Świat wideoklipów muzycznych można bez problemu nazwać małym Hollywood. Pieniądze jakie są wydawane na stworzenie promocyjnego filmu do piosenki osiągają niekiedy astronomiczne i niewyobrażalne sumy. Inną kwestią są natomiast walory artystyczne teledysku, które często mogą także konkurować z niejednym hollywoodzkim filmem.

Muzyka rozrywkowa na przestrzeni lat znacząco się zmieniła. Dzisiaj już nie wystarczy być tylko artystą wykonującym dobre piosenki. W obecnych czasach to maszyna marketingowa odgrywa największą rolę w sprzedaży albumu. Kiedyś ona także istniała, ale nie była aż tak widoczna na pierwszym planie.

Dzisiaj bez problemu obserwujemy jak przeciętni artyści podbijają listy przebojów. Ten sukces zawdzięczają głównie marketingowi oraz odpowiedniej promocji, która pozwala zasłonić ich brak talentu i wznieść ich na sam szczyt muzycznego świata.

Jednym z najlepszych narzędzi reklamowych w świecie muzyki cały czas pozostaje wideoklip. Można go oczywiście uznać za wysłużoną formę marketingu muzycznego, ale jest on cały czas skuteczny i dociera do szerokiego grona odbiorców. Dzisiejsze teledyski różnią się także od swoich poprzedników. Kiedyś były to proste filmy prezentujące zespół lub pojedynczego wykonawcę. Dzisiaj są to natomiast olbrzymie produkcje, na które wydaje się miliony dolarów.

Scream - Michael Jackson, Janet Jackson (1995)

 • Reżyser: Mark Romanek
 • Koszt: 7.000.000 $

Michael Jackson znany był ze swoich spektakularnych koncertów, które często przypominały przedstawienia teatralne pełne najróżniejszych efektów specjalnych. Nie mogło tego także zabraknąć w jego wideoklipach. Przykładem może tutaj być teledysk do piosenki "Scream", którego reżyserem w 1995 roku został Mark Romanek znany ze współpracy z takimi artystami jak Madonna, Robin Williams, David Bowie czy Johnny Cash. Choreografię ułożył natomiast Travis Payne, LaVelle Smith Jnr i Tina Landon. Cały wideoklip utrzymany jest w czarno-białej stylistyce i przepełniony multimedialnymi efektami, które w latach 90. robiły szczególne wrażenie.

Die Another Day - Madonna (2002)

 • Reżyser: Traktor
 • Koszt: 6.100.000 $

"Die Another Day" to nie tylko tytuł piosenki Madonny, ale także filmu o przygodach Jamesa Bonda - szpiega służącego jej królewskiej mości. Jak wiadomo Madonna, podobnie jak Michael Jackson, nie oszczędza na oprawie około muzycznej. Jej koncerty należą do widowisk, na których show odgrywa taką samą rolę jak muzyka. Wokalistka, tak samo jak król popu, lubi także wydawać znaczne sumy pieniędzy na wideoklipy. Najdroższym teledyskiem należącym do królowej popu jest "Die Another Day", na który wydano kwotę 6.100.000 dolarów.

Express Yourself - Madonna (1989)

 • Reżyser: David Fincher
 • Koszt: 5.000.000 $

W 1989 roku na rynku pojawił się czwarty album studyjny Madonny zatytułowany "Like a Prayer". Na krążku znalazła się m.in piosenka "Express Yourself", która podobnie jak tytułowy utwór stała się wielkim przebojem. Hitem okazał się także teledysk do "Express Yourself" i bez wątpienia wpłynęła na to kwota 5.000.000, którą przeznaczono na jego produkcję. Przykład ten udowadnia także, że jeżeli ma się dobre chęci, to można zrobić tani teledysk, bo przecież milion dolarów piechotą nie chodzi.

Bedtime Story - Madonna (1995)

 • Reżyser: Mark Romanek
 • Koszt: 5.000.000 $

Jak widać Madonna przoduje w rankingu najdroższych wideoklipów i już trzeci raz pod rząd pojawia się w tym zestawieniu. Jest to jednak ostatni raz, kiedy królowa popu blokuje kolegom i koleżankom z branży drogę na podium. Czwartym teledyskiem i trzecim Madonny, który znalazł się w rankingu najdroższych teledysków jest "Bedtime Story", który wyreżyserował Mark Romanek.

Estranged - Guns N' Roses (1993)

 • Reżyser: Andy Morahan
 • Koszt: 4.000.000 $

W rankingu najdroższych teledysków nie mogło oczywiście zabraknąć panów z zespołu Guns N' Roses. Bez nich jakiekolwiek zestawienie nie miałoby najmniejszego sensu. Ta jedna z największych grup rockowych na świecie od zawsze była znana z rozrzutności i żaden z członków zespołu nie miał przysłowiowego węża w kieszeni. Najdroższym teledyskiem należącym do grupy Guns N' Roses jest wideoklip do piosenki "Estranged" z 1993 roku, na który wydano 4.000.000 dolarów.

Victory - Puff Daddy, Notorious B.I.G., Busta Rhymes (1998)

 • Reżyser: Marcus Nispel
 • Koszt: 2.700.000 $

Jak powszechnie wiadomo raperzy nie ukrywają swojego uwielbienia do przepychu oraz bogactwa i wideoklipy są tego idealnym przykładem. To właśnie w nich możemy zaobserwować luksusowe życie w otoczeniu drogich samochodów, olbrzymich domów i pięknych kobiet. W przypadku teledysku do utworu "Victory" Puff Daddy'ego najwięcej pieniędzy zostało jednak przeznaczonych na efekty specjalne i produkcję tego prawie 8 minutowego wideoklipu.

Too Legit to Quit - MC Hammer (1992)

 • Reżyser: Rupert Wainwright
 • Koszt: 2.500.000 $

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego najpopularniejszy przebój "U Can't Touch This" znany także jako "jedz czosnek" lub "pięć ciastek", do dzisiaj króluje na parkietach i zdobywa nowych fanów. Klip do tej piosenki nie był jednak warty 2.500.000 dolarów. Taka ceną trzeba było zapłacić za wyprodukowanie teledysku do utworu "Too Legit to Quit" z 1992 roku. Wideoklip zachwyca głównie czasem trwania, ponieważ ponad 6 minut to bardzo dużo jak na tę formę materiału wideo. Efekty specjalne, choreografia oraz dekoracje pojawiające się w teledysku, na początku lat 90. także musiały robić wrażenie.

Heartbreaker - Mariah Carey, Jay-Z (1999)

 • Reżyser: Brett Ratner
 • Koszt: 2.500.000 $

"Heartbreaker" to pierwszy singel promujący siódmy album studyjny "Rainbow", który w 1999 roku wydała Mariah Carey. Do piosenki powstał również teledysk, którego cena niejednemu złamałaby kartę kredytową. Kwota 2.500.000 dolarów nie była jednak problemem dla domowego budżetu amerykańskiej wokalistki. Po rozbiciu świnki skarbonki, piosenkarka postanowiła zatrudnić reżysera Bretta Ratnera i wyprodukowała wideoklip do piosenki "Heartbreaker".

What's It Gonna Be?! - Busta Rhymes, Janet Jackson (1999)

 • Reżyser: Hype Williams, Busta Rhymes
 • Koszt: 2.400.000 $

Na wysoką cenę tego wideoklipu bez wątpienia wpłynęły efekty specjalne wykorzystane przy jego produkcji. Reżyserem teledysku został Hype Williams, którego wspierał sam Busta Rhymes. W utworze obok rapera wystąpiła także Janet Jackson, która pomimo jedynie suportu w piosenkach, już dwa razy załapała się na listę 11 najdroższych teledysków.

It's All Coming Back to Me Now - Celine Dion (1996)

 • Reżyser: Nigel Dick
 • Koszt: 2.300.000 $

Celine Dion i piosenka "My Heart Will Go On", wykorzystana w filmie "Titanic", tworzą nierozłączną całość. Dzięki tej kompozycji piosenkarka jest rozpoznawalna niemalże przez wszystkich ludzi na świecie. Swoją popularność Celine Dion zawdzięcza także wielu innym kompozycją. Jedną z nich jest utwór zatytułowany "It's All Coming Back to Me Now". Reżyserem wideoklipu do tej piosenki został Nigel Dick, a sceny były kręcone w zamku Ploskovice w Czechach.

Bad - Michael Jackson (1987)

 • Reżyser: Martin Scorsese
 • Koszt: 2.200.000 $

Michael Jackson doczekał się pierwszego i ostatniego miejsca na liście 11 najdroższych teledysków. Jednym z tańszych, jeżeli tak można mówić o sumie 2.200.000 dolarów, jest wideoklip do piosenki "Bad". Reżyserem tego dzieła został sam Martin Scorsese znany z takich filmów jak "Taksówkarz", "Chłopcy z ferajny" czy "Infiltracja". Mówiąc o teledysku do tej piosenki, można określić go bardziej jako film niż krótki materiał promocyjny. Pełna wersja klipu do utworu "Bad" trwa raptem 18 minut, co czyni go nie tylko jednym z droższych teledysków na świecie, ale także jednym z najdłuższych.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pół na pół
 • 15 grudzień 2014
 •  
Zakazane piosenki cz.1

Cenzura muzyki to praktyka polegająca na ograniczeniu swobodnego dostępu do utworów muzycznych. Działanie to może wynikać z różnych powodów. Mogą...

TOP 11
 • 12 grudzień 2014
 •  
Najważniejsze utwory lat 80. XX wieku

Lata 80. to czas, kiedy na scenie muzycznej działo się naprawdę dużo. Na rynku pojawiło się wielu nowych wykonawców, którzy do dzisiaj cieszą się ogromną...

Pokrótce
 • 13 kwiecień 2015
 •  
Raperzy wyklęci

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreowany przez najbardziej znane telewizyjne stacje muzyczne,...

Pokrótce
 • 10 listopad 2014
 •  
Poezja w rytmie muzyki

O wielu tekstach utworów można powiedzieć, że są wierszami. Nie chodzi tu jednak tylko o poezję śpiewaną, ponieważ takie perełki pojawiają się...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Ubierz się w muzykę - WristBoom - głośnik do ubrania na rękę

28 maj 2015

WristBoom - przenośny głośnik Bluetooth do ubrania na rękę

Firma BiGR Audio pracuje nad stworzeniem ultralekkiego, przenośnego głośnika, który można ...

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny!

16 listopad 2016

WhammyPhone czyli innowacyjny instrument muzyczny

Nazwa WhammyPhone przywodzi na myśl jednoznaczne skojarzenia związane z telefonią i popula...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreo...

Przekroczyć granice

19 styczeń 2015

Zdjęcie: evelyn.co.uk

Wielokrotnie każdy z nas musiał przekroczyć granicę własnej wytrzymałości oraz walczyć ze ...

Najważniejsze teledyski w 2015 roku

28 styczeń 2016

Najważniejsze teledyski w 2015 roku

W 2015 roku premierą muzycznym towarzyszyły również teledyski, które w internecie cieszyły...

George Michael i jego największe przeboje

26 grudzień 2016

George Michael Tribute

Rok 2016 nie był zbyt łaskawy dla sceny muzycznej. Wielu wielkich artystów pożegnaliśmy be...

JBL seria 7 - referencyjne monitory z linii PRO

6 listopad 2014

JBL 7 Series

Firma JBL zaprezentowała nową serię monitorów głośnikowych, tym razem oznaczoną cyfrą 7. A...

Kontrowersyjne okładki

11 lipiec 2014

Świat muzyki bez kontrowersji byłby jak noc bez gwiazd. Skandale są jednym z podstawowych ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016