Koniec starego i początek nowego roku jest okresem podsumowań oraz rozliczeń. Dotyczy to zarówno spraw prywatnych, jak i służbowych. Podsumowania nie ominęły także rynku muzycznego, który w zeszłym roku przeszedł przez szereg zmian.

Jednym z największych rynków muzycznych są bez wątpienia Stany Zjednoczone, które można powiedzieć stanowią pewnego rodzaju wyznacznik, jeżeli chodzi o sprzedaż płyt oraz piosenek. Tutaj rodzi się też pytanie, czy cały czas możemy mówić o nabywaniu utworów w postaci cyfrowej lub na nośnikach fizycznych? A może większą popularnością cieszy się "wypożyczanie" muzyki w serwisach stremingowych?

Z informacji, które opublikowała firma Nielsen, wynika, że coraz częściej użytkownicy decydują się na korzystanie z serwisów streamingowych. Nie chodzi tutaj tylko o muzykę, ponieważ wiele osób konsumuje w ten sposób inne multimedia, takie jak filmy oraz seriale. Dużą popularnością cieszą się również e-booki, które pozwalają np. zabrać na wakacje kilkadziesiąt książek bez dodatkowego obciążenia bagażu. Na taki wzrost popularności usług streamingowych ma bez wątpienia wpływ wygoda oraz często niemalże niezliczona dostępność interesujących nas multimediów. W poniżej przedstawionych wynikach nie ma jednak nic zaskakującego, ponieważ taką sytuację można było przewidzieć, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Jeżeli chodzi o muzykę, pod lupę nie zostały wzięte tylko usługi streamingowe, takie jak Spotify oraz Rdio. Przeanalizowane zostały także klipy wideo np. na oficjalnych kanałach na YouTube oraz Vevo. Według raportu, który opublikowała firma Nielsen, wzrost usług steamingowych w 2014 r. wyniósł aż 54% w stosunku do 2013 roku. Liczba streamów muzyki w poprzednim roku wyniosła aż 164 miliardy, a dwa lata wcześniej 106 miliardów.

Zwiększone zainteresowanie muzyką dostępną w każdym miejscu na świecie, z niemalże każdego urządzenia jakim dysponujemy, odbiła się jednak na sprzedaży albumów. W przypadku fizycznych nośników rynek muzyczny odnotował spadek o 11%, z 289 milionów do 257 milionów. Na zwiększonej popularności usług streamingowych ucierpiała także cyfrowa dystrybucja albumów muzycznych, gdzie zauważono spadek o 9%, z 118 milionów sprzedanych egzemplarzy w 2013 r. do 106,5 miliona kupionych krążków w 2014 roku. Fani muzyki zaczęli także rzadziej kupować pojedyncze piosenki, co wpłynęło na 12% spadek w tym segmencie rynku. W 2013 roku kupiono 1,26 miliarda utworów, a w 2014 już tylko 1,1 miliarda. Przedstawione liczby nie zmieniają jednak faktu, że cyfrowa sprzedaż muzyki cały czas cieszy się dużą popularnością, ponieważ 41% wszystkich kupionych albumów zostało nabytych w sklepach internetowych. Wynik ten nie zmienił się od 2013 roku.

Zdjęcie: apple.com

Jak widać, rosnąca z roku na rok popularność usług streamingowych zniechęca wiele osób do kupowania albumów muzycznych oraz piosenek. Coraz więcej ludzi woli zapłacić miesięczny abonament i mieć dostęp do ciągle powiększającej się bazy utworów, które już teraz często zawierają 30 milionów kompozycji. Nie oznacza to jednak całkowitego braku zainteresowania albumami muzycznymi, ponieważ na świecie coraz częściej wiele osób wraca do korzeni i odkrywa magię czarnej płyty.

Z początku może się to wydawać dziwne, że winylowe krążki zdobywają nowych fanów, a kompakty oraz cyfrowa dystrybucja muzyki cały czas traci. Tak jednak wygląda sytuacja i czarna płyta przeżywa swój renesans, o czym już kilka razy pisaliśmy. Coraz więcej wykonawców wydaje swoje nowe wydawnictwa na winylach i takim przykładem może Jack White, który w 2014 roku przygotował specjalne wydanie albumu "Lazaretto", na którym umieszczone zostały dwa dodatkowe utwory. Znajdowały się one na wewnętrznej części płyty, czyli tam, gdzie etykieta. Dodatkową niespodzianką była możliwość odsłuchania dwóch różnych intro do jednego z utworów zagranych na gitarze klasycznej lub elektrycznej. Wybór wersji zależny jest od umieszczenia igły w odpowiednim miejscu. Wydanie specjalne albumu "Lazaretto" pozwalało również na odtwarzanie każdej ze stron z inną prędkością - 78 i 45 obrotów na minutę.

Zainteresowanie płytą gramofonową ze strony fanów muzyki oraz samych artystów wpłynęła na 52% wzrost sprzedaży albumów winylowych. W 2013 roku sprzedanych zostało 6,1 miliona czarnych krążków, a rok później kupiono 9,2 miliona winyli. Wynik ten jest również największym sukcesem od 1991 roku.

Nie wszędzie usługi streamingowe cieszą się tak dużą popularnością. Wierni tradycji i kompaktom są cały czas Japończycy. W Kraju Kwitnącej Wiśni 85% sprzedawanych albumów muzycznych kupowanych jest bowiem na płytach CD. Z wygody usług streamingowych wolą jednak korzystać Szwedzi, gdzie sprzedaż kompaktów spadła aż do 20%. W Polsce także można zauważyć rosnącą popularność takich serwisów jak Deezer, Spotify oraz WiMP.

Teraz można się tylko zastanowić, co przyniesie nam 2015 rok? Czy cały czas będzie zauważalny wzrost popularności serwisów streamingowych, a może na rynku muzycznym pojawi się zupełnie coś nowego? Na pewno warto będzie obserwować poczynania firmy Apple, która w 2014 roku wykupiła markę Beats znaną z produkcji słuchawek oraz usługi Beats Music. Może w tym roku firma z Cupertino porzuci aktualny model dystrybucji muzyki w iTunes Store na rzecz strumieniowania muzyki, bo przecież posiada już podobną usługę iTunes Radio i może ją połączyć z firmą Dr. Dre. W 2015 roku bez wątpienia zauważalne zmiany pojawią się w modelu dystrybucji muzyki, o którym wspominaliśmy w przypadku wydania albumu "Songs of Innocence" grupy U2 oraz "Tomorrow's Modern Boxes" Thoma Yorke'a.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pokrótce
 • 30 czerwiec 2014
 •  
Nadciągają czarne chmury?

Historia przemysłu fonograficznego przypomina sinusoidę, na której można odnotować jej lepsze i złe chwile. W poszczególnych latach jej istnienia...

MusicTech
 • 30 marzec 2015
 •  
Tidal wystartował

Jay-Z zapowiada rewolucję w przemyśle muzycznym i prezentuje nową usługę strumieniującą muzykę.

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

The Cranberries zagrają na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

21 luty 2017

The Cranberries zagrają na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu

1 maja we Wrocławiu na corocznym Thanks Jimi Festival, podczas którego gitarzyści z całej ...

Pierwsi artyści na Audioriver 2017 a wśród nich Boys Noize i London Elektricity Big Band

18 styczeń 2017

Audioriver 2017 - lista pierwszych artystów

Organizatorzy festiwalu Audioriver podali pierwszych artystów, którzy w dniach 28-30 lipca...

George Michael nie żyje

26 grudzień 2016

George Michael nie żyje

25 grudnia 2016 roku, w wieku 53 lat, zgasła kolejna gwiazda muzyki pop - George Michael. ...

Scorpions - legenda rocka na Life Festival Oświęcim!

25 grudzień 2016

Zdjęcie: Materiały prasowe

Grupa Scorpions będzie gwiazdą Life Festival Oświęcim 2017! Uwielbiani przez polskich fanó...

Czytelnia

Marshall i Softube łączą siły

22 październik 2014

Marshall i Softube JMD:1

Wzmacniacz Marshall JMD:1 zapoczątkował nową erę w cyfrowej technice wzmacniaczy gitarowyc...

Najdroższe teledyski

4 lipiec 2014

Zdjęcie: motspourtous.com

Świat wideoklipów muzycznych można bez problemu nazwać małym Hollywood. Pieniądze jakie są...

Tidal wprowadza pakiety rodzinne

13 lipiec 2015

Zdjęcie: tidalhifi.com

Jay-Z ze swoją nową usługą walczy o kolejny kawałek tortu, na coraz bardziej rozrastającym...

Sukces po drugiej stronie

14 lipiec 2014

Zdjęcie: gizmodo.fr

Przypadek to jeden z najczęstszych powodów sukcesu. Nie zawsze możemy wszystko przewidzieć...

Wspominamy Freddiego Mercury’ego w 25 rocznicę śmierci

25 listopad 2016

Freddie Mercury - 25 rocznica śmierci

24 listopada mija 25 rocznica śmierci wokalisty legendarnego zespołu Queen. Wspominamy art...

Babypod - muzyczny rozwój dziecka jeszcze przed narodzinami

8 styczeń 2016

Naukowcy uważają, że muzyka, a szczególnie klasyczna, bardzo dobrze wpływa na rozwój dziec...

Najdziwniejsze instrumenty elektroniczne

19 listopad 2014

Zdjęcie: fortegaverso.files.wordpress.com

Elektronika i technika komputerowa na stałe zagościły w naszym codziennym życiu, w niemal ...

Dwie drogi

20 październik 2014

Zdjęcie: broadwayworld.com/xlrecordings.com

Ostatni miesiąc przyniósł dwa eksperymenty muzyczne, które wywołały niemałe zamieszanie w ...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016