Wielkie przeboje Leonarda Cohena

Chcąc uczcić pamięć zmarłego niedawno Leonarda Cohena, przygotowaliśmy listę niektórych z jego największych przebojów. Ich wyjątkowość i nieprzeciętna forma sprawiają, iż zawsze jakaś jego cząstka będzie istnieć pośród nas, nie pozwalając zapomnieć, jak wybitnym i niepowtarzalnym był artystą.

"Hallelujah"

Ta pop-folkowa ballada pochodzi z 1984 roku i znalazła się na albumie "Various Positions". W momencie wydania piosenka nie osiągnęła dużego sukcesu, lecz później zdobyła tak ogromną popularność, że doczekała się około 240 coverów. Jest to najczęściej wykonywany przez innych muzyków utwór Cohena.

"Hallelujah" łączy styl walca i muzyki gospel. Pierwotna, oryginalna wersja zawiera kilka odwołań do Biblii. Cohen wykonywał ją podczas swojej światowej trasy koncertowej w 1985 roku, jednak podczas występów na żywo w latach 1988 i 1993 śpiewał inny tekst, w którym tylko ostatni wers zgadzał się z pierwowzorem.

W 2005 roku "Hallelujah" została nazwaną dziesiątą najwspanialszą kanadyjską piosenką wszech czasów w rankingu magazynu "Chart", a 21 grudnia 2008 roku została pierwszą piosenką od 51 lat, która zajmowała zarówno pierwsze, jak i drugie miejsce w UK Singles Chart.

"Famous Blue Raincoat"

To szósty utwór z trzeciego albumu Cohena zatytułowanego "Songs of Love and Hate" wydanego w 1971 roku. Utwór został napisany w formie listu, a wiele jego linii to amfibrachy. Opowiada on historię trójkąta miłosnego pomiędzy nim, kobietą o imieniu Jane i mężczyzną, który jest identyfikowany tylko poprzez określenie "mój brat, mój zabójca". Słowa zawierają odniesienia do niemieckiej piosenki miłosnej "Lili Marlene" a także do scjentologii i ulicy Clinton Street, na której  Cohen mieszkał na Manhattanie w 1970 roku. W 1994 roku Cohen powiedział:

"...to była piosenka, z której nigdy nie byłem usatysfakcjonowany".

"Bird on the Wire"

Utwór został nagrany 26 września 1968 roku w Nashville a w 1969 roku znalazł się na albumie "Songs From A Room". W 2007 roku pod tytułem "Like a Bird" trafił do odrestaurowanej edycji albumu na CD.

W 1960 roku Cohen mieszkał na greckiej wyspie Hydra razem ze swoją dziewczyną Marianne Ihlen, kobietą przedstawioną na tylnej okładce albumu "Songs From A Room". Marianne pomogła Cohenowi uporać się z depresją, wręczając mu gitarę, po czym zaczął on komponować "Bird on the wire" inspirowany przez ptaka siedzącego na jednym z ostatnio zainstalowanych przewodów telefonicznych na Hydrze, co obrazuje z resztą sam tytuł utworu. Ukończył ją dopiero w motelu w Hollywood.

"So Long Marianne"

Piosenka pochodzi z album wydanego w 1989 roku o takim samym tytule. Podobnie jak w przypadku "Bird on the Wire", tak i do powstania "So Long Marianne" przyczyniła się bezpośrednio dziewczyna poznana na greckiej wyspie - Marianne Ihlen. Ihlen to zasadniczo panieńskie nazwisko Marianne, właściwie w tamtym czasie nazywała się Marianne Jensen i była żoną norweskiego pisarza Axela Jensena, który odszedł od niej i ich sześciomiesięcznego synka, zostawiając oboje samotnych na wyspie. Marianne była inspiracją do powstania piosenki i to jej została ona poświęcona. Cohen mówił o Marianne Ihlen, że jest najpiękniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek spotkał.

"Everybody Knows"

Ten utwór Cohen napisał we współpracy z Sharonem Robinsonem. Po raz pierwszy został wydany na albumie Cohena "I'm your man" w lutym 1988 roku. "Everybody Knows" jest znany ze swojego ponurego tonu i porusza taką problematykę, jak AIDS, problemy społeczne, problemy religijne i relacje międzyludzkie.

Piosenka była często wykorzystywana w filmach oraz produkcjach telewizyjnych i radiowych. Amerykańska grupa rockowa Guns N 'Roses również wykorzystywała utwór jako wprowadzenie tuż przed rozpoczęciem niektórych ze swoich koncertów. "Everybody Knows" w czerwcu 2008 roku stała się częścią kampanii antynikotynowej zleconej przez australijski rząd w Nowej Południowej Walii, pod hasłem "wszyscy wiedzą, że palenie powoduje choroby... a Ty nadal to robisz".

"Dance Me to the End of Love"

Utwór pochodzi z albumu "Various Positions" z 1984 roku. Piosenka melodycznie i rytmicznie nawiązuje bezpośrednio do greckiego tańca "hassapiko", z którym Cohen prawdopodobnie zetknął się podczas pobytu na Hydrze.

Chociaż utwór został skonstruowany jako piosenka miłosna, "Dance Me to the End of Love" był w istocie inspirowany Holokaustem, odnosząc się do losów żydowskich pokoleń żyjących w obozach zagłady. Krematoria, śmierć i codzienny horror przeżywany przez ludzi, nierzadko przeplatał się z dźwiękami muzyki. Podczas gdy jedni grali na smyczkach klasykę, w tym samym czasie ich współwięźniowie byli zabijani i ginęli w piecach. W takim obliczu słowa "Dance Me to the End of Love" nabierają zupełnie innego wyrazu. Szczęśliwie w teledysku mamy okazję doświadczać interpretacji, gdzie taniec, którym jest wzajemna miłość i wspólnie przeżyte dni, przerywa śmierć z bardziej naturalnych przyczyn. Akcentem wskazującym faktyczną genezę utworu, mogą być płonące pod koniec klipu skrzypce...

W Polsce w latach 80-tych ubiegłego wieku, "Dance Me to the End of Love" często gościła na antenie polskich rozgłośni radiowych, a w telewizji można było nieraz zobaczyć teledysk.

"In My Secret Life"

To pierwszy singel kanadyjskiego piosenkarza, pochodzący z albumu "Ten New Songs". W utworze możemy usłyszeć akompaniament gitary Boba Metzgera. Cohen zaczął pisać tę piosenkę w 1988 roku, ale finalnie ukończył ją oraz nagrał dopiero w 2001. Na singlu wydanym przez Sony Music Canada oprócz normalnej wersji trwającej 4:55, znajduje się także wersja radiowa o długości 3:52.

W teledysku widzimy Cohena znajdującego w jakimś ciemnym miejscu, z którego wyłaniają się dziwne budynki i postacie z wielkimi, jajowatymi głowami, wykonujące codzienne czynności. Taki obraz w zamierzeniu ma zapewne korespondować z tytułem i treścią piosenki.

"Closing Time"

Utwór pochodzi z albumu "The Future" z 1992 roku. Słowami piosenka nawiązuje do szarej i monotonnej codzienności. Znudzenie życiem i nieokreślony związek z kobietą przedstawione zostają na tle wydarzeń, którym towarzyszy alkohol, używki, ludzkie przywary, próżność i żal niespełnionego życia, gdzie wybawieniem może być tylko śmierć. Teledysk do "Closing Time" zdobył nagrodę Juno Award dla najlepszego filmu muzycznego w 1993 roku. 

"I'm Your Man"

"I'm Your Man" to zarazem tytuł ósmego albumu Cohena wydanego w lutym 1988 roku i utworu, który się na nim znalazł. Zarówno utwór jak i cały album obfituje w nowoczesne brzmienia, wykonywane przede wszystkim na syntezatorach, dlatego styl większości piosenek na nim zamieszczonych przypomina synth pop. Polską wersję piosenki zatytułowaną "Jestem twój" śpiewał Bogusław Linda. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Sara" z 1997 roku, w którym Linda zagrał jedną z głównych ról.

"Suzanne"

Jest to pierwsza piosenka Cohena. Została napisana w 1960 roku, ale po raz pierwszy została opublikowana jako wiersz w roku 1966, i jeszcze w tym samym roku została nagrana profesjonalnie przez Judy Collins. Sam Cohen wykonywał ją jako swój debiutancki singiel, który znalazł się na albumie zatytułowanym "Songs of Leonard Cohen" (1967). Wielu innych artystów również nagrało swoje wersje tego utworu, dlatego stał się on jednym z najbardziej istotnych w katalogu Cohena.

W owym czasie piosenka wyrobiła mu opinię jako jednego z największych melancholijnych kompozytorów. Opowiada ona o relacji Cohena z rzeczywistym światem i Suzanne Verdal - tancerką i artystką, z którą spotkał się w Montrealu w lecie 1965 roku.

"You Want It Darker"

"You Want It Darker" to utwór, który nie bez powodu zostawiliśmy na sam koniec. Pochodzi on z ostatniego, nagranego krótko przed śmiercią albumu. Ciężka i ponura melodia z udziałem chóru kościelnego, mieszająca się z elektronicznym brzmieniem, podczas której Cohen porusza tematykę rychłej śmierci, i to w bardzo poważny sposób. Słowa "I'm ready my Lord" (Mój Panie, jestem gotów) były zapewne inspirowane pogarszającym się zdrowiem artysty i przeczuciem nadchodzącego końca, ale też poczucia spełnienia. Świadczyć o tym mogą również słowa napisane w liście do umierającej przyjaciółki Marianne Ihlen, w którym napisał:

"Marianne, przyszedł czas, kiedy jesteśmy bardzo starzy i nasze ciała się rozpadają i myślę, że bardzo niedługo do ciebie dołączę".

Marianne Ihlen zmarła 28 lipca 2016 roku w wieku 81 lat. Leonard Cohen odszedł trzy miesiące później 7 listopada tego samego roku...

Tym niezwykłym utworem kończymy naszą podróż przez życie i twórczość tego wybitnego artysty jakim bez wątpienia był Leonard Cohen.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Diabeł tkwi w szczegółach cz.2

30 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o ukrytych treściach w muzyce popularnej, któr...

Fender wypuszcza gitarę basową sygnowaną przez Adama Claytona

20 październik 2014

Zdjęcie: fender.com

Basista zespołu U2 doczekał się instrumentu sygnowanego jego nazwiskiem. ...

Jak słuchano muzyki w 2014 roku?

5 styczeń 2015

Zdjęcie: openculture.com

Koniec starego i początek nowego roku jest okresem podsumowań oraz rozliczeń. Dotyczy to z...

Ubawieni na śmierć

27 sierpień 2015

Ubawieni na śmierć

Wydarzenie sprzed ostatnich kilku dni, a dokładnie publikacja w jednej z polskich tzw. gaz...

Vandelay dostępny na Maka i iPada

21 październik 2014

Zdjęcie: vandelay.klevgrand.se

Jeżeli tworzycie muzykę na tablecie lub korzystacie z Maka, to dodatkowy efekt delay może ...

Najważniejsze amerykańskie zespoły metalowe

17 kwiecień 2015

Zdjęcie: dyscolus.com

Stany Zjednoczone to jedno z tych państw na mapie muzycznego świata, które może poszczycić...

Najdziwniejsze instrumenty elektroniczne

19 listopad 2014

Zdjęcie: fortegaverso.files.wordpress.com

Elektronika i technika komputerowa na stałe zagościły w naszym codziennym życiu, w niemal ...

Zakątki muzyki na Google Street View

23 luty 2015

Zdjęcie: diariodecultura.com.ar

Projekt okładki albumu to zazwyczaj dzieło samo w sobie, które często staje się równie pop...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016