Coldplay upamiętnia ofiary ataków w Paryżu

U2, Coldplay, Madonna i inni złożyli hołd ofiarom, które zginęły w zamachach terrorystycznych w stolicy Francji.

13 listopada zapisze się w pamięci Francuzów i Europejczyków jako krwawy piątek. Zamachy terrorystyczne, które tego dnia miały miejsce w Paryżu, na zawsze odmienią świadomość mieszkańców Starego Kontynentu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce m.in. w sali koncertowej Bataclan, gdzie grała grupa Eagles of Death Metal,  wpłyną także na świat muzyki oraz organizację imprez masowych. Zmiany te można dostrzec już teraz, kiedy wielu muzyków odwołuje swoje koncerty w Europie.

Wielu artystów, Polskich i zagranicznych, solidaryzuje się także z rodzinami ofiar, które straciły swoich najbliższych w atakach terrorystycznych w Paryżu. Takim przykładem może być m.in. brytyjska grupa Coldplay, która odwołała streaming swojego występu w Los Angeles poprzez serwis TIDAL i radio KROQ. Chris Martin z kolegami zdecydowali się natomiast zagrać krótki koncert składający się ze starszych utworów zespołu. Występ rozpoczął się natomiast od pacyfistycznego hymnu "Imagine" autorstwa John'a Lennon'a, który w tym czasie brzmi szczególnie wymownie.

Po legendarną kompozycję ex-Beatlesa sięgnął również pianista, Davide Martello, który przed klubem Bataclan, w którym zginęło najwięcej osób, wykonał na pianinie utwór "Imagine". Nie jest to jednak jego pierwszy występ zaangażowany społecznie, ponieważ muzyk już wcześniej grał w miejscach naznaczonych tragedią. Davide Martello uczcił w ten sposób m.in. pamięć ofiar ataku na redakcję magazynu "Charlie Hebdo" oraz wspierał protestujących w Turcji grając pianinie na placu Taksim Meydanı w Stambule. 

Hołd ofiarom, które zginęły w zamachach terrorystycznych w Paryżu, złożyli również członkowie zespołu U2, którzy aktualnie przebywają w stolicy Francji. Muzycy złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym osoby, które zostały brutalnie zabite w piątkowy wieczór. Wokalista irlandzkiej formacji, Bono, udzielił również wywiadu radiowego stacji RTÉ 2fm, gdzie odniósł się do tragicznych wydarzeń z 13 listopada.

Zamordowanych w atakach terrorystycznych w Paryżu wspomniała także Madonna, która 14 listopada grała koncert w Sztokholmie. Królowa popu, w trakcie trwania swojego występu, złożyła hołd ofiarom dedykując im piosenkę "Like a Prayer".

Do sieci trafiło również nagranie z tragicznego koncertu grupy Eagles of Death Metal. Jednemu z fanów zespołu udało się zarejestrować moment, w którym na sali rozległy się strzały z karabinów maszynowych. Wśród ofiar, które zginęły w sali Bataclan znaleźli się m.in. dziennikarz muzyczny francuskiego "Les Inrockuptibles", Guillaume B. Decherf, producent wytwórni Mercury Records, Thomas Ayad. W klubie został również zamordowany Nick Alexander, który był odpowiedzialny za sprzedaż gadżetów związanych z zespołem Eagles of Death Metal. Współpracował on także z Alice in Chains, Billy Talent oraz The Black Keys.

W sieci ruszyły również dwie akcje związane z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Pierwsza z nich, "Eagles Of Death Metal For No.1", została zainicjowana przez fanów grupy Eagles of Death Metal. Ma ona na celu wprowadzenie utworu "Save A Prayer" na pierwsze miejsce zestawienia najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii, UK Singles Chart. Utwór w oryginale wykonywany był przez zespół Duran Duran, a grupa Eagles of Death Metal nagrała cover tego kawałka na albumie "Zipper Down", który ukazał się na rynku 2 października 2015 roku i jest czwartą płytą na koncie amerykańskiej formacji.

Kolejna akcja została zainicjowana w celu wsparcia rodziny zmarłego Nicka Alexandra. W tym celu, w serwisie gofund.me, powstała strona, gdzie każdy może dołączyć się do zbiórki pieniędzy, które zostaną przekazane najbliższym Nicka Alexandra.

W zamachach, które miały miejsce 13 listopada w 2005 roku w Paryżu, zginęły łącznie 132 osoby. W klubie Bataclan śmierć poniosło natomiast 118 osób. Tragiczne wydarzenia zmusiły grupę Eagles of Death Metal do odwołania trasy koncertowej, w tym występ w Katowicach. Ze względów bezpieczeństwa oraz na znak solidarności z Francuzami swoje koncerty odwołały także zespoły Foo Fighters, Coldplay, Motorhead, Deftones, In Flames oraz U2. Wielu zagranicznych oraz polskich wykonawców oddała również hołd zabitym w atakach terrorystycznych.

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do swojej Muzykoteki U2, Bono, The Edge'a, Larry'ego Mullena, Adama ClaytonaColdplayChrisa MartinaWilla ChampionaJonny'ego BucklandaGuy'a Berrymana oraz innych wykonawców, których znajdziesz w Muzykopedii.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Najważniejsze utwory lat 80. XX wieku

12 grudzień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło si...

Xhail – nowy wymiar tworzenia muzyki

30 październik 2014

Zdjecie: xhail.com

Marzenie komponowania muzyki w czasie rzeczywistym, za pomocą nieograniczonych zasobów dźw...

Najważniejsze utwory w 2015 roku

19 styczeń 2016

Najważniejsze utwory w 2015 roku

Zeszły rok obfitował również w wiele utworów, które okupowały najwyższe miejsca na światow...

Beatlemania za Żelazną Kurtyną cz.1

29 wrzesień 2014

Zdjęcie: hallpic.com

Był rok 1991, kiedy w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zabrzmiała ostatnia nu...

Najważniejsze utwory lat 70. XX wieku

10 październik 2014

Zdjęcie: MTV

Led Zeppelin, John Lennon i Queen, to tylko niektórzy wykonawcy, którzy w latach 70. budow...

Reklama dźwignią handlu

4 sierpień 2014

Zdjęcie: Coca-Cola

Współczesny świat przepełniony jest reklamami telewizyjnymi, radiowymi i internetowymi. Ni...

Nadciągają czarne chmury?

30 czerwiec 2014

Zdjęcie: getyounity.com

Historia przemysłu fonograficznego przypomina sinusoidę, na której można odnotować jej lep...

Przeklęte 27 cz.2

6 marzec 2015

Zdjęcie: g-1.com

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o Klubie 27 oraz poznaj Klub 25. ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii