George Michael Tribute

Rok 2016 nie był zbyt łaskawy dla sceny muzycznej. Wielu wielkich artystów pożegnaliśmy bezpowrotnie. Teraz do niechlubnego zestawienia dołączył kolejny wielki wokalista i ikona lat 80. i 90 - George Michael. Wielu fanów słuchając jego przeboje wraca pamięcią do minionych czasów i dzieciństwa. Powspominajmy zatem tego nietuzinkowego artystę w jego największych przebojach.

"Last Christmas"

Piosenka, której status urósł do niemal obowiązkowej i tradycyjnej pozycji przypominanej przez wiele rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych podczas Świąt Bożego Narodzenia. Utwór został wydany w 1984 roku przez wytwórnię Epic Records. Oryginalnie napisany i wyprodukowany przez George'a Michaela był jednym z hitów duetu Wham!, który George Michael tworzył wspólnie z Andrew Ridgeleyem.

W wideoklipie wystąpili m.in. George Michael, Andrew Ridgeley, Pepsi & Shirlie, Martin Kemp (przyszły mąż Shirlie Holliman). Akcja klipu dzieje się w zimowej scenerii kurortu narciarskiego. W górskim domku, w którym mieszka grupa przyjaciół rozpoczynają się przygotowania do świąt bożonarodzeniowych, podczas których George flirtuje z dziewczyną Andrew. Teledysk kręcony był m.in. w Saas-Fee w Szwajcarii.

Jak zaskakujące potrafi być życie pokazuje śmierć artysty. George Michael, który stworzył ten świąteczny hit, odszedł w dniu Bożego Narodzenia...

George Michael - Last Christmas George Michael - Last Christmas

"Wake Me Up Before You Go-Go"

To kolejny hit duetu Wham!, którego nie sposób nie wspomnieć, gdyż stał się ich pierwszym największym przebojem. Napisany i wyprodukowany przez George'a Michaela został wydany jako singiel 14 maja 1984 roku, po czym znalazł się na albumie zatytułowanym "Make It Big".

Inspiracją dla Michaela do napisania piosenki była ponoć odręcznie napisana kartka przez jego partnera z zespołu, Andrew Ridgeley'a do jego rodziców. Andrew chciał napisać na niej: "wake me up before you go" (obudź mnie przed wyjazdem), ale przypadkowo dwa razy zapisał słowo "up", więc postanowił celowo dopisać podwójne "go".

Teledysk do piosenki został wyreżyserowany przez Andy Morahan i został nakręcony w Brixton Academy w południowym Londynie. Scenografia i ubiory zostały opracowane według projektu Katharine Hamnett. Zespół występuje w koszulkach z napisem "Choose life" (wybierz życie).

Singiel przez długi czas utrzymywał się na pierwszych miejscach wielu list przebojów, a klip często mogli oglądać również polscy widzowie, gdyż był często pokazywany za sprawą polskiej telewizji.

George Michael - Wake Me Up Before You Go-Go George Michael - Wake Me Up Before You Go-Go

"Careless Whisper"

Utwór, który również powstał za czasów świetności Wham! w 1984 roku, jako drugi singel z albumu "Make It Big". Genezą powstania utworu były czasy, kiedy George Michael pracował jako DJ w jednej z restauracji i jako bileter w kinie. 17-letni wówczas George jechał właśnie autobusem linii nr 32 do pracy. Kiedy podawał kierowcy pieniądze na bilet, w jego głowie pojawiła się słynna melodia, w piosence zagrana na saksofonie. Wspólnie z Andym dokończyli utwór, który 4 lata później stał się znakiem rozpoznawczym George'a Michaela zajmując pierwsze miejsca światowych list przebojów, takich jak UK Singles Chart czy Billboard Hot 100. Piosenka w całości jest śpiewana przez George’a Michaela, została więc wydana jako jego singel.

Teledysk został nakręcony w czerwcu 1984 roku w Miami oraz Coconut Grove i Watson Island. Przedstawia historię mężczyzny, którego żona (w jej roli zagrała Lisa Stahl) przyłapała go w jednoznacznej sytuacji z inną kobietą. Żona ucieka od niego, a on zostaje zupełnie sam. W końcowej scenie możemy zobaczyć Michaela wychylającego się z balkonu na ostatnim piętrze Towers Grove w Miami.

George Michael - Careless Whisper George Michael - Careless Whisper

"Father Figure"

Singel wydany w 1988 roku przez wytwórnię Columbia Records, pochodzący z pierwszego, debiutanckiego albumu piosenkarza, który znalazł się na albumie zatytułowanym "Faith". Teledysk do utworu przedstawia burzliwy związek pomiędzy taksówkarzem (George Michael) i modelką (Tania Coleridge). George Michael i Andy Morahan zdobyli za ten klip wyróżnienie MTV Video Music Award for Best Direction w 1988 roku.

"Father Figure" stał się hitem nr 1 w Stanach Zjednoczonych.

George Michael - Father Figure George Michael - Father Figure

"One More Try"

To czwarty singel, promujący debiutancki album George’a Michaela "Faith". Wydany 11 kwietnia 1988 roku, stał się trzecim numerem jeden na amerykańskiej liście przebojów, pochodzącym z tego albumu.

Słowa piosenki opowiadają o młodym mężczyźnie, który zraniony w poprzednim związku ma obawy, czy wejść w nowy. Trwający niemal 6 minut utwór "One More Try" jest typową balladą miłosną i zarazem jednym z najbardziej ulubionych hitów fanów na koncertach.

George Michael - One More Try George Michael - One More Try

"Freedom! '90"

Jest trzecim singlem z płyty "Listen Without Prejudice Vol. 1", który zajmując ósme miejsce w notowaniach w Stanach Zjednoczonych, również zyskał status hitu. Wydany został 30 października 1990 roku przez wytwórnię Columbia Records. Zadaniem widniejącej w tytule utworu końcówki "’90" jest odróżnienie go od singla o tytule "Freedom" z repertuaru duetu Wham!.

Słowa piosenki odnoszą się do ostatnich sukcesów George’a Michaela jeszcze z czasów duetu, pokazując jednocześnie artystę jako zupełnie nowego człowieka, z bardziej cynicznym nastawieniem do branży muzycznej niż wcześniej. 

Znużony rozgłosem piosenkarz oświadczył, że nie wystąpi więcej przed kamerą i nie pojawił się na żadnym teledysku ze swojego nowego albumu. Zamiast tego w teledysku do "Freedom! '90" wystąpiło pięć supermodelek z okładki brytyjskiej edycji Vogue’a: Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Christy Turlington oraz najlepsi modele: John Pearson, Mario Sorrenti, Peter Formby i Todo Segalla.

W teledysku możemy zobaczyć jak palą się przedmioty nawiązujące do wizerunku artysty z teledysku do utworu "Faith" z 1987 roku, jak skórzana kurtka, gitara oraz wybuchająca szafa grająca. Każde wyśpiewane słowo "Freedom", któremu towarzyszy niszczenie reliktów przeszłości sugeruje uwolnienie się od nich i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

George Michael - Freedom! '90 George Michael - Freedom! '90

"Don't Let The Sun Go Down On Me"

Wprawdzie utwór pochodzi z repertuaru Eltona Johna, który został przez niego nagrany w 1974 roku i jako singiel zdobył drugie miejsce na liście Billboard Hot 100 Chart i 16 w UK Singles Chart. Jednak dopiero w 1991 roku pobił swój wcześniejszy sukces, jako piosenka zaśpiewana w wersji na żywo w duecie z Georgem Michaelem, osiągając pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii i USA. Wpływy z utworu zostały podzielone pomiędzy 10 różnych organizacji charytatywnych działających w obszarach pomocy dla dzieci, zwalczania AIDS i wspierania edukacji.

Teledysk do singla, który wyreżyserował Andy Morahan, wykorzystuje materiał filmowy z koncertu na żywo, który odbył się Chicago w obecności 70.000 fanów.

Elton John & George Michael - Don't Let The Sun Go Down On Me Elton John & George Michael - Don't Let The Sun Go Down On Me

"Faith"

Singiel pochodzi z debiutanckiego albumu artysty o takim samym tytule. Wydany w 1987 roku został numerem jeden w Stanach Zjednoczonych, a według magazynu Billboard, był jedynym z najlepiej sprzedających się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Utwór został wykorzystany również w filmie "Gorzkie gody" w reżyserii Romana Polańskiego.

Oficjalny teledysk do piosenki wyreżyserował Andy Morahan, który przedstawia Michaela ubranego w parę niebieskich dżinsów od Levis’a, w kowbojskich butach, grającego na gitarze, który ma być uosobieniem męskiej seksualności podkreślając wybrane części ciała artysty.

George Michael - Faith George Michael - Faith

"A Different Corner"

Piosenka napisana i wykonywana przez George'a Michaela, została wydana przez wytwórnię Epic Records. W momencie premiery w kwietniu 1986 roku, George Michael był nadal członkiem duetu Wham!, dlatego piosenka znalazła się na albumie duetu zatytułowanym "Music from the Edge of Heaven", który został wydany tylko w Japonii i Ameryce Północnej, a także na końcowym albumie kompilacyjnym wydanym na całym świecie. Piosenka została również zremiksowana na płycie George’a Michaela zatytułowanej "Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael", w której pominięto grę na gitarze i refren z chórkiem w wykonaniu Andrew Ridgeleya.

George Michael - A Different Corner George Michael - A Different Corner

"Fastlove"

Kompozycja pochodzi z trzeciego studyjnego albumu Michaela zatytułowanego "Older" z 1996 roku. Singiel został wydany przez Virgin Records w Wielkiej Brytanii i Dreamworks Records w Stanach Zjednoczonych.

Piosenka zajęła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie utrzymywała się przez trzy tygodnie. Również w Australii i we Włoszech uplasowała się na pierwszej pozycji. W Stanach Zjednoczonych "Fastlove" zadebiutował na 8 miejscu.

Teledysk do utworu pokazuje kobiety i mężczyzn przedstawionych w różnych postawach emocjonalnych i seksualnych. W pewnym momencie wideoklipu jeden z aktorów przez krótką chwilę ma na sobie słuchawki ze słowem "FONY" w stylu logo firmy Sony, jest to dyskretne odniesienie do sporu artysty z tym właśnie koncernem.

George Michael - Fastlove George Michael - Fastlove

"Outside"

Singiel wydany przez Epic Records w 1998 roku, pochodzący z albumu "Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael". Jest pierwszym utworem George Michaela po skandalu, w którym Michael został aresztowany przez policjanta za tzw. lubieżne obnażanie w publicznej toalecie na terenie Will Rogers Memorial Park w Beverly Hills. Artysta tym samym został zmuszony do publicznego ujawnienia swojego homoseksualizmu. Marcelo Rodriguez, który aresztował piosenkarza, założył sprawę o moralne zadość uczynienie w kalifornijskim sądzie, żądając od artysty 10 mln dolarów odszkodowania. Sąd umorzył sprawę, ale sąd apelacyjny kazał ponownie ją rozpatrzyć w dniu 3 grudnia 2002 roku. Ostatecznie sąd orzekł, że agent Rodriguez, jako funkcjonariusz publiczny, nie ma podstawy do uzyskania takiego odszkodowania.

W wideoklipie nie mogło się oczywiście obejść bez nawiązania do zaistniałej sytuacji w satyryczny sposób. W teledysku możemy zobaczyć m.in. pisuary na wzór kuli disco i całujących się policjantów, a wystąpiły w nim m.in. gwiazdy porno jak Brittany Andrews i Rebecca Lord oraz modelki Melissa Keller i Jeanne Carmen. Całość wyreżyserował Vaughan Arnell.

George Michael - Outside George Michael - Outside

Dołącz do Muzykosfery i dodaj do swojej Muzykoteki ulubionych wykonawców oraz albumy, które znajdziesz w Muzykopedii.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

The Cranberries zagrają na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

21 luty 2017

The Cranberries zagrają na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu

1 maja we Wrocławiu na corocznym Thanks Jimi Festival, podczas którego gitarzyści z całej ...

Pierwsi artyści na Audioriver 2017 a wśród nich Boys Noize i London Elektricity Big Band

18 styczeń 2017

Audioriver 2017 - lista pierwszych artystów

Organizatorzy festiwalu Audioriver podali pierwszych artystów, którzy w dniach 28-30 lipca...

George Michael nie żyje

26 grudzień 2016

George Michael nie żyje

25 grudnia 2016 roku, w wieku 53 lat, zgasła kolejna gwiazda muzyki pop - George Michael. ...

Scorpions - legenda rocka na Life Festival Oświęcim!

25 grudzień 2016

Zdjęcie: Materiały prasowe

Grupa Scorpions będzie gwiazdą Life Festival Oświęcim 2017! Uwielbiani przez polskich fanó...

Czytelnia

Najważniejsze amerykańskie zespoły metalowe

17 kwiecień 2015

Zdjęcie: dyscolus.com

Stany Zjednoczone to jedno z tych państw na mapie muzycznego świata, które może poszczycić...

Wielkie przeboje Leonarda Cohena – wspominamy wielkiego artystę

18 listopad 2016

Wielkie przeboje Leonarda Cohena

Chcąc uczcić pamięć zmarłego niedawno Leonarda Cohena, przygotowaliśmy listę niektórych z ...

Kosmiczna muzyka

24 październik 2014

Zdjęcie: nasa.gov

NASA udostępniła dla wszystkich bezpłatną bibliotekę dźwiękową. ...

Core - wielkie brzmienie w małym opakowaniu

20 listopad 2014

massfidelity.com

Czy chcieliście mieć kiedyś w domu wysokiej jakości głośniki, ale nie mieliście na nie mie...

Asus Essence - esensja dźwięku

5 listopad 2014

ASUS Essence

Seria cyfrowych przetworników dźwięku i wzmacniaczy słuchawkowych ASUS Essence, jako kwint...

Firma Sony zaprezentowała nowego Walkmana

7 styczeń 2015

Zdjęcie: theverge.com

Kultowa marka przenośnych odtwarzaczy muzycznych powraca na scenę w odświeżonej wersji. ...

Xhail – nowy wymiar tworzenia muzyki

30 październik 2014

Zdjecie: xhail.com

Marzenie komponowania muzyki w czasie rzeczywistym, za pomocą nieograniczonych zasobów dźw...

Dwie drogi

20 październik 2014

Zdjęcie: broadwayworld.com/xlrecordings.com

Ostatni miesiąc przyniósł dwa eksperymenty muzyczne, które wywołały niemałe zamieszanie w ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016