Projekt okładki albumu to zazwyczaj dzieło samo w sobie, które często staje się równie popularne, co sam wykonawca oraz muzyka zawarta na krążku. Twórcami oraz pomysłodawcami są przeważnie znani fotograficy, graficy oraz plastycy, którzy wielokrotnie umieszczają w swoich pracach przestrzenie miejskie.

Na okładkach płyt często możemy spotkać zdjęcia zespołów, artystów lub różnych miejsc, jednak nie zawsze wiemy, gdzie konkretna fotografia została wykonana. Jeżeli już uda nam się znaleźć informację, co do lokalizacji, zazwyczaj nie mamy możliwości udania się do wyznaczonego celu. W tym momencie z pomocą przychodzą nam Mapy Google, a dokładnie Google Street View, które pozwala odwiedzić mniej lub bardziej znane miejsca z okładek płyt.

(What's the Story) Morning Glory - Oasis (1995)

"(What's the Story) Morning Glory?" to drugi album studyjny zespołu Oasis, który ukazał się na rynku w 1995 roku. Album ten przyczynił się do ogromnej popularności formacji, która stał się wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich grup muzycznych. Zdjęcie na okładkę krążka "(What's the Story) Morning Glory?" zostało natomiast wykonane na ulicy Berwick Street w Londynie.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Stories from the City, Stories from the Sea - PJ Harvey (2000)

"Stories from the City, Stories from the Sea" to piąty studyjny album brytyjskiej artystki PJ Harvey, który trafił do sprzedaży w 2000 roku. Zdjęcie zamieszczone na okładce zostało zrobione wieczorem na Times Square w Nowym Jorku. Na fotografii artystka przechodzi dokładnie przez ulicę 7th Avenue.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Physical Graffiti - Led Zeppelin (1975)

"Physical Graffiti" to podwójny oraz szósty studyjny krążek brytyjskiej legendy rocka - grupy Led Zeppelin. Album został wydany 24 lutego 1975 roku i był pierwszym wydawnictwem, które ukazało się po szyldem wytwórni należącej do zespołu - Swan Song Records. Budynki widniejące na okładce krążka znajdują się ulicy St Mark's Place w Nowym Jorku i do dzisiaj wyglądają prawie tak samo jak w latach 70. XX w.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Animals - Pink Floyd (1977)

"Animals" to dziesiąty album studyjny grupy Pink Floyd, który został wydany 1977 roku. Pomysłodawcą zdjęcia, które miało trafić na okładkę płyty, był sam Roger Waters. Fotografia, która znalazła się na krążku "Animals" przedstawia londyńską Elektrownię Battersea i unoszącą się nad nią różową świnię, która stała się symbolem Pink Floyd. Sesja zdjęciowa trwała dwa dni i zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ dmuchana świnia zerwała się i odleciała zanim zrobiono pożądane przez zespół zdjęcie. Wtedy też Waters zdecydował się na fotomontaż, który składał się z dwóch różnych fotografii.

Pierwszym pomysłodawcą projektu okładki płyty "Animals" był Storm Thorgerson, który był autorem wielu prac rysunkowych umieszczanych na albumach grupy. Jego koncept nie spodobał się jednak członkom zespołu i został przez nich odrzucony.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Paul's Boutique - Beastie Boys (1989)

"Paul's Boutique" to drugi studyjny album hip-hopowego zespołu Beastie Boys, który ujrzał światło dzienne w 1989 roku. Fotografia na okładce płyty przedstawia sklep z ubraniami mieszczący się na rogu ulic Ludlow i Rivington w Nowym Jorku.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Willy and the Poor Boys - Creedence Clearwater Revival (1969)

"Willy and the Poor Boys" to czwarty album amerykańskiej grupy Creedence Clearwater Revival, który ukazał się na rynku w 1969 roku. Na okładce płyty znajduje się sklep Fish Kee Market umiejscowiony na ulicy Hollis Street w Oakland, w stanie Kalifornia.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

The Marshall Mathers LP - Eminem (2000)

"The Marshall Mathers LP" to trzeci krążek należący do amerykańskiego rapera Eminema. Wydawnictwo był najszybciej sprzedającym się albumem z muzyką rap i najchętniej kupowaną płytą solowego artysty w pierwszym tygodniu od momentu wydania. Na okładce przedstawiony został dom Eminema z czasów dzieciństwa, który mieścił się pod adresem 19946 Dresden w Detroit. Budynek został jednak zdewastowany po pożarze, który miał miejsce w 2013 roku.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Late for the Sky - Jackson Browne (1974)

"Late for the Sky" to trzeci album studyjny Jacksona Browne'a, który ujrzał światło dzienne w 1974 roku. Tytułowy utwór pochodzący z tego krążka został wykorzystany w 1976 roku w filmie "Taksówkarz" w reżyserii Martina Scorses. Okładka albumu została natomiast zainspirowana serią obrazów zatytułowanych "L'Empire des Lumieres" (1954) należących do belgijskiego malarza surrealistycznego René Magritte.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Original Pirate Material - The Streets (2002)

"Original Pirate Material" to debiutancki album studyjny angielskiego rapera The Streets, który trafił do sprzedaży 25 maja 2002 roku. Autorem zdjęcia na okładce krążka jest niemiecki fotograf - Rut Blees Luxemburg. Wieżowiec widniejący na obwolucie "Original Pirate Material" to Kestrel House na City Road w Londynie.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Moving Pictures - Rush (1981)

"Moving Pictures" to ósmy studyjny album kanadyjskiej grupy Rush, który ukazał się na rynku w 1981 roku. Okładka albumu przedstawia budynek parlamentu Ontario, który znajduje się w centrum Toronto na terenie Queens's Park. Budynek został zbudowany 1892 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków tej metropolii ze względu na neoromańską konstrukcję i różowy piaskowiec.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

The Freewheelin' Bob Dylan - Bob Dylan (1963)

"The Freewheelin' Bob Dylan" to drugi album Boba Dylana, który ukazał się w 1963 roku. Na wydawnictwie znalazły się jedne z najsłynniejszych utworów artysty, takie jak "Blowin' in the Wind", "A Hard Rain's a-Gonna Fall" i "Masters of War". Zdjęcie zamieszczone na okładce zostało zrobione w 1963 roku i przedstawia 22-letniego Boba Dylana spacerującego razem ze swoją dziewczyną, Suze Rotolo, po ulicy Jones Street West Village w Nowym Jorku.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps

Abbey Road - The Beatles (1969)

"Abbey Road" to jedenasty album studyjny brytyjskiej grupy The Beatles, który ujrzał światło dzienne 26 września 1969 roku. Jest to ostatnia wspólnie nagrana płyta zespołu, wydana jako przedostatnia, przed krążkiem "Let It Be". Z początku planowano, aby album nosił tytuł "Everest", a na okładce miało znajdować się zdjęcie Beatlesów w Himalajach. Pomysł ten nie został jednak zrealizowany, a nazwa została zmieniona na "Abbey Road".

Zdjęcie na okładkę albumu "Abbey Road" zrobiono na ulicy podczas przerwy w nagrywaniu. Nikt nie spodziewał się wtedy, że ta spontaniczna fotografia stanie się jedną z najsłynniejszych i najczęściej imitowanych okładek w historii rocka. Fotografia przyczyniła się do tego, że to konkretne przejście na pasach przy ulicy Abbey Road jest obecnie popularną atrakcją turystyczną. Codziennie można zobaczyć tutaj turystów pozujących do zdjęcia w charakterystycznym ustawieniu, jak na okładce płyty.

Zdjęcie: Okładka płyty/Street View - Google Maps


Podobne artykuły

Komentarze do Zakątki muzyki na Google Street View

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Lumberseksualizm, czyli najpopularniejsze brody w muzyce

13 marzec 2015

Zdjęcie: luispintodesign.com

W ostatnim czasie temat dotyczący ery lumberseksualnych mężczyzn powraca w mediach jak ...

Stamp pomoże Ci przenieść playlisty ze Spotify do Apple Music

9 lipiec 2015

Stamp pomoże Ci przenieść playlisty ze Spotify do Apple Music

Bartosz Hernas stworzył aplikację umożliwiającą bezbolesną przeprowadzkę ze Spotify...

Ze sceny na mównicę

16 wrzesień 2015

Ze sceny na mównicę

Wybory parlamentarne w Polsce zbliżają się wielkimi krokami, a za wielką wodą Ameryka...

Zobaczyć dźwięk

17 grudzień 2014

Zdjęcie: nigelstanford.com

Żyjemy zamknięci w świecie pięciu zmysłów jakimi obdarzyła nas natura. Dzięki nim ...

Marshall prezentuje Kilburn - swój pierwszy przenośny głośnik

15 maj 2015

Zdjęcie: www.marshallheadphones.com

Marshall Headphones razem z Marshall Amplification zaprezentowali pierwszy przenośny, akt...

Załóż swój zespół z Rock Band 4

6 marzec 2015

Zdjęcie: madcatz.com

Nie każdy ma czas oraz talent do nauki gry na instrumencie, ale dużo osób chciałoby sp...

Piosenki z drugiej ręki cz.2

7 listopad 2014

Zdjęcie: newmediarockstars.com

Przeczytajcie drugą część i poznajcie pozostałe covery, które na zawsze odmieniły ...

Przekroczyć granice

19 styczeń 2015

Zdjęcie: evelyn.co.uk

Wielokrotnie każdy z nas musiał przekroczyć granicę własnej wytrzymałości oraz walc...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały