Marquee Moon - Television (1977)

"Marquee Moon" to debiutancki album grupy Television wydany w 1977 roku. Zespół był jedną z najważniejszych formacji w historii muzyki rockowej, która wywarła wpływ na wielu innych muzyków, takich jak np. The Edge z U2. Na albumie "Marquee Moon" znalazły się piosenki napisane przez Toma Verlaina, który w niecodzienny sposób budował partie gitarowe w muzyce punk rockowej i opierał je na długich solówkach oraz jazzowym brzmieniu. Album "Marquee Moon" został zadedykowany Williamowi Terry'emu Orkowi, którego wytwórnia Ork Records wydała pierwszy singiel zespołu Television zatytułowany "Little Johnny Jewel, Part One" / "Little Johnny Jewel, Part Two" (1975).

Led Zeppelin IV - Led Zeppelin (1971)

"Led Zeppelin IV" to czwarty album brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, który został wydany w 1971 roku. Album alternatywnie określany jest również jako "Four Symbols", ze względu na cztery symbole na nim umieszczone. Krążek zawiera takie przeboje grupy jak "Black Dog", "Rock and Roll", "Going to California" i chyba największy utwór w historii muzyki rockowej - "Stairway to Heaven". Album "Led Zeppelin IV" został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków oraz fanów zespołu i okazał się dużym sukcesem komercyjnym. Krążek jest "Led Zeppelin IV" również jednym z najlepiej sprzedających się albumów na całym świecie.

Let It Be - The Beatles (1970)

"Let It Be" to trzynasty i zarazem ostatni album studyjny The Beatles w oficjalnej dyskografii grupy. Pierwsze sesje nagraniowe rozpoczęły się w styczniu 1969 r. pod okiem producenta George'a Martina. Muzycy nie byli jednak zadowoleni z materiału i odłożyli pracę na rok. W międzyczasie pojawił się krążek "Abbey Road". Po powrocie do pracy produkcją albumu zajął Phil Spector. Ostatnim nagraniem jakie Beatlesi wspólnie zarejestrowali była piosenka "I Me Mine". Wydarzenie to miało miejsce na początku stycznia 1970 roku i nie brał w nim udziału John Lennon. Album została wydany już po rozpadzie zespołu.

Ramones - Ramones (1976)

"Ramones" to debiutancki album amerykańskiego punk rockowego zespołu Ramones. Producentem albumu został Craig Leon, a okładka przedstawia zdjęcie członków zespołu, którego autorką była Roberta Bayley. Krążek porusza różnorodną i często skrajną problematykę, taką jak narkotyki, nazizm, przemoc i prostytucja. Na płycie można znaleźć także lżejsze utwory o tematyce miłosnej lub humorystycznej. Z albumu pochodzą takie piosenki jak "Blitzkrieg Bop", "Beat on the Brat" oraz "I Wanna Be Your Boyfriend".

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pokrótce
 • 09 listopad 2015
 •  
Młodzi (nie)śmiertelni

Młodość to burzliwy okres pełen uniesień oraz upadków. Nie wszystkim udaje się jednak utrzymać równowagę i wiele osób zaczyna błądzić w labiryncie...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Pyle PVTTBT8 - nowa technologia w starym stylu

18 listopad 2014

Zdjęcie: pyleaudio.com

W epoce wszechobecnej techniki cyfrowej, niewiele młodych osób wie lub pamięta, czym były ...

Lustrzane odbicia? cz.1

4 sierpień 2014

Zdjęcie: 9GAG

Jak wiemy, ilość dźwięków znanych człowiekowi jest ograniczona. Natomiast liczba kombinacj...

Najważniejsze utwory lat 80. XX wieku

12 grudzień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło si...

George Michael i jego największe przeboje

26 grudzień 2016

George Michael Tribute

Rok 2016 nie był zbyt łaskawy dla sceny muzycznej. Wielu wielkich artystów pożegnaliśmy be...

Najważniejsze utwory lat 90. XX wieku

18 lipiec 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Nirvana to bez wątpienia jeden z największych symboli lat 90. Pojawienie się na scenie muz...

Polacy czują bluesa cz.1

20 kwiecień 2015

Zdjęcie: aceshowbiz.com

Polscy wykonawcy muzyki popularnej nie cieszą się dużym zainteresowaniem na zagranicznych ...

Wpływ muzyki na problemy polityczne i społeczne na świecie cz.2

10 kwiecień 2015

Zdjęcie: 3news.co.nz

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o muzyce zaangażowanej w problemy polityczne o...

Album rodzinny cz.2

27 czerwiec 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Przeczytaj drugą część i poznaj znane małżeństwa, które wspólnie występowały nie tylko w t...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016