Przeczytaj drugą część i poznaj pozostałych wykonawców, którzy podczas komponowanie muzyki bardzo dokładnie inspirowali się twórczością innych artystów.

Doda! To jest to... oszustwo!

Doda jest królową skandali i okładek kolorowych pism. Niedługo może uda się jej także nałożyć druga koronę i zasiądzie na tronie w królestwie polskiego plagiatu. Jej piosenka zatytułowana "To jest to" jest niczym innym jak wierną kopią utworu "Circles" norweskiego zespołu Fountainheads. Grupa ta oskarżyła Dorotę Rabczewską o wykorzystanie ich utworu bez wcześniejszej zgody grupy. Kolejną pozycją na liście polskiej skandalistki jest piosenka "Szansa", która już w mniejszym stopniu jest podobna do utworu "Life" w wykonaniu Brides of Destruction. Najbardziej podobne są refreny obydwu wersji.

Red Hot Chili Peppers dookoła świata

Można powiedzieć, że dla wielu osób młodego pokolenia zespół Red Hot Chili Peppers stał się ikoną współczesnej muzyki rockowej. Trzeba przyznać, że grupa bardzo zgrabnie potrafi połączyć funkujące rytmy z rock and rollowym brzmieniem. W szczególności udało im się tego dokonać podczas nagrywania piosenki "Around the World", której początkowy riff jest dziwnie podobny do piosenki "Breadfan" autorstwa Budgie.

Feel ponownie powraca

Zespół Feel od czasu wydania swojej pierwszej płyty, stał się w Polsce obiektem kpin i jednoczesnego uwielbienia. O dziwno te dwa sprzeczne uczucia jakoś się równoważą. Największą popularność zespołowi przyniosła piosenka "A gdy jest już ciemno", której melodia jest zapożyczona z utworu "Coming Around Again" Carly Simon. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż zespół Feel jedynie numeruje swoje kolejne płyty. Podobnie robiła to grupa Led Zeppelin, która pierwsze cztery albumy oznaczyła jedynie cyfra rzymską. Może niedługo usłyszymy "Stairway to Heaven" w wykonaniu polskiego zespołu. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć im powodzenia w aranżacji tego epickiego dzieła.

Rod Stewart i jego nowy Taj Mahal

Rod Stewart jest artystą, którego inspirują różne rodzaje muzyki. Zaczynał od rocka, następnie postanowił potańczyć na parkiecie w rytmie disco tylko po to, żeby na starość cofnąć czas w rytm amerykańskich standardów. Jego fascynacja różnymi gatunkami oraz artystami w pewnym momencie posunęła się jednak za daleko. Gorączka sobotniej nocy Roda Stewarta zatytułowana "Da Ya Think I'm Sexy" czerpie dużymi garściami z indyjskiej kultury i utworu "Taj Mahal" w wykonaniu brazylijskiego muzyka Jorge Ben Jor'a.

Wanda i banda w świetle reflektorów

Wanda i banda (Banda i Wanda) jest to polski zespół pop-rockowy, który w 1984 roku wydał płytę zatytułowaną "Banda i Wanda". Krążek zawierał jeden z największych przebojów grupy "Nie będę Julią", który najprawdopodobniej miał być hołdem złożonym dla kanadyjskiej rockowej grupy Rush. Można tak uważać ponieważ niewiele różni się on od piosenki "Limelight", która została skomponowana przez zespół pochodzący z kraju klonowego liścia.

Coldplay nie napisał tej piosenki?

Zespół Coldplay nie należy do typowych rock and rollowych grup, o których można poczytać w każdym kolorowym piśmie. Nie interesują ich skandale oraz pozowanie w świetle fleszy. Wolą prowadzić spokoje życie jak na anglików przystało. W zaciszu swojego domu lub studia komponują muzykę, która niczym magnes przyciąga wielu fanów z całego świata. Wydana w 2008 roku płyta "Viva la Vida or Death and All His Friends" okazała się wielkim hitem na rynku muzycznym. Drugi singiel promocyjny zawierał spokojną piosenkę "Viva la Vida", która wzbudziła jednak wiele kontrowersji. Powodem tego było przypuszczenie, że Coldpaly kopiuje, a nie pisze muzykę. Takie domniemania pojawiły się po dokładniejszym przysłuchaniu się instrumentalnej kompozycji "If I Could Fly", którą napisał gitarzysta Joe Satriani i ironicznie zatytułowanej piosence "The Songs I Didn't Write" zespołu Creaky Boards.

Urszula i jej malinowy król w księżycowym cieniu

Współpraca pomiędzy Urszulą i Romualdem Lipko rozpoczęła się na początku lat 80 XX. Wtedy kompozytor Budki Suflera napisał dla polskiej piosenkarki takie utwory jak "Fatamorgana '82" oraz "Luz blues w niebie same dziury". W 1984 roku owocem ich współpraca stała się piosenka "Malinowy król", która od razu stała się wielkim przebojem. Natomiast rok wcześniej, inny kompozytor oraz multiinstrumentalista Mike Oldfield, znany z kompozycji "Tubular Bells" napisał utwór "Moonlight Shadow" zaśpiewany przez szkocką wokalistkę Maggie Reilly. Po światowym sukcesie tej piosenki, tak się akurat złożyło, że z niewiadomych przyczyn powstał jej polski odpowiednik.

Pet Shop Boys kocha Czajkowskiego

Brytyjski duet Pet Shop Boys należy do grupy artystów, którzy obok takich zespołów jak OMD czy Depeche Mode w latach 80 XX wieku wykreowali nowy styl muzyczny jakim jest synth-pop. Swój sukces zawdzięczają elastyczności i chęci eksperymentowania z różnymi brzmieniami oraz formami. Szczególnie do gustu grupie przypadła muzyka klasyczna, po którą wielokrotnie sięgali w swoich kompozycjach. Połączenie elektroniki z orkiestrą symfoniczną możemy usłyszeć np. na płycie "Battleship Potemkin (Pancernik Potiomkin)", która jest soundtrackiem do filmu o tym samym tytule z 1925 roku. Natomiast w 2009 roku grupa wydała płytę zatytułowaną "Yes". Możemy na niej usłyszeć utwór "All Over the World", który po raz kolejny wyraził ich miłość do muzyki klasycznej. Tym razem zespół zapomniał jednak dodać, że fragmenty pojawiające się w utworze należą do Piotra Czajkowskiego i pochodzą z suity baletowej "Dziadek do orzechów". Na wkładce dołączonej do płyty niestety nie znajdziemy żadnej wzmianki o rosyjskim kompozytorze. Miejmy nadzieje, że to tylko błąd w druku a nie celowe działanie.

Krewniacy?

Na rynku muzycznym znajduje się także wiele utworów, które u niektórych osób mogą wywołać skojarzenia z innym wykonaniem. Takimi kompozycjami jest np. Stairway to Heaven Led Zeppelin, który przypomina piosenkę "Taurus" autorstwa Spirit. Panowie z tego samego zespołu mogli się także zainspirować, przy tworzeniu utworu "Black Dog", utworem "Oh Well" grupy Fleetwood Mac. Kolejną piosenką nasuwającą skojarzenie jest "Waka Waka (This time for Africa)" w wykonaniu kolumbijskiej piosenkarki Shakiry, która w refrenie jest podobna "Se A Vida E" napisanej przez duet Pet Shop Boys. Z polskich utworów minimalne podobieństwo istnieje natomiast w piosence "Od dziś" Paulli, której gitarowe intro brzmi jak to w "Wonderful Tonight" Erica Claptona. Inspiracji inną kompozycją można się także doszukać w przeboju "Ważne", który należy do poznańskiego rapera o pseudonimie Mezo. Chórki wykorzystane w tej piosence są podobne do tych w utworze "Mysterious Girl" Petera Andre.

Dowód niewinności

Za jeden z domniemanych polskich plagiatów uważana jest piosenka "Orła Cień" zespołu Varius Manx. Utwór ten został napisany przez lidera grupy Roberta Jansona. Oryginalną wersją kompozycji miała być natomiast piosenka "Lost For Words" zespołu Pink Floyd. Zaistniałą sytuacje udało się jednak wyjaśnić w magazynie "Gitara i bas" (nr 6 z 1996 roku). W gazecie zamieszczony został artykuł, który miał za zadanie sprawdzić czy te dwie piosenki są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane. Proces ten polegał na rozebraniu obydwu kompozycji na części pierwsze i sprawdzeniu każdej z nich pod kątem formy, rytmu, tempa, harmonii itd. W efekcie autor artykułu dowiódł, iż te dwie piosenki nie są ze sobą w żadnym stopniu spokrewnione. Można rzec, że test na ojcostwo się nie powiódł.

Nieprawdopodobnie podobne?

Zapewne każdy z nas słysząc, czytając lub oglądając jakieś dzieło, zastanawiał się czy istniej jakiekolwiek prawdopodobieństwo na pojawienie się dwóch identycznych lub zbliżonych do siebie utworów. Otóż istnieje. Osoby o bardziej ścisłym umyśle i zdolnościach matematycznych mogłyby to wyliczyć rachunkiem podobieństwa, natomiast humaniści mogą się opierać jedynie na odczuciach oraz przypuszczeniach.

Nie raz zapewne zdarzyło się każdemu z nas, że w naszej głowie pojawił się pewien pomysł, a następnie usłyszeliśmy o nim w telewizji lub od innej obcej osoby, z którą nigdy nie mieliśmy żadnego kontaktu. Głowiliśmy się wtedy nad tym jakim cudem to mogło się zdarzyć. Niestety nie ma na to żadnego logicznego wyjaśnienia, które mogłoby się stać usprawiedliwieniem dla artystów, którzy uważają, że ich plagiat powstał nieświadomie lub z czystego przypadku. Możemy im jedynie uwierzyć na słowo lub też odrzucić ich tłumaczenie, które przez wielu uważane jest za bezsensowne. Czasem powinniśmy jednak podejść do tego zagadnienia z lekkim przymrużeniem oka i zaakceptować fakt, iż jest to czysty przypadek, a podane powyżej przykłady potraktować bardziej jako ciekawostkę.

Zawsze znajdą się jednak osoby, które będą chciały się spierać, o to kto jest prawowitym właścicielem oraz twórcą piosenki. W tym momencie pomocne staną mu się następujące słowa: Morał jest więc krótki i ogólnie znany - liczy się ten utwór, który był najwcześniej wydany. Na zakończenie, chciałbym jeszcze poniższymi słowami usprawiedliwić muzyków, którzy przeżywają kryzys twórczy i zmuszeni są do sięgnięcia po dzieła innych artystów:

Innych kopiować należy, ale kopiować samego siebie - to tragiczne.
Pablo Picasso

Przeczytaj pierwszą część i poznaj pozostałych wykonawców, którzy podczas komponowanie muzyki bardzo dokładnie inspirowali się twórczością innych artystów.

Pod każdym artykułem możesz dołączyć do dyskusji i poznać opinie innych. Zobacz komentarze.


Podobne artykuły
Pokrótce
 • 23 marzec 2015
 •  
Wędrująca muzyka

W rozwijającej się małymi krokami tzw. erze post-PC możliwość mobilnego nagrywania i komponowania muzyki nie jest niczym nowym. Bez problemu możemy...

Najlepiej ocenione w Muzykopedii

MusicNews

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

26 czerwiec 2017

Znamy już wszystkich artystów tegorocznej trasy Męskiego Grania

Męskie Granie powraca już po raz ósmy. Sponsorowana przez Żywiec trasa koncertowa łączy ró...

"Maj, bzy, Rybnik i Ty" po raz drugi

27 kwiecień 2017

Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy p...

Trasa Wojtka Mazolewskiego i jego gości z albumem "Chaos Pełen Idei"

10 marzec 2017

Wojtek Mazolewski koncert Chaos Pełen Idei

Wojtek Mazolewski promując najnowszy album zatytułowany "Chaos Pełen Idei" rusza w trasę w...

Dog Eat Dog i Lacuna Coil kolejnymi gwiazdami Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu!

7 marzec 2017

Lacuna Coil kolejną gwiazdą Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Kolejne gwiazdy światowego formatu dołączają do Koncertu Gwiazd towarzyszącemu biciu Gitar...

Czytelnia

"Thriller" Michaela Jacksona rozebrany w Abletonie

7 listopad 2014

Zdjęcie: damienshields.com

Point Blank Music School prezentuje jak odtworzyć wielki przebój króla popu. ...

Raperzy wyklęci

13 kwiecień 2015

Zdjęcie: papermag.com

Środowisko kultury hip-hopu przesiąknięte jest dużą dawką testosteronu. Model rapera, kreo...

Mike Tompkins czyli jednoosobowa orkiestra bez... instrumentów

24 listopad 2016

Mike Tompkins czyli innowacyjna acapella

Mike Tompkins to kandyjski muzyk, który tworzy muzykę acapella, wykorzystując jedynie swój...

Diabeł tkwi w szczegółach cz.2

30 styczeń 2015

Zdjęcie: Creattica

Przeczytaj drugą część i dowiedz się więcej o ukrytych treściach w muzyce popularnej, któr...

Wpływ muzyki na problemy polityczne i społeczne na świecie cz.1

6 kwiecień 2015

Zdjęcie: u2start.com

Muzyka od zawsze była zaangażowana w sprawy polityczne i społeczne. Na przestrzeni lat wyk...

Najważniejsze albumy lat 80. XX wieku

1 sierpień 2014

Zdjęcie: Okładki albumów

Wiele osób uważa, że lata 80. zakończyły pewien etap w historii muzyki popularnej. Po częś...

Pyle PVTTBT8 - nowa technologia w starym stylu

18 listopad 2014

Zdjęcie: pyleaudio.com

W epoce wszechobecnej techniki cyfrowej, niewiele młodych osób wie lub pamięta, czym były ...

Załóż swój zespół z Rock Band 4

6 marzec 2015

Zdjęcie: madcatz.com

Nie każdy ma czas oraz talent do nauki gry na instrumencie, ale dużo osób chciałoby spróbo...

Podziel się muzyką!

Zobacz wszystkie utwory

Najnowsze w Muzykopedii

Subskrybuj kanały

Zobacz wszystkie kanały

Muzyczne dyskusje

 • Anja123 powiedział(a) Więcej
  Dawid Podsiadło to moim zdaniem... środa, 21, grudzień 2016
 • ArturExtreme powiedział(a) Więcej
  Bd petarda :]
  piątek, 11, listopad 2016
 • marco powiedział(a) Więcej
  Zapowiada sie na coś na prawdę... czwartek, 10, listopad 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  [succès amplement mérité, il se... sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  quel talent et simplicité cette grande dame; sobota, 22, październik 2016
 • Anonimowy powiedział(a) Więcej
  Zapraszam serdecznie :-) Nie pożałujecie xd wtorek, 30, sierpień 2016
 • Wroni powiedział(a) Więcej
  ... wtorek, 30, sierpień 2016