Koniec starego i początek nowego roku jest okresem podsumowań oraz rozliczeń. Dotyczy to zarówno spraw prywatnych, jak i służbowych. Podsumowania nie ominęły także rynku muzycznego, który w zeszłym roku przeszedł przez szereg zmian.

Jednym z największych rynków muzycznych są bez wątpienia Stany Zjednoczone, które można powiedzieć stanowią pewnego rodzaju wyznacznik, jeżeli chodzi o sprzedaż płyt oraz piosenek. Tutaj rodzi się też pytanie, czy cały czas możemy mówić o nabywaniu utworów w postaci cyfrowej lub na nośnikach fizycznych? A może większą popularnością cieszy się "wypożyczanie" muzyki w serwisach stremingowych?

Z informacji, które opublikowała firma Nielsen, wynika, że coraz częściej użytkownicy decydują się na korzystanie z serwisów streamingowych. Nie chodzi tutaj tylko o muzykę, ponieważ wiele osób konsumuje w ten sposób inne multimedia, takie jak filmy oraz seriale. Dużą popularnością cieszą się również e-booki, które pozwalają np. zabrać na wakacje kilkadziesiąt książek bez dodatkowego obciążenia bagażu. Na taki wzrost popularności usług streamingowych ma bez wątpienia wpływ wygoda oraz często niemalże niezliczona dostępność interesujących nas multimediów. W poniżej przedstawionych wynikach nie ma jednak nic zaskakującego, ponieważ taką sytuację można było przewidzieć, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Jeżeli chodzi o muzykę, pod lupę nie zostały wzięte tylko usługi streamingowe, takie jak Spotify oraz Rdio. Przeanalizowane zostały także klipy wideo np. na oficjalnych kanałach na YouTube oraz Vevo. Według raportu, który opublikowała firma Nielsen, wzrost usług steamingowych w 2014 r. wyniósł aż 54% w stosunku do 2013 roku. Liczba streamów muzyki w poprzednim roku wyniosła aż 164 miliardy, a dwa lata wcześniej 106 miliardów.

Zwiększone zainteresowanie muzyką dostępną w każdym miejscu na świecie, z niemalże każdego urządzenia jakim dysponujemy, odbiła się jednak na sprzedaży albumów. W przypadku fizycznych nośników rynek muzyczny odnotował spadek o 11%, z 289 milionów do 257 milionów. Na zwiększonej popularności usług streamingowych ucierpiała także cyfrowa dystrybucja albumów muzycznych, gdzie zauważono spadek o 9%, z 118 milionów sprzedanych egzemplarzy w 2013 r. do 106,5 miliona kupionych krążków w 2014 roku. Fani muzyki zaczęli także rzadziej kupować pojedyncze piosenki, co wpłynęło na 12% spadek w tym segmencie rynku. W 2013 roku kupiono 1,26 miliarda utworów, a w 2014 już tylko 1,1 miliarda. Przedstawione liczby nie zmieniają jednak faktu, że cyfrowa sprzedaż muzyki cały czas cieszy się dużą popularnością, ponieważ 41% wszystkich kupionych albumów zostało nabytych w sklepach internetowych. Wynik ten nie zmienił się od 2013 roku.

Zdjęcie: apple.com

Jak widać, rosnąca z roku na rok popularność usług streamingowych zniechęca wiele osób do kupowania albumów muzycznych oraz piosenek. Coraz więcej ludzi woli zapłacić miesięczny abonament i mieć dostęp do ciągle powiększającej się bazy utworów, które już teraz często zawierają 30 milionów kompozycji. Nie oznacza to jednak całkowitego braku zainteresowania albumami muzycznymi, ponieważ na świecie coraz częściej wiele osób wraca do korzeni i odkrywa magię czarnej płyty.

Z początku może się to wydawać dziwne, że winylowe krążki zdobywają nowych fanów, a kompakty oraz cyfrowa dystrybucja muzyki cały czas traci. Tak jednak wygląda sytuacja i czarna płyta przeżywa swój renesans, o czym już kilka razy pisaliśmy. Coraz więcej wykonawców wydaje swoje nowe wydawnictwa na winylach i takim przykładem może Jack White, który w 2014 roku przygotował specjalne wydanie albumu "Lazaretto", na którym umieszczone zostały dwa dodatkowe utwory. Znajdowały się one na wewnętrznej części płyty, czyli tam, gdzie etykieta. Dodatkową niespodzianką była możliwość odsłuchania dwóch różnych intro do jednego z utworów zagranych na gitarze klasycznej lub elektrycznej. Wybór wersji zależny jest od umieszczenia igły w odpowiednim miejscu. Wydanie specjalne albumu "Lazaretto" pozwalało również na odtwarzanie każdej ze stron z inną prędkością - 78 i 45 obrotów na minutę.

Zainteresowanie płytą gramofonową ze strony fanów muzyki oraz samych artystów wpłynęła na 52% wzrost sprzedaży albumów winylowych. W 2013 roku sprzedanych zostało 6,1 miliona czarnych krążków, a rok później kupiono 9,2 miliona winyli. Wynik ten jest również największym sukcesem od 1991 roku.

Nie wszędzie usługi streamingowe cieszą się tak dużą popularnością. Wierni tradycji i kompaktom są cały czas Japończycy. W Kraju Kwitnącej Wiśni 85% sprzedawanych albumów muzycznych kupowanych jest bowiem na płytach CD. Z wygody usług streamingowych wolą jednak korzystać Szwedzi, gdzie sprzedaż kompaktów spadła aż do 20%. W Polsce także można zauważyć rosnącą popularność takich serwisów jak Deezer, Spotify oraz WiMP.

Teraz można się tylko zastanowić, co przyniesie nam 2015 rok? Czy cały czas będzie zauważalny wzrost popularności serwisów streamingowych, a może na rynku muzycznym pojawi się zupełnie coś nowego? Na pewno warto będzie obserwować poczynania firmy Apple, która w 2014 roku wykupiła markę Beats znaną z produkcji słuchawek oraz usługi Beats Music. Może w tym roku firma z Cupertino porzuci aktualny model dystrybucji muzyki w iTunes Store na rzecz strumieniowania muzyki, bo przecież posiada już podobną usługę iTunes Radio i może ją połączyć z firmą Dr. Dre. W 2015 roku bez wątpienia zauważalne zmiany pojawią się w modelu dystrybucji muzyki, o którym wspominaliśmy w przypadku wydania albumu "Songs of Innocence" grupy U2 oraz "Tomorrow's Modern Boxes" Thoma Yorke'a.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pokrótce
 • 30 czerwiec 2014
 •  
Nadciągają czarne chmury?

Historia przemysłu fonograficznego przypomina sinusoidę, na której można odnotować jej lepsze i złe chwile. W poszczególnych latach jej istnienia...

MusicTech
 • 30 marzec 2015
 •  
Tidal wystartował

Jay-Z zapowiada rewolucję w przemyśle muzycznym i prezentuje nową usługę strumieniującą muzykę.

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

Najważniejsze albumy lat 60. XX wieku

26 wrzesień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Lata 60 XX wieku były szczególnie ważnym okresem w rozwoju muzyki popularnej. W tym czasie...

Fender wypuszcza gitarę basową sygnowaną przez Adama Claytona

20 październik 2014

Zdjęcie: fender.com

Basista zespołu U2 doczekał się instrumentu sygnowanego jego nazwiskiem. ...

Mikrofon AKG D112 MKII - drugie życie legendy

19 maj 2015

Mikrofon AKG D112 MKII

AKG D112 MKII to następca legendy - profesjonalnego mikrofonu dynamicznego AKG D112 do nag...

Zakątki muzyki na Google Street View

23 luty 2015

Zdjęcie: diariodecultura.com.ar

Projekt okładki albumu to zazwyczaj dzieło samo w sobie, które często staje się równie pop...

Wspominamy Freddiego Mercury’ego w 25 rocznicę śmierci

25 listopad 2016

Freddie Mercury - 25 rocznica śmierci

24 listopada mija 25 rocznica śmierci wokalisty legendarnego zespołu Queen. Wspominamy art...

Apple prezentuje Apple Music

12 czerwiec 2015

Firma Apple, znana m.in. z jednego z najpopularniejszych sklepów muzycznych iTunes, zapowi...

Gitara z kartonu? To możliwe!

11 styczeń 2016

Gitara z kartonu? To możliwe!

Ekipa z Signal Snowboard pokaże Ci jak zrobić własnego Stratocastera z kartonu. ...

Marshall London - telefon dla fanów muzyki

20 lipiec 2015

Zdjęcie: marshallheadphones.com

Legendarny producent wzmacniaczy gitarowych wkracza na rynek elektroniki użytkowej i preze...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016