Stary Maneż zaprasza wszystkich fanów dobrego brzmienia na jesienną dawkę jazzowego grania.
Jesienią Stary Maneż zaserwuje sporą dawkę jazzu. Klub będzie gościć legendę światowej pianistyki jazzowej, wybitnego pianistę, znakomitego skrzypka i uznanego saksofonistę. Październikowy blok koncertów jazzowych rozpocznie Sławomir Jaskułke (16.10) - twórca głośnego "Chopin na 5 fortepianów", dzień później odbędzie się recital Mistrza Adama Makowicza, który wystąpi w towarzystwie Bałtyckiej Filharmonii Młodych. W kolejnym koncercie, Adam Bałdych z Helge Lien Trio (21.10) będą promować swój najnowszy album "Bridges", a Grzech Piotrowski (5.11) zagra utwory z płyty "One World" w towarzystwie tak zjawiskowych artystów jak Ruth Wilhelmine Meyer, Ghostman, czy grającego na patykach i kamieniach Terje Isungseta.
Sławek Jaskułke
16 października 2015 (piątek) o godz. 20:00 na scenie Starego Maneża w Gdańsku wystąpi wybitny polski pianista i jazzman Sławek Jaskułke. Występ artysty rozpocznie cykl koncertów jazzowych zaplanowanych na pierwsze tygodnie działalności klubu.
Sławek Jaskułke ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach, m.in. North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Padova Jazz Festival, Garana International Jazz Festival, Jazz Jamboree.
Artysta jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Był trzykrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk", zdobywając ją w kategorii "Jazzowy Album Roku" (Namysłowski "Assymetry" 2006).
Obecna twórczość Sławka Jaskułke skoncentrowana jest na muzycznych detalach. Po wielu latach muzycznych poszukiwań artysta doszedł do momentu, w którym ważna stała się dla niego cisza i spójna forma całości.
Wydana w zeszłym roku płyta Sławek Jaskułke - "Sea", to muzyczny obraz morza, oddający jego kolory, oblicza i głębię. Muzykę cechuje tu oszczędność środków, bogactwo treści i głębia nastroju.
"Album "Sea" to muzyka ilustracyjna, muzyka chwili, taki plastyczny obraz morza. Z natury nie jestem romantykiem, ale lubię piękno, subtelność i melodyjność w muzyce. Tutaj starałem się aby ta melodyjność pozostała surowa. W sensie estetycznym chodziło bardziej o uchwycenie nastroju i odcieni morza, niż o dosłowną ilustrację muzyczną...Dzisiaj wiem, że muzyka zawsze powinna być prawdziwa i naturalna, taka chyba jest ta płyta i to mi się w niej podoba."
Nowy album Sławka Jaskułke jest kontynuacją jego solowej twórczości fortepianowej, która w ostatnim czasie stanowi główny nurt muzycznych poszukiwań artysty.
Bilety (I Pula):
- 40 PLN miejsca nienumerowane
- 170-310 PLN - loże dla 5-osób
- 620 PLN - loża VIP dla 10-osób
Adam Bałdych & Helge Lien Trio
Znakomity skrzypek jazzowy, Adam Bałdych, wystąpi 21 października 2015 (środa) o godz. 20:00 wraz z norweskim Helge Lien Trio, promując najnowszy album "Bridges". Płyta nagrana Norwegami to już trzeci krążek polskiego muzyka nagrany dla prestiżowej wytwórni ACT Music.
Okrzyknięty w wieku 16 lat "cudownym dzieckiem" Adam Bałdych jest dziś jednym z najbardziej obiecujących improwizatorów młodego pokolenia. Od początku swojej kariery łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który otacza go i inspiruje. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.
"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.
Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 (najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym), plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wyróżniony
Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w kraju.
Nominowany do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.
Najnowszy projekt "BRIDGES" współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu.
"Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem stworzyć swoją nową płytę w towarzystwie Helge, Frode i Perr Oddvara, którzy są niezwykłymi artystami i nadali mojej muzyce cech swoich pięknych osobowości. Dziękuję im za to!".
"W hałaśliwym świecie, który mnie otacza, odkryłem ciszę jako lekarstwo. Balansując na granicy dźwięku, znalazłem nowe możliwości kreacji swojej muzyki. W takim stanie świadomości, mogłem sięgać w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos. Mówi się: są rzeczy o których można powiedzieć jedynie szeptem".
Bilety (I Pula):
- 45-60 PLN miejsca siedzące
- 190-260 PLN loża dla 5-osób
- 520 PLN loża dla 10-osób
Grzech Piotrowski
Inspiracja tradycją, folklorem, klasyką. Magiczne przestrzenie wykreowane dźwiękami saksofonu. To właśnie muzyka saksofonisty jazzowego, Grzecha Piotrowskiego, który w poszukiwaniu uniwersum sięga do źródeł muzyki świata. Artysta wystąpi w Gdańsku 5 listopada 2015 (czwartek) o godz. 20:00 w ramach trasy koncertowej najnowszej płyty "One World".
Grzech Piotrowski nie zwalnia tempa. Po premierach dwóch płyt "World Orchestry" (nominowanych do Fryderyków w 2012, 2013), wybrał się w podróż po świecie w poszukiwaniu nowych muzycznych inspiracji. Efektem jest album "One World", oraz współpraca z wokalistami z kilku kontynentów. Na płycie występują gościnnie m.in.: Sainkho Namtchylak (Tuva), Ruth Wilhelmine Meyer (Norwegia), Liz Rosa (Brazylia), Sadia Youssouf (Cabo Verde), Sebastian Karpiel - Bułecka, Ghostman, Classical Vocal Quartet, a także instrumentaliści: gitarzysta Bram Stadhouders (Holandia), altowiolista Larion Diakov (Rosja), kontrabasista Sebastian Wypych oraz Michał Barański, daf Robert Siwak, bęben huculski Maciej Kierzkowski. Grzech Piotrowski gra na saksofonach, duduku, flecie pasterskim, perkusjonaliach.
"One World" to swego rodzaju dziennik z podróży, gdzie saksofonem Piotrowski zapisał swoje emocje, wrażenia, doświadczenia. Na muzycznej drodze spotkał wspaniałych ludzi, którzy dali mu inspirację i których zaprosił do współtworzenia nowego projektu.
"To zapis mojej muzycznej drogi po świecie. Alter ego World Orchestry, jej przeciwległy biegun. Skupienie na najmniejszej możliwej formie - solo sax. Przygotowywałem się dwa lata do tego by być w stanie zagrać solo koncert. “One World" jest skupieniem na szczególe i realizacji mojej wizji kreacji muzyki bez oglądania się na to, jaka jest moda, jakie są oczekiwania z zewnątrz. Spokój, cisza, zaduma, refleksja, prostota, minimalizm, w końcu wyzwolenie emocji. Eksponuję barwę, dźwięk mojego instrumentu do granic kreując wszystkie przestrzenie saxofonem. Maluję dźwięko-obrazy, układam muzyczne tła i plany. Szumię, szepczę, naśladuję odgłosy przyrody, zwierząt, natury. Moi wspaniali goście oddali swym graniem pełnię skupienia zostawiając na taśmie już na zawsze ślad ich duszy uchwycony w muzyce pełnej magii i refleksji."
W Starym Maneżu Grzech Piotrowski wystąpi w składzie: Ruth Wilhelmine Meyer (Norwegia), Ghostman, Mateusz Szemraj, Sebastian Wypych, Terje Isungset (Norwegia).
Bilety (I Pula):
- 35-45 PLN miejsca siedzące
- 150-200 PLN loża dla 5-osób
- 400 PLN loża dla 10-osób
Adam Makowicz
Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista oraz filantrop - Adam Makowicz zagra w Gdańskim klubie w niedzielę 17 października 2015 roku (sobota) o godz. 19:30. Występ artysty poprzedzą otwarte warsztaty jazzowe, które odbędą się 16 października o godz. 14:00 (wymagane potwierdzenie udziału u organizatora).
Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.
Adam Makowicz został muzykiem jazzowym na przekór rodzicom, nauczycielom i krzewicielom jedynie słusznej politycznej doktryny, dzięki czemu został pierwszym polskim pianistą, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych - ojczyźnie jazzu. Jest wybitnym instrumentalistą i improwizatorem, zapraszanym w roli solisty przez najlepsze orkiestry świata: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony, Filharmonię Narodową i występującym w najsłynniejszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach - Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Berliner Philharmonie.
W roku 2008 roku został zaliczony w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. Rok później otrzymał Złoty Krzyż Gloria Artis, najwyższe państwowe odznaczenie za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Niezależnie od tego wielokrotnie wygrywał plebiscyty na najlepszego pianistę i muzyka jazzowego (Jazz Forum). W 2011 roku reżyser Ignacy Szczepański nakręcił o nim godzinny film dokumentalny "Trzeba uderzać we właściwe klawisze", w którym wypowiadają się m.in.: Tomasz Stańko, Ryszard Horowitz, Jaymz Bee, Edward Gajdel, Jeremy Darby i Marek Strasz.
Adam Makowicz w swym przebogatym repertuarze ma zarówno standardy jazzowe, jak i autorskie interpretacje klasyki - nikt tak jak on nie potrafi grać Chopina na jazzowo. Grywa utwory George’a Gershwina (m.in. Rhapsody In Blue), Isaiah Berlina, Jerome Kerna, Cole Portera oraz kompozycje własne, utwory kameralne i muzykę filmową.
Dwudniowe spotkania z Makowiczem zaplanowane na 16 i 17 października rozpoczną otwarte warsztaty jazzowe w piątek o godz. 14:00. Natomiast w sobotę o godz. 19:30 odbędzie się recital artysty. Wybrane utwory jazzman wykona z towarzyszeniem Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Po koncercie planowane jest spotkanie z mistrzem oraz projekcja filmu "Trzeba uderzać we właściwe klawisze".
Bilety:
- 60 PLN miejsca nienumerowane
- od 250 PLN - loże
Przedsprzedaż do 14.09.2015
- 50 PLN miejsca nienumerowane
- od 210 PLN - loże 5-os
- 720 PLN - loża VIP 10-os
Informacja o dostępności biletów na stronie Starego Maneżu.
Zdjęcia: Materiały prasowe