Nagrać dobra płytę jest bardzo trudno. Niemalże każdy artysta z ambicjami dąży do tego, żeby jego dzieło osiągnęło status albumu, który zmienił oblicze muzyki.  Niektórym to się udało i mogą poszczycić się płytą, która wyznaczyła nowe ścieżki w muzycznym świecie. 

Najważniejszy album lub piosenka to bardzo indywidualna sprawa. Dla każdego pojęcie to oznacza zupełnie coś innego. Każdy z osobna przyjmuje inne kryterium, według którego ocenia konkretną płytę. Dla jednego będzie to krążek, który wyróżniał się szczególnie dopracowanymi kompozycjami, dla innego jest to przełomowy album w dziejach muzyki, który wyznaczył nowe ścieżki dla innych artystów. Istnieją jednak takie wydawnictwa, które można jednogłośnie uznać za najważniejsze w całej galaktyce.

Nevermind - Nirvana (1991)

"Nevermind" to drugi studyjny album amerykańskiego rockowego zespołu Nirvana. Krążek ukazał się w sklepach 24 września 1991 roku, a jego producentem został Butch Vig. Album był także pierwszym wydawnictwem, które zostało wydane pod szyldem DGC Records. Pomimo początkowo niskich rokowań, co do sprzedaży krążka, płyta odniosła niespodziewany sukces pod koniec 1991 roku. W dużej mierze wpłynęła na to ogromna popularność pierwszego singla, wydanego do utworu "Smells Like Teen Spirit". Z albumu "Nevermind" pochodzą także takie przeboje grupy jak "Come As You Are", "Lithium" oraz "In Bloom".

The Dark Side of the Moon - Pink Floyd (1973)

"The Dark Side of the Moon" to koncepcyjny album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973 roku. Tematyka utworów znajdujących się na albumie porusza taką problematykę jak pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna. "The Dark Side of the Moon" jest trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki. Do dzisiaj sprzedanych zostało więcej niż 45 milionów egzemplarzy. Płyta "The Dark Side of the Moon" spędziła także bez przerwy 741 tygodni (14 lat) na amerykańskiej liście Billboard 200, dłużej niż jakikolwiek album w historii fonografii.

What's Going On - Marvin Gaye (1971)

"What's Going On" to jedenasty koncepcyjny album studyjny Marvina Gaye'a. Krążek został wydany 21 maja 1971 roku, a jego producentem został sam amerykański wokalista. Album składa się z 9 przemyślanych utworów, z których większość prowadzi do następnego kawałka. Płyta jest opowieścią widzianą oczami weterana powracającego do kraju z wojny wietnamskiej, który przez cały czas doświadczył jedynie krzywdy, cierpienia i nienawiści. Album "What's Going On" uważany jest za jeden z przełomowych momentów w historii muzyki rozrywkowej.

OK Computer - Radiohead (1997)

"OK Computer" to trzeci studyjny album brytyjskiego zespołu rockowego Radiohead. Album został wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Parlophone i Capitol Records. Producentem krążka został natomiast Nigel Godrich, który w późniejszych latach znany był ze współpracy z zespołem Radiohead. Album "OK Computer" charkteryzuje eksperymentalne brzmienie oraz tematyka piosenek odnosząca się głównie do sposobu życia współczesnego człowieka. Płyta przyniosła grupie także wiele przebojów, takich jak np. "Paranoid Android", "Exit Music (For a Film)" "Karma Police" czy "No Surprises"

Thriller - Michael Jackson (1982)

"Thriller" to szósty albumu należący do Michaela Jacksona. Krążek został wydany 30 listopada 1982 r. przez wytwórnię Epic Records. Dzięki temu wydawnictwu Michael Jackson stał się najpopularniejszym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców na świecie. Album odznaczył się także na kartach historii przełamaniem barier rasowych. Wideoklip do piosenki "Billie Jean" był pierwszym teledyskiem czarnoskórego artysty, który został wyemitowany w MTV. Na albumie można znaleźć takie przeboje jak "Thriller", "Billie Jean" oraz "Beat It". "Thriller" to również jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Are You Experienced? - The Jimi Hendrix Experience (1967)

"Are You Experienced" to debiutancki album zespołu rockowego The Jimi Hendrix Experience, którego członkiem był niekwestionowany mistrz gitary - Jimi Hendrix. Krążek ukazał się w 1967 roku nakładem nowopowstałej wytwórni Track Records. Album wyróżniał się głównie opartym na psychodelicznym, zniekształconym i sprzężonym brzmieniu gitary Jimiego, które do końca pozostało jego wizytówką oraz znakiem rozpoznawczym. Płyta jest jedną z najważniejszych dokonań w historii muzyki popularnej. To właśnie z tego albumu pochodzą takie przeboje jak "Foxy Lady", "Purple Haze", "Hey Joe", "Fire" czy "The Wind Cries Mary".

Led Zeppelin IV - Led Zeppelin (1971)

"Led Zeppelin IV" to czwarty album brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, który został wydany w 1971 roku. Ponieważ tytuł nie został wydrukowany na płycie, jest on zwykle nazywany jako "Led Zeppelin IV". Album alternatywnie określany jest jako "Four Symbols", ze względu na cztery symbole, które są na nim umieszczone. Płyta "Led Zeppelin IV" została taże bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i fanów zespołu. Krążek za sprawą takich przebojów jak Black Dog", "Rock and Roll", "Going to California" i "Stairway to Heaven" odniósł również duży sukces komercyjny i jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów na całym świecie.

The Joshua Tree - U2 (1987)

"The Joshua Tree" to piąty studyjny album irlandzkiej grupy U2. Płyta została wydana 9 marca 1987 roku nakładem Island Records. Producentem krążka został pracujący z grupą duet producentów Daniel Lanois i Brian Eno. W przeciwieństwie do poprzedniej, bardziej eksperymentalnej płyty "Unforgettable Fire" z 1984 roku, album "The Joshua Tree" opierał się na bardziej tradycyjnym brzmieniu i konstrukcji utworów. Tematyka albumu zawarta na krążku opiera się głównie na inspiracji związanej z tradycyjną amerykańską muzyką i dotyczy problemów społecznych oraz politycznych.

London Calling - The Clash (1979)

"London Calling" to trzeci album studyjny brytyjskiego zespołu punkowego The Clash. Krążek został wydany 14 grudnia 1979 roku nakładem wytwórni CBS Records. Kompozycje zawarte na albumie były odejściem od dotychczasowego stylu prezentowanego na poprzednich wydawnictwach i przedstawiały nowe brzmienie grupy. Utwory, które znalazły się na albumie "London Calling", zainspirowane były w dużej mierze muzyką ska, pop, soul, rockabilly i reggae. Krążek porusza problemy bezrobocia, rasizmu i konfliktów rasowych, zażywania narkotyków, a także odpowiedzialności za dorosłe życie.

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - The Beatles (1967)

"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" to ósmym album studyjny brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Krążek został wydany w czerwcu 1967 roku i zawiera takie utwory jak "With a Little Help from My Friends", "Lucy in the Sky with Diamonds" i "A Day in the Life". Podczas nagrywania albumu zespół zaczął eksperymentować z techniką studyjną i dźwiękową. Producentem krążka został George Martin, który zaprezentował innowacyjne podejście do nagrywania. Muzyka zawarta na krążku łączy ze sobą różne style takie jak rock i tradycyjna muzyka indyjska. Album odniósł ogromny sukces komercyjny i został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków oraz fanów zespołu.

Exile on Main St. - The Rolling Stones (1972)

"Exile on Main St." to podwójny longplay angielskiego zespołu rockowego The Rolling Stones. Album został wydany w 1972 roku nakładem wytwórni Rolling Stones Records. Producentem płyty został natomiast Jimmy Miller. Krążek zestawia ze sobą wiele różnych gatunków muzyki, takich jak rock and roll, blues, soul, R&B, gospel i country. Po premierze albumu spotkał się on z różnymi, często nienajlepszymi opiniami. Obecnie jest jednak uznawany za najlepsze dokonanie w historii grupy The Rolling Stones. Z albumu pochodzą takie utwory jak "Tumbling Dice", "Sweet Black Angel", "Happy", "All Down the Line".

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do Muzykoteki wymienionych w artykule wykonawców oraz albumy.

Wykonawcy

Albumy

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pokrótce
 • 23 marzec 2015
 •  
Wędrująca muzyka

W rozwijającej się małymi krokami tzw. erze post-PC możliwość mobilnego nagrywania i komponowania muzyki nie jest niczym nowym. Bez problemu możemy...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Płyty jak wino cz.1

20 październik 2014

Zdjęcie: soundctrl.com

Niektórzy kolekcjonują znaczki, inni obrazy lub monety. Są też tacy, którzy przez lata bud...

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie swój...

Najważniejsze albumy lat 90. XX wieku

28 listopad 2014

Lata 90. należały w głównej mierze do tzw. pokolenia X. Osoby, które dorastały w tym okres...

Ciekawostki ze świata muzyki, o których mogliście nie wiedzieć cz. 2

20 marzec 2015

Zdjęcie: muettech.com

Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałe ciekawostki ze świata muzyki. ...

Gitary, które zmieniły muzykę

14 listopad 2014

Zdjęcie: warnerboutique.com

Gitara elektryczna to instrument, który bezapelacyjnie zrewolucjonizował muzykę popularną...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.2

30 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o ukrytych treściach w muzyce popularnej, któr...

Pyle PVTTBT8 - nowa technologia w starym stylu

18 listopad 2014

Zdjęcie: pyleaudio.com

W epoce wszechobecnej techniki cyfrowej, niewiele młodych osób wie lub pamięta, czym były ...

Lumberseksualizm, czyli najpopularniejsze brody w muzyce

13 marzec 2015

Zdjęcie: luispintodesign.com

W ostatnim czasie temat dotyczący ery lumberseksualnych mężczyzn powraca w mediach jak bum...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016