"Guns of Brixton" - spełniona przepowiednia

Gdy w 1979 roku zespół The Clash wydał utwór "The Guns of Brixton" na albumie "London Calling", nikt nie spodziewał się, że fikcja literacka stanie się reportażem z zamieszek ulicznych.

Simonon z Brixton

Utwór "The Guns of Brixton" to kompozycja, która w 1979 roku ukazała się na jednej z najważniejszych płyt w historii rock zatytułowanej "London Calling". Krążek był trzecim albumem studyjnym w dorobku grupy The Clash i do dzisiaj pozostaje prawdopodobnie najlepszym wydawnictwem na koncie brytyjskiej kapeli.

Twórcą tego legendarnego kawałka jest basista brytyjskiej grupy - Paul Simonon. Jest to także pierwszy tekst w karierze tego muzyka, który trafił na album The Clash. Główną pobudką do napisania piosenki "The Guns of Brixton" były kwestie finansowe, ponieważ wspomniany muzyk był zazdrosny o tantiemy, jakie za swoje teksty dostawali Joe Strummer i Mick Jones będący autorami większości utworów The Clash. Pieniądze nie zniszczyły jednak twórczej magii i Paul Simonon napisał jeden ze sztandarowych utworów grupy.

"When they kick out your front door
How you gonna come?
With your hands on your head
Or on the trigger of your gun
When the law break in
How you gonna go?
Shot down on the pavement
Or waiting in death row"
"Guns Of Brixton" - The Clash 

"Kiedy wykopią Twoje drzwi,
Jak zamierzasz wyjść?
Z rękami na głowie,
Czy na spuście Twojej broni,
Kiedy łamiesz prawo,
Jak zamierzasz postąpić?
Dasz się zastrzelić na chodniku,
Czy zaczekasz w celi śmierci"1 
"Guns Of Brixton" - The Clash

Piosenka "The Guns of Brixton" jest również jednym nielicznych utworów śpiewanych przez Paula Simonona. Muzyk, podczas wykonywania tego utworu na żywo, zrezygnował także z gry na gitarze basowej, ponieważ nie chciał jednocześnie śpiewać i grać na instrumencie, więc w trakcie koncertów po bas sięgał lider zespołu - Joe Strummer.

Treść piosenki opowiada natomiast o fali przemocy i przestępczości, które zalewały Brixton, dzielnicę południowego Londynu, gdzie wychowywał się Simonon. Utwór nie odnosił się jednak do żadnych konkretnych wydarzeń, ale dwa lata później okazało się, że słowa "The Guns of Brixton" stały się spełnioną przepowiednią i relacją z zamieszek ulicznych.

Brixton płonie

Latające butelki z benzyną, szalejące płomienie, strzały i ulice spowite krwią to obraz Londynu, który 11 kwietnia 1981 roku stał się światkiem największej ulicznej bitwy w historii Wielkiej Brytanii.

Zapalnikiem bomby, która 11 kwietnia 1981 roku wybuchła na ulicach Brixton, była przemoc oraz agresja szalejąca w tej części Londynu, na co wpłynęła wpłynęła ogromna fala bezrobocia sięgająca prawie 50%, głównie wśród czarnych mężczyzn. Dodatkowo konflikt zaostrzały walki gangów narkotykowych rywalizujących o wpływy na rynku, szerząca się narkomania oraz rozboje, które były codziennym obrazem Brixton.

Wzrost przestępczości w Brixton zmusił policję do podjęcia wyjątkowych środków prewencji i w kwietniu 1981 roku rozpoczęto operację o kryptonimie "Swamp 81". Służby mundurowe zaczęły wtedy działać w oparci o tzw. dyrektywę "sus law" [ang. suspicion (podejrzenie)], która umożliwiała szybsze działanie i dokonywanie zatrzymań, aresztowań i rewizji osobistych jedynie na podstawie podejrzenia. Podjęte działania były jednak nieefektywne, a cała operacja "Swamp 81" nie została skonsultowana z mieszkańcami, którzy odebrali ją jako represje podjęte na tle rasowym.

Zdjęcie: trivela.uol.com.br

Przebieg konfliktu

Główną przyczyną konfliktu było jednak wydarzenie z 11 kwietnia 1981 roku, kiedy policja zatrzymała pchniętego nożem nastolatka, a on ze strachu przed funkcjonariuszami zaczął uciekać. Zapiski z policyjnego raportu mówią o próbie udzielenia pomocy ze strony stróżów prawa, ale odmienne zdanie na ten temat miała lokalna społeczność, która była światkiem całego zdarzenia i siłą odbiła nastolatka z rąk policji. Następnie chłopak został przewieziony do szpitala św. Tomasza, a wśród mieszkańców dzielnicy rozniosła się plotka oskarżająca funkcjonariuszy o celowe nieudzielanie pomocy, co miało doprowadzić do śmierci chłopaka.

W godzinach popołudniowych na ulicach Brixton doszło do pierwszych zamieszek. Policja postanowiła wtedy zwiększyć liczbę funkcjonariuszy, którzy mieli zatrzymać rozlewającą się falę przemocy w tej dzielnicy Londynu. Niestety zastosowane środki nie przyniosły oczekiwanego efektu, a do eskalacji konfliktu doszło w momencie rutynowego zatrzymania kierowcy lokalnej taksówki, które zostało odebrane jako atak ze strony służby mundurowej, co ostatecznie doprowadziło do natarcia ze strony mieszkańców.

W stronę policjantów poleciały koktajle Mołotowa, cegły oraz inne ciężkie przedmioty. Godzinę po rozpoczęciu zamieszek podpalono pierwszy radiowóz, a następnie ognień został także zaprószony w budynkach mieszkalnych. Na ulicach Brixton powstały barykady, które skutecznie uniemożliwiały przejazd straży pożarnej oraz karetek pogotowia. Młodzi mężczyźni, w których buzowała nienawiść do policji, ruszyli uzbrojeni w butelki napełnione benzyną, cegły oraz noże i wyładowywali swoją złość na funkcjonariuszach próbujących powstrzymać zamieszki. Konflikt na ulicach Brixton doprowadził także do licznych włamań, a nawet zanotowano przypadki zabójstw oraz gwałtów.

Wieczorem zwiększono liczbę policjantów do 2 tysięcy oraz użyto oddziałów konnych i helikopterów. Walki na ulicach Brixton trwały jednak do wczesnych godzin rannych dnia następnego, ale w końcu zostały skutecznie stłumione.

Zdjęcie: welt.de

Skutki zamieszek

W zamieszkach wzięło udział 5 tysięcy osób, a podczas walk zniszczono 148 budynków (część została podpalona, 28 budynków spłonęło całkowicie), ponad 100 samochodów (większość policyjnych), a rany odniosło 360 osób (w tym 300 policjantów).

W listopadzie 1981 roku został także opublikowany raport Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który wymienił nadużycia dotyczące dyrektywy "sus law", które doprowadziły do kompromitacji służb porządkowych pośród lokalnych mieszkańców Brixton. Leslie Scarman, który był przewodniczącym prac nad wspomnianym raportem, starał się natomiast wskazać na zależność występującą pomiędzy wykluczeniem społecznym, a przestępczością szerzącą się w tej dzielnicy Londynu. Dokument miał także na celu wprowadzić zasady współpracy pomiędzy lokalną społecznością a policją, które zostały opracowane w dokumencie "Police and Criminal Evidence Act 1984". Zalecenia, które znalazły się w tym dokumencie, nigdy jednak nie weszły w życie.

Zdjęcie: kim-aldis.co.uk

Niespokojne lata 80. i 90.

Zamieszki w Brixton, które miały miejsce w 1981 roku, nie były ostatnimi w tej części Londynu. Do kolejnych doszło m.in. w 1985 roku, a ich przyczyną była próba zatrzymania Michaela Groce'a, który był oskarżony przez policję o posiadanie broni. W trakcie działań operacyjnych postrzelono matkę podejrzanego, ale po raz kolejny plotka okazała się silniejsza od prawdy i w dzielnicy mówiono, że została ona zastrzelona. Nieprawdziwa wiadomość wstrząsnęła całą czarną społecznością Brixton i znowu rozpoczęła się regularna bitwa pomiędzy brytyjską policją, a mieszkańcami tej części Londynu.

Do kolejnych walk ulicznych w Brixton doszło w 1995 roku i zostały one zapoczątkowane po śmierci Wayne'a Douglasa, który w wieku 26 lat zmarł w policyjnym areszcie. W Londynie ponownie doszło do fali podpaleń i grabieży, ale tym razem zamieszki udało się jednak szybko stłumić. W ulicznej walce trzech policjantów zostało rannych, a jeden funkcjonariusz cudem uszedł z życiem, kiedy został zrzucony z motocykla i pobity przez imigrantów. Po stronie ulicznych bojowników kilkadziesiąt osób zostało rannych, a 22 osoby aresztowano za udział w zamieszkach.

Zdjęcie: bbc.com (Zamieszki w Brixton w 1985 roku)

Zdjęcie: 4wardeveruk.org (Zamieszki w Brixton w 1995 roku)

1. Tłumaczenie utworu "Guns Of Brixton" zespołu The Clash.

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do swojej Muzykoteki ulubionych wykonawców oraz albumy, które znajdziesz w Muzykopedii.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Najważniejsze utwory lat 90. XX wieku

18 lipiec 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Nirvana to bez wątpienia jeden z największych symboli lat 90. Pojawienie się na scenie muz...

Płyty jak wino cz.1

20 październik 2014

Zdjęcie: soundctrl.com

Niektórzy kolekcjonują znaczki, inni obrazy lub monety. Są też tacy, którzy przez lata bud...

Sukces po drugiej stronie

14 lipiec 2014

Zdjęcie: gizmodo.fr

Przypadek to jeden z najczęstszych powodów sukcesu. Nie zawsze możemy wszystko przewidzieć...

Core - wielkie brzmienie w małym opakowaniu

20 listopad 2014

massfidelity.com

Czy chcieliście mieć kiedyś w domu wysokiej jakości głośniki, ale nie mieliście na nie mie...

Zakazane piosenki cz.1

15 grudzień 2014

Zdjęcie: 7reasons.org

Cenzura muzyki to praktyka polegająca na ograniczeniu swobodnego dostępu do utworów muzycz...

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny!

16 listopad 2016

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny

Nazwa WhammyPhone przywodzi na myśl jednoznaczne skojarzenia związane z telefonią i popula...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreo...

Polityczny Jam Session

8 grudzień 2014

Zdjęcie: Wikipedia

Permanentna kampania polityczna nie jest tajemnicą. Przez cały czas politycy prześcigają s...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016