George Michael Tribute

Rok 2016 nie był zbyt łaskawy dla sceny muzycznej. Wielu wielkich artystów pożegnaliśmy bezpowrotnie. Teraz do niechlubnego zestawienia dołączył kolejny wielki wokalista i ikona lat 80. i 90 - George Michael. Wielu fanów słuchając jego przebojów wraca pamięcią do minionych czasów i dzieciństwa. Powspominajmy zatem tego nietuzinkowego artystę w jego największych hitach.

"Last Christmas"

Piosenka, której status urósł do niemal obowiązkowej i tradycyjnej pozycji przypominanej przez wiele rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych podczas Świąt Bożego Narodzenia. Utwór został wydany w 1984 roku przez wytwórnię Epic Records. Oryginalnie napisany i wyprodukowany przez George'a Michaela był jednym z hitów duetu Wham!, który George Michael tworzył wspólnie z Andrew Ridgeleyem.

W wideoklipie wystąpili m.in. George Michael, Andrew Ridgeley, Pepsi & Shirlie, Martin Kemp (przyszły mąż Shirlie Holliman). Akcja klipu dzieje się w zimowej scenerii kurortu narciarskiego. W górskim domku, w którym mieszka grupa przyjaciół rozpoczynają się przygotowania do świąt bożonarodzeniowych, podczas których George flirtuje z dziewczyną Andrew. Teledysk kręcony był m.in. w Saas-Fee w Szwajcarii.

Jak zaskakujące potrafi być życie pokazuje śmierć artysty. George Michael, który stworzył ten świąteczny hit, odszedł w dniu Bożego Narodzenia...

George Michael - Last Christmas George Michael - Last Christmas

"Wake Me Up Before You Go-Go"

To kolejny hit duetu Wham!, którego nie sposób nie wspomnieć, gdyż stał się ich pierwszym największym przebojem. Napisany i wyprodukowany przez George'a Michaela został wydany jako singiel 14 maja 1984 roku, po czym znalazł się na albumie zatytułowanym "Make It Big".

Inspiracją dla Michaela do napisania piosenki była ponoć odręcznie napisana kartka przez jego partnera z zespołu, Andrew Ridgeley'a do jego rodziców. Andrew chciał napisać na niej: "wake me up before you go" (obudź mnie przed wyjazdem), ale przypadkowo dwa razy zapisał słowo "up", więc postanowił celowo dopisać podwójne "go".

Teledysk do piosenki został wyreżyserowany przez Andy Morahan i został nakręcony w Brixton Academy w południowym Londynie. Scenografia i ubiory zostały opracowane według projektu Katharine Hamnett. Zespół występuje w koszulkach z napisem "Choose life" (wybierz życie).

Singiel przez długi czas utrzymywał się na pierwszych miejscach wielu list przebojów, a klip często mogli oglądać również polscy widzowie, gdyż był często pokazywany za sprawą polskiej telewizji.

George Michael - Wake Me Up Before You Go-Go George Michael - Wake Me Up Before You Go-Go

"Careless Whisper"

Utwór, który również powstał za czasów świetności Wham! w 1984 roku, jako drugi singel z albumu "Make It Big". Genezą powstania utworu były czasy, kiedy George Michael pracował jako DJ w jednej z restauracji i jako bileter w kinie. 17-letni wówczas George jechał właśnie autobusem linii nr 32 do pracy. Kiedy podawał kierowcy pieniądze na bilet, w jego głowie pojawiła się słynna melodia, w piosence zagrana na saksofonie. Wspólnie z Andym dokończyli utwór, który 4 lata później stał się znakiem rozpoznawczym George'a Michaela zajmując pierwsze miejsca światowych list przebojów, takich jak UK Singles Chart czy Billboard Hot 100. Piosenka w całości jest śpiewana przez George’a Michaela, została więc wydana jako jego singel.

Teledysk został nakręcony w czerwcu 1984 roku w Miami oraz Coconut Grove i Watson Island. Przedstawia historię mężczyzny, którego żona (w jej roli zagrała Lisa Stahl) przyłapała go w jednoznacznej sytuacji z inną kobietą. Żona ucieka od niego, a on zostaje zupełnie sam. W końcowej scenie możemy zobaczyć Michaela wychylającego się z balkonu na ostatnim piętrze Towers Grove w Miami.

George Michael - Careless Whisper George Michael - Careless Whisper

"Father Figure"

Singel wydany w 1988 roku przez wytwórnię Columbia Records, pochodzący z pierwszego, debiutanckiego albumu piosenkarza, który znalazł się na albumie zatytułowanym "Faith". Teledysk do utworu przedstawia burzliwy związek pomiędzy taksówkarzem (George Michael) i modelką (Tania Coleridge). George Michael i Andy Morahan zdobyli za ten klip wyróżnienie MTV Video Music Award for Best Direction w 1988 roku.

"Father Figure" stał się hitem nr 1 w Stanach Zjednoczonych.

George Michael - Father Figure George Michael - Father Figure

"One More Try"

To czwarty singel, promujący debiutancki album George’a Michaela "Faith". Wydany 11 kwietnia 1988 roku, stał się trzecim numerem jeden na amerykańskiej liście przebojów, pochodzącym z tego albumu.

Słowa piosenki opowiadają o młodym mężczyźnie, który zraniony w poprzednim związku ma obawy, czy wejść w nowy. Trwający niemal 6 minut utwór "One More Try" jest typową balladą miłosną i zarazem jednym z najbardziej ulubionych hitów fanów na koncertach.

George Michael - One More Try George Michael - One More Try

"Freedom! '90"

Jest trzecim singlem z płyty "Listen Without Prejudice Vol. 1", który zajmując ósme miejsce w notowaniach w Stanach Zjednoczonych, również zyskał status hitu. Wydany został 30 października 1990 roku przez wytwórnię Columbia Records. Zadaniem widniejącej w tytule utworu końcówki "’90" jest odróżnienie go od singla o tytule "Freedom" z repertuaru duetu Wham!.

Słowa piosenki odnoszą się do ostatnich sukcesów George’a Michaela jeszcze z czasów duetu, pokazując jednocześnie artystę jako zupełnie nowego człowieka, z bardziej cynicznym nastawieniem do branży muzycznej niż wcześniej. 

Znużony rozgłosem piosenkarz oświadczył, że nie wystąpi więcej przed kamerą i nie pojawił się na żadnym teledysku ze swojego nowego albumu. Zamiast tego w teledysku do "Freedom! '90" wystąpiło pięć supermodelek z okładki brytyjskiej edycji Vogue’a: Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Christy Turlington oraz najlepsi modele: John Pearson, Mario Sorrenti, Peter Formby i Todo Segalla.

W teledysku możemy zobaczyć jak palą się przedmioty nawiązujące do wizerunku artysty z teledysku do utworu "Faith" z 1987 roku, jak skórzana kurtka, gitara oraz wybuchająca szafa grająca. Każde wyśpiewane słowo "Freedom", któremu towarzyszy niszczenie reliktów przeszłości sugeruje uwolnienie się od nich i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

George Michael - Freedom! '90 George Michael - Freedom! '90

"Don't Let The Sun Go Down On Me"

Wprawdzie utwór pochodzi z repertuaru Eltona Johna, który został przez niego nagrany w 1974 roku i jako singiel zdobył drugie miejsce na liście Billboard Hot 100 Chart i 16 w UK Singles Chart. Jednak dopiero w 1991 roku pobił swój wcześniejszy sukces, jako piosenka zaśpiewana w wersji na żywo w duecie z Georgem Michaelem, osiągając pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii i USA. Wpływy z utworu zostały podzielone pomiędzy 10 różnych organizacji charytatywnych działających w obszarach pomocy dla dzieci, zwalczania AIDS i wspierania edukacji.

Teledysk do singla, który wyreżyserował Andy Morahan, wykorzystuje materiał filmowy z koncertu na żywo, który odbył się Chicago w obecności 70.000 fanów.

Elton John & George Michael - Don't Let The Sun Go Down On Me Elton John & George Michael - Don't Let The Sun Go Down On Me

"Faith"

Singiel pochodzi z debiutanckiego albumu artysty o takim samym tytule. Wydany w 1987 roku został numerem jeden w Stanach Zjednoczonych, a według magazynu Billboard, był jedynym z najlepiej sprzedających się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Utwór został wykorzystany również w filmie "Gorzkie gody" w reżyserii Romana Polańskiego.

Oficjalny teledysk do piosenki wyreżyserował Andy Morahan, który przedstawia Michaela ubranego w parę niebieskich dżinsów od Levis’a, w kowbojskich butach, grającego na gitarze, który ma być uosobieniem męskiej seksualności podkreślając wybrane części ciała artysty.

George Michael - Faith George Michael - Faith

"A Different Corner"

Piosenka napisana i wykonywana przez George'a Michaela, została wydana przez wytwórnię Epic Records. W momencie premiery w kwietniu 1986 roku, George Michael był nadal członkiem duetu Wham!, dlatego piosenka znalazła się na albumie duetu zatytułowanym "Music from the Edge of Heaven", który został wydany tylko w Japonii i Ameryce Północnej, a także na końcowym albumie kompilacyjnym wydanym na całym świecie. Piosenka została również zremiksowana na płycie George’a Michaela zatytułowanej "Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael", w której pominięto grę na gitarze i refren z chórkiem w wykonaniu Andrew Ridgeleya.

George Michael - A Different Corner George Michael - A Different Corner

"Fastlove"

Kompozycja pochodzi z trzeciego studyjnego albumu Michaela zatytułowanego "Older" z 1996 roku. Singiel został wydany przez Virgin Records w Wielkiej Brytanii i Dreamworks Records w Stanach Zjednoczonych.

Piosenka zajęła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie utrzymywała się przez trzy tygodnie. Również w Australii i we Włoszech uplasowała się na pierwszej pozycji. W Stanach Zjednoczonych "Fastlove" zadebiutował na 8 miejscu.

Teledysk do utworu pokazuje kobiety i mężczyzn przedstawionych w różnych postawach emocjonalnych i seksualnych. W pewnym momencie wideoklipu jeden z aktorów przez krótką chwilę ma na sobie słuchawki ze słowem "FONY" w stylu logo firmy Sony, jest to dyskretne odniesienie do sporu artysty z tym właśnie koncernem.

George Michael - Fastlove George Michael - Fastlove

"Outside"

Singiel wydany przez Epic Records w 1998 roku, pochodzący z albumu "Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael". Jest pierwszym utworem George Michaela po skandalu, w którym Michael został aresztowany przez policjanta za tzw. lubieżne obnażanie w publicznej toalecie na terenie Will Rogers Memorial Park w Beverly Hills. Artysta tym samym został zmuszony do publicznego ujawnienia swojego homoseksualizmu. Marcelo Rodriguez, który aresztował piosenkarza, założył sprawę o moralne zadość uczynienie w kalifornijskim sądzie, żądając od artysty 10 mln dolarów odszkodowania. Sąd umorzył sprawę, ale sąd apelacyjny kazał ponownie ją rozpatrzyć w dniu 3 grudnia 2002 roku. Ostatecznie sąd orzekł, że agent Rodriguez, jako funkcjonariusz publiczny, nie ma podstawy do uzyskania takiego odszkodowania.

W wideoklipie nie mogło się oczywiście obejść bez nawiązania do zaistniałej sytuacji w satyryczny sposób. W teledysku możemy zobaczyć m.in. pisuary na wzór kuli disco i całujących się policjantów, a wystąpiły w nim m.in. gwiazdy porno jak Brittany Andrews i Rebecca Lord oraz modelki Melissa Keller i Jeanne Carmen. Całość wyreżyserował Vaughan Arnell.

George Michael - Outside George Michael - Outside


Komentarze do George Michael i jego największe przeboje

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Stamp pomoże Ci przenieść playlisty ze Spotify do Apple Music

9 lipiec 2015

Stamp pomoże Ci przenieść playlisty ze Spotify do Apple Music

Bartosz Hernas stworzył aplikację umożliwiającą bezbolesną przeprowadzkę ze Spotify...

Świąteczne przeboje wszech czasów

26 grudzień 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym ś...

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Asus Essence - esensja dźwięku

5 listopad 2014

ASUS Essence

Seria cyfrowych przetworników dźwięku i wzmacniaczy słuchawkowych ASUS Essence, jako k...

Najważniejsze albumy lat 60. XX wieku

26 wrzesień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 60 XX wieku były szczególnie ważnym okresem w rozwoju muzyki popularnej. W tym cza...

Jak brzmi kampania wyborcza?

9 marzec 2015

Zdjęcie: huffingtonpost.co.uk

Już od pewnego czasu można zauważyć, że walka o fotel prezydenta zaczęła się na ...

Amplifi Remote 2.0 dostępny dla systemu Android

31 październik 2014

Zdjęcie: line6.com

Firma LINE 6 udostępniła nową wersję aplikacji dla wszystkich osób korzystających z...

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie s...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały