Żyjemy w świecie programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych, które mają nam ułatwić życie lub służą zwyczajnie do zabawy. Nie wszyscy są jednak świadomi, że opierają się one często na zaawansowanych obliczeniach, dzięki którym możemy z nich korzystać.

Połączenie muzyki i algorytmów nie jest niczym nadzwyczajnym. Biorąc pod uwagę epokę w jakiej żyjemy, można powiedzieć, że jest to szara codzienność, obok której przechodzimy obojętnie. Takim przykładem mogą być różnego rodzaju usługi streamingowe jak Deezer, Spotify oraz niedostępna w Polsce Pandora. Ostatni z wymienionych serwisów potrafi np. dobrać muzykę według preferencji słuchacza uwzględniając nastrój, instrumentarium lub tempa utworów. Kolejnym przykładem mogą być też różnego rodzaju aplikacje, które umożliwiają rozpoznawanie muzyki z otoczenia, takie jak Shazam lub SoundHound. Algorytmy potrafią także komponować muzykę, ale jest to temat na osobny artykuł.

Przeskanowani

Muzyka i algorytmy są również obiektem wielu badań oraz eksperymentów przeprowadzanych przez naukowców. Przykładem takiej analizy może być przeprowadzony niedawno eksperyment na na Politechnice Lawrence w stanie Michigan. Badanie zostało przeprowadzone przez dwójkę specjalistów zajmujących się analizą dźwięków - Lior Shamir oraz Joe George, którzy wcześniej zajmowali się badaniem komunikacji dźwiękowej wielorybów. W ramach odskoczni od zwierzęcego świata postanowili oni zatopić się w świat muzyki popularnej i sięgnęli po twórczość takich artystów jak U2, Queen, The Beatles, ABBA i Tears For Fears.

Na potrzeby eksperymentu Lior Shamir oraz Joe George przygotowali specjalny program, w którym wykorzystano zaawansowane algorytmy pozwalające przeanalizować i poszukać podobieństw pomiędzy poszczególnymi utworami. Głównym celem eksperymentu było sprawdzenie czy program będzie potrafił uporządkować kompozycje według kolejności chronologicznej.

Kiedy już wszystko było gotowe, naukowcy postanowili "przepuścić" przez wspomniany program twórczość zespołu The Beatles. Wyniki tego eksperymentu były zdumiewające, ponieważ okazało się, że algorytmy poradziły sobie z tym zadaniem bezbłędnie. Program potrafił nawet ułożyć w kolejności chronologicznej utwory, które powstały wcześniej, ale zostały wydane później. Tak było np. w przypadku ostatniego krążka legendarnej czwórki z Liverpoolu - "Let It Be"

Taki sam efekt Lior Shamir oraz Joe George uzyskali analizując wszystkie oficjalne albumy studyjne zespołu Queen. Ciekawostką było jednak oddzielenie przez program płyt sprzed i po wydaniu krążka "Hot Space". Stało się tak, ponieważ wspomniany album zespołu znacząco różnił się od pozostałych wydawnictw grupy Queen i odbiegał od nich zarówno stylem jak i jakością.

Po przeanalizowaniu całej twórczość zespołów The Beatles, Queen, U2, ABBA i Tears For Fears, Lior Shamir oraz Joe George opublikowali swoje wyniki w piśmie "Pattern Recognition Letters". Naukowcom z Lawrence napisali w nim, że udało im się wyodrębnić aż 2883 różnych parametrów, które w unikalny sposób charakteryzują dany utwór.

Jak dwie krople wody

Wyniki, które udało się uzyskać naukowcom z Lawrence dla wielu osób nie są zapewne zaskoczeniem. Każdy fan swojego ulubionego wykonawcy oraz zespołu bez problemu jest w stanie dostrzec podobieństwa w jego twórczości. Wszyscy doskonale wiemy, że muzycy przeżywają w swoim życiu artystycznym okresy, w których inspirują się różnymi rzeczami i to one wpływają bezpośrednio na ich kompozycje. My, jako ludzie, mamy jednak przewagę nad programami i maszynami, ponieważ możemy to przeanalizować na podstawie wielu bodźców płynących z muzyki. W przypadku algorytmów są to czyste obliczenia, które mogą nas tylko utwierdzić w przekonaniu, że muzyka komponowana przez artystów w poszczególnych okresach twórczości jest do siebie podobna, nawet pomimo niektórych różnic.

Program, algorytmy oraz wyniki, które udało się osiągnąć naukowcom z Lawrence, mają także szanse nie tylko pozostać jednorazowym eksperymentem. Z ich pracy będą mogły skorzystać firmy zajmujące się stramingiem lub sprzedażą muzyki. Takie algorytmy mogą także znaleźć swoje zastosowanie w programach do katalogowania muzyki i umożliwią użytkownikowi automatyczne utrzymanie porządku w jego kolekcji utworów oraz płyt.


Komentarze do Algorytmy lubią muzykę

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Polityczny Jam Session

8 grudzień 2014

Zdjęcie: Wikipedia

Permanentna kampania polityczna nie jest tajemnicą. Przez cały czas politycy prześciga...

Xhail – nowy wymiar tworzenia muzyki

30 październik 2014

Zdjecie: xhail.com

Marzenie komponowania muzyki w czasie rzeczywistym, za pomocą nieograniczonych zasobów d...

Gitarzyści wszech czasów

13 luty 2015

Zdjęcie: npr.org

Gitara to chyba najczęściej wybierany instrument przez początkujących muzyków. Na prz...

Firma Sony zaprezentowała nowego Walkmana

7 styczeń 2015

Zdjęcie: theverge.com

Kultowa marka przenośnych odtwarzaczy muzycznych powraca na scenę w odświeżonej wersji...

Najważniejsze albumy lat 90. XX wieku

28 listopad 2014

Lata 90. należały w głównej mierze do tzw. pokolenia X. Osoby, które dorastały w tym...

Młodzi (nie)śmiertelni

9 listopad 2015

Młodzi (nie)śmiertelni

Młodość to burzliwy okres pełen uniesień oraz upadków. Nie wszystkim udaje się jedn...

bassAware Drop - Twój osobisty bas

10 listopad 2015

bassAware Drop - Twój osobisty bas

Urządzenie bassAware Drop to nowy rodzaj sprzętu audio, który możemy ubrać na siebie ...

Marshall London - telefon dla fanów muzyki

20 lipiec 2015

Zdjęcie: marshallheadphones.com

Legendarny producent wzmacniaczy gitarowych wkracza na rynek elektroniki użytkowej i prez...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory