Piosenki świąteczne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Stacje radiowe oraz muzyczne programy telewizyjne od początku grudnia starają się przypomnieć wszystkim o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Muzyka odgrywa także ważną rolę w budowaniu świątecznej atmosfery, która jest szczególnie ważna w tym wyjątkowym czasie.

Muzyka to jeden z najważniejszych elementów podczas świąt Bożego Narodzenia. W Polsce od wielu lat największą popularnością cieszą się kolędy, ale na całym świecie listy przebojów podbijają świąteczne piosenki wykonywane przez najróżniejszych artystów. W naszym kraju ten zwyczaj również powoli staje się tradycją i wielu polskich artystów przygotowuje piosenki specjalnie przygotowane na tę okazję. Największą popularnością cieszą się jednak znane już od wielu lat świąteczne przeboje, które niezależnie od pogody potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę.

Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! - Vaughn Monroe

"Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!" to utwór, który znany jest głównie pod skróconym tytułem "Let It Snow!". Kawałek powstał w Hollywood w lipcu 1945 roku, podczas fali upałów. Tekst piosenki został napisany przez Sammy'ego Cahna, a kompozytorem muzyki został Jule'a Styne'a. "Let It Snow" zostało po raz pierwszy nagrane przez Vaughna Monroe wraz z Norton Sisters dla RCA Victor w 1945. Wersja Monroe stała się wielkim hitem, trzymającym się na liście przebojów Billboard na pierwszym miejscu przez 5. tygodni w styczniu i lutym 1946 roku. Na przestrzeni czasów utwór został zaśpiewany przez dużą ilość wokalistów. Bardzo często utwór zostaje uznawany za piosenkę świąteczną, mimo że w utworze nie ma motywu Świąt.

All I Want For Christmas Is You - Mariah Carey

"All I Want for Christmas Is You" to utwór promujący album "Merry Christmas" amerykańskiej wokalistki Mariah Carey, którego twórcami są Carey i Walter Afanasieff. Piosenka jest jedną z najpopularniejszych świątecznych kompozycji, która od samego początku podbija listy przebojów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Utwór "All I Want for Christmas Is You" dzięki swojemu olbrzymiemu sukcesowi doczekał się wielu coverów w wykonaniu takich wykonawców jak John Mayer, Shania Twain, Samantha Bumba, My Chemical Romance, The Cheetah Girls oraz Miley Cyrus. Piosenka została również wykonana przez Olivię Olson w filmie "Love Actually".

Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon i Yoko Ono

"Happy Christmas (War Is Over)" to piosenka Johna Lennona i jego żony Yoko Ono. Utwór został nagrana pod koniec października 1971 roku w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a produkcją kompozycji zajął się Phil Spector. W utworze wystąpiły również dzieci z chóru Harlem Community Choir. Mimo iż piosenka "Happy Christmas (War Is Over)" to protest song o wojnie w Wietnamie, stała się ona świątecznym klasykiem, uważanym niekiedy za kolędę. Utwór ukazał się na bardzo wielu świątecznych albumach, a w okresie Bożego Narodzenia jest nadawany przez stacje radiowe i telewizje muzyczne.

Last Christmas - Wham!

"Last Christmas" to chyba jeden z najpopularniejszych świątecznych utworów, który został nagrany przez duetu Wham! w 1984 roku i pojawił się na albumie "Music from the Edge of Heaven". Stała się jednym z ich większych przebojów. eledysk kręcony był m.in. w Saas-Fee w Szwajcarii. W wideoklipie wystąpili George Michael i Andrew Ridgeley, Pepsi & Shirlie oraz przyjaciele (m.in. Martin Kemp, przyszły mąż Shirlie Holliman).

White Christmas - Bing Crosby

"White Christmas" to piosenka napisana w 1941 roku przez Irvinga Berlina i pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby'ego i Marthę Mears w filmie "Gospoda świąteczna" (1942). Kompozycja jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej słuchanych piosenek w czasie świąt Bożego Narodzenia. Utwór "White Christmas" był również wykonywany przez Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina i wielu innych. Kompozycja została również wyróżniona w 1942 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i otrzymała Oscara za najlepszą piosenkę filmową.

Do they Know it's Christmas? - Band Aid

"Do They Know It's Christmas?" to charytatywny utwór nagrany w 1984 roku przez supergrupę Band Aid. Zysk ze sprzedaży singla został przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Autorem piosenki został znany z zespołu Boomtown Rats, Bob Geldof, a jego producentem frontman zespołu Ultravox - Midge Ure. W nagraniu utworu "Do They Know It's Christmas?" udział wzięli m.in. Paul Young, Boy George, George Michael, Simon Le Bon, Sting, Tony Hadley, Bono, Paul Weller, Glenn Gregory oraz Marilyn. Kolejne wersje utworu nagrano w roku 1989 (Band Aid II) z powodu kolejnej fali głodu w Etiopii i w roku 2004 (Band Aid 20) z inicjatywy Madonny z okazji 20-lecia wydania pierwotnej wersji piosenki. 17 listopada 2014 opublikowano kolejną wersję (Band Aid 30), tym razem w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Jingle Bell Rock - Bobby Helms

"Jingle Bell Rock" to jedna z najpopularniejszych świątecznych piosenek, która po raz pierwszy została nagrana przez Bobby'ego Helmsa w 1957 roku. Utwór od samego początku cieszył się ogromną popularnością na amerykańskich listach przebojów i do dzisiaj w okresie przedświątecznym cały czas pojawia się w różnych notowaniach na całym świecie. Twórcami utworu "Jingle Bell Rock" są Joseph Carleton Beal oraz (1900-1967) i James Ross Boothe (1917-1976).

 

Christmas, Baby Please Come Home - Darlene Love

"Christmas (Baby Please Come Home)" to bożonarodzeniowa piosenka pierwotnie śpiewana przez Darlene Love, która w 1963 roku pojawiła się na świątecznej kompilacji zatytułowanej "A Christmas Gift for You from Philles Records". Twórcami tego przeboju są Ellie Greenwich, Jeff Barry oraz legendarny producent muzyczny - Phil Spector. Pierwotnie kompozycja miała być wykonywana przez Ronnie Spector z zespołu The Ronettes, ale Darlene Love uważała, że nie potrafi ona zawrzeć w niej wszystkich emocji. Tym sposobem wybór padł na Darlene Love, która wykreowała utwór "Christmas (Baby Please Come Home)" na jeden z największych przebojów świątecznych.

Rockin' Around the Christmas Tree - Brenda Lee

"Rockin 'Around the Christmas Tree" to bożonarodzeniowa piosenka napisana przez Johnny'ego Marksa, którą w 1958 roku nagrała Brenda Lee. Artystka, pomimo swojego dojrzale brzmiącego głosu, podczas rejestrowania piosenki miała zaledwie trzynaście lat. W 1964 roku powstała również instrumentalna wersja kompozycji "Rockin 'Around the Christmas Tree", która w takim wykonaniu pojawia się jako tło muzyczne w świątecznym programie "Rudolph the Red-Nosed Reindeer". Od momentu powstania utworu powstało również wiele różnych coverów piosenki "Rockin 'Around the Christmas Tree" i sięgali po nią tacy wykonawcy jak Il Volo, She & Him, Cyndi Lauper, Green Day, Chicago i wielu innych.

Driving Home for Christmas - Chris Rea

"Driving Home for Christmas" to kolejny wielki przebój świąteczny, który stał się również wielkim hitem w repertuarze brytyjskiego artysty. Chris Rea podczas jednego z wywiadów dla BBC Radio 4, który odbył się 16 grudnia 2009 roku, powiedział, że napisał "Driving Home For Christmas" wiele lat przed jego pierwszym nagraniem. Muzyk wspomniał również, że inspiracją do napisania piosenki był ogromny korek samochodowy, w którym artysta oraz jego żona utknęli podczas podróży z Londynu do Middlesbrough. Chris Rea powiedział także, że piosenka "Driving Home for Christmas" jest "samochodową wersją kolędy".

Merry Xmas Everybody - Slade

"Merry Xmas Everybody" to piosenka brytyjskiego zespołu rockowego Slade, która zadebiutowała na rynku w 1973 roku. Utwór został napisany przez wokalistę i gitarzystę grupy, Noddy'ego Holdera, oraz gitarzystę basowego Jima Lea. Produkcją kawałka zajął się natomiast Chas Chandler. Piosenka "Merry Xmas Everybody" odniosła olbrzymi sukces w Wielkiej Brytanii, gdzie wspięła się na sam szczyt list przebojów. Świąteczna kompozycja zespołu Slade pokonała nawet utwór "I Wish It Could Be Christmas Everyday" grupy Wizzard, który zajął tylko 4. miejsce. Piosenka "Merry Xmas Everybody" cieszyła się tak dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, że na listach przebojów utrzymała się na wysokiej pozycji aż do lutego 1974 roku.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
TOP 11
 • 23 styczeń 2015
 •  
Gitarowe riffy wszech czasów

Można powiedzieć, że riff gitarowy w muzyce popularnej odgrywa rolę pierwszoplanową i jest jednym z najważniejszych elementów tworzących kompozycję. To...

TOP 11
 • 01 sierpień 2014
 •  
Najważniejsze albumy lat 80. XX wieku

Wiele osób uważa, że lata 80. zakończyły pewien etap w historii muzyki popularnej. Po części można się z tym zgodzić, ponieważ wiele kompozycji oraz albumów...

TOP 11
 • 11 lipiec 2014
 •  
Kontrowersyjne okładki

Świat muzyki bez kontrowersji byłby jak noc bez gwiazd. Skandale są jednym z podstawowych i nieodłącznych elementów show-biznesu. Często jest to jedynie...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Core - wielkie brzmienie w małym opakowaniu

20 listopad 2014

massfidelity.com

Czy chcieliście mieć kiedyś w domu wysokiej jakości głośniki, ale nie mieliście na nie mie...

Lumberseksualizm, czyli najpopularniejsze brody w muzyce

13 marzec 2015

Zdjęcie: luispintodesign.com

W ostatnim czasie temat dotyczący ery lumberseksualnych mężczyzn powraca w mediach jak bum...

Kiedy możemy spodziewać się płyty U2?

28 lipiec 2014

Zdjęcie: avclub.com

Wiele osób niecierpliwie czeka na nowy album irlandzkiej grupy rockowej. Oprócz 2 nowych p...

Gitara z kartonu? To możliwe!

11 styczeń 2016

Gitara z kartonu? To możliwe!

Ekipa z Signal Snowboard pokaże Ci jak zrobić własnego Stratocastera z kartonu. ...

Paul McCartney w wirtualnej rzeczywistości

2 grudzień 2014

Paul McCartney w wirtualnej rzeczywistości

Fani muzyki Paula McCartneya mogą teraz spotykać się z nim wirtualnie. Były Beatles nawiąz...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do nag...

Marshall prezentuje Kilburn - swój pierwszy przenośny głośnik

15 maj 2015

Zdjęcie: www.marshallheadphones.com

Marshall Headphones razem z Marshall Amplification zaprezentowali pierwszy przenośny, akty...

Najważniejsze utwory lat 70. XX wieku

10 październik 2014

Zdjęcie: MTV

Led Zeppelin, John Lennon i Queen, to tylko niektórzy wykonawcy, którzy w latach 70. budow...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016