Freddie Mercury - 25 rocznica śmierci

24 listopada mija 25 rocznica śmierci wokalisty legendarnego zespołu Queen. Wspominamy artystę i największe przeboje grupy Queen.

Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 w Stone Town na Zanzibarze. Jego prawdziwe nazwisko to Farrokh Bulsara, dopiero na początku współpracy z grupą Queen zmienił personalia na Freddie Mercury uważając, że imię rzymskiego boga Merkurego jest bardziej medialne.

 

Początki Queen

Jeszcze jako Farrokh Bulsara debiutował wraz z zespołem Ibex, który w 1969 roku został przemianowany na Wreckage. W lutym 1970 roku odpowiadając na ogłoszenie prasowe, dołączył grupy Sour Milk Sea, która w związku z nieporozumieniami na tle muzycznym rozpadła się w ciągu dwóch miesięcy.

Wykorzystując swoje wcześniej nawiązane znajomości z muzykami oraz bieżące wydarzenia sceny muzycznej, Mercury zaproponował założenie grupy Queen, wymyślając nazwę i projektując jej logo.

Razem z zespołem Queen wylansował wiele przebojów, których większość sam napisał. Wśród najbardziej znanych są: "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love", "We Are the Champions" czy "We Will Rock You". W dalszej części artykułu można posłuchać m.in. dwuczęściowej składanki zawierającej największe przeboje zespołu pochodzącej z oficjalnego kanału grupy na serwisie YouTube.

Queen - Greatest Hits vol.1 Queen - Greatest Hits vol.1

Kariera i życie

Freddie Mercury prywatnie był nieśmiały i skryty, co z resztą sam podkreślał. Przemiana dokonywała się na scenie, gdzie występował jako energiczny i charyzmatyczny wykonawca, uznawany za jednego z najlepszych frontmanów w historii muzyki rockowej.

Był wizytówką zespołu Queen skupiając całą uwagę fanów, ale osobiście nie uważał się za lidera zespołu, podkreślając, że wszyscy jego członkowie są równi i razem pracują na wspólny cel.

Ważną rolę przywiązywał do wizerunku scenicznego. Rozgłosu i rozpoznawalnych cech przynosiły mu stroje, które po części sam projektował, ale nie unikał też makijażu.

Mercury słynął z charakterystycznej barwy głosu oraz skali, która wynosiła trzy oktawy. Twierdził, że nigdy nie uczył się śpiewu, jednak robił to technicznie czysto i w różnych stylach. Z biegiem lat jego głos zmieniał się, obniżał i był bardziej chrypliwy. Wpływ na to miały m.in. papierosy, ale również przeciążenie wskutek zawodowego śpiewania, co doprowadziło do powstania tzw. guzków głosowych. Pomimo niedogodności, kategorycznie odmawiał interwencji chirurgicznej, wspierając się inhalatorem parowym i pastylkami.

Queen - Greatest Hits vol.2 Queen - Greatest Hits vol.2

Razem z Queen zagrał ponad 700 koncertów na całym świecie, a do historii przeszły takie wydarzenia jak koncert w São Paulo w 1981 roku, 20-minutowy charytatywny koncert Live Aid (1985) - uznany za jeden z najlepszych koncertów w historii muzyki rockowej, koncert na stadionie Wembley, w Budapeszcie, czy ostatni koncert w angielskim Knebworth Park w 1986 roku.

Freddie Mercury współpracował z wieloma artystami, a wśród nich byli m.in. Eddie Howell, Ian Hunter, Billy Squier, czy sam Michael Jackson, z którym w 1983 roku nagrał kilka utworów. Jednym z nich był "There Must Be More to Life Than This".

Freddie Mercury i Michael Jackson - There Must Be More to Life Than This Freddie Mercury i Michael Jackson - There Must Be More to Life Than This

Ulubionym instrumentem Freddiego Mercury’ego był fortepian, gorzej wypadał z grą na gitarze, ale to na niej stworzył słynny "Crazy Little Thing Called Love".

Queen - Crazy Little Thing Called Love Queen - Crazy Little Thing Called Love

Spośród muzyków Mercury najbardziej cenił Jimiego Hendriksa, The Jacksons, Johna Lennona, Lizę Minnelli, George’a Michaela oraz Arethę Franklin, ale w pozamuzycznych sferach życia prywatnego również miał swoje ulubione pozycje. Jego ulubioną marką papierosów były Silk Cut Mild, napojami szampan Vintage Crystal oraz wódka z lodem. Wśród kwiatów cenił azalie i frezje, używał kosmetyków marki Lancaster, najlepszym filmem był "Pół żartem, pół serio" a aktorem Timothy Dalton. Jego wybraną pisarką była Beatrix Potter, a wśród malarzy szczególnie upodobał sobie prace Salvadora Dali.

 

Choroba i śmierć

Jim Hutton w swojej książce "Mercury and Me" napisał, iż artysta dowiedział się, że jest chory na AIDS wiosną 1987 roku. Początkowo Mercury zaprzeczał, że cokolwiek mu dolega, pomimo bardzo widocznych objawów choroby, takich jak mięsaki Kaposiego na dłoniach i twarzy. Aby je ukryć, nosił krótki zarost, widoczny w teledyskach z albumu The Miracle: "I Want It All", "Breakthru", "The Invisible Man", "Scandal", czy "The Miracle".

Queen - I Want It All Queen - I Want It All

Freddie Mercury po raz ostatni wystąpił z Montserrat Caballé, 8 października 1988 roku na La Nit Festival - imprezie zorganizowanej na cześć przejęcia przez Barcelonę flagi olimpijskiej. W związku z problemami z głosem wokalisty zastosowano playback, co niestety zostało obnażone z powodu złego odtworzenia taśmy. Ostatnim teledyskiem w jakim wystąpił Freddie Mercury był klip do utworu "These Are the Days of Our Lives", na którym już wyraźnie widać postępy choroby.

Queen - These Are The Days Of Our Lives Queen - These Are The Days Of Our Lives

Na kilka tygodni przed śmiercią wokalista przestał brać wszystkie leki, oprócz tych o działaniu przeciwbólowym. 14 października został wydany singel grupy Queen o dającym do myślenia tytule "The Show Must Go On", w którym ze względu na stan artysty skompilowano stare nagrania wideo.

Queen - The Show Must Go On Queen - The Show Must Go On

Freddie Mercury zmarł w swoim domu Garden Lodge w Londynie 24 listopada 1991 o godzinie 19.20 na grzybicze zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanym przez AIDS. Miał 45 lat.

Ceremonia pogrzebowa miała charakter całkowicie prywatny. Uczestniczyło w niej 35 osób: rodzina, członkowie zespołu Queen, Elton John i najbliżsi przyjaciele artysty.

Zgodnie z wolą artysty, do tej pory nie wiadomo, gdzie spoczywa Freddie Mercury. Legenda głosi, że jego prochy zostały wrzucone do Jeziora Genewskiego. Według jeszcze innej wersji znajduje się ona pod fałszywym nazwiskiem na jednym z cmentarzy w Anglii. Przypuszczenia jednak wskazują, że urna mogła spocząć pod wiśnią w ogrodzie jego domu Garden Lodge w Londynie.

Śmierć Mercury’ego uświadomiła milionom osób na świecie, jakim zagrożeniem jest naprawdę AIDS i przyczyniła się do zwiększenia poziomu wiedzy na temat tej choroby i wywołującego jej wirusa HIV.


Komentarze do Wspominamy Freddiego Mercury’ego w 25 rocznicę śmierci

Napisz komentarz jako pierwszy(a)
Proszę się zalogować, aby napisać komentarz

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Marie w nowym singlu "Chewing Gum"

22 maj 2020

Marie w nowym singlu Chewing Gum

Marie w nowym utworze pt. "Chewing Gum" - to już trzeci singiel, promujący nadchodzącą...

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki "Berave"

22 listopad 2019

SZUM & FYKES w premierze pierwszej EP-ki

Prawdziwa gratka dla fanów elektronicznego brzmienia od polskiego projektu SZUM & FYK...

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

22 listopad 2019

Elektryczne Gitary powracają z nowym albumem!

Elektryczne Gitary - zespół rozpoznawalny przez Polaków w niemal każdym wieku powraca...

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej

6 listopad 2019

Transsexdisco w jesiennej trasie koncertowej 2019

Fani dobrego rocka i muzyki alternatywnej wciąż mają szansę posłuchać grupy Transsex...

Czytelnia

Streaming muzyki od Empik Music

22 maj 2020

Streaming muzyki od Empik Music

Empik - największa w Polsce sieć oferująca treści kulturalne i rozrywkowe udostępnił...

Unitra, Diora, Fonica, Tonsil - sentymentalna reaktywacja?

2 marzec 2015

Logo Unitra Hi Fi

Współczesne pokolenie nie wie czym była epoka PRL-u, kiedy w "zasłoniętej" żelazną ...

George Michael i jego największe przeboje

26 grudzień 2016

George Michael Tribute

Rok 2016 nie był zbyt łaskawy dla sceny muzycznej. Wielu wielkich artystów pożegnaliś...

Album rodzinny cz.2

27 czerwiec 2014

Zdjęcie: galleryhip.com

Przeczytaj drugą część i poznaj znane małżeństwa, które wspólnie występowały ni...

Lustrzane odbicia? cz.1

4 sierpień 2014

Zdjęcie: 9GAG

Jak wiemy, ilość dźwięków znanych człowiekowi jest ograniczona. Natomiast liczba kom...

Najważniejsze utwory lat 90. XX wieku

18 lipiec 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Nirvana to bez wątpienia jeden z największych symboli lat 90. Pojawienie się na scenie ...

Steinberg prezentuje Cubase 8

5 styczeń 2015

Zdjęcie: steinberg.net

Jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia oraz produkcji muzyki doczekał się s...

Asus Essence - esensja dźwięku

5 listopad 2014

ASUS Essence

Seria cyfrowych przetworników dźwięku i wzmacniaczy słuchawkowych ASUS Essence, jako k...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii