Świat wideoklipów muzycznych można bez problemu nazwać małym Hollywood. Pieniądze jakie są wydawane na stworzenie promocyjnego filmu do piosenki osiągają niekiedy astronomiczne i niewyobrażalne sumy. Inną kwestią są natomiast walory artystyczne teledysku, które często mogą także konkurować z niejednym hollywoodzkim filmem.

Muzyka rozrywkowa na przestrzeni lat znacząco się zmieniła. Dzisiaj już nie wystarczy być tylko artystą wykonującym dobre piosenki. W obecnych czasach to maszyna marketingowa odgrywa największą rolę w sprzedaży albumu. Kiedyś ona także istniała, ale nie była aż tak widoczna na pierwszym planie.

Dzisiaj bez problemu obserwujemy jak przeciętni artyści podbijają listy przebojów. Ten sukces zawdzięczają głównie marketingowi oraz odpowiedniej promocji, która pozwala zasłonić ich brak talentu i wznieść ich na sam szczyt muzycznego świata.

Jednym z najlepszych narzędzi reklamowych w świecie muzyki cały czas pozostaje wideoklip. Można go oczywiście uznać za wysłużoną formę marketingu muzycznego, ale jest on cały czas skuteczny i dociera do szerokiego grona odbiorców. Dzisiejsze teledyski różnią się także od swoich poprzedników. Kiedyś były to proste filmy prezentujące zespół lub pojedynczego wykonawcę. Dzisiaj są to natomiast olbrzymie produkcje, na które wydaje się miliony dolarów.

Scream - Michael Jackson, Janet Jackson (1995)

 • Reżyser: Mark Romanek
 • Koszt: 7.000.000 $

Michael Jackson znany był ze swoich spektakularnych koncertów, które często przypominały przedstawienia teatralne pełne najróżniejszych efektów specjalnych. Nie mogło tego także zabraknąć w jego wideoklipach. Przykładem może tutaj być teledysk do piosenki "Scream", którego reżyserem w 1995 roku został Mark Romanek znany ze współpracy z takimi artystami jak Madonna, Robin Williams, David Bowie czy Johnny Cash. Choreografię ułożył natomiast Travis Payne, LaVelle Smith Jnr i Tina Landon. Cały wideoklip utrzymany jest w czarno-białej stylistyce i przepełniony multimedialnymi efektami, które w latach 90. robiły szczególne wrażenie.

Die Another Day - Madonna (2002)

 • Reżyser: Traktor
 • Koszt: 6.100.000 $

"Die Another Day" to nie tylko tytuł piosenki Madonny, ale także filmu o przygodach Jamesa Bonda - szpiega służącego jej królewskiej mości. Jak wiadomo Madonna, podobnie jak Michael Jackson, nie oszczędza na oprawie około muzycznej. Jej koncerty należą do widowisk, na których show odgrywa taką samą rolę jak muzyka. Wokalistka, tak samo jak król popu, lubi także wydawać znaczne sumy pieniędzy na wideoklipy. Najdroższym teledyskiem należącym do królowej popu jest "Die Another Day", na który wydano kwotę 6.100.000 dolarów.

Express Yourself - Madonna (1989)

 • Reżyser: David Fincher
 • Koszt: 5.000.000 $

W 1989 roku na rynku pojawił się czwarty album studyjny Madonny zatytułowany "Like a Prayer". Na krążku znalazła się m.in piosenka "Express Yourself", która podobnie jak tytułowy utwór stała się wielkim przebojem. Hitem okazał się także teledysk do "Express Yourself" i bez wątpienia wpłynęła na to kwota 5.000.000, którą przeznaczono na jego produkcję. Przykład ten udowadnia także, że jeżeli ma się dobre chęci, to można zrobić tani teledysk, bo przecież milion dolarów piechotą nie chodzi.

Bedtime Story - Madonna (1995)

 • Reżyser: Mark Romanek
 • Koszt: 5.000.000 $

Jak widać Madonna przoduje w rankingu najdroższych wideoklipów i już trzeci raz pod rząd pojawia się w tym zestawieniu. Jest to jednak ostatni raz, kiedy królowa popu blokuje kolegom i koleżankom z branży drogę na podium. Czwartym teledyskiem i trzecim Madonny, który znalazł się w rankingu najdroższych teledysków jest "Bedtime Story", który wyreżyserował Mark Romanek.

Estranged - Guns N' Roses (1993)

 • Reżyser: Andy Morahan
 • Koszt: 4.000.000 $

W rankingu najdroższych teledysków nie mogło oczywiście zabraknąć panów z zespołu Guns N' Roses. Bez nich jakiekolwiek zestawienie nie miałoby najmniejszego sensu. Ta jedna z największych grup rockowych na świecie od zawsze była znana z rozrzutności i żaden z członków zespołu nie miał przysłowiowego węża w kieszeni. Najdroższym teledyskiem należącym do grupy Guns N' Roses jest wideoklip do piosenki "Estranged" z 1993 roku, na który wydano 4.000.000 dolarów.

Victory - Puff Daddy, Notorious B.I.G., Busta Rhymes (1998)

 • Reżyser: Marcus Nispel
 • Koszt: 2.700.000 $

Jak powszechnie wiadomo raperzy nie ukrywają swojego uwielbienia do przepychu oraz bogactwa i wideoklipy są tego idealnym przykładem. To właśnie w nich możemy zaobserwować luksusowe życie w otoczeniu drogich samochodów, olbrzymich domów i pięknych kobiet. W przypadku teledysku do utworu "Victory" Puff Daddy'ego najwięcej pieniędzy zostało jednak przeznaczonych na efekty specjalne i produkcję tego prawie 8 minutowego wideoklipu.

Too Legit to Quit - MC Hammer (1992)

 • Reżyser: Rupert Wainwright
 • Koszt: 2.500.000 $

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego najpopularniejszy przebój "U Can't Touch This" znany także jako "jedz czosnek" lub "pięć ciastek", do dzisiaj króluje na parkietach i zdobywa nowych fanów. Klip do tej piosenki nie był jednak warty 2.500.000 dolarów. Taka ceną trzeba było zapłacić za wyprodukowanie teledysku do utworu "Too Legit to Quit" z 1992 roku. Wideoklip zachwyca głównie czasem trwania, ponieważ ponad 6 minut to bardzo dużo jak na tę formę materiału wideo. Efekty specjalne, choreografia oraz dekoracje pojawiające się w teledysku, na początku lat 90. także musiały robić wrażenie.

Heartbreaker - Mariah Carey, Jay-Z (1999)

 • Reżyser: Brett Ratner
 • Koszt: 2.500.000 $

"Heartbreaker" to pierwszy singel promujący siódmy album studyjny "Rainbow", który w 1999 roku wydała Mariah Carey. Do piosenki powstał również teledysk, którego cena niejednemu złamałaby kartę kredytową. Kwota 2.500.000 dolarów nie była jednak problemem dla domowego budżetu amerykańskiej wokalistki. Po rozbiciu świnki skarbonki, piosenkarka postanowiła zatrudnić reżysera Bretta Ratnera i wyprodukowała wideoklip do piosenki "Heartbreaker".

What's It Gonna Be?! - Busta Rhymes, Janet Jackson (1999)

 • Reżyser: Hype Williams, Busta Rhymes
 • Koszt: 2.400.000 $

Na wysoką cenę tego wideoklipu bez wątpienia wpłynęły efekty specjalne wykorzystane przy jego produkcji. Reżyserem teledysku został Hype Williams, którego wspierał sam Busta Rhymes. W utworze obok rapera wystąpiła także Janet Jackson, która pomimo jedynie suportu w piosenkach, już dwa razy załapała się na listę 11 najdroższych teledysków.

It's All Coming Back to Me Now - Celine Dion (1996)

 • Reżyser: Nigel Dick
 • Koszt: 2.300.000 $

Celine Dion i piosenka "My Heart Will Go On", wykorzystana w filmie "Titanic", tworzą nierozłączną całość. Dzięki tej kompozycji piosenkarka jest rozpoznawalna niemalże przez wszystkich ludzi na świecie. Swoją popularność Celine Dion zawdzięcza także wielu innym kompozycją. Jedną z nich jest utwór zatytułowany "It's All Coming Back to Me Now". Reżyserem wideoklipu do tej piosenki został Nigel Dick, a sceny były kręcone w zamku Ploskovice w Czechach.

Bad - Michael Jackson (1987)

 • Reżyser: Martin Scorsese
 • Koszt: 2.200.000 $

Michael Jackson doczekał się pierwszego i ostatniego miejsca na liście 11 najdroższych teledysków. Jednym z tańszych, jeżeli tak można mówić o sumie 2.200.000 dolarów, jest wideoklip do piosenki "Bad". Reżyserem tego dzieła został sam Martin Scorsese znany z takich filmów jak "Taksówkarz", "Chłopcy z ferajny" czy "Infiltracja". Mówiąc o teledysku do tej piosenki, można określić go bardziej jako film niż krótki materiał promocyjny. Pełna wersja klipu do utworu "Bad" trwa raptem 18 minut, co czyni go nie tylko jednym z droższych teledysków na świecie, ale także jednym z najdłuższych.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pół na pół
 • 15 grudzień 2014
 •  
Zakazane piosenki cz.1

Cenzura muzyki to praktyka polegająca na ograniczeniu swobodnego dostępu do utworów muzycznych. Działanie to może wynikać z różnych powodów. Mogą...

TOP 11
 • 01 sierpień 2014
 •  
Najważniejsze albumy lat 80. XX wieku

Wiele osób uważa, że lata 80. zakończyły pewien etap w historii muzyki popularnej. Po części można się z tym zgodzić, ponieważ wiele kompozycji oraz albumów...

TOP 11
 • 12 grudzień 2014
 •  
Najważniejsze utwory lat 80. XX wieku

Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło się wielu nowych wykonawców, którzy do dzisiaj cieszą się ogromną...

Pokrótce
 • 13 kwiecień 2015
 •  
Raperzy wyklęci

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreowany przez najbardziej znane telewizyjne stacje muzyczne,...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Jedyny koncert z okazji rozdania nagród w plebiscycie "Płyta Rocku Antyradia 2016"

6 marzec 2017

Rozdanie nagród w plebiscycie Płyta Rocku Antyradia 2016

16 marca w warszawskim klubie Stodoła odbędzie się jedyny i niepowtarzalny koncert z okazj...

Czytelnia

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

29 styczeń 2016

Chcesz poderwać dziewczynę? Nauka i muzyka Ci w tym pomoże

Ku uciesze wielu panów naukowcy nareszcie dowiedzieli się, co tak naprawdę pociąga kobiety...

Pyle PVTTBT8 - nowa technologia w starym stylu

18 listopad 2014

Zdjęcie: pyleaudio.com

W epoce wszechobecnej techniki cyfrowej, niewiele młodych osób wie lub pamięta, czym były ...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do nag...

Świąteczne nowości w 2014 roku

22 grudzień 2014

Zdjęcie: bbc.co.uk

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy muzycy na całym świecie nagrywają najróżniejsze pio...

Asus Essence - esensja dźwięku

5 listopad 2014

ASUS Essence

Seria cyfrowych przetworników dźwięku i wzmacniaczy słuchawkowych ASUS Essence, jako kwint...

Pół żartem, pół serio cz.1

16 luty 2015

Zdjęcie: vonswank.com

Każdy lubi się śmiać. Występy kabaretów, komików oraz stand-upowców są bardzo popularną fo...

Mekka rock'n'rolla

22 wrzesień 2014

Zdjęcie: findfreegraphics.com

Odbycie pielgrzymki do Mekki jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Historia muzyki popular...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.1

26 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Maska w wielu kulturach odgrywała najróżniejsze role. Często wykorzystywana w celach magic...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016