Stany Zjednoczone to jedno z tych państw na mapie muzycznego świata, które może poszczycić się wieloma legendarnymi zespołami metalowymi. Na przestrzeni lat ukształtowały one brzmienie tego gatunku i stały się inspiracją dla innych grup muzycznych.

Większość amerykańskich grup metalowych rozpoczynało swoją działalność w latach 80. ubiegłego stulecia. Kolejne dziesięciolecie przyniosło im natomiast największy triumf w postaci albumów, które na zawsze zapisały się na kartach muzycznej historii i do dzisiaj stanowią źródło inspiracji dla wielu innych grup muzycznych.

Jednym z najważniejszych elementów tworzących amerykańską scenę metalową jest bez wątpienia tzw. Wielka Czwórka thrash metalu, którą tworzą takie grupy jak Metallica, Slayer, Anthrax i Megadeth. Na rynku muzycznym nie zabrakło także innych zespołów, które ukształtowały i odmieniły brzmienie różnorodnej muzyki metalowej.

Lamb of God

Zespół Lamb of God, wcześniej znany jako Burn The Priest to amerykańska grupa heavymetalowa pochodzący z Richmond w stanie Wirginia. Formacja powstała w 1990 roku z inicjatywy Marka Mortona, Chrisa Adlera i Johna Campbella.

Zespół Lamb of God zaliczany jest do nurtu określanego mianem New Wave of American Heavy Metal. Styl grupy opiera się głównie na połączeniu takich gatunków jak metalcore oraz thrash metal, z pewnym wpływem death metalu. Muzykę zespołu Lamb of God charakteryzuje szybka i techniczna gra oraz tłumione riffy i niestandardowa budowa piosenek. Teksty zespołu dotyczą zazwyczaj szeroko pojętej polityki, kapitalizmu ("As the Palaces Burn", "Vigil"), amerykańskiej historii ("In Defense of Our Good Name"), wojny ("Ashes of the Wake"), religii ("Ruin"), używek ("11th Hour", "Pariah") oraz innych tematów.

Slipknot

Slipknot to amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza heavy, nu, death i metalu alternatywnego. Grupa powstała w 1995 roku w Des Moines z inicjatywy Shawna Crahana i Andersa Colsefniego. Zespół na tle innych formacji wyróżnia się wizerunkiem, który opiera się na charakterystycznych maskach noszonych przez wszystkich członków grupy.  Przez wiele lat, bo aż do 2010 roku, zespół tworzył niezmiennie dziewięcioosobowy skład.

Slipknot na rynku muzycznym zadebiutował w 1999 roku albumem zatytułowanym "Slipknot". Kolejne płyty przynosiły grupie jeszcze większą popularność i przyciągały coraz większą rzesze oddanych fanów. Ostatni album studyjny zespołu zatytułowany ".5: The Gray Chapter" ukazał się w 2014 roku. Na płycie pojawił się nowy gitarzysta basowy zespołu, Alessandro "Vman" Venturella,  i perkusista - Jay Weinberg.

Członkowie zespołu występują także w innych zespołach. Wokalista Corey Taylor oraz gitarzysta James Root są członkami grupy Stone Sour, Sid Wilson prowadzi karierę solową jako DJ Starscream, natomiast Shawn Crahan jest liderem zespołu Dirty Little Rabbits.

Tool

Tool to amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Zespół został założony w 1990 roku w Los Angeles przez wokalistę Maynarda Jamesa Keenana, gitarzystę Adama Jonesa, basistę Paula d'Amoura i perkusistę Danny'ego Careya.

Debiutancki krążek zespołu Tool zatytułowany "Undertow" ujrzał światło dzienne w 1993 roku. Od tego czasu grupa dała szereg koncertów na całym świecie i uczestniczyła w licznych festiwalach muzycznych, takich jak np. Lollapalooza, Coachella, Download Festival, Roskilde, Big Day Out oraz Bonnaroo. Zespół został również wielokrotnie nagrodzony w plebiscytach muzyki heavy metalowej i trzykrotnie otrzymał nagrodę amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy.

Od czasu debiutu w 1993 roku zespół Tool nagrał 4 płyty, a ostatnia z nich zatytułowana "10,000 Days" ukazała się w 2006 roku. W samych Stanach Zjednoczonych grupa sprzedała blisko 11 mln egzemplarzy płyt. 

Slayer

Slayer to amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Zespół powstał w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles) z inicjatywy gitarzysty Kerry'ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave'a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już na początku działalności muzycy wykształcili swój własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Wieloletnim współpracownikiem grupy był producent muzyczny Rick Rubin współpracujący również z takimi zespołami jak Beastie Boys, LL Cool J, Danzig, Metallica, czy System of a Down. 

W 1983 roku na rynku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany "Show No Mercy" i od tego czasu zespół nagrał łącznie 10 krążków studyjnych. Cztery z dziesięciu płyt zespołu zyskało w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty. Slayer, wraz z grupami Metallica, Anthrax i Megadeth zaliczany jest do tzw. "Wielkiej Czwórki" thrash metalu, wywierając wpływ i inspiracje dla przyszłych wykonawców nurtu, takich jak Chimaira, Mnemic czy Vader.

Megadeth

Megadeth to amerykańska grupa muzyczna założona w kwietniu 1983 roku w Los Angeles w Kalifornii. Zespół powstał z inicjatywy Dave'a Mustaine'a i Dave'a Ellefsona. Nazwa zespołu to fonetyczne brzmienie angielskiego (megadeath) określenia hipotetycznej jednostki miar, oznaczającej liczbę miliona osób, które zginęłyby w wyniku eksplozji nuklearnej. Grupa obok takich zespołów jak Metallica, Slayer i Anthrax zaliczana jest do wielkiej czwórki thrash metalu.

Muzykę grupy Megadeth charakteryzują dynamiczne kompozycje z bardzo szybkimi i agresywnymi gitarowymi riffami oraz rozpoznawalny śpiew wokalisty - Dave'a Mustaine'a.

Zespół Megadeth zadebiutował na rynku w 1985 roku albumem zatytułowanym "Killing Is My Business... and Business Is Good!" i nagrał łącznie 14 płyt. Ostatni krążek grupy "Super Collider" ukazał się na rynku w 2013 roku. Od momentu debiutu zespół Megadeth sprzedał ponad 38 milionów albumów na całym świecie, zdobywając sześć platynowych płyt i siedem nominacji do nagród Grammy. 

Metallica

Metallica to amerykański zespół założony w 1981 roku. Grupę utworzył Lars Ulrich oraz James Hetfield. Obecnie w zespole występuje także Kirk Hammett oraz Robert Trujillo. Wcześniej do grupy należał również Dave Mustaine, Ron McGovney, Cliff Burton i Jason Newsted. Zespół przez długi czas współpracował także z producentem Bobem Rockiem, który wyprodukował ich wszystkie albumy od 1990-2003 roku. Był on także tymczasowym basistą po odejściu Jasona Newsteda.

Zespół Metallica zaliczany jest do tzw. wielkiej czwórki thrash metalu. Należą do niej także Slayer, Megadeth i Anthrax. Grupa w znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji tego gatunku. Według krytyków, trzeci album zespołu zatytułowany "Master of Puppets" z 1986 roku, uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych thrash metalowych płyt. Grupa osiągnęła jednak znaczny sukces komercyjny dopiero kiedy wydała swój piątym album "Metallica (The Black Album)" z 1991 roku. Płyta ta zadebiutował jako numer jeden na liście Billboard 200.

Pantera

Pantera to zespół metalowy założony w 1981 roku w Dallas w Teksasie, w USA. Formacja była jednym z najważniejszych zespołów metalowych lat 90. i wywarła wpływ na takie zespoły jak Machine Head, KoRn, Mudvayne i inne. Twórczość grupy oscylowała głównie wokół takich stylów muzycznych jak thrash i heavy metal.

Do grupy należał m.in. jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych - Dimebag Darrell. W 2003 roku, po rozpadzie zespołu, muzyk razem z bratem występującym pod pseudonimem Vinnie Paul, utworzył formację Damageplan.

W 2004 roku karierę muzyka przerwał tragiczny wypadek, który wydarzył się 8 grudnia w trakcie koncertu grupy Damageplan w Columbus. To właśnie tego dnia Dimebag Darrell został zabity z rąk zamachowca-psychopaty - Nathana Gale'a. Oprócz gitarzysty zginęli także Jeff "Mayhem" Thompson (ochroniarz), Erin Halk (pracownik klubu) oraz Nathan Bray (23-letni fan zespołu, który próbował reanimować Thompsona i Darrella). Mordercę zastrzelił na scenie policjant - James Niggemeyer.

Machine Head

Machine Head to amerykańska grupa muzyczna. Zespół został założonyna początku lat 90. w Oakland, w Kalifornii, z inicjatywy Robba Flynna i Adama Duce'a. Twórczość formacji oscyluje głównie wokół takich stylów muzycznych jak groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.

Debiutancki krążek zespołu zatytułowany "Burn My Eyes" ukazał się na rynku w 1994 roku i odniósł spory sukces przede wszystkim w Europie. Kolejne albumy grupy, takie jak "The More Things Change…", "The Burning Red", "Supercharger", "Through the Ashes of Empires", "The Blackening", "Unto the Locust" przyniosły muzykom rozgłos na całym świecie.

W ubiegłym roku premierę miało kolejne studyjne wydawnictwo zespołu zatytułowane "Bloodstone & Diamonds", które było ósmym krążkiem na koncie ekipy Robba Flynna. Najnowsza płyta grupy Machine Head zachwyciła recenzentów i fanów grupy na całym świecie.

System Of A Down

System of a Down to amerykański zespół założony w 1994 roku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Nazwa grupy powstała od poematu zatytułowanego "Victims of a Down" napisanego przez Darona Malakiana. Członkami zespołu są muzycy pochodzenia ormiańskiego: Serj Tankian (śpiew, instrumenty klawiszowe), Daron Malakian (śpiew, gitara), Shavo Odadjian (gitara basowa, śpiew) i John Dolmayan (perkusja). System of a Down wykonuje szeroko pojętą muzykę rockową i metalową, którą sam określa mianem SOIL.

W 1998 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią American Records należącą do Rick Rubin Ricka. Owocem współpracy był debiutancki album studyjny zatytułowany "System of a Down". W 1998 roku muzycy z System of a Down wyruszyli również w trasę koncertową ze Slayerem i odwiedzili m.in. Polskę, gdzie grupa została wygwizdana przez publiczność. Nie wpłynęło to jednak na popularność zespołu w naszym kraju, ponieważ System of a Down ma aktualnie wielu fanów w Polsce.

Anthrax

Anthrax to amerykański zespół metalowy założony w Nowym Jorku w 1981 roku, z inicjatywy Scotta "Not" Iana (gitara) i Dana Lilkera (gitara). Grupa obok takich zespołów jak Metallica, Slayer i Megadeth zaliczana jest do wielkiej czwórki thrash metalu.

Zespół Anthrax zadebiutował na rynku muzycznym w 1984 albumem studyjnym "Fistful of Metal". Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków oraz fanów grupy. Sukces pierwszego krążka pozwolił muzykom na dalsze kształtowanie własnego brzmienia i na kontynuację kariery muzycznej.

Od czasu utworzenia zespołu Anthrax w szeregach grupy następowały liczne zmiany personalne i wielokrotnie wieszczono rozpad amerykańskiej formacji. Muzycy nie poddają się jednak opinii publicznej i od 1981 roku wydali łącznie 10 albumów studyjnych. Ostatnim krążkiem na koncie grupy jest płyta zatytułowana "Worship Music", która ujrzała światło dzienne w 2011 roku.

Death

Death to amerykańska grupa muzyczna, jeden z prekursorów gatunku death metal. Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Chucka Schuldinera, pod nazwą Mantas. Zespół został rozwiązany w 2001 roku wraz ze śmiercią Schuldinera w grudniu tego samego roku.

W 1987 roku zespół zadebiutował płytą zatytułowaną "Scream Bloody Gore". Do zakończenia działalności w 2001 roku zespół wydał łącznie 7 albumów studyjnych, a ostatnim krążkiem na koncie zespołu było wydawnictwo "The Sound of Perseverance", które ukazało się na rynku w 1998 roku.

Historię grupy zakończyła śmierć frontmana zespołu Chucka Schuldinera, u którego w maju 1999 roku zdiagnozowano u nowotwór mózgu. Opieka medyczna została sfinansowana m.in. przez fanów zespołu Death oraz muzyków takich jak Dave Grohl, Ozzy Osbourne czy Scott Ian. Mimo długiej i kosztownej terapii muzyk zmarł 13 grudnia 2001 tuż po zarejestrowaniu ścieżek gitary elektrycznej na drugi studyjny album grupy Control Denied zatytułowany "When Machine And Man Collide".

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Album rodzinny cz.1

23 czerwiec 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Praca w zespole muzycznym nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Ciągłe przebywanie z tymi ...

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Najważniejsze albumy lat 90. XX wieku

28 listopad 2014

Lata 90. należały w głównej mierze do tzw. pokolenia X. Osoby, które dorastały w tym okres...

Algorytmy lubią muzykę

23 październik 2014

Zdjęcie: bgr.com

Żyjemy w świecie programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych, które mają nam ułatwić ...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.1

26 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Maska w wielu kulturach odgrywała najróżniejsze role. Często wykorzystywana w celach magic...

Załóż swój zespół z Rock Band 4

6 marzec 2015

Zdjęcie: madcatz.com

Nie każdy ma czas oraz talent do nauki gry na instrumencie, ale dużo osób chciałoby spróbo...

Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz. 2

20 marzec 2015

Zdjęcie: muettech.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałe ciekawostki ze świata muzyki. ...

Gitarzyści wszech czasów

13 luty 2015

Zdjęcie: npr.org

Gitara to chyba najczęściej wybierany instrument przez początkujących muzyków. Na przestrz...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016