Martin Logan, światowy lider w technologii głośników elektrostatycznych, zapowiada kolejny etap swojej podróży poprzez świat dźwięków, przedstawiając flagowy model zestawów głośnikowych Neolith.
Neolith to nowa generacja głośników będąca owocem trzyletniej pracy nad projektem. Jest połączeniem innowacyjności legendarnego modelu Martin Logan - Statement Evolution 2 z prostotą serii Monolith. Neolith to kolejny, technologiczny krok naprzód.
Nazwę Neolith Martin Logan zaproponował podobno opierając ją na erze neolitu. Okres neolitu był przełomowym momentem dla ludzkiej cywilizacji. To czas, kiedy człowiek wyszedł z cienia ignorancji, stworzył narzędzia i rolnictwo, osiągnął pierwsze prawdziwe postępy w kierunku oświecenia. Takim przełomowym osiągnięciem ma być skonstruowanie modelu Neolith.
Neolith wyposażony jest w największy do tej pory przetwornik elektrostatyczny o wymiarach 22 x 48 cali. Jego zakrzywiony kształt zapewnia trójwymiarową scenę dla reprodukcji dźwięku. Unikalna technologia kontrolowanej dyspersji (Unique Controlled Dispersion Technology), umożliwia każdemu przetwornikowi odtwarzanie prawie całkowitego spektrum dźwięku, w każdym rodzaju pomieszczenia. Te cechy pozwalają głośnikom Neolith prezentować prawdziwie "żywy" dźwięk, takim jakim został pierwotnie wykonany.
Głośnik elektrostatyczny - www.martinlogan.com
Oprócz przetwornika elektrostatycznego w zestawie został umieszczony 15-calowy woofer w tylnej części obudowy oraz przedni, 12-calowy głośnik średnio tonowy. Wszystkie głośniki zostały umieszczone w podstawie wykonanej z "super-gęstego" kompozytu zapewniającego minimalny rezonans.
Neolith Woofer - www.martinlogan.com
Dla osób niezaznajomionych z przetwornikami elektrostatycznymi, należy wspomnieć, że ta technologia istnieje już od lat, ale rzadko znajduje zastosowanie w tradycyjnym sprzęcie konsumenckim. Przetworniki tego typu wykorzystywane są przede wszystkim w audiofilskich systemach hi-fi. Przetworniki elektrostatyczne wytwarzają dźwięk poprzez wywieranie siły na cienkiej membranie zawieszonej w polu elektrostatycznym. Taka membrana umożliwia głośnikom reprodukcję dźwięku z niezwykłą dokładnością. Wadą tej technologii jest ograniczenie pasma w zakresie najniższych częstotliwości pasma, dlatego w zestawie z głośnikami elektrostatycznymi stosuje się tradycyjne głośniki, co w przypadku serii Neolith umożliwia osiągnięcie dolnej granicy pasma na poziomie 23 Hz.
Zestaw ma być zaprezentowany na wydarzeniu realizowanym przez Overture Ultimate Home Electronics w Wilmington (USA) 7 i 8 listopada. Docelowo głośniki mają być produkowane na zamówienie.
Cenicie dźwięk dobrej jakości i chcielibyście mieć taki zestaw? Naturalnie, możecie zamówić go sobie w firmie Martin Logan. Cena zestawu Neolith zaczyna się od..., uwaga (!) 80 000 dolarów w górę za parę, w zależności od finalnego wykończenia.
Wygląda na to, że większości z nas przyjdzie obejść się smakiem…